Author Topic: Hyperion YAK55SP 3D Profile  (Read 16197 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #30 on: July 11, 2011, 11:03:10 AM »
Da, motor je na samoj granici. Kad sam uzimao motor, nisam mislio da ću morati staviti skoro 50g. olova na nos modela zbog težišta. Ova baterija je dovoljna, jer jednostavno nema mesta za veću.

 (<--)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #31 on: July 11, 2011, 12:40:00 PM »
Вечи мортор ондак 50грама тежи  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #32 on: July 11, 2011, 01:46:56 PM »
Вечи мортор ондак 50грама тежи  :big smile

 :mhm baš o tome sam i razmišljao  ;namig

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #33 on: July 17, 2011, 11:12:25 PM »
Juce sam imao priliku da vidim YAK i Gabora na delu.
Veoma sam prijatno iznenadjen modelom, a pogotovo Gaborovim letenjem.
Obzirom da znam kada je Gabor poceo sa modelarstvom, mogu slobodno da kazem da je perfektno napredovao.
Imponuje njegova ozbiljnost i sistematicnost u pripremama i treningu.
Neka samo tako nastavi i dalje.

Pozdrav, Rale

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #34 on: July 18, 2011, 02:32:06 PM »
3d trening


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #35 on: July 18, 2011, 02:36:59 PM »
Kako si namestio CG na ovom avionu? Da li prilikom ravnog horizontalnog leta, sa puštenom desnom palicom leti ravno ili diže nos? Da li avione koji se koriste za 3D letenje imaju CG pomeren unazad?

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #36 on: July 18, 2011, 02:44:33 PM »
CG je malo pomeren unazad...

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #37 on: July 18, 2011, 03:28:48 PM »
Quote
Da li avione koji se koriste za 3D letenje imaju CG pomeren unazad?
DA
Quote
Da li prilikom ravnog horizontalnog leta, sa puštenom desnom palicom leti ravno ili diže nos?
недиже нос (nene)
За 3D летење треба мало репаст да буде али ипак у граници. Тако подешен модел иде право на пуна гас кад пустимо палице али на леџни лет не тражи толико палица надоле. ВЕОМА мало. Са овим сетапом је теже радити IMAC акробацие али са expoa i dual rate-a могуче да се добие модел задовољавајучи и у оба стилова летења.
Габоре свака част, само напред (pijemo)
Поззз
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #38 on: September 27, 2011, 10:06:20 PM »
Od avgusta, model je sedeo na maloj klupi. Zadnji put kad sam ga leteo, motor je počeo da da neke interesantne zvukove, pa sam batalio letenje modela. To sam znao da motor nije dovoljno jak, pa nisam hteo da ga njakam dalje...
Juče mi je stigao motor KDA 20-22L što sam odmah i namontirao na model. Motor je teži za 10g., pa sam toliko olova skinuo sa nosa modela, da bi CG bio na mestu, tj. malo prema nazad.
Danas sam ga prikopčao na Wattmeter, pa evo rezultata:

*sa elisom 9x4.7 SF model hoće da visi na propeleru na nekih 80% gasa, a kad dam 100% onda krene vertikalno, ali ne čupa ( kod prethodnog motora morao sam na skoro 100% gasa da ga držim da bi visio na propeleru).



*sa elisom 10x4.7 SF model već na 50-60% gasa hoće da visi, na nekih 80% lepo se penje vertikalno, a na 100% baš čupa



E sad mi još ostaje da ga probam na livadi kako se ponaša. Sa KDA 20-26M baterija je držala do 6 min. Na žalost nemam podatke koliko je vukao, njega nisam merio sa wattmeterom...  :sljus


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #39 on: October 02, 2011, 12:36:09 PM »
Juče sam opet poleteo JaK-a, i mogu vam reći da je puno bolji. Kako sam i pretpostavio, na pola gasa već hoće da visi na propeleru, i ima još dosta rezerve ako mora da se izvuče.



Prvi let je trajao 5 min., u bateriju od 1000mAh sam vratio 514 mAh, drugit let je bio od 6 min., a potrošnja 593 mAh. Gledajući brojke, mislim da nisam puno izgubio na trajanju leta, a pošto koristim Nano baterije, na terenu se napune za 15 min, tako da nije ni to problem...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hyperion YAK55SP 3D Profile
« Reply #40 on: January 02, 2012, 09:13:51 PM »
Povodom otvaranja sezone, danas sam poleteo i JaK



Naravno, vežbao sam 3D letenje. U jednom momentu sam nešto zeznuo oko komande, pa sam ga malo zabio u majku zemlju



Na sreću, ništa ozbiljno se nije desilo osim puknute elise. Na eleronu i ruderu su popustile šarkice. Elisu sam zamenio, a šarkice sam vratio na mesta



Pregledao sam model, i napravio sam sa njim još jedan krug, ali ništa preterano. Za svaki slučaj hoću da ga pregledam detaljno