Author Topic: Ampmaster  (Read 114144 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Ampmaster
« on: December 04, 2010, 02:13:06 AM »
AMPMASTER
Nakon Spacewalkera kao prve uspesne gradnje, Tosa i ja smo se ponovo bacili na posao.
Model je ovaj put on izabrao, i to ce  biti dva ista modela kao i prosli put. Obzirom da imamo nameru
da ove zime pravimo  jos jedan model, ovu cemo gradnju pokusati maksimalno da ubrzamo, pa da do proleca
sve zavrsimo. Najveci neprijatelj je opet vreme, pa se ponavlja ista prica gradnje nocu i vikendima. Nacrte smo po
obicaju  skinuli sa neta.Ovaj put su nesto  manje precizni ali dovoljni da sa nasim "bogatim" iskustvom improvizacija,
posao doteramo do kraja. Moram priznati da smo se sa radom na  Spacewalkeru navukli na samogradnju, pa za sada
ne razmisljamo o kupovini ARF-a. Materijala nam je ostalo dovoljno za nekoliko modela, pa bi bilo steta ne potrositi to.
Inače ovaj model je na prvi pogled dosta sličan akrobatskim modelima tipa Extre ali ipak se razlikuje dosta. U opciji su
ustvari dva modela jedan sa simetricnim profilom krila ' akrobata i drugi malo mirniji sa polusimetricnim profilom. Ja licno volim
mirno letenje sa ponekom akrobacijom, pa sam se tako odlucio za drugu varijantu. Takodje i Tosa. Opet smo se lomili oko velicine modela,
ali ce i ovaj ostati u granicama smeštajnih kapaciteta, a to je onda oko 1,3 m raspon krila i duzine oko 1m. Tezina kompl. modela će biti do 1500g.
Predvidjen je elektro pogon kao i prosli put.
Inače čitajuci po raznim forumima saznali smo da model dosta pitomo i lepo leti i da je namenjen svakodnevnom letenju (iz gepeka na livadu)
Evo slike modela a sa gradnjom lagano krecemo...
« Last Edit: December 04, 2010, 03:24:45 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #1 on: December 04, 2010, 03:14:23 AM »
REP

Za rep je po planu predvidjeno da se radi od letvica balze 6x6
Popune površina takodje balza 6mm. Plan sam isekao na delove postavio na komad stirodura kako bi lakse pričvrstio letvice.
Same letvice su sečene sekačem (home made) iz komada debljine 6mm
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3624.0
Evo malo slika...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ampmaster
« Reply #2 on: December 04, 2010, 09:37:31 AM »
Momci svaka čast, malo zapažanje, ali bez ljutnje. Obratite pažnju na smer godova balze u horizontalcu. Koliko vidim na fotosu idu po dužini horizontalca i tako dalju najmanju čvrstinu.Trebalo bi ih postaviti pod pravim uglom u odnosu na napadnu ivicu. Ne želim biti "indijski mudrac", ali zamislite šta bi se desilo na velikim modelima, a dešavalo se.
Pozdrav, ako mogu pomoći-tu sam   :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #3 on: December 04, 2010, 10:41:35 AM »
Savo svaka cast dobro si to primetio, a ja zaboravio da napisem.
Na pokretnom delu horizontalca i kasnije vertikalcu, popunu sam radio od 3 sloja balze po 2mm koji su uporedo lepljeni
Bilo je, daj da iskoristim parcice balze kojih imam puno.
Na nepokretnom delu je ostalo iz jednog komada i to u pogresnom smeru godova, sve u brzini. Ne da nije valjalo nego se
savijao kao prut. Na kraju je radio skalpel Ako ne bude presvlacen
providnom folijom verovatno cu i da ga isplankujem na kraju
Ubacicu i tu sliku kaad zavrsim..
« Last Edit: December 04, 2010, 11:14:38 AM by drjack »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ampmaster
« Reply #4 on: December 04, 2010, 04:38:25 PM »
Puno srece u daljem radu,ovo za sada izgleda odlicno i samo tako nastavite....Pozzzzzz



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #5 on: December 05, 2010, 01:27:52 AM »
« Last Edit: December 05, 2010, 01:38:15 AM by drjack »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ampmaster
« Reply #6 on: December 09, 2010, 11:50:41 AM »
Bravo momci... Samo tako nastavite...

Jedva čekam da predjete u malo veću klasu pa da krenete da pravite velike modele. Veliki modeli pružaju i veću mogućnost detaljisanja a, to je uz vedering prava mala "umetnost izrade".
Naravno da bi se došlo u tu fazu iskustva se stiču u projektima kao što su ovi vaši...

Miša mi je skoro poslao fenomenalan plan za Lavockin LA 7. Jeste model veći ali, svaki detalj ima na planu i da se napraviti...

Sretan rad, postavljajte slike i objašnjavajte sve šta ste i kako radili, koje ste materijale koristili, koje lepkove, opremu... Vidite da ima mnogo onih koje to interesuje...

Ako nešto "zaškripi" zovite...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ampmaster
« Reply #7 on: December 09, 2010, 08:57:48 PM »
za pohvalu je i to sto zajedno pravite modele. lakse je u drustvu, a i posao se moze podeliti.
primetio sam da se ameri organizuju i uporedo prave dva tri modela tako sto jedan pravi krila,
drugi trupove, treci kapotaze, poklopce i sl. dobra fora.

mogli bi onog lavockina da malo smanjimo pa a se organizujemo.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #8 on: December 11, 2010, 12:18:56 AM »
Hvala na podrsci, tog Lavockina sam video kod Tose i neverovatno je detaljan. To je pravi izazov.
Rad u drustvu je jako zgodan narocito kad se prave dva ista modela. Ima tu i takmicarskog duha,
ali je najbolje od svega, kada neko nesto zezne , onaj drugi sigurno nece.
Pa posle i na letenju, obzirom da su modeli isti, slicno se i podesavaju .
Inace repovi su gotovi i  presli smo na izradu trupa.
Sve pazljivo planiramo da se nesto ne zaboravi. Sutra cu postaviti par novih slika sa detaljima.
 
« Last Edit: December 11, 2010, 12:24:06 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #9 on: December 12, 2010, 01:34:25 AM »
Nakon ispravke pogresno okrenutih godova, na repu je ostalo da se spoje leva i desna strana pokretnog dela horizontalca. Za to sam iskoristio zicu-elektrodu za varenje prokroma,  savio je i ubacio u obe polovine. i prekrio balzom. Taj deo nisam slikao ali se dobro vidi nakon ugradnje na prilozenim slikama.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #10 on: December 12, 2010, 01:37:25 AM »
Tu posebno treba voditi racuna  da sve bude u jednoj ravni.  Proveru da li je sve kako treba, radio sam na staklu. Ostalo je jos da se  pripreme mesta gde ce kasnije doci sarke. Zbog toga sam na par mesta morao dodatno da ojacam letvice kroz koje se busi rupa. Mesta za sarke sam uradio tako sto sam bocno spojio dva  susedna dela i jednostavno spenadlom obelezio gde treba da se busi. Busenje sam uradio rucno vrteci  prstima, burgiju manjeg precnika  od precnika sarke . Kasnije kada se bude ugradjivala sarka, bice dovoljno tesna rupa, da sve ostane cvrsto.
Inace ovo su sarke koje cu da stavim:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=7687
« Last Edit: December 12, 2010, 02:20:41 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #11 on: December 12, 2010, 01:43:58 AM »
Nakon toga sam popunio par rupica i spoj gde se nalazi zica horizontalca. Za to sam koristio  stari stolarski stos, tj. piljevinu od balze pomesanu sa  belim lepkom za drvo. Nakon susenja i laganog smirglanja ta mesta su ostala idealno ravna.
« Last Edit: December 12, 2010, 02:22:04 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #12 on: December 12, 2010, 01:57:01 AM »
Evo kako izgleda kompletan rep, zalepljen privremeno selotejpom.
Ostalo je da se jos malo obrade napadne ivize horizontalca i vertikalca i da se sve prodje finom smirglom.
« Last Edit: December 12, 2010, 02:23:20 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #13 on: December 12, 2010, 02:00:18 AM »
Ovo su lepkovi i akrilni git koji ponekad  koristim :

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Ampmaster
« Reply #14 on: December 12, 2010, 02:12:09 AM »
TRUP

Nakon repa dosao je na red trup. Po originalnom planu, donji deo je zaobljen,
ali smo se mi odlucili  za laksu ravnu varijantu, slicnu kao na Spacewalkeru. Bocne strane su od balze 2mm
ojacane letvicama 5x5mm kod mene a kod Tose drvcima za raznjice od bambusa. 
Tosa je svoj trup vec olaksao tako sto je izvadio par komada balze a  ja jos
nisam dok sve ne kompletiram i ne izmerim tezinu pre sastavljanja. Ovde je  potrebno sve dobro isplanirati, pocevsi od
nosaca motora, krila, tockova i servoa repa. Poseban deo koji cemo raditi je gornji poklopac sa staklenom kabinom.
Takvu jos nismo radili, ali smo otprilike osmislili kako cemo to izvesti. Ideja je da se kompletan prednji deo sa kabinom podize
radi lakseg pristupa elektronici i baterijama, i da se fiksira magnetima. Takodje treba predvideti otvor odozdo za  izlaz  vazduha, koji ce
napred ulaziti radi hladjenja  elektronike i baterije.

Nastavak sledi....
« Last Edit: December 12, 2010, 02:28:50 AM by drjack »