Author Topic: EXTRA 300 25%  (Read 15082 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
EXTRA 300 25%
« on: June 28, 2008, 11:26:07 PM »
Lisiciji jarak 28.6.2008

Sjajan dan za letenje.
Avion ukupno ima 1h u vazduhu (danas mi je bio drugi dan kako letim) tako da nema mnogo extremnih trikova (malo hovering-a, po koji harrier i elevator).

Specifikacije:

Raspon:2000 mm
Tezina:nemam pojma, nikada ne merim tezinu aviona
Motor:O.S. 1.60 fx (zbog toga sto nikada ne merim tezinu stavljam najjace moguce motore za datu velicinu) sa BISSON izduvom.
Elisa:18x6
Stanica:Futaba 9c
Servoi: 6 komada S3305 i na gasu S3151 sa baterijama na 6 volti i 5Ah kapacitetom.


Sta da vam kazem, masina je zesca.
Vise mi se svidja nego kobinacija koju sam predhodno leteo:ULTIMATE sa FUJI-IMVAC BT 50 EI motorom.
Extra je extra!
Nadam se da sledeci put necu biti jedini modelar na aerodromu.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #1 on: July 24, 2008, 08:11:13 PM »
Zdravo ovde Nedan-zajo iz Skopje Makedonija.Cestito za model je super.Moja extra nije prosla bas extra, ali ja sam stavio veci motor nego sto su preporucivali; 15ss max.ja 20ss magnum sam ubacio i zeznuo stvar.Kazes da ni si radio posebne akrobacija a onda spominjes harrier,hover,elevator?Dali si odma podesio model za 3d akciju?I jos reci dali imas pouzdanja u glow motore?Nikad nisam imao motor na alkoholom da radi ko sto treba.Jedan put bi sletio sa upalenim motorom od cetiri startova.ps.sori za los srpski.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #2 on: July 29, 2008, 06:38:46 PM »
Najvaznije je da se razumemo ...
.... i izvini za zakasneli odgovor ....
Grat Planes je ovu EXTR-u razvijala bas za MAX-a 1.60 FX, tako da je to bila najlogicnija odluka.Motor radi savrseno sa 20% ricinusa i bez nitroa, hower na 0.6 gasa sto je super.Prvi let je bio sa originalnim servo polugama(sto dobijes uz servoe) a posle sam stavio duze koje omogucavaju 3D otlone(kupio sam ih odvojeno).Otklon komandi je sada podesen na low rate 75% i high naravno na 100% od maksimalnog.
Da EXTRA je super za 3D.Ovo mi je drugi 3D GIANT tako da mi iskustvo i nije neko, ali mi je mnogo laksi za letenje nego ULTIMATE(moj prvi GIANT avion).Za Ultimata O.S. 1.60 je slab, tako da mi je jedini izbor ostao FUJI bt 50 EI.To mi je takodje i prvi benzinac, motor radi odlicno,
kao i O.S. ali sta je bolje, zaista ne znam.GLO motori imaju bolji odnos snage prema tezini, ali gorivo je skuplje i vise ga trose.Odluci sam ....

Snaga motora je neophodna za 3D, ali ower power je isto los kao i under power.
Da i puno srece sa tvojom EXTROM ...

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #3 on: July 29, 2008, 09:07:38 PM »
Marko,

zanima me koje servoe koristis?

Pozdrav
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #4 on: July 29, 2008, 10:56:12 PM »
3D letenja nema bez sledeceg:

- tezista na pravom mestu a to znaci sto vise pozadi
- dobar odnos masa/potisak
- odlican odziv gasa
- veliki otkloni  45+ stepeni
- ultra brzi servoi bez kojih nema letenja
- i puno vezbe i doterati letenje do te tacke da covek vise ne mora da razmislja o kontra komandama
- i mozda i naj vaznija stvar koju sam primetio da mnogi koji pokusavaju da lete 3D uopste ne koriste a to je VERTIKALAC koji se koristi non-stop!
- reagovanje komandama nijansu pre nego sto je potrebno!
- vezba vezba i samo vezba

Bez bilo koje od ovih stavki nema pravog 3D letenja!

