Author Topic: mala pomoc  (Read 17838 times)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #30 on: June 08, 2011, 10:12:36 PM »
Nama sumnje da je on objasnio to kako treba mene mrzi da citam ali mi ovde pricamo o picu on covek pominje servoe i razna druga podesavanja
Ok ovo ce posluziti nekom ko jos uci oko helikoptera

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: mala pomoc
« Reply #31 on: June 08, 2011, 11:02:51 PM »
Nemogu ovo sve da citam ali ovde sam ja naveo kako se odredjuje pic a ne kako se steluje ceo helikopter znaci samo pic
a ti si skrenuo sa teme


A ja mu kazem da to ne ide tako a ti sad pises kako se farba kabina kao se steluju servoi itd. to nije tema
ovde je rec o pich-u nista vise

 

kazes o pichu i nista vise ,a da bi dosao do picha moras da procitas sve sto je covek napisao i ako si citao tvoj komentar mislim nije na mestu,
i zeleo bih da napomenem da ja sve znam najbolje i ako kazem da je to tako to je tacno.
Vladate polu informacijama i tako ih plasirate unosite zablude pocetnicima i stvarate konfuziju .
A ljudi koji mogu svojim pisanjem dosta da objasne oko podesavanja helija se ne javljaju da ne ispravljaju necije pisanje i da se ubedjuju da mora tako i zasto mora tako.
Danijele napisao si sta si napisao i covek je napisao sta je napisao.
Heli mozes utrimovati i leteti
heli mozes utrimovati  i letuckati
heli mozes utrimovati i letuckati muciti se
Heli mozes  utrimovati i misliti da si utrimovao
heli mozes utrimovati i svaki put mozes ga dotrimovati

e kada mozes da prepoznas zasto ti heli nije u vinkli i doteras da bude  onda napises sto je Ratep napisao.
nego pecate li vi mozda
« Last Edit: June 08, 2011, 11:18:23 PM by JRlotpi »

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: mala pomoc
« Reply #32 on: June 09, 2011, 01:29:46 AM »
 Ništa bez štapa i kanapa, evo gde možete da ih nađete...
Znači ....Ko nema odgovarajući uglomer a mrzi ga da pravi, a još je i slab je sa trigonometrijom, može da "skine"  program za android telefone rc-heli-pitch http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/rchelipitch_pwzi_screenshots.html
program može da meri ugao na tri načina; računski, grafički i senzorom.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: mala pomoc
« Reply #33 on: June 09, 2011, 06:06:55 PM »
Danijele,
Kažu, umetnost vožnje je u stvari umetnost kočenja. Iako je pojednostavljeno do koske, apsolutno je tačno. Elem, svako zna i može da da gas do daske, ali samo dobri vozači znaju kada, kako i koliko da koče, a da se ne napravi udes. Siguran sam da razumeš zašto sam ovo napisao.
E sad, "štelovanje" bilo čega, pa i helikoptera, može da se izvede na dva osnovna načina:
1. Uzmeš uputstvo, pa kreneš da čitaš redom po stavkama kako da se nešto uradi - i tako radiš. Znači, potrebno je samo da umeš da uradiš ono što se po uputstvu traži:
2. Znaš dobro principe po kojima nešto funkcioniše i šta hoćeš da podešavanjima dobiješ, a uputstvo ti služi kao podsettnik da neki korak ne preskočiš. Znači, ne samo da umeš nešto da uradiš, već i zašto baš tako, a da bi dobio rezultat koji želiš.

Prvi pristup je dosta komotan, i ako je uputstvo dobro napisano može da da solidne rezultate. Problemi nastaju kada nešto u uputstvu nije objašnjeno, ili još gore - nejasno ili pogrešno objašnjeno (na žalost to je veoma često). Ako nisi "u materiji", i još nemaš nikoga ko bi mogao da ti oko toga pomogne - blokada. Ili se stane, ili se "napipavanjem" nastavi, pri čemu se otvara široki spektar nevolja. Od materijalne štete, pa do povreda (pu pu pu).

Drugi pristup podrazumeva dosta predhodnih znanja, ali to pravi modelari ne shvataju kao nepotreban gubitak vremena, već uživaju u tome. I ne radi se tu o suvom teoretisanju, već o želji da se tačno zna kako i zašto nešto funkcioniše. Od toga, pa do ideja kako nešto može još bolje da radi samo je korak. Bez takvog pristupa se modelarstvo ne bi ni razvijalo.

