Author Topic: Quadrocopter pomoc  (Read 8554 times)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Quadrocopter pomoc
« on: May 14, 2011, 08:07:17 PM »
Izgleda da sam ja pokupio sve probleme koje moze da snadje jednog pocetnika u izgradnji quada.Da ne jadikujem puno nego evo u cemu je problem.Kada poletim quad-a on nikako da miruje (hoveruje) nego stalno luta,kako bi ja to nazvao, leti u svom nekom rezimu.Pokusao sam da radim trimove na stanici ali bez vecih rezultata.Tacnije visina se stalno menja pa ga moram stalno turirati (uradjen throttle curve),leti u polukrug prema desno ako promenim trim onda se todesava u levo. Evo kratgog snimka jest da je u malom prostoru ali to se desava i na livadi.N snimku jedina komanda kojom ja upravljam je throttle.

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #1 on: May 14, 2011, 08:54:36 PM »
Ocigledno da si uzeo neku elektroniku krs
ja imam jedan i leti odlicno cak sam napravio tanku zicu 3m i letim ga po 20min po kuci direktno u struju bez baterija

Moj potrosi za 1:30min bateriju 2200ma 3s

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #2 on: May 14, 2011, 09:13:15 PM »
 mmmm

Ciju si plocu uzeo ?

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #3 on: May 14, 2011, 10:11:45 PM »

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
« Last Edit: May 16, 2011, 08:42:15 AM by GILE »

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #5 on: May 14, 2011, 11:54:30 PM »
Pa nije ni cudo sto nece da leti jos ako si sam sastavljao stampanu plocu ................   (<--) (<--) (<--)

naruci nesto kvalitetno i neces imati takvih problema

to je dobro sto i leti

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #6 on: May 15, 2011, 12:14:35 AM »
 ;namig

http://kiwirc.com/kiwirc/2011/02/22/kkuk-controller-setup/

http://kiwirc.com/kiwirc/2011/02/21/multicopter-setup-esc/

Proveri jos jednom sva podesavanja, moze to sigurno i bolje.

100% u mestu nemoze da stoji, uvek moras malo da korigujes sa palicama.

Proveri pa javi.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #7 on: May 15, 2011, 08:19:32 AM »
yu-men sve sam to uradio sto si mi poslao linkove,znam da moram malo koristiti palice,kod mog quada moram bas bas da korigijem sa palicama(previse).
Danijel koju plocu predlazes? Koju ti koristis?Ja se dvoumim izmedju ove dve
http://www.seeedstudio.com/depot/kkmulticontroller-smd-v55-blackboard-p-739.html?cPath=132_136&zenid=de8f6fc9af4cc91e20e7aa22521f8d92
http://www.kkmulticopter.kr/index.html?modea=vieweng&mc_selected=MultiCopter&sc_selected=KKMulticopter&sn=multicopter_v02_x&id_no=18

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #8 on: May 15, 2011, 09:13:54 AM »
Mihajlo,

Sa tvog snimka se vidi da tvoj kvad leti sasvim solidno. Da li si pre toga probao simulator helija?
Da bi kvad bio nepomičan potrebna je mnogo ozbiljnija elektronika(potreban accelerometar i senzor pritiska pored gyroa) ali uz malo vežbe i tvojim ćeš dobro ovladati.

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #9 on: May 15, 2011, 09:33:56 AM »
http://www.kkmulticopter.kr/index.html?modea=vieweng&mc_selected=MultiCopter&sc_selected=KKMulticopter&sn=multicopter_v02_x&id_no=18

Po meni ova ekektronika ti je u nekoj nizoj klasi ali radi poprilicno dobro imao sam priliku da je vidim, medjutim ovaj decko koji je ugradjivao stavljao je jos jednu sa njom na kojoj je bio gyro tako da neznam kako ce ni ona sama leteti

ja sam kupio nesto spakovano
http://www.modellhungaria.hu/quadrocopter-xaircraft-x650-szenszalas-p-14340.html
I ovo leti po meni savrseno samo dosta trosi baterije moram da mu vezem vecu bateriju a onda gubi stabilnost
ja ga vozim po kuci zakacim mu tanki kabl za napajanje i sa njim ga polecem

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #10 on: May 15, 2011, 01:17:12 PM »
Moze li neko da predlozi kkontroler odnosno da iznese neka svoja iskustva sa istim

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #11 on: May 15, 2011, 03:48:37 PM »
 ;namig

Koji Firmware si porucio ?

Jesi koristio staru verziju HK401B gyroscopes sa Murata gyros ili novu ?

Nova serija HK401B gyros ne odgovaraju.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #12 on: May 15, 2011, 05:42:18 PM »
Porucio sam "x" verziju Firmware 1.1.A giro one koje je on preporucio na svom sajtu.Kako da znam koji su noviji ili starija verzija?

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #13 on: May 15, 2011, 06:32:00 PM »
Kao sto kaze rolex, quadro sa samo 3 ziroskopa ne moze biti apsolutno stabilan. Potrebni su jos bar 3 akcelerometra i senzor pritiska. Znaci sve ove ploce sto si naveo su manje vise to isto i sa njima neces postici znacajniju stabilnost. Do izbacivanja quadra iz ravnoteze dolazi iz razlicitih razloga: motori razlicitih karakteristika, elise nisu savrseno balansirane, kraci nisu idealno pod pravim uglom ili nisu iste visine (tj. motori nisu u istoj ravni), quadro debalansiran, tj. mase nisu ravnomerno rasporedjene, vetar, odbijeni vazdusni talas od zidova itd. Posto ziroskopi mere promenu ugla u vremenu, tj. ugaonu brzinu, kada dodje do male promene koja je na nivou suma ziroskopa, elektronika to i ne vidi, pa i ne koriguje.
Jedan od sistema koji koristi i 3 akcelerometra je MultiWii http://www.multiwii.com/. Ja nisam probao, ali mozda u buducnosti napravim nesto na tu temu.
Po snimku bih rekao da tebi sva tri ziroskopa rade ispravno i u pravim pravcima. Kod mene se desi nekada da se Wii ziroskopi ne resetuju, treba da vidis kako izgleda letenje bez ziroskopa, to je mnogo nestabilnije od ovoga kod tebe.
Znaci, ako zelis da popravis stabilnost sa postojecom elektronikom (koja je sasvim solidna, i ja koristim KKmulticontroler), proveri balans, tezine quadra u odnosu na obe ose, proveri balans elisa, proveri da li su motori pribliznih karakteristika, meri broj obrtaja pri istoj struji, proveri krakove, da li su krakovi apsolutno simetricni i pod pravim uglovima, da li su elise apsolutno horizontalne, leti unutar vece prostorije ili bez vetra napolju.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter pomoc
« Reply #14 on: May 15, 2011, 09:07:34 PM »
Hvala jackrc .Moracu da rasklopim quad i da  mehanicke stvari dovedem u sto idealnije stanje.Mada mislim da nisam puno pogresio.Do sada sam uvideo neke moguce izmene  u vezi ovih stvaristo si naveo.