To je naravno moje misljenje iz mog iskustva!
« Last Edit: July 29, 2008, 10:58:03 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #5 on: July 30, 2008, 10:05:08 PM »
Potpono si u pravu ''Glider".
Vezba cini majsora.
Servoi su futaba s3305 na  6 volti.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #6 on: November 10, 2008, 11:53:00 AM »
Zdravo Marko.Ako nekad opet otvoris svoj post ja bi te pitao kako ide sa Extrom,i ako mozes da okacis neke fotke ili video bilo bi super.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #7 on: November 10, 2008, 08:45:26 PM »
Pilotska je tuga pregolema ...
Velika Extra je u Beogradu, a ja sam u Egyptu.

Ovde letim helikopter i malu Extru sa .50 motorom.

Na prolece sam u Beogradu, pa mozemo da se organizujemo i letimo zajedno.
A ako neko dodje u medjuvremenu do Egypta, dobro dosao!

Ne bih da otkrivam "rupu na saksiji" ali sto je avion veci, to je njime lakse leteti.
Tako da tvoj yak sa Saitom ce leteti super.
Ne znam kakvo ti je iskustvo, ali ako si leteo niskokrilce sa simetricnim profilom krila, sa ovim velikim neces imati nikakvih problema.
Smanji otklone i avion ce se ponasati kao pocetnicki akrobatski avion, a sa maximalnim otklonima imaces 3D monster!
Dan bez vetra, pokosen aerodrom i gas do daske!





WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #8 on: November 11, 2008, 04:41:54 PM »
Hvala za poddrsku.Mislim da si u pravu za velike modele.I ja cu biti otsutan nekoliko meseca,tako da tek na prolet cu moci da dignem YAK.A za druzenje u BG:moze.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #9 on: September 20, 2012, 08:35:40 PM »
Da ne otvaram novu temu , isti model drugi setup.
Dakle model sam poodavno nabavio od naseg letackog 3D asa Marka koji ga je max. sacuvao i bio je u top stanju .Model sam kupio skroz klot bez motora i elektronike sa namerom da sam napakujem setup koji mi odgovara. Nisam zurio i u hodu sam vise puta menjao sto motore sto servoe napajanja ma sve zivo i na kraju sam postavio sledece...

motor je rcg30ccm:
Prop Speed: 1500 ~ 9000rpm
Max power: 3.9hp / 2.9kw
Suggested prop: 18x8, 18x10, 19x8, 20x8 (standard two blade prop)
Ignition: DC-CDI (computer controlled auto advance electric ignition system)
Elisa: trenutno 19x8 ali experimentisem i sa 18x8 jos nije konacno resenje
Servoi: 4xBMS-620MG High Torque Servo (Metal Gear)Weight: 50 grams / 1.78 oz
Torque At 4.8V: 9.1kg-cm , 126 oz-in
Torque At 6.0V: 10.6kg-cm , 144 oz-in
Speed At 4.8V: 0.15sec / 60 deg at no load
Speed At 6.0V: 0.13sec / 60 deg at no load
i za gas koristim 1 grapunerov brzi servo (ne znam sad napmet model)

baterija za el. paljenje je LiPo 2s 2200 koja ide preko ubec-a na 5v

baterija za napajanje LiFe 2s 2500 direktno bez ubeca ali ide na plocu na koju je povezan risiver i svaki servo vuce struju preko nje a ne direktno iz risivera (domaca radinost powerbox-a - radi odlicno )

Takodje u modelu je i modul za temp. motora (na displeju ispred pilota) i kontrola obe celije baterije motora a ubacio sam i Quanum telemetriju za baterije u modelu.

Zadnji tocak sam promenio i stavio sullivanov sistem..