Prvi pristup je u glavnom zastupljen pre svega kod onih koji više (ili jedino) vole onaj "livadski" odnosno letački deo ovog našeg RC hobija (letači). Ima vrhunskih letača koji nisu baš "na svome" kada se radi o aerodinamici, elektronici, motoristici... I to je potpuno legitimno i poštujem. Jednostavno ih to ne zanima previše.
Drugog pristupa se drže oni kojima je letenje samo jedan deo modelarstva. E, to su po važećim shvatanjima modelari u pravom smislu reči. Njima nije toliko važno to šta je u uputstvu napisano, već zašto je to tako, i dali može bolje. Oni i konstruišu, pa i pišu uputstva. I među njima ima vrhunskih letača (i više), što im nije naj važnije. Naravno da je i taj pristup potpuno legitiman.

Da bi neko bio vrhunski stručnjak i trener, nije nužno da bude vrhunski igrač. I obrnuto, da bi neko bio vrhunski igrač, nije nužno da bude vrhunski stručnjak.

Zato ja sve na forumu poštujem, jer polazim od legitimnosti svakog stava prema RC hobiju, ukoliko to ne podrazumeva otvoreno i zlonamerno vredjanje ostalih članova i zdrave pameti. A i onda reagujem u smislu gašenja nesporazuma, a ne raspirivanja. Dakle, oladite svi po malo, svi ćemo se zajedno lepše osećati u ovom našem hobiju. A to je cilj, zar ne?!

E sad, nemam pojma zašto sam ja sve ovo napisao, ali mislim da nikome ne škodi. A ako nikome ne škodi, onda bi moglo da bude i korisno!?

 (pijemo)

P.S.
Ipak je pravilan naziv ROTOR a ne elisa. Zašto? Pa zato, što elisa pretvara snagu motora u vučnu silu koja obezbeđuje progresivno kretanje letilice duž uzdužne ose, a zahvaljujući tom progresivnom kretanju kroz vazduh, na krilima se stvara uzgon koji održava letilicu u vazduhu. Helikopter ima ROTACIONO krilo, koje se zato i zove ROTOR. On, za razliku od elise, ima dvostruku ulogu - ROTacionim kretanjem kroz vazduh stvara uzgon koji održava helikopter u vazduhu, a horizontalnom komponentom nagnutog vektora uzgona obezbeđuje horizontalno kretanje, u onu stranu u koju je vektor uzgona nagnut.
Kad me već vučeš za jezik, odnosno - za tastaturu.
« Last Edit: June 09, 2011, 06:17:19 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline ratep

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: mala pomoc
« Reply #34 on: June 09, 2011, 06:26:46 PM »
Ja ne teoretisem, da te nije mrzelo da procitas taj roman, shvatio bi da sam objasnjenje skoncentrisao na t-rex 450 i njemu slicne helikoptere.
Sasvim je logicno da covek koji ne zna kako se steluje pich ne zna ni druge bitnije i komplikovanije stvari od kojih zavisiti da li ce uspeti koliko toliko da poleti svoj, i onako skoro neupotrebljiv helikopter pa mozda jednog dana shvati koja je to smejurija i nabavi neku pravu letelicu pa da i mi malo krenemo u napred.
Samo me je malo strah od saznanja da se kod nas uglavnom sve pretvori u sukob, pa nesto zamisljam sitvaciju sa vise helikoptera na livadi i pitam se...nece li se valda sukobljavati helikopterima u nedostatku foruma??

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #35 on: June 10, 2011, 11:56:29 PM »
Sasvim je logicno da covek koji ne zna kako se steluje pich ne zna ni druge bitnije i komplikovanije stvari od kojih zavisiti da li ce uspeti koliko toliko da poleti svoj, i onako skoro neupotrebljiv helikopter pa mozda jednog dana shvati koja je to smejurija i nabavi neku pravu letelicu pa da i mi malo krenemo u napred.

drugari ovde sam izneo da ima mali problem sa tresnjom repa neke stvari sam probao i nije islo dok na kraju nisam odkrio da je u pitanju bio kontakt u samom konektoru serva sto sam i stavio u slici!!!
zamenom serva problem resen!!!
trazio vase predloge sta bi mogao biti uzrok toga i hvala vam na predlozima jer sam pomocu njih pronasao da servo ne valja jer na zemlji radi ok al kad se helikopter digne verovtno od vibracija kontakt se gubio!!!!
to sto je pich na stanici podesen 0,25,50,75,100 je u normal modu (ID1) tako mu je po uputu samo sam prepisao u stanicu,na 0 rucice gasa je 0 stepeni kraka na 50% rucice gasa oko +3,5 stepena kraka i na 100% rucice gasa je +7 stepeni tako je po uputu i samo sam to prepisao u stanicu doduse nisam pisao na predhodnom postu koliko je stepeni kraka misleci da je to nepotrebno!racunam da vecina iskusnih modelara zna da jedno prati drugo!
sva frka je dignuta oko nicega al mozda je to dobro jer iz ovih malih uputa gore napisanih svasta se moze nauciti!!!
od retapovih kako nesto namestiti u sitnice a od lazinih vidi se "stara skola" kako se smiriti tenzija !!!!
jos samo jedna sitnica koju moram dodati na retapov post,21 godinu radim na gazeli konstrukciju helikoptera i mehaniku leta imam u krvi razlika je jedino sto su na gazeli servodizalice pokrecu servo uljem a ne strujom ,sva stelovanja mehanike rotora su takoreci identicna jer taj mali je napravljen na osnovu ovog velikog!!!


a ovo su male pripreme za nocno letenje jos da na rotor ubacim neko svetlo ima raznih ideja neka ce pobediti!!





ex pseudonijum: sova

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: mala pomoc
« Reply #36 on: June 11, 2011, 03:38:21 PM »
MAŠALA!  :)aplauz Uživaj ;namig

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Drot@

  • Newbie
  • *
  • Posts: 21
Re: mala pomoc
« Reply #37 on: June 12, 2011, 11:52:49 AM »
Hehe imas istog plavog Kinga ko ja  :)  Imam isti, tvoj sada bivsi problem sa zanosenjem repa pri davanju naglog gasa al kako kazu zivim sa tim  lol ja ga prebacim na idle up mod kad letim pa onda manje zanosi rep i povecam mu brzinu rotora. Bravo  :)aplauz za za osvetljenje  (res) dao si i meni ideju  :big smile Jesi li razmisljao o buducnosti i 3D letenju sa njim?  Cini mi se da je sposoban za lakse 3D akrobacije gledajuci snimke onog Alishmao-a  (<--)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #38 on: June 12, 2011, 03:35:29 PM »
trenutno nemam neke bolje krakove,na njemu su njegovi oroginalni drveni krakovi,iskljucena mi je kartica sa paypala pa vise nemam mogucnost narucivanja sa neta ,nabavke delova...
mislim da ipak trebaju malo kvalitetniji krakovi za 3d letenje neka me isprave ovi iskusniji ako gresim.
dao sam oglas na forumu da kupim od nekog polovne 275mm al izgleda niko nema,sad imam neku ideju za krakove cekam karbonsko vlakno pa cu objaviti ako uspem da napravim nesto.
ex pseudonijum: sova

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: mala pomoc
« Reply #39 on: June 12, 2011, 05:33:18 PM »
Druze, nemoj se zezati da ih ti pravis. Uzmi ove:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6602
odlicne su, dobro balansirane i dosta lake. Ja ih imam i veoma sam zadovoljan.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #40 on: June 12, 2011, 05:43:34 PM »
ti su mi i dali ideju,posto sam u sletanju zimus zakacio za neku travku od cicka i posto je bilo hladno naprsao je celom duzinom,unutra je jedna plasticna sipka ,okolo je neka folija kao da izgleda karbon a unutra PURPENA da ne poverujes kinezi su cudo,ja sam narucio samolepljivo karbonsko platno i hocu da presvucem jedan drveni par sa karbonskim platnom dobicu na cvrstini a tezi ce biti oko 30 grama.sto je opet leksa od onih od smole crnozutih.
probacu pa cu videti sta ce biti,jel ti sa hobykinga kupujes bez paypala???
ex pseudonijum: sova

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: mala pomoc
« Reply #41 on: June 12, 2011, 05:48:00 PM »
Nemoguce je presvucu elisu i da je izbalansiras osim ako nemas neku masinu
jer ako je 5grama teza ima taj helikopter da se trese ceo

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #42 on: June 12, 2011, 06:40:14 PM »
imaju neke male cake koje su mi pokazane u zavodu "moma stanojlevic" oni tamo prave krakove za nasu osmicu tj mi-8 i mi- 17  al necu sad o tome dok ne stigne karbonska folija.i ne probam kako to funkcionice!!
polako sve po redu bice slika i ako uspe i ako ne uspe!!!
ex pseudonijum: sova

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: mala pomoc
« Reply #43 on: June 12, 2011, 06:43:13 PM »
ti su mi i dali ideju,posto sam u sletanju zimus zakacio za neku travku od cicka i posto je bilo hladno naprsao je celom duzinom,unutra je jedna plasticna sipka ,okolo je neka folija kao da izgleda karbon a unutra PURPENA da ne poverujes kinezi su cudo,ja sