Author Topic: URADI SAM: Heli starter - Miss Align  (Read 3528 times)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
URADI SAM: Heli starter - Miss Align
« on: November 03, 2010, 09:15:03 PM »
 

 Kada je kod nas u poseti bio Bugarski tim 3D helikoteraša, od njih sam kupio

, o kome će biti reči drugom prilikom.


 Model je krajnje intrigantno izgledao sa mnogim neuobičajenim rešenjima.
Jedno neočekivano iznenađenje je bilo da je kvačilo direktno vezano za šestougaoni adapter za startovanje, bez jednosmernog ležaja.
To znači da čim motor upali odmah se i gasi jer ga guši (klasičan) starter, znači treba da u inventar uvrstim i ALIGN starter, ili adapter sa jednosmernim ležajem.
Postojala je varijanta da se umesto imbus adaptera stavi konus (slično kao spiner kod aviona), inače nekad legitimno rešenje za modele helikoptera, ali to je odbačeno iz više razloga. Evo jednog primerka:



Nestrpljiv, kakav jesam, nemogavši da se strpim dok mi stigne adapter sa jednosmernim ležajem,  osvrnem se oko sebe pročeprkam po inventaru "viška delova" da vidim kako bih to mogao da rešim u domaćoj radinosti. I eto...

 Odmah su se nametnula dva kandidata, jednosmerne glavčine glavne osovine helija klase 450 i klase 50 (600). Inače ovu veću, plavu sam dobio, zajedno sa još nekim rashodovanim delovima, od Bugara kada sam pazario kit.

 Zatim sam otrčao kod strugara da vidim kako mogu da mi pomognu na tu temu. Obe varijante su bile u opticaju jer kod strugara najčešć rečenica je "to ne može" pa da imam rezervno rešenje.
Na moju sreću bio je mlađi strugar koji mi je izašao u susret pa na moju nesreću odradio obe varijante.
Naime nisam očekivao da će uspeti da razbuši kaljenu osovinu, ali uz par trikova i to je uspelo (na hladno).
Jedino nije uspeo da "ostruže"  imbuse, pa sam to sam odradio i brže i lakše - brušenjem uz pomoć bušilice i "dremelke" .


slike govore više od reči:

 Ovaj "lagani" ima samo jedan jednosmerni ležaj unutrašnjeg prečnika 6mm, ne pravi gotovo nikakav otpor ali koliko će izdržati?








Ovaj snažni ima 5 ležajeva u sebi! od toga 3 jednosmerna od 10mm, dosta teže se okreće "na prazno", ali sa snažnim starterom iza sebe trebalo bi da startuje i benzince kao od šale.






 I posle svega čudim se sebi, šta mi je to trebalo, iako mi se čini da sam više vremena potrošio na ovo pisanje nego na pravljenje, radije bih se prošetao do neke hobi radnje u gradu i kipio tu osovinu! Eee, kad bi...
« Last Edit: November 03, 2010, 10:06:02 PM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: URADI SAM: Heli starter - Miss Align
« Reply #1 on: November 03, 2010, 10:31:28 PM »
 (res)