Sve to letim sa Jr DSX7 ...
Evo kako sve to izgleda sad

       

Veoma sam zadovoljan kako sve ovo zajedno radi :Model je brz poslusan ima solidnu rezervu snage, i nudi velike mogucnosti da se precizno rade evolucije (naravno u dobroj trenazi) a istovremeno se model leti prilicno opusteno i bez cimanja, jos uvek se navikavam na njega i radim neke sitne korekcije ali u sustini to je to.E da def. nije za 3D (mozda sa 50ccm) ali ja ne preferiram tu vrstu letenja tako da mi to i nije mana.Motor RCG30 se odlicno pokazao odradio je par rezervoara na zemlji ostalo u vazduhu,vrlo lako pali i nikad se nije zakasljao  :mhm

Ima snimaka i jos fotki ali sve nemontirano bice ...

Pozz Miki  (pijemo)






Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #10 on: September 21, 2012, 10:32:30 AM »
Miki, koliko ti je tezak avion?

Koje obrtaje meris i sa kojom elisom?

Koliki ti je rezervoar?

Koji servo je na vertikalcu?

Sa O.S. Max 1.60 i elisom plasticnjakom M.A. 18X6 sam imao unlimited vertikal.

A kada sam zamenio NiMh baterije(5Ah  :sljus ) i stavio LiPo, takodje  izvadio dva servoa sa vertikalca i stavio jedan, tada mi je hover bio na 60-70% gasa (gorivo sa 5% nitro).

Elisa je takodje zamenjena karbonskom ... Biela 18X6.

Ne treba zaboraviti da mi je rezervoar bio oko 600 ili 700ml ...

Hocu da ti kazem da sa tim benzincem i elisom 18X8, koja je idealna za tvoju kombinaciju motor/avion, treba da avion leti bolje, nego kod mene.

Sad, mozda je O.S. 1.60 laksi za koji gram od RCG30, ali tebi ne treba veci rezervoar od 300ml, tako da bi tezina trebala biti veoma slicna.

Sve ti ovo pisem samo da ti pokazem da avion definitivno jesta i za 3D, sa ovakvim setapom koji imas.

Samo treba znati leteti.

A o stavljanju motora od 50cc na ovaj avion komentar i ne treba. (___)

M. (pijemo)


WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #11 on: September 21, 2012, 03:19:22 PM »
 Marko, model nisam merio,a od elisa probao sam 18x8 drvenu M.A i 19x8 drvenu Turnigy 3D, obrtaji su se kretali sa M.A 1800-8300 sa Turnigy su bili nesto manji ali sam imao utisak da je bolja vuca i vece kocenje motora na sletanju sa tim experimentisem i trazim idealnu kombinaciju.Rezervoar je 500ml, servo na vertikalcu je BB BMS-620MG High Torque Servo (Torque At 6.0V: 10.6kg-cm,Speed At 6.0V: 0.13sec / 60 deg at no load) .
Sto se tice tezista verovao ili ne kad sam sve sklopio model je bio repat i morao sam da stavljam duze nosace motora da ga pomerim napred  a obe baterije su tik iza rezervoara sad je ok.

Sve otklone na modelu sve sam namestio po preporuci GreatPlanes LR i HR i veoma sam zadovoljan ponasanjem u oba rezima,cak i trimovanje u prvom letu je bilo minimalno u par klikova vertikalca i nagiba sve ostalo -perfekt. Verujem da si u pravu i da se Extra moze podesiti da lepo radi 3D evolucije ,ali iskreno uz veliki respekt vas koji razbijate 3D mene to ne privlaci , meni je vece zadovoljstvo da sa modelom uradim lep pravilan ranversman,imelman,kubanku,zvono, letenje na noz..itd nego da huverujem na metar... mozda vremenom promenim misljenje  ;namig
Pozz Miki  (pijemo)


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #12 on: September 21, 2012, 03:41:52 PM »
Pozdrav Miki, bas sam se pitao gde je ovaj prelepi model?  mmmm Torima mi je pricao: uzeo ga ovaj- onaj ali sad je sve jasno.
NEMORAS RADITI 3D AKO NECES I NESME NIKO DA TI ZAMERI ZA TO!
Ovaj model i onako nije neki 3D zver ali moze sve da radi a najbolje IMAC. Sa spoena krila i odlican finis sigurno leti precizno.
U svaki slucaj cisto za nas: ako te nemrzi sledeci put kad budes letio, uzmi model u ruci i daj stanicu nekome. Ispravi ga kao u haver i vidi gde pocinje da penja- na kolko procenti gas ako penja uopste.
Cim je ispao repast, motor je lagan i sa time ceo model je isto lagan sto je superiska :big smile
Quote
baterija za napajanje LiFe 2s 2500 direktno bez ubeca ali ide na plocu na koju je povezan risiver i svaki servo vuce struju preko nje a ne direktno iz risivera (domaca radinost powerbox-a - radi odlicno )
Kakva je ta ploca??? Jer si to sam budjio?  :big smile
U svaki slucaj, nek te dugo sluzi jer lepsi model sam retko video a video sam ih dosta  :big smile
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #13 on: September 21, 2012, 03:43:45 PM »
Pilotska je tuga pregolema ...
Velika Extra je u Beogradu, a ja sam u Egyptu.

Ovde letim helikopter i malu Extru sa .50 motorom.

Na prolece sam u Beogradu, pa mozemo da se organizujemo i letimo zajedno.
A ako neko dodje u medjuvremenu do Egypta, dobro dosao!

Ne bih da otkrivam "rupu na saksiji" ali sto je avion veci, to je njime lakse leteti.
Tako da tvoj yak sa Saitom ce leteti super.
Ne znam kakvo ti je iskustvo, ali ako si leteo niskokrilce sa simetricnim profilom krila, sa ovim velikim neces imati nikakvih problema.
Smanji otklone i avion ce se ponasati kao pocetnicki akrobatski avion, a sa maximalnim otklonima imaces 3D monster!
Dan bez vetra, pokosen aerodrom i gas do daske!






Hvala za poddrsku.Mislim da si u pravu za velike modele.I ja cu biti otsutan nekoliko meseca,tako da tek na prolet cu moci da dignem YAK.A za druzenje u BG:moze.
Pozdrav.
E Torima (pijemo) ovde smo prv put pricali, jer se secas  ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: EXTRA 300 25%
« Reply #14 on: September 22, 2012, 12:14:14 AM »
Pozdrav Zajo , hvala na podrsci i lepim recima ! Da model je zaista predobar i veoma uzivam u njemu svaki puta kad izadjem na livadu ,medjutim za ozbiljnije letenje treba dobar nalet i iskustvo sa modelom a ja ove sezone gotovo da nisam ni leteo.Svakako da imam u planu da izvucem maximum iz nje ali o tom potom  ;namig
Sto se tice pitanja o domacem powerboxu za to je bio zaduzen moj prijatelj Ivan Delac koji je sve ovo sproveo u delo.
Dakle prvobitna ideja je bila da se elektronika napaja sa 2 nezavisne LiPo 2s baterije i to je izgledalo ovako.

Na njoj je postavljen ubec (Turnigy megabec 8 ) od 8a i razdvojene baterije tiristorom

 zavrnuto i povazano na plocicu sa konektorima na kojoj su razdojeni signali od napajanja - svaki servo vuce direktno iz baterije samo signal dobija iz risivera


Sve ovo je radilo perfektno ali ipak sam odustao od duo LiPo napajanja iz razloga da bih smanjio rizik od otkazivanja elektronike i ostavio plocu koja razdvaja signale i postavio LiFe bateriju (6.6V) ciji napon JR reciver trpi bez problema a servoi i onako ne vuku struju preko njega.
Plocica

ovako izgleda u modelu



Vrlo sam zadovoljan kako sve funkcionise i nikad se nije pokazao nikakav problem u funkcionisanju , a nadam se da ce tako i ostati :)

Pozz Miki  (pijemo)