Author Topic: Problem sa Inolab servoima na Yak-u  (Read 10551 times)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« on: September 28, 2010, 10:42:14 AM »
Radi se o HGD digital 260MG MetalGear Servo. 
Problem je što se kada vratim palicu u nulti položaj, eleroni/horizontalac/vertikalac se ne vraćaju u nulu, već ostanu za milimetar otklonjeni u tu stranu. Dovoljno je samo da pipnem palicu u suprotnu stranu i da se vrate u nulu. Ovo važi za sva četiri servoa i za oba pravca otklona.

Stavio sam četiri na Yak 55SP elektro 50".  Montirao sam nešto duže ručice na njih kako bi dobio što veće otklone. Na stanici (DX7) sam namestio expo 80%. Isti problem se dešava i na 100% i na 70% punog otklona. U linkovima, viljuškicama i hornovima apsolutno nema lufta.

Deluje mi da je skoro sigruno problem do servoa. E sad, nije mi jasno da li je to normalna pojava (zato što su MG, zato što su mini, zato što je duža ručica zbog velikih otklona pa im je smanjena rezolucija, zato što je veliki expo, neka kombinacija) ili nešto nije uredu sa servoima?
Da li bi pomoglo da stavim standard size servoe npr. HG 650 Carbonite Gear, ili neke druge servoe mini veličine a da su precizniji?
Da li taj dead-band kako ga zovu može da se programira obzirom da su digitalni servoi u pitanju?
Da li je to neko probao sa Ino-lab?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #1 on: September 28, 2010, 12:06:09 PM »
ja mislim druze da ovo je do servoa , nazalost nisu najprecizniji pa to otkloniti neces moci pozdrav

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #2 on: September 28, 2010, 12:27:50 PM »
ja mislim druze da ovo je do servoa , nazalost nisu najprecizniji pa to otkloniti neces moci pozdrav

Misliš da generalno Inolab nisu precizni ili baš taj određeni model?

Koje bi preporučio da stavim u toj veličini?

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #3 on: September 28, 2010, 12:54:45 PM »
Have you tried a standard or different servo, to rule out transmitter/reciever problems/setup?

I have some standard ones if you need to.
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #4 on: September 28, 2010, 12:57:55 PM »
Have you tried a standard or different servo, to rule out transmitter/reciever problems/setup?

I have some standard ones if you need to.

Not yet, but it is one of the tests I plan to do. Thanks for the offer, I'll let you know if I need them.
Entire setup is brand new, Spektrum DX7, AR7000 with satellite.

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #5 on: September 28, 2010, 01:01:58 PM »
OK, just give me a shout, we can also throw a Futaba receiver in, and see if the same problem is evident.
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #6 on: September 28, 2010, 01:07:21 PM »
e u to vec nebi ulazio dali  inolab kai  brend ne valja ali to je sigurno da ovaj model sto ti imas ima ovaj problem nazalost

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #7 on: September 28, 2010, 02:37:39 PM »
Koliko znam MG servoi retko kada bas ubodu 0..jer u njima postoje mali zazori..S druge strane ultra precizni servoi su dosta skupi (recimo oni koji se koriste na F3A modelima). Na Oxalys-u imam takodje InoLab servoe 650 carbon gear (rep i horizontalac), koji isto tako retko kada se vrate u nulti polozaj. S druge strane u vazduhu se to skoro i ne primeti, a valjda i otpor vazduha ucini svoje tokom leta... Na eleronima imam Hitec HS422 (plastika) i oni nisu nista bolji..tako da je to tako..Ako bas juris ultra mega giga preciznost, to treba golemo i platiti.
Ne znam zasto mislis da ti to moze praviti problem na Yak-u, jer je to ultimativna 3D masina, u takvom stilu letenja retko kada komandne povrsine miruju, tako da pola mm nista ne znaci...
Nikola | rcfly.in.rs


Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #8 on: September 28, 2010, 02:49:54 PM »
Koliko znam MG servoi retko kada bas ubodu 0..jer u njima postoje mali zazori..S druge strane ultra precizni servoi su dosta skupi (recimo oni koji se koriste na F3A modelima). Na Oxalys-u imam takodje InoLab servoe 650 carbon gear (rep i horizontalac), koji isto tako retko kada se vrate u nulti polozaj. S druge strane u vazduhu se to skoro i ne primeti, a valjda i otpor vazduha ucini svoje tokom leta... Na eleronima imam Hitec HS422 (plastika) i oni nisu nista bolji..tako da je to tako..Ako bas juris ultra mega giga preciznost, to treba golemo i platiti.
Ne znam zasto mislis da ti to moze praviti problem na Yak-u, jer je to ultimativna 3D masina, u takvom stilu letenja retko kada komandne povrsine miruju, tako da pola mm nista ne znaci...

Pošto se ja još uvek upoznajem i oslobađam sa modelom, uglavnom letim recimo F3A, i pokušavam precizno da odradim osnovne figure. E tu dolazi do tog problema. Dešava se da recimo posle običnog roll-a (zaboravih kako se kaže na Srpskom), kada palicu vratim u nulu, model onako vrlo lagano nastavi da 'curi' u roll u istu stranu. Nije neki strašan problem, ali me malo nervira.
Imam utisak da zato što model ima velike površine i taj mali otklon ima takav efekat, pa reko da pitam.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #9 on: September 28, 2010, 03:02:58 PM »
Pozz Brainstorm,
nas nekako od pocetka prate iste situacije i iskustva iako se nismo ni upoznali. Od skoro sam svoju extru od 1.4m uspio konacno da natjeram da leti kako mislim da bi trebalo, bar sto se tice pogona i snage. Medjutim kada sam htio da krenem sa malo preciznijim letenjem, vidio sam da to nije to. Prvo sam pomislio kako sam u prksi los pilot iako na simulatoru sve radim dobro, medjutim gledajuci komandne povrsine primjetio sam da ustvari one imaju mnogo vise slobodnog hoda nego sto bi trebalo. Ja sam kao i ti stavljao alumijske produzetke na servoe da bi dobio veci hod. Ponovo sam rastavio sve i skinuo produzetke i sada je sve mnogo bolje, mada vidim na servoima kada su ugaseni da imaju malo praznog hoda. Servoi su:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8497&Product_Name=Turnigy_S3317M_Servo__26g_/_3.0kg_/_.14sec

Meni se oni cine OK, jer su jaki, nisu bas prebrzi ali opet sasvim dovoljno i mislim da su dosta precizni. E sad taj prazni hod... ni ja nisam ocekivao to, ali moje iskustvo je do sada samo sa 9gr HXT i toga kod njih nema.
Ostalo je da probam kako to sve ide posle prepravki ali nisam jos, jer treba da sredim kormilo pravca koje je vezano sajlicama. Ja sam ih skinuo pa planiram da stavim vostani kanap umesto njih, jer su mi sajle predebele i nedovoljno precizne. Mislim da mi je to i stvaralo najvise problema.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #10 on: September 28, 2010, 03:09:33 PM »
Kao sto rece Nikola preciznost se placa. Ino Lab servoi su jako dobri ali naravno ima i boljih. Recimo futaba S 9650 ili jos bolje BLS 651 je izgleda vrhunski servo po tom pitanju, adekvatne cene od 120E. A ko ti kaze da nije mozda stanica problem, tj. potenciomeri u stanici. DX7 je samo jedna vrlo prosecna stanica, sa kojom mozes jako puno toga ali nemoj ocekivati previse. Sta mislis zasto 65% ucesnika Evropskog F3A koristi Futabu 14 od tricavih 2.500Eur? Tamo mi niko nije delovao blesavo!

Nemoj od modela ocekivati nesto zasta on nije ni projektovan, jako velike povrsine na komandama, jako velike poluge koje si stavio na servoe doprinose efektu koji ti se javlja. Ja nisam slucajno svojevremeno napisao da Element 30 bolje leti F3A od doticnog Yaka, a i u njemu sam imao Ino Lab servoe.

Bane, ako ti se svidja (i ispunjava te) precizno letenje nema nista bolje od Sebart Angel-a za pocetak. Jednom kada covek proba F3A model sve mu postane jasno. Mene je Element 30 odusevio, Angel 50 bacio na patos, a sad samo zamisljam kako ce leteti Ms Wind 50 (verovatno u ovu subotu prvi put) a za Wind 110 kazu da je to najblize sto ima pravom 2x2 F3A modelu ...

poz
« Last Edit: September 28, 2010, 03:15:45 PM by magic »
Veljko

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #11 on: September 28, 2010, 03:17:56 PM »
(zaboravih kako se kaže na Srpskom),

Cudno, Ja imam isti problem ponekad.   :sljus
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #12 on: September 28, 2010, 03:19:13 PM »
Englez rules!   :jaki:

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #13 on: September 28, 2010, 03:37:44 PM »
Isti problem sam imao na svom modelu. Imao sam neke crne, valjda turnigy servoe, na eleronima kod kojih se javljao prazan hod. Sada koristim ove
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8751&Product_Name=BMS-380_Micro_Servo_2.5kg_/_.13sec_/_13.4g
samo MG. I toga vise nema. Jako brzi i snazni servoi. Ja sam zadovoljan sa njima

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #14 on: September 28, 2010, 04:10:04 PM »
@Magic
Potpuno se slažem da je za takmičenje potrebna što bolja oprema, samo nemoj zaboraviti da na takmičenjima sponzori imaju vrlo važnu ulogu a za sponzora je naravno najbolje da pokaže kako "eto baš svi" koriste istu, najskuplju Futabu. Takođe mislim da su potenciometri vrlo trivijalan pasivni elektronski element koji se proizvodi duže nego tranzistor tako da jako sumnjam da baš po svim osama može da konzistentno daje netačne nule. Pitam se kako bi onaj Arapin leteo onako helije na DX7 kada bi neprecizne nule bile potpuno normalna stvar.
Svejedno, nameravam da to malko testiram tokom zime pa ćemo da vidimo.

Što se modela tiče, veoma sam zadovoljan kako leti i kada vežbam F3A. Što ti kažeš verovatno zato što nisam probao pravi F3A profil. Moja namera je preko F3A stignem do 3D, a trenutno nisam u mogućnosti da se 'otvorim' za po jednu mašinu za svaki način letenja.

Ako te ne mrzi, hajde baš probaj kako se tebi Inolab vraća u nulu? Ti beše imaš JR 9303?
Probaj da mu daš baš 125% otklon i expo jedno 80%.