Author Topic: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač  (Read 171602 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #45 on: November 05, 2012, 06:55:20 AM »
Nisi dobro pročitao prvi post. Ovim se ne pune baterije, već punjačem, a ovo je samo napajanje za punjač.
#FFCC00

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #46 on: November 05, 2012, 08:41:09 AM »
Nisi dobro pročitao prvi post. Ovim se ne pune baterije, već punjačem, a ovo je samo napajanje za punjač.

TAČNO TAKO, ako se baterija nakači direktno na punjač nešto ovako može da se desi, pogledati kraj videa:


Kad se zapale ove baterije stvaraju ogroman i jako vreo plamen.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #47 on: November 05, 2012, 09:29:51 AM »
Jao ljudi... nema potrebe za tim. Naravno da znam da se ovo koristi kao izvor napajanja za uredjaj koji puni i balansira baterije. Hteo sam da pitam ovo. Jedna celija je 4,2V kada se napuni, 3 celije su 12,6V, 4 celije su 16,8V. To znaci da 12V nije dovoljan napon da se do kraja napune 3S baterije, a da ne pricamo o 4S. Kako punjac moze da napuni nesto ako mu ne damo dovoljno napona?

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #48 on: November 05, 2012, 10:29:36 AM »
Jao ljudi... nema potrebe za tim. Naravno da znam da se ovo koristi kao izvor napajanja za uredjaj koji puni i balansira baterije. Hteo sam da pitam ovo. Jedna celija je 4,2V kada se napuni, 3 celije su 12,6V, 4 celije su 16,8V. To znaci da 12V nije dovoljan napon da se do kraja napune 3S baterije, a da ne pricamo o 4S. Kako punjac moze da napuni nesto ako mu ne damo dovoljno napona?
Ko što reče saxpg, to nije tvoja briga, ako je punjač napravljen da puni 4S i kaže da mu treba napajanje 12V onda je tvoje da mu daš tih 12V. Ko što reče onaj iz kontrole leta Bosancu u svemirskom brodu, narani svinje i ništa ne diraj! A inače postoje i DC/DC pretvarači koji mogu da podignu ili spuste jednosmerni napon sa efikasnošću od 80% i bolje.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #49 on: November 05, 2012, 11:10:38 AM »
Bas ti fala za ovog bosanca :) Bavim se elektronikom i dosta toga znam oko opste elektronike, ali posto sam nov u RCu ima tako neka "sitna crevca" koja ne znam. Hvala za objasnjenja.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #50 on: November 05, 2012, 05:21:25 PM »
 :sljus
Moram da se umešam u "stručna" objašnjenja, principa rada punjača, ali samo kratko tj samo onoliko koliko je potrebno "za široke narodne mase".
Pod jedan - procesor ne daje struju od 4,2V, jer struja se meri u Amperima
Pod dva - procesor preko svojih A/D ulaza vrši samo uzorkovanje i na osnovu toga i upisanog programa, preko svojih D/A izlaza, kontroliše periferiju a ona, na osnovu toga, određuje kojim naponom i kojom strujom će se puniti baterija...
Pod tri - samo u balansnom modu  su ćelije u opticaju, pa i onda nisu nezavisne
Pod četiri - Nixx baterije nemaju poseban konektor za balansiranje, kao ni olovni akumulatori, a i oni se mogu puniti sa svim novijim punjačima. Recimo, olovni akumulator nazivnog napona 24V, a priključeni ispravljač je 12V... :big smile

Znači, za punjač je bitno da mu se obezbedi ispravljač tj ulazni napon, u bilo kojoj vrednosti raspona ulaznog napona punjača!
Konkretno, ako je za punjač potrebno dovesti napon od 11V do 18V, znači da bi trebalo da radi pri bilo kojoj vrednosti većoj od 11V a manjoj ili jednakoj 18V !
Veći je problem potrebna snaga ispravljača tj struja koju može da da!
Za normalan rad punjača od, recimo, 50W potrebno je obezbediti ispravljač od bar 70W.

@Vaci
Prevedeno na konkretan tvoj slučaj; ukoliko ti je PC napajanje ispravno i potreban ulazni napon punjača obuhvata 12V, PC napajanje treba da obezbedi samo potrebnu struju za ispravan rad punjača.
Pošto nisi naveo o kom punjaču je reč, daću konkretan primer za najčešće korišćene punjače, nezavisno o proizvođaču.
Punjač je 50W, a želimo da punimo LiPo bateriju 4S od 5.000mAh i dozvoljeni C punjenja, neka bude 2 tj 10A.
Ovo važi za sve punjače, bez razlike:
Izlaznu snagu punjača ****  50[W] podelimo sa 4S naponom **** 16,8V i dobijemo maksimalnu struju punjenja **** 50/16,8=2,97A možemo uzeti da je 3A !
To znači da 4S bateriju sa ovim punjačem, maksimalno možemo puniti sa 3 (tri) Ampera !
E sad, da bi punjač to mogao da "odradi" potrebno mu je dovesti napajanje, od recimo 12V i 4,2A u idealnom slučaju, ali konkretno tj u praksi je ta vrednost oko 40% veća tj oko 6A !!!

REZIME:
KAKO ODREDITI Max STRUJU PUNJENJA ZA nS BATERIJU NA PUNJAČU OD yyW?
I (struja punjenja u A) = P (izlazna snaga punjača u W)  /  U (napon baterije nS x 4,2V)

___ Što znači da je struja punjenja direktno zavisna od izlazne snage punjača i napona baterije - punjenja !

KAKO ODREDITI ISPRAVLJAČ, ZA DATI PUNJAČ?
Pi (snaga ispravljača u W) = Pp (izlazna snaga punjača u W)  + 40% Pp (40% izlazne snage punjača u W)
ili jednostavnije; Pi = Pp x 1,4 !!!

Inače, skoro svi punjači rade na automobilski akumulator 12V(nazivni) i imaju kabl za "upaljač za cigarete"...
 
JOŠ JEDNA VAŽNA INFORMACIJA. SNAGA NAPISANA NA PC-NAPAJANJIMA JE UKUPNA SNAGA "SVIH NAPONA", KOJE ONO OBEZBEĐUJE...


Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #51 on: November 05, 2012, 07:20:16 PM »
Miso ovo nije za siroke narodne mase, barem zbog toga sto si ga razvuko ko pitu brate a ne pregledno i koncizno. Zasto, da bi napisao omov zakon?
"Izlaznu snagu punjača ****  50[W] podelimo sa 4S naponom **** 16,8V i dobijemo ..."
Da batalimo skracenice tipa D/A i A/D jer zbunjuju ljude i ne vidim kako su neophodne za pricu. Vidim da se razumes u punjace. Mozes li prosto da mi objasnis kako se baterija od 4s puni sa ulaznim naponom od 12v, kad si napisao da za 4s treba 16,8v a celije se ne pune zasebno nego sve odjednom (sem kod balansiranja)?
Ne radi se o konkretnom lipo punjacu nego o punjacima uopste koji zahtevaju eksterno napajanje.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #52 on: November 05, 2012, 07:33:13 PM »
Al ste bre ljudi zakomplikovali a ti Vaci posebno  :sljus.
Jel pravis punjac ili punis bateriju?  :big smile
Na ulaz punjaca dovedi jednosmerni napon u predvidjenim granicama iz ispravljača koji može da da potrebnu snagu i moci ces da punis baterije koje su podrzane punjacem.
Ako se vec bavis elektronikom i "mnogo" znas googlaj malo i vidi sta je DC/DC pretvarac.  (plz)
« Last Edit: November 05, 2012, 07:39:42 PM by nebeski »

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #53 on: November 05, 2012, 07:51:32 PM »
50 dolara kod brace zutih nemate sta da brinete oko punjaca lol
I ne dirajte Bosance oo))
« Last Edit: November 05, 2012, 07:54:02 PM by dejanxx »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #54 on: November 05, 2012, 08:01:48 PM »
Vaci,

ako se baviš elektronikom čudi me da ne znaš ovo. Evo i ja ću kao neko ko je napravio uputstvo da probam da ti objasnim, rečnikom za "široke narodne mase":

... Mozes li prosto da mi objasnis kako se baterija od 4s puni sa ulaznim naponom od 12v, kad si napisao da za 4s treba 16,8v a celije se ne pune zasebno nego sve odjednom (sem kod balansiranja)?
Ne radi se o konkretnom lipo punjacu nego o punjacima uopste koji zahtevaju eksterno napajanje.

Punjač koji ja imam (Imax B5) radi na opseg ulaznog napona od 11 - 18V. Ako koristimo napajanje opisano ovde, znači priključićemo ga na 12V. Pretpostavimo da punimo 4S bateriju, to znači da nam treba 16.8V (možda i više, zavisno od moda punjenja ali radi objašnjenja pretpostavimo samo 16.8V).

Ako si proguglao "DC/DC converter" (ili "switching power supply", ili "prekidački pretvarači napona", ili "svičeri" u slengu), uverio si se da ti konvertori mogu da povećaju ili smanje ulazni napon (takozvani "boost DC/DC converter" - povećanje, ili "buck DC/DC converter" - smanjenje napona).
U konkretnom punjaču imaš jedan buck-boost DC/DC konvertor (znači konvertor koji može da ulazni napon smanji ili poveća), i zavisno od toga koliko si ćelija odlučio da puniš, DC/DC će raditi u nekom od ta dva režima.

U konkretnim primeru, za 4S bateruiju će raditi u boost režimu, podizaće napon sa ulaznih 12V na potrebnih 16.8V. (ovde sad dolazi Mišino objašnjenje o snagama)

Dodatna elektroinika oko DC/DC konvertora će pratiti parametre baterije i punjenja i regulisati po potrebi napon i/ili struju potrebnu za uspešno i bezbedno punjenje.

Nadam se da ti je sad jasnije. I nemoj tako lako da kažeš da "mnogo" znaš... :) Znanje je neograničeno i nikada ga nema dovoljno, a kamo li mnogo!

P.S. Par pogrešnih objašnjenja je izbrisano (saxpg, ne zameri  ;namig ).

Pozdrav
« Last Edit: November 05, 2012, 08:05:08 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #55 on: November 05, 2012, 08:39:04 PM »
Dobro... prvo da znate da nikom nista ne zameram pa nemojte ni vi meni, ali bas bih voleo da vidim gde sam to rekao da mnogo znam pa stavljate pod znake navoda. Rekao sam da dosta znam i stojim iza toga, ali nisam Nikola Tesla. Elektroniku sam apsolvirao, nisam zavrsio. Skoro sam pravio jedan switch regulisani strujni izvor od nule za potrebe posla, tako da znam i sta je buck i sta je boost, a znam pomalo i omov zakon...
Elem, nov sam u RC prici, pa me zainteresovalo ovo oko punjenja baterija. Umem i ja da naranim svinje, ukljucim u struju i kliknem na dugme, ali sam hteo samo da razjasnim neke stvari posto ne znam kako ti punjaci rade. Neko je rekao da rade PWM svake celije i u pauzama mere napon da vide dokle su stigli sa punjenjem. Sad ispade nije to nego drugo. Dovoljno bi bilo da ste odmah rekli da oni sami povecaju napon da bi se prilagodili celiji.
U svakom slucaju hvala svima na objasnjenjima, sada se bar niko nece zbuniti oko iste stvari :)
Svako dobro

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #56 on: November 05, 2012, 09:29:25 PM »


P.S. Par pogrešnih objašnjenja je izbrisano (saxpg, ne zameri  ;namig ).

Pozdrav

Ne, pa zasto i ja sam ziveo u zabludi. Mislio sam da se svaka celija puni i prazni posebno.
Cak sta vise bio sam siguran u to, inace ne bih ni davao "objasnjenje".
Ne zamjerite   ()-()

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #57 on: November 05, 2012, 11:51:41 PM »
Ja ovde moram prvo da se izvinem Bosancima za onaj vic, a u svoju odbranu iznosim činjenicu da se 50% radi o šali na sopstveni račun jer je moja majka iz Bosne.

Drugo, slab sam sa zakonima, no nemojte mi mješati Omov zakon i zakon o održanju energije!

Treće, mislim da ima različitih punjača i da je sasvim moguće da neki od njih rade ovako ili onako, no ne bih da ulazim u detalje jer ih ne znam u detalje i mislim da su nebitni. Napajanje od PC-a daje dovoljno snage na izlazu od 12V za većinu punjača koje mi koristimo i ja tu ne bih, što Čola kaže, ništa menjao. A što se tiče svinja, ostajem pri stavu da je najbolje pratiti uputstva proizvođača, a kako to sve radi u crnoj kutiji ne moram da znam ako radi ono što se od nje očekuje. Neću da lomim vijuge na to oću da  (<--)


Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #58 on: December 22, 2014, 09:16:26 PM »
Ovo je možda odavno zastarela tema ali ja ću samo dodati slike mog napajanja za punjač od PC uređaja i reći sledeće što niko nije rekao i vidim da su se zaneli nepotrebnim stvarima a posebno onaj koji je hteo da ograničava struju na 500 mA
Uređaj će vući struje koliko njemu treba od izvora jednosmerne struje koji naravno mora biti sa jačom izlaznom strujom nego što treba samom uređaju na amksimumu. Što će reći ako imaš punjač na kome se podešava struja punjenja i radi na akumulator tj napon od 12V za koje svi mi i  prepravljamo PC napajanje i uključiš ga direktno na akumulator koji pri tome ima struju na primer 45A (standardni akumulatori za neke automobile) niti će se nešto zapaliti niti će uređaj tj punjač crći i izgoreti. on će vući struje koliko mu treba i koliko može i to je to.
VAŽNO  JE samo napomenuti da kao što su i mnogi rekli da izlazana snaga napajanja tj izlazna struja NAPAJANJA mora biti veća od maksimalne ulazne snage PUNJAČA i to je to, a posebno bi napomenuo da se vodi računa o debljini žica koje dolaze od napajanja do punjača jer kada vučete jače struje treba vam veći presek da ne bi žice gorele i grejale se. Us lučaju PC napajanja koje prepravljamo na 12V poželjno je staviti po 3 žute žice bilo koje i tri crne žice bilo koje zajedno (sve žice iste boje sa napajanja idu sa istog izvora tako da pokupte i zalemite bilo koje tri crne i bilo koje 3 žute žice i eto ga) Na taj način se obezbeđuje da imate veći presek kablova koji mogu da izdrže veću struju (ali ne treba preterivati jer ako imate manji presek na žicama koje dolaze iz PUNJAČA a vi stavite po 3 žice ništa vam ne znači jer će u tom slučaju ako i krene veća struja izgoreti žice on PUNJAČA a od PC NAPAJANJA će ostati čitave (ali taki slučajevi su retki jer svaki punjač u sebi ima osigurač koji sprečava ovakve pojave i tačno definisane kablove za njegovu anjveću struju)
U mom slučaju preseci žica od PC napajanja i PUNJAČA su identični pa sam ja stavio samo po jednu žicu do konektora.
A evi i napajanja:
[img=http://s22.postimg.org/wv52hv0ml/IMG_20141222_202010.jpg]
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Joj što volem što sam PRIMITIVAN