Author Topic: mala pomoc  (Read 17835 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #15 on: May 25, 2011, 12:41:53 AM »
hvalana pomoci to mi je ljubimac ne znam zasto, a u sastavljanju je jedan originale hk450 !
ex pseudonijum: sova

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: mala pomoc
« Reply #16 on: May 29, 2011, 06:18:01 AM »
Stavi esky servo, a potom smanji delay na minimum 0. malo povecaj limit. Ovo bar kod mene radi, pri naglom dodavanju gasa malo zanese i odmah se vrati. Gyro je dobar za sve pare :)
Jos nesto, proveri tail rotor kada ga ukljucis da li je na 0 pitch. Moguce je da se tail servo malo pomerio.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #17 on: June 07, 2011, 02:02:18 PM »
kais je bio dovoljno zategnut,servo sam stavio esky original jedan i isto se desavalo ,stavim drugi i sasvim druga prica trese al toliko malo da je to i neprimetno.a problem je bio necete verovati u vezi izmedju serva i gyro na prvom i drugo servu zica i konektor nisu uopste bili lepo spojeni dobro sam ja na kraju i prosao bez veceg defekta,samo sam malo vrhovima krakova dodirnuo zemlju i izgrebao vrhove i pocepala se ona plasticna folija a moglo se svasta desiti da je bio vise u vazduhu!!
 
ex pseudonijum: sova

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #18 on: June 07, 2011, 03:11:38 PM »
PICH CURVE
000%         ovde ako je 0 nikada ti u +10 nece biti tacno 100
025%
050%
075%
100%   ako prvo odredis +10 da je 100 nikada neces dobiti gore u -10 da bude 0    ovo iz iskustva

Inace ovo ne moze ovako da ide, ovi parametri se dobijaju prema uglu elisa tj -10 i +10 pa dobijes ovde odredjene vrednosti
ovo ovako  daj boze da helikopter poleti.
Odredis ugao od -10 to ti je vrednosta kod tebe 0, to moze da bude bilo sta 5, 10, 30 itd
odredis  vrednost +10 to je kod tebe 100
sad malo matematike
posle cega od vrednosti +10 oduzmes vrednost-10 dobijenu vrednost podelis sa 2 i dodas vrednost -10 = dobijes vrednost koju upisujes na sredini gde je tebi 50%

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: mala pomoc
« Reply #19 on: June 07, 2011, 05:45:21 PM »
 ") nista mi nije jasno...

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #20 on: June 07, 2011, 08:35:37 PM »
Sta tu ima da ne bude nejasno

odredis -10 i +10 i nadjes sredinu i to je to a ovde je navedeno 0 25 50 75 100   te vrednosti se donose na osnovu uglova a ne ovako kako je trex napisao

svi helikopteri imaju razlicite uglove od prilike to je od +10do +14 i -10 do -14
Te vrednosti moras da dobijes kako bi taj helikopter leteo jednako na gore i na dole

A ako od prilike stavis 0 25 50 75 100 moze da se desi da taj helikopter ne poleti ili da poleti a da nemas minus pa da ne moze da se spusti

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: mala pomoc
« Reply #21 on: June 07, 2011, 09:45:15 PM »
Zar se to ne radi nekim uglomerom, a na stanici samo podesavas vrednosti za +10,-10 i 0,dok ne dobijes zeljeni ugao? Pa uzmes podesis svaki servo u mix-u posebno da bi swash imao isti polozaj celom svojom putanjom? Da ti se ne desi da u +5 (hover) helikopter bude miran, a kad dodas ili oduzmes  pitch on krene na neku stanu?  mmmm

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #22 on: June 07, 2011, 09:55:02 PM »
Pa gledaj ako uradis kako sam objasnio kada uglomerom izmeris i dobijes -10 pa dobijes +10 kada odredis sredinu na sredini palice ce biti 0 nece +5

Ako koristis mix funkcije i idl1 i idl2 i hold parametri treba da budu svuda isti kao ne bi doslo do problema kada ukljucis idl2 helikopter padne na zemlju

u idl1 idl2 samo brzinu motora recimo povecas
« Last Edit: June 07, 2011, 09:58:19 PM by Danijel »

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: mala pomoc
« Reply #23 on: June 07, 2011, 10:08:44 PM »
lepo je covek objasnio.
palica na 0 i tada namestis ugao -10
palica na sredinu ugao 0
palica na max ugao +10

imas dosta na youtube kako se podesava.

