Author Topic: Problem sa Inolab servoima na Yak-u  (Read 10549 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #15 on: September 28, 2010, 04:41:20 PM »
Da ne bi bilo zabune, sponzorisanih pilota je bilo jako malo, u prvih 10 je mozda njih 5 imalo nekog sponzora, ostali lete od svojih para koliko sam ja video! Prema tome ako ogromna vecina ne sponzorisanih ljudi leti nesto sigurno za to postoji razlog. Cak se dogadja suprotno, da neki drugi brendovi sponzorisu pilote sa svojom opremom kako Futaba ne bi imala totalnu dominaciju. Tamo su se inace vise reklamirale prodavnice (tj. prodavci) nego neki brend sam za sebe.

Uzmi otvori tvoju stanicu pa ces se sokirati koliko malo "delova" ima unutra. Imao sam priliku da vidim i DX6 i DX7 i JR9303 iznutra i razlika je OGROMNA.

Kod extremnog 3d letenja za helikoptere kao sto leti Tareq Spektrum je napravio specijalnu verziju DX7 SE sa povecanom rezolucijom i jako malom latencijom, jer je brzina tu mnogo bitnija od ultimativne preciznosti. Naravno, treba i "specijalni" prijemnik.

Advanced Features:
The DX7se offers advanced features when used with the following receivers: AR7100, AR7100R, AR9000, AR9100, JR R921, R922, R1221, R1222
Feature     11-millisecond (ms) frame rate (standard DX7 frame rate is 22ms)
Benefit      Even less delay between control stick input to servo action for unprecedented responsiveness
Feature     2048 resolution (standard DX7 is 1024)
Benefit      Doubled resolution provides incredibly smooth, precise responses in every control manipulation

Kada bi pa i mogao da primeti tih 1mm kada ionako samo "mlati" sa onim palicama, a i ko bi to mogao da vidi u onoj brzini  :).

Da se razumemo, Yak ne leti lose ali ako budes terao mak na konac sa njim oko preciznosti (kao sto to sada radis) on jednostavno nije za to. To je 3d model koji moze i lepo da leti. Evo ja sam do sada napravio jedno 10 letova sa mojom extrom od 2m i mogu da kazem da je Angel bio precizniji  (:sok:). Da  opet ne bi bilo zabune, model od 2m i 6,5 kg leti drugacije, elegantnije, sve to deluje nekako smirenije ali je Angel precizniji (tacka). H9 Extra ima isto dosta velike komandne povrsine i jako lepo leti i neki freestyle (sto nam je Marko lepo demonstrirao) ali imam utisak da jednom kada budem probao Wind 110, Extra ce se dosta odmarati na polici ...

Inace svi moji InoLab servoi se vracaju u 0. Greske pre treba traziti u geometriji polugica.

poz
« Last Edit: September 28, 2010, 04:48:49 PM by magic »
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #16 on: September 28, 2010, 04:50:59 PM »
>Da se razumemo, Yak ne leti lose ali ako budes terao mak na konac sa njim oko preciznosti (kao sto to sada radis) on jednostavno nije za >to. To je 3d model koji moze i lepo da leti.

Vidi, ovde se radi o curenju gde bi prvi refleks bio da klikneš par puta trim dugmence u suprotnu stranu. Znači nije nešto jedva primetno. Ako sam izašao iz desnog rola i došao opet u horizontalni let, vratim palicu u sredinu, on nastavi lagano opet u desni roll i moram da ga vrlo malko korigujem palicom u levo na eleronima, i onda nastavi apsolutno ravno da leti.
Opet kažem nije to ništa strašno, i verovatno da vremenom i sa iskustvom može da se prilagodi, al znaš ono, kad bi mi da nam je sve perfekto :-)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #17 on: September 28, 2010, 05:01:34 PM »
Montirao sam nešto duže ručice na njih kako bi dobio što veće otklone.

Da ne bude zabune, iz ovoga sam shvatio da od aviona zelis 3D masinu..Za precizno letenje koje trenutno letis ti treba u VRH glave, PLAFON 60% otklona..Na tu vecu polugu ces uvek imati taj problem sa nulom, pogotovo sa "prosecnim" MG servoima.
Za pocetak vrati sve na fabricka setovanja i leti sa malim otklonima..

Sto se razlike tice izmedju JR X9303 i DX7..postoji..prva i najveca je u potenciometrima. Petar je svojevremeno pisao na tu temu ovde na forumu cak je i radio prepravke na njima jer nisu bili fiksirani kablovi od potenciometra vec su se pomerali zajedno sa stikovima sto je pretstavljalo problem. Kod JR X9303 taj problem ne postoji, vec je sve lepo spakovano i nezavisno jedno od drugog. Uostalom JR je totalno drugi brend od Spektruma, a s obzirom da je duuugi niz godina JR saradjivao sa Graupnerom, imali su sta da nauce jedni od drugih. cak i na mojoj Graupner/JR mc-12 (iz 1999 godine) stanici kablovi od potenciometara su fiksirani i nezavisni u odnosu na stikove..Cisto poredjenja radi...

 (pijemo)


« Last Edit: September 28, 2010, 05:04:18 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #18 on: September 28, 2010, 05:07:25 PM »
Sad sam se setio. Na servoima su ručke koje si ti Veljko imao i sa kojima sam model dobio od tebe. Tu lufta nema provereno a nešto su duže i jače od oreginalnih.

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #19 on: September 30, 2010, 12:15:28 PM »
Malo smo juče testirali sistem.

Kada uradim bind na JR9303 rezultat je potpuno isti, što otklanja sumnju na stanicu i potenciometre. Sva četiri servoa se na isti način ne vraćaju u apsolutno istu početnu poziciju. Razlika na eleronima je možda 1mm od centra u svaku stranu. Malo sam čitao na netu, to zovu 'double centering' i više je izraženo kod metal-gear servoa. Koliko sam razumeo javlja se zbog takozvanog 'deadband' što je neka minimalna tolerancija greške pozicije servoa na dolazni signal, gde servo ne pokušava da koriguje, pošto bi u suprotnom beskonačno pokušavao da se 'namesti' i sam sebe uništio ili potrošio prijemničku bateriju.
Kod mene je ta situacija očigledno više izražena pošto su linkovi zakačeni tako da dobijem maksimalne otklone na 100% raspona servoa. Čini mi se da se ta tolerancija proporcionalno povećava i daje efekat koji ja primećujem. Probaću da korigujem linkove tako da su maksimalni otkloni manji, i onako mi to još neko vreme neće biti potrebno.



Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #20 on: September 30, 2010, 10:04:29 PM »
brain..e,
ja sam u situaciji da te potpuno razumem jer isti taj problem imm vec duze vreme a da nisam, do pre neki dan, znao shta je u pitanju
na modelu sam imao neke "race digital" servoe koji su pokazivali isto to shto i tvoji, a predajnik je i kod mene dx7
elem komandne povrshine ostaju za neku malu velichinu otklonjene (ne vrate se u sredinu) uvek na stranu gde je bila prethodna komanda
ovo je veoma bitno za precizno letenje, a chini mi se, najbitnije kod sletanja, gde se meni manifestovalo kroz 10-ak letova
promenio sam servoe i, zasada na "probnom stolu" nema tog problema
dakle, ako imash, promeni servoe na nekim od komandi i utvrdi shta je u pitanju, ja sam chvrsto uveren da stanica tu nema nikakvu krivicu

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #21 on: October 08, 2010, 11:01:31 AM »
Поздрав.
Ако су стварно сервоје не прецизне,дај пусти видое да видимо то.Може чак и да урадиш прости експеримент,да ставиш испод серво маркер и да се лепо види где се серво врати.
Ово кажем јер мои друг планира исте сервое зе битан проект,па ако је истина да неваљају ондак боље да их не узима јер џаба такве сервоје.
Ја имам неке безимене http://www.hobbyhot.com/flyermate-d130-heatsink-digital-mini-servo-titanium-c-251-p-1-pr-5.html e ove na ADDICTION где су реитове до максимум и нисам приметио нешто такво mmmm
Хвала.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #22 on: October 08, 2010, 01:14:45 PM »
Поздрав.
Ако су стварно сервоје не прецизне,дај пусти видое да видимо то.Може чак и да урадиш прости експеримент,да ставиш испод серво маркер и да се лепо види где се серво врати.
Ово кажем јер мои друг планира исте сервое зе битан проект,па ако је истина да неваљају ондак боље да их не узима јер џаба такве сервоје.
Ја имам неке безимене http://www.hobbyhot.com/flyermate-d130-heatsink-digital-mini-servo-titanium-c-251-p-1-pr-5.html e ove na ADDICTION где су реитове до максимум и нисам приметио нешто такво mmmm
Хвала.

Ciao...pokušaću da snimim ovih dana pa ću podići video.

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #23 on: October 08, 2010, 07:47:49 PM »
ja sam sada siguran da su servoi bili glavni krivci, jer posle zamene vec pomenutih race digital, vec dva vikenda
  (<--) sa tim modelom bez bilo kakvih problema
pozdrav

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Problem sa Inolab servoima na Yak-u
« Reply #24 on: October 18, 2010, 12:27:19 PM »
Ја имам неке безимене http://www.hobbyhot.com/flyermate-d130-heatsink-digital-mini-servo-titanium-c-251-p-1-pr-5.html e ove na ADDICTION где су реитове до максимум и нисам приметио нешто такво mmmm
Хвала.
Spomenute servoje iz hobbyhot NE VALJAJU za nista! Elektronoka gori!
Poz,
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev