Author Topic: Telemaster  (Read 5518 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Telemaster
« on: January 24, 2011, 01:41:15 PM »
Cao drugari,eto moj brat i ja vec duze vremena planiramo da se upustimo u jedan malo ozbiljniju proekat.Kako naslov kaze planiramo da pocnemo izradu Telemastera.Naravno,prvo treba krenuti od proekta koji mi trenutno nemamo ali znam da ima dobrih ljudi pa ce neko da nam pomogne u tome.Razmisljali smo da raspon krila bude 2,20m i spremili smo materijal samo su nam potrebne informacije iz prve ruke i neki saveti.Zbog duzine krila resio sam da se isti rasklapaju pa da idu na bajonet.Posto nemam iskustva sa time ja sam malo pratio forume video kako to izgleda ali ako neko ima neki predlog moze da bude od velike pomoci.Najveci problem mi je trenutno oko ojacanja ramenjaca i samih prenosa.
Ja bih zamolio sve modelare koji imaju bilo kakve linkove moze ovde da postave pa da se pre gradnje malo upoznam sa tematikom gradnje i kasnije krenem u izradu.Necu da zurim sve dok ne sastavim sve kockice a sto vise informacija pre cu poceti sa izradom koja ce biti naravno prezentovana na forumu.
Ako neko zeli nesto da mi posalje mail-om,moze to uciniti: 

disljenko85@live.com

Hvala unapred.....  :)
« Last Edit: January 24, 2011, 01:42:53 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Dalibor _Ks

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: Telemaster
« Reply #1 on: January 24, 2011, 08:55:12 PM »
ljudi ja o ovom telemasteru slusam vec godinu dana hvala bogu da je vec jednom resio da krene da radi.Ja kao pocetnik mogu nesto sitno da mu pomognem oko rezanja i lepljenja....Ja mislim da je njegova zelja i zelja njegovog brata prevazisla sve granice i presla u ne ostvareni san.Znam koliko je on pedantan to sam se vise puta uverio i znam da ce ovaj model da izadje iz njegove radionice kao vrhunski....Mnogo mi je drago sto se odlucio na ovaj korak koji je dugo cekao i zato mu je potrebna pomoc i podrska svih nas.......

pozdrav svim kolegama,Dalibor..................  (<--)  ()-()

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Telemaster
« Reply #2 on: January 25, 2011, 09:55:44 PM »
Drugari radi se o visokokrilcu koji je poznat,nadam se vecem delu modelara.Mene korektno interesuje sistem oko bajoneta u krilu i malo teorije oko izrade istog.Gde se krilo ojacava,gde se vrsi rasterecenje i tako te stvari koje sam cuo da postoje a nemam pojma o cemu su mi pricali.Svaka pomoc dobro dosala ali prvo teorija izrade i po neka slicica pa da udjem malo dublje u ovaj hobi.Ipak sam pocetnik i znam da sam tek poceo da ucim.Pomognite mi da naucim neke korisne stvari.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Telemaster
« Reply #3 on: January 25, 2011, 10:41:10 PM »
Moj prvi motorni model je bio Telemaster. Al, je to bilo davno...

Čini mi se da je model bio raspona 1800 mm i da je imao motor od 10 ccm...

Znam sigurno da prvi startovi nisu baš bili uspešni i da sam model, dok je koš "bio u komadu" prodao nekom u Zrenjaninskom aero klubu (možda Neši Mikluševu)...
Oni su ga tamo zvali "Gospodar krava" - Tele - Master...

Ako se dobro sećam, davno to beše, krilo je bilo iz jednog dela, sa dosta velikim V oblikom.
Da li se pričvršćivalo sa gumicama i da li je imalo elerone, više nisam siguran...

Ako hoćete da pravite ovaj model, iskoristite neki noseći profil ili Clark Y... To vam je "sigurica" da će Gospodar Krava dobro leteti...
Kad pravite krilo, pravite ga iz dva dela (leva i desna polovina) a, potom ćete videti, ako želite da ga lakše transportujete ugradite bajonet (sa obe strane Ulepite cev u koju ide alu ili karbonski bajonet) ako hoćete da vam krilo bude iz jednog dela ulepite veliki šper, V oblika ispred ramenjača. Prilikom lepljenja leve i desne polovine krila, samo vodite računa da se ne pomere pa da vam se krilo ne uvrne...

Model je velik, krila su duboka i sigurno ćete uživati u njemu...

Pozdrav

Mirče

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Telemaster
« Reply #4 on: January 25, 2011, 11:06:44 PM »
Mirce,kad pricamo o krilu i bajonetu ja ipak mislim da bi trebala da se uradi priprema za profile i pre sklapanja da sve bude namesteno kako bi se bajonet koji je od karbona mogao nagurati u krilo i samim tim praviti V profil.U jednoj polovini krila,kako ja mislim,treba bajonet da izlazi pravo a sa druge strane da u krilo ulazi pod nekim uglom jer se karbon u tom slucaju ne krivi.Neznam da li se uopste i krivi jer je takav materijal.Znaci karbon je prav a vodilica mora da je pod nekim uglom da bi izveo krak Y.Jesam li upravu. ?


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Telemaster
« Reply #5 on: January 26, 2011, 11:42:00 AM »
Soprano, naravno da si u pravu...

Ako se pravi krilo sa bajonetom imaš dve opcije ili da se bajonet sa jedne strane zalepi u prva tri rebra (moraju biti od špera) pa, da stalno viri, dok se u drugoj polovini krila u prva tri rebra mora zalepiti cev u koji bajonet ulazi. Ovo je "truba" za transport jer je bajonet duži u jednoj uški...

Druga varijanta je da se u obe uške ulepe cevi a, bajonet se pre letenja ugura u jednu, pa u drugu polovinu krila... I ovo je truba jer možeš zaboraviti bajonet kod kuće, pa ondak nema letenja...

Znači nema idealnog rešenja...

Bajonet je uvek prav, bez obzira od čega je i pošto je veliki V oblik, tokom crtanja rebara, mora se voditi računa kako prolazi kroz prva tri "rebarceta". Mora biti smaknut, tj. u sredini biti malo višlje postavljen a u trećem rebru (od sredine) u najnižem položaju...

Mnogo lakša varijanta je da je krilo ravno, ali tada mora imati elerone, jer se onda otvori za bajonet i cev(i) poklapaju na svim rebrima.
Ako nabavite plan, možemo još prodiskutovati...


Pozdrav

Mirče

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Telemaster
« Reply #6 on: January 26, 2011, 12:56:11 PM »
Hvala MIrce na savetima,sad mi je malo lakse i jos uvek sam u fazi trazenja plana.



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Telemaster
« Reply #7 on: January 26, 2011, 01:32:18 PM »
Verujem da planove za izradu Telemastera ima nas drug DejanTS on ih je napravio nekoliko , jedan takav leti nas drug Pedja iz Krusevca i sigurno ti moze dati dosta informacija, pozdrav i tebi i Dejanu

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Telemaster
« Reply #8 on: January 26, 2011, 07:34:19 PM »
Jeste taj Dejan iz Ts mu je dao planove ali mu i dalje nije jasno shta i kako ,a shta i kako to ne postoji u planu vec kod mene u glavi,jer ja sve dosadashnje crteze ,skice i prave nacrte ne crtam do detalja jer neke stvari znam napamet i to ne stavljam na crtezima ,planovima skicama ,nema potrebe ,uglavnom se ponavaljju iz model u model tako da se to nece zaboraviti .

kao shto rece Gospodin Mirce ,orginal proekat telemastera je 1800mm, model kojeg sam ja posedovao trenutno je u krushevcu kod Krleta a pre toga je bio u zrenjaninu ,znaci Mirce eto puta do vashe ptice ,naravno taj model je leteo i leteo i repariran mali milion puta ali i dan danas lepo leti bez ikakvih problema ,da nije bilo njega ja se modelarstvovanjem ne bih naucio kako valja


modelarstvo je citava vecnost ,ne moze se nauciti preko noci ...............................


vedro


 

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Telemaster
« Reply #9 on: January 26, 2011, 08:00:14 PM »
Da to je taj telemaster, reko mi josh davno Nesha Miklushev da je kod tebe Dejane.

Shto se plana tiche imam ga i ja.Dodushe plan je za malu ticu od metaridvaes.Al moz da ga uvecash lako.
Shto se krila tiche, sva rebra su ista (clark Y), tako da je lako za izradu.Prema originalnom projektu krilo je V, bez elerona i flapsova.Lako mozesh da smanjish V ugao i dodash elerone, al ovaj moj mali savrsheno leti bez njih vec 8 godina.
Ravno krilo za ovaj model ne preporuchujem, bice malo (vishe) nestabilan.
Shto se veze tiche najbolje je da napravish centroplan (rebra od shpera) koji ce biti vezan (ulepljen) za trup.Napravish i dve polovine krila (ushke)(prvo rebro takodje od spera).Onda shipka izmedju i gotovo.
Izradom centroplana cesh odrediti ugao krila, a shipka bi rebalo da udje u centroplan i ushku pod pravim uglom.
Mozesh ako hocesh da dodjesh kod mene i pogledash kako izgleda krilo poshto je pokriveno transparentnom folijom i vidi se cela konstrukcija.Mislim da bi ti to pomoglo.
A  karbon nemoz ni Kraljevic Marko da iskrivi.

Pozzz

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Telemaster
« Reply #10 on: January 26, 2011, 10:04:00 PM »
Hvala Vlado vidimo se uskoro....Pozzz


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)