Author Topic: MX - 2  (Read 6072 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
MX - 2
« on: November 17, 2010, 11:46:45 PM »
Pre neki dan sa Čenejskog aerodroma, Jole je poleteo svoj novi akrobatski model: MX 2 Aircraft...





Ko ne zna MX Aircraft je Američka firma koja u svojoj ponudi ima dva unlimited akrobatska modela MX i MX-2.
Prvi je jednosed, a drugi dvosed, oba potpuno kompozitni, napravljeni od carbona...
Da ja sad ne bih pisao o pravim MX-ovima, koga interesuje sve informacije može naći na sajtu:
http://www.mxaircraft.com/aircraft.php

Vratimo se "našem" RC modelu...

Proletos, kad je Jole "penzionisao" Airworld-ovu Extru 260, našao se u nedoumici koji novi model da kupi.
Pošto mu je ostao nov četvorotaktni OS od 35ccm (doduše bez auspuha) i servoi, krenuo je u "potragu" za novim modelom...
Par aviona je bilo u igri a, za oko mu je najviše "zapao" Yak 55...

Tokom leta, prilikom posete Lindingerovoj prodavnici, saznao je da Yak 55 može samo lično da se preuzme jer je kutija tolko velika da je ne šalju poštom. Pošto nije bio u mogućnosti da ponese toliki model, rešio je da kupi neki drugi avion, koji može da se iz Austrije pošalje u Srbiju.

Tih dana je u Lindinger stigao novi modelu - MX 2 od firme 2K RC (www.2krc.com)...

Model je mnogo dobro izgledao, veličina je bila adekvatna opremi koji je imao i MX 2 je mogao da se pošalje poštom... Time je stvar bila gotova....

Svi koji su kupovali u Lindingeru znaju da sva roba koja napušta Austriju biva oslobodjena od "20%-totnog štojera" i kad se na cenu doda poštarina za Srbiju (20 evra) cela kombinacija i nije tako "hrdjava"...
Posle desetak dana poštar je doneo ogromnu kutiju na Joletovu adresu, pri čemu je kod preuzimanja, plaćena carina od oko 11-12000 dinara...

Iako je model video u Lindingeru, otvaranje kutije i susret sa novim modelom izmamio mu je osmeh na lice...

MX je model potpuno napravljen od drveta, konstrukcije kao i svi moderni akrobatski RC modeli.
Svi delovi su sečeni na laser cut mašini.





Izrada modela je na visokom nivou a, ono što se treba posebno naglasiti je finiš koji je besprekoran. Nijansa epoxy haube je potpuno ista sa nijansom monokota kojim je MX presvučem. Kad sam već spomenuo monokot, sve je savršeno izmonokotirano, kako osnova tako i šare na modelu.

Uz model se dobije i sav neophodan hardver, tako da modelar sem motora, servoa i elektronike ne mora ništa da kupuje...

Raspon je 192 cm a, letna težina bi trebala da bude oko 5 kilograma.

Motor preporučen za ovaj model je od 30 ccm, tako da je OS od 35 ccm legao kao da je pravljen za ovaj avion.
Iako sam ja bio pomalo skeptičan, smatrajući da je ovo prejak motor za ovoliki model, posle prvih letova ispostavilo se da je ovo sasvim dobra kombinacija.





Na ovom akrobati napravljeno je par stvari koje do sada nismo imali prilike da vidimo na RC modelima...

Najinteresantnija stvar je da cev kroz koju prolazi bajonet krila, možete "šetati" napred - nazad u trupu u zavisnosti od mesta gde želite da postavite krilo. Kad odredite položaj, nosače koji se nalaze na bočnim stranama trupa u kojima je fiksirana cev, jednostavno prilepite za trup...

Nov je u sistem za pričvršćivanje kabine...







Svi bajoneti su od karbona...

Od karbona je i neobičan stajni trap, savijen prema nazad. Pristup trapu je veoma lak, sa spoljne strane trupa...





Krila su veoma velika, kao i sve kontrolne površine.
Na svakom horizontalcu se nalaze 4, a na svakom eleronu čak osam velikih šarkica. Otvori za njih si fabrički napravljeni.





Vertikalni stabilizator je takodje ogroman, što u kombinaciji sa jakim motorom pruža mogućnost letenja na nož "do besvesti"...



Jole je u model ugradio JR 5645 MG digitalne servoe na sve komandne površine, sem na gas gde se nalazi mini Hitec-ov servo.
Sve komandne površine imaju po dva horna i ball link od 3 mm...





Baterija za prijemnik i servoe je petoćelijska Enelop od 2000 mAh, a prijemnik i predajnik su FAST Futaba na 2,4...
Elisa je Mejzlik 20x8...





Impresije iz vazduha su sledeće: model koji je na kraju "ispao" 4,8 kilograma sa motorom od 3,2 KS leti perfektno.







Poletanje kao i sletanje su veoma laki, pogotovo sletanje jer je opterećenje veoma malo, zahvaljujući velikim površinama.



Sve figure MX 2 radi sa lakoćom a, ono što je mene veoma impresioniralo je stabilnost modela, koji jednostavno "neće" da padne u stoling, koliko god mu smanjivali brzinu...

Za letenje, Jole je namestio 2 moda, prvi za normalno letenje, a drugi sa maximalnim otklonima za 3D figure...



Kad se sve uzme u obzir MX 2 je mnogo dobar model a, kad se Jole i ovaj akrobata "malo bolje upoznaju" tek ćemo da vidimo gde im je limit...

Pozdrav

Mirče 

 
   

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: MX - 2
« Reply #1 on: November 18, 2010, 12:50:09 AM »
Prelep model i odlican rewiev  :)aplauz
Ako ima neki video bilo bi sjajno.

 ()-()

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: MX - 2
« Reply #2 on: November 18, 2010, 09:04:41 AM »
Sjajan avion, odradjen bas do jaja kvalitetno. :jaki:

Ja sam nisanio isti model, samo u varijanti od 2,5m. ;namig
Da Lindinger salje velike pakete, MX-2 avionce bi vec bilo u Ostruznaji, a ovako dolazi iz Schweighofera H9 Sukhoi Su-26 MM. :big smile

A mislim da ga je Jole sa tim O.S. FS-200p upario strava.
Sada, necu da komenarisem cenu glo goriva i potrosju, posto i ja imama jednog velikog O.S. Max-a. :mhm

Zelim vam puno uspeha sa novim avioncetom. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: MX - 2
« Reply #3 on: November 18, 2010, 10:40:57 AM »
Marko, jel' ti već stigao taj Sukhoi?

Pozdrav

Mirče

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: MX - 2
« Reply #4 on: November 18, 2010, 11:05:29 AM »
Paket su poslali 8. novembra.
Po prethodnom iskustvu treba otprilike dve nedelje do kuce, ja cenim da bi sledece nedelje postar trebao da zvoni na vratima. 4e
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: MX - 2
« Reply #5 on: November 18, 2010, 11:15:21 AM »
 :)aplauz Imao sam priliku i čast da pogledam ovaj izuzetan model, iskreno govoreći mislim da nisam video ništa savršenije u toj kategoriji.Jednostavno sumnjam da se može uraditi bolje na ovom nivou tehnologije, a o pedantnosti i preciznosti se može samo diviti. Nisam ga video u akciji, ali ne sumnjam da je vrhunski. Jole puno lepih trenutaka za vas dvojcu, pogotovu kada ga upoznaš.  (<--)
ex pseudonijum: licider

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: MX - 2
« Reply #6 on: November 19, 2010, 02:09:39 AM »
Баш много лепо изгледа.