Author Topic: Cesna 152 home made by Soprano  (Read 59315 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Cesna 152 home made by Soprano
« on: December 05, 2010, 07:27:45 PM »
Evo i mene posle krace pauze da se pohvalim pocetkom radova na Cesni,posto necu mnogo da pisem o modelu,jer slike vrede vise od hiljadu reci,samo cu navesti da se radi o modelu koji ima raspon 1010mm a duzinu negde oko 700mm.
Sve je pocelo tako sto je moj drugar odradio profile za krilo na CNC masini i to izgleda ovako:
























Ovo je moj drugar Sale  glavni i odgovorni za CNC masinu...









« Last Edit: December 05, 2010, 07:35:35 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #1 on: December 05, 2010, 07:44:02 PM »
Posto su profili za krilo bili gotovi,resih da pocnem sa izradim ali sam krenuo od horizontalca,cisto da se malo zagrejem pre nego sto sto ce bacim na ozbiljnije delove modela.












Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #2 on: December 05, 2010, 09:30:57 PM »
Moram da napomenem da ja vec nekih mesec dana radim na ovom modelu i da ima dosta materijala za ovaj forum tako da najavljujem dosta slika oko moje izrade.

Posle horizontalca na red nastupa vertikalac,moram da napomenem da sam prilikom izrade horizontalca i vertikalca bas uzivao i to je jedan od razloga sto sam tako napredovao u izradi.Ovo je islo kao podmazano sve dok nisam krenuo kako ja kazem na ozbiljnije delove ovog modela a to je trup i krilo koje zahtevaju dosta rada i strpljenja....Uzivajte u nastavku














U nastavku slede slike o tome kako dam radio trup.Imao sam zelju da elemente secem rucno i tako sam i radio,mada sam posle shvatio sta je lakse,ali bitno je to da sam ja tako hteo.




MIslim da nije potrebno da pisem o tome da sam sa proekta sekao elemente i iste lepio za materijal pa posle rezao....






Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #3 on: December 05, 2010, 09:33:20 PM »

Posto sam isekao sve elemente krecem da sve to zalepim i spojim u jednu komponentu,na slikama se vidi da sam se malo zbunio (posto ovakvu gradnju radim po prvi put) i nisam znao odakle da pocnem sa satavljanjem trupa,pa sam okretao sve u krug da vidim kako da pocnem a da ne iskrivim konstrukciju.Malo razmisljanja i onda je bilo mnogo lakse.Iskreno,ja sam dosta samokritican i moram da kazem da bas i nisam zadovoljan jer uvek moze bolje ali trudim se bas lavovski pa na kraju cu videti sta sam ja ustvari radio,ako primetite neku gresku molio bih da je sugerisete kako ne bi doslo do neocekivanih efekata.....








































Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #4 on: December 05, 2010, 09:58:32 PM »
svaka cast! jedva cekam da vidim nastavak!  ()-()

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #5 on: December 06, 2010, 03:49:44 AM »
Super, dobro ti ide, lepo je videti još jedan model u porodici.

Koliko vidim za izradu trupa nisi koristio moj nacrt koji sam ti poslao nego onaj koji je neko drugi postavio na rcgroups-u, odmah ispod tog posta sam postavio korigovani nacrt.http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=199489&page=18#post9881737
U tom mom postu se vidi i moj prvobitni nacrt (crvene linije) po kome sam ja radio moje 2 cesne.
Svejedno, najažurniji (koji svima šaljem) je onaj koji je postavljen na ovom forumu u temi koju si ti započeo http://rcfly4um.org/index.php?topic=5340.0
Trup je predviđen da može  precizno i brzo da se sastavi "u vazduhu" znači svi delovi se slažu kao lego kockice .


Znači kopnkretno:
1. Urez za LAMELIRANU BALZU na rebru V   "В" (ЋИРИЛИЦОМ) nije u gornjem uglu nego malo niže.

2.  Zatim pre plankiranja dobro i pažljivo išmirglaj rebra uz pomoć šmirgle zalepljene na letvicu/daščicu da sve bude u liniji od rebra G Г  do Ž Ж da ništa ne štrči ili da beži unutra,а ostalo da ima lep prelaz.

Ako postoji još nešto, tu sam, rado ću pomoći.

Srečno, i jedva čekam prvo poletanje!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #6 on: December 06, 2010, 12:26:34 PM »
Znao sam da ces,ako pogledas post,primetiti o kom se proektu radi.Naime njega sam pronasao na "rcgroup" i posle toga nisam nasao ni jedan drugi,pa sam resio da malo sredim ovaj i pocnem sa radom.Tek kad sam trup vec odradio stigao je proekat.Mislio sam da sve obustavim i da krenem ispocetka sa tvojom nacrtima ali posto uvek ima ali ja nastavim samo me i dalje brine da li je taj nacrt po kome ja radim dobar i da li ce to da bude kako treba.
I da ne bude sledice nastavak price ali sa tvojim nacrtom.....
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #7 on: December 06, 2010, 12:37:17 PM »
 :)aplauz  (res)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #8 on: December 06, 2010, 01:33:29 PM »
Dobro je da se nesto i u krusevcu pravi ,posto od nas ostalih nema ni k....  :sljus
Bravo Aco...sve cestitke za rad a izabrao si prelep model  :)aplauz  (yay)

PS.  k.... = kadra  :hehe  :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #9 on: December 06, 2010, 01:47:29 PM »
Znao sam da ces,ako pogledas post,primetiti o kom se proektu radi.Naime njega sam pronasao na "rcgroup" i posle toga nisam nasao ni jedan drugi,pa sam resio da malo sredim ovaj i pocnem sa radom.Tek kad sam trup vec odradio stigao je proekat.Mislio sam da sve obustavim i da krenem ispocetka sa tvojom nacrtima ali posto uvek ima ali ja nastavim samo me i dalje brine da li je taj nacrt po kome ja radim dobar i da li ce to da bude kako treba.
I da ne bude sledice nastavak price ali sa tvojim nacrtom.....


Ništa strašno, samo napravi novi urez i biće i piči!  (work)
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #10 on: December 06, 2010, 02:30:04 PM »
Hvala svima,Sale spremi neke dobre zimske carape i prsluk jer ja planiram ovo da poletim uskoro,tako da za nas jos sezona nije gotova ili otvaramo novu,trece nema....
Nastavak radova sledi cim se slike polako upload-uju slicice




Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #11 on: December 06, 2010, 02:33:06 PM »
Bice to lep model. A ako nekom treba evo i dobrih planova cesne 182 ciji je autor david blum.
na rcuniversu takodje postoji post o izradi ovog modela.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #12 on: December 06, 2010, 03:59:01 PM »
Samo da pohvalim foto-pricu, posto se u izradu jos uvijek ne razumijem toliko.
Sve si ovo tako fino prikazao, tako da ce mnogi koji pocinju da se bave ovim hobijem dobiti volju da rade nesto slicno.
Bilo bi zgodno da objavis ako imas podatak koliko je tacno materijala i kojeg otislo u izradu ( neka vrsta specifikacije ).
Tako cemo moci na kraju da vidimo koliko bi para trebalo da se napravi jedan ovakav model.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #13 on: December 06, 2010, 04:22:59 PM »
Sto se tice materijala,mogu slobodno da kazem da ne ide uopste mnogo,ovo sto cete videti u dosadasnjem radu otislo je sledece;
-Za profile na krilu balza furnir 1,5 mm kom 1 -ja sam malo prepakovao profile tako da sam iskoristio i za plank na krilu sto ce se videti na sledecim slikama
-Potrebna je jedna tabla balza furnira 3mm i to ne ide cela nego par letvica duzinskih
-Za trup balza 5mm isto 1 tabla

e sad za plankiranje trupa jos neznam jer treba tek da narucim nemam je vise a ide balza 1,5 mm ali ne verujem da ce otici vise od 3 tabaka 100x1000

Racunica je jasna,a investicija za materijal nije velika,sto se tice elemenata koje budem ubacao o njima cu pisati kad budu dosli na red sa naravno linkovima odakle sam ja narucivao....Uzivajte
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Cesna 152 home made by Soprano
« Reply #14 on: December 06, 2010, 05:13:40 PM »
Posto je trup konstrukciski bio gotov a ja nisam imao na stanju palzu za plankiranje a to je 1,5mm,resih da pocnem krilo.Drugar Sale je,kako sam vec naveo,profile odradio na CNC masini a ja sam bio odusevljen kako je sve to lepo ispalo.Pogledajte ...








Redjanjem profila na plan polako dobijamo kostrukciju krila,moramo voditi racuna da svaki elemanat koji pakujemo dodje na svoje mesto i vodimo racuna da ne dodje do upredanaj prilikom spajanja i lepljenja.Dosta sam citao sta sve moze da dovede do upedanja krila i to iskustvo moram da podelim sa vama,naravno pocetnicima.

Prvo,potrebno je imati ravnu povrsinu gde ce se izvoditi radovi,po iskustvima starijih modelara najbolje bi bila daska od lipe ili camovine.Potrebno je da neki stolar to lepo obradi u dimenzijama npr.sirina 500mm duzina 1500mm debljina 50mm.
Debljina daske treba da bude ne manja od 50mm jer prilikom rada ona se trosi i posle je samo odnesemo kod stolara on tu istu dasku pusti kroz diht i eto,ponovo je ravna.

Druga stvar je pravljenje pauze pri lepljenju,naime ako smo zalepili profile na donju ramenjacu potrebno je sacekati nekih sat-dva da taj lepak odradi svoje i tek onda nastaviti sa daljim lepljenjem gornje ramenjace pa opet pauza i tako dalje...

Ima jps stvarcica koje uticu samo sto ja vise neznam,ako neko moze da nastavi ne bi bilo lose,a ja da nastavim o izradi krila.

Za ramenjace sam koristio lipu,seko sam levice u dimenzijama koje cu bile potrebne i spajao.Na napadnoj ivici sam pustao malo duzu lipu kako bi  plank kasnije lepio do lipe a ne preko nje.





Prvi korak koji sam odradio da bi nekima bilo lakse da razumeju jeste sledece:

Prvo sam isekao ramenjace koje su od lipe,dalje sam tu istu lipu zalepio za balzu 1,5 mm koja ce da bude za plankiranje donje strane probila ili donjake( sve ovo vazi za napadnu ivicu odakle sam krenuo )
Sve to sam pticvrsio za radnu povrsinu i polako redjao elemente....











Na slikama se vidi da sam na ilaznoj ivici podbacivao balzi 1,5 mm jer profil nije ravan sa donje strane i tako sam izbegao mogucnost da izadjem iz aero dinamike celog krila.











Posto je na napadnoj ivici sve bilo gotovo (sto se tice donjake) lepim plank na izlaznoj ivici i koristim podmetace i krilo mora da ostane filsirano kako ne bi doslo do upredanja.





Znaci,dok je krilo fiksirano za radnu povrsinu moramo odraditi sve sto ide sa donje stane krila i posle toga mozemo da ga odvojimo od radne povrsine.





Evo na ovoj slici se vidi da je balza na izlaznom deli krila ona koja je pretekla od CNC masine i naravno moze da se iskoristi.





Na prethodnoj slici se vidi da je krilo isplankirano i sa gornje strane i samim tim odvojemo od povrsine,u nastavku sledi druga strana krila.....





Evo sad se lepo vidi da kako sam postavio donju ramenjacu i donji plank i sad pakujem elemente....





























Kad se sve ovako lepo poredja onda se podbace podmetaci pa se to lepo sve zalepi,kad se osusi lepi se ramenjaca na napanoj ivicu pa onda gornja ramenjaca i naravno gornji plank.





znaci sve sto se radi na jednoj strani krila samo se preslika i na drugoj naravno mora sve da bude isto kako bi dobili ono ocekivano...
Ovom prilikom zelim da pozovem sve pocetnike da se oglase na ovom topiku i kazu svoje misljenje i pitaju ako im nesto nije jasno.Samo da kazem da sam i ja pocetnik i da zelim da na sto bolji nacin objasnim sta sam radio a samo je moje pitanje:Da li vi sve ovo razumete?
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)