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: mala pomoc
« Reply #24 on: June 08, 2011, 01:03:20 AM »
A ko je spominjao da je na sredini palice +5? Napisao sam u hoveru  +5, a to nikako nije sredina hoda palice. Tesko ces primetiti da heli vuce na neku stranu ako je ugao 0, posto onda stoji na zemlji.
Hteo sam da kazem da je bitno da se podesi jednaki hod svih servoda u mixu glave da bi heli ostao neutralan prilikom dodavanja ili oduzimanja pitcha.
Nije dovoljno samo podesiti 0,+10,-10. Ako svi servoi u ciklici nemaju isti hod, kad podesis recimo +10 na 12h polozaja rotora i uglomera, pa zaokrenes rotor sa uglomerom za 120 stepeni, tebi ce ugao biti manji ili veci u zavisnosti da li je hod servoa koji je monitiran na tom polozaju u ciklici veci ili manji, a samim tim ce ti helikopter vuci u neku stranu.
Posto covek verovatno koristi neke jeftinije servoe mislim da je velika verovatnoca da ima prilicnog odstupanja u njihovom hodu i da recimo pun hod palice jedan servo isprati sa 50 stepeni, a drugi sa 48, a treci sa 53. Onda se desava to sto sam rekao, prilikom svakog dodavanja ili oduzimanja pitcha helikopter ce se ponasati kao da si dodao i malo komande levo ili desno. To se moze podesiti pomocu male vaser vagice ili alata za stelovanje.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #25 on: June 08, 2011, 09:44:12 AM »
ljudi jel vi pricate o ovim proracunima ili necemu drugom???
ex pseudonijum: sova

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #26 on: June 08, 2011, 02:52:36 PM »
Brate ti si totalno nejasan
prvo u ciklici se stavljaju servoi isti 3 kom sa istim hodom i na gore i na dole i kada se povecava pic oni to ravnomerno rade tako da kada je pic +5 helikopter je u hoveru ne vuce ni na jednu stranu
pic nema veze sa sub trimom pic odredjuje samo ugao elisa koliko ce da idu u - a koliko u + , dal je pic +10 ili +5 helikopter ce isto da se ponasa

A mozda si ti malo skrenuo sa teme mi ovde pricamo o picu a ne o servoima
pic nema veze sa servoima ili sa repnim servom to se podrazumeva da su servoi isti i da imaju identican hod ali ocigledno nisi nikada stelovao helikopter
prvo se stave servoi pa se namesti identican hod pa tek na kraju pic

"Moram da napomenem da moras da imas i elise da bi odredio pic, i ukoliko ti je repni servo los a pic dobar helikopter moze da krene da se okrece i ako mu das palicu u plus kada pogledas u nebo cini ti se da leti neki hexakopter"   :)aplauz :)aplauz :)aplauz
« Last Edit: June 08, 2011, 03:21:06 PM by Danijel »

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: mala pomoc
« Reply #27 on: June 08, 2011, 05:54:27 PM »
Ajde da vas ne ostavim u zabludi i ne znanju pa cu vam objasniti sta se tu kako steluje sto se tice ciklike (rep mozda drugi put). Podesavanje pitcha je jednostavno i mislim da tu nema sta posebno da se objasnjava (osim ako ne gledas video gde to lik podesava bez uglomera pomocu metra i proracuna kako bi dokazao koliko je pametan, i zbunio jadne pocetnike).
Podesis tako da kada ti je palica za pitch skroz dole na rotoru bude -10, kada je palica u centru bude 0 i kada je skroz gore palica bude +10. Najboje je prvo podesiti mehaniku, a posle fino dostelovati na stanici.

Ali posto ocigledno nikada niste stelovali helikopter za neke vrhunske performanse, nego samo da poleti, nikada niste podesavali swashplate miks.
Danijele, verovatno si zaboravio ili mozda ne znas da postoje vise vrsta miksanja ciklike, dva glavna su mehanicki i elektronski, kod mehanickog je uglavnom sistem da je po jedan servo za svaki komandu, tj. pitch, roll i nose. Kad dodajes pitch radi samo servo za pitch i gura swash pravo gore ili dole, kad dodajes nose (napred nazad) radi samo drugi servo i zakrece swash samo napred nazad, a kad dajes komandu roll (levo desno) radi samo servo za roll i zakrece swash levo ili desno, a kad dodajes vise komandi odjednom one se mehanicki miksaju, kao recimo kao kod tt raptora, mana je sto moraju da budu jaki servoi posto samo jedan radi za jednu komandu.

Kod t-rexa 450 je elektronsko miksanje ciklike sto znaci da kad dodajes bilo koju komandu od gore navedenih rade sva tri servoa istovremeno. Za pitch sva tri idu istovremeno gore i dole, za roll jedan stoji a dva rade obrnutim smerom a za nose dva idu u jednu stranu a treci u drugu.
Na  t-rex 450 su servoi rasporedjeni na 120 stepeni u ciklici jedan u ravni sa repom helikoptera ispred ili iza swashplate-a (u zavisnosti od koncepcije ram-a), a druga dva na  po 120 stepeni od prvog.

Posto ocigledni ne znas, skoro je nemoguce naci dva servoa koji rade potpuno isto, pogotovu onih slabijeg kvaliteta analogne, bez obzira sto su isti iz iste serije. Desava se da kada dajes komandu za pitch oni dobijaju komandu da rade zajedno, ali se obavezno javlja razlika u njihovom kretanju, i samim time se swahplate ne krece jednako, tj. ako podesis swashplate (centriranjem servoa ili podesavanjem linkova) da na 0 stepeni pitcha bude potpuno ravan sa ramom helikoptera (tj. pod 90 stepeni u odnosu na glavnu osovinu), u +10 ili -10 ce se pojaviti neka razlika u zavisnosti koliko su kvaliteni servoi.
Samim tim swashpalte ce biti nagnut na stranu onog servoa koji ima najkraci hod od ta tri i helikoper ce krenuti na tu stranu, sto je jedna losa osobina elektronskog miksanja.
Tada se uzima jedan alat koji se zove "swashplate leveling tool" pomucu koga se nasteluju centralne i krajnje tacke sva tri servoa u ciklici ponaosob da bi se sto vise smanjila razlika u njihovom kretanju i helikopter bio sto neutralniji prilikom dodavanja ili oduzimanja komande pitch.

Znaci nije dovoljno samo podesiti ugao pitch-a na +10, 0 i -10, nego i podesiti svaki servo ponaosob da bi to radilo kako treba. Uglavnom se prvo podesi zeljeni ugao pitcha (u ovom slucaju +10, 0 i -10), ali tako da rotori budu paralelni sa repom helikoptera, a zatim se se fino podesavaju  centralna i krajnje tacke samo dva bocna servoa dok se pomocu swashplate leveling tool-a prati da swashplate stalno bude pod 90 stepeni u odnosu na glavnu osovinu helikoptera kroz ceo hod komande pitch.

Kad je to podeseno onda je potrebno podesiti ugao rotora za komandu roll i nose, koja je negde izmedju 6-8 stepeni u zaisnosti sta se zeli sa helikopterom.
 Za pocetak je dovoljno 6 stepeni. to se radi tako da se podesi 0 ugao rotora i palica za pitch se vise ne dira. Stavi se uglomer na rotor, a rotor se poravna sa pravcem repa helikoptera. Onda se dodaje samo komanda roll (levo desno) i podese sa krajnje tacke komande roll u stanici tako da ugao bude +6 i - 6 stepeni na krajevima hoda palice. Zatim se rotor zaokrene tako da bude 90 stepeni u odnosu na rep helikoptera i dodaje komanda nose (napred nazad) i podesi isto kao i predhodna komanda.

Kad se sve to podesi helikopter ce biti neutralan i svaku komandu ce izvrsavati tacno i precizno, pod uslovom da je rep podesen kako treba. Ali taj nestasni rep...moze da bude jako miran i dobar kad se stavi dobar gyro, servo i podesi se kako treba.

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #28 on: June 08, 2011, 06:29:15 PM »
Nemogu ovo sve da citam ali ovde sam ja naveo kako se odredjuje pic a ne kako se steluje ceo helikopter znaci samo pic
a ti si skrenuo sa teme
Covek je naveo da su ovo njegova podesavanja stanice
PICH CURVE
000%
025%
050%
075%
100%
A ja mu kazem da to ne ide tako a ti sad pises kako se farba kabina kao se steluju servoi itd. to nije tema
ovde je rec o pich-u nista vise
Smatrajmo da covek ostalo zna da namesti.
Ova slika sto je stavio to su gluposti

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: mala pomoc
« Reply #29 on: June 08, 2011, 10:07:05 PM »
ratep
lepo si objasnio ,
i imas debele zivce,
 (<--) vredi procitati i zapamtiti. (<--) (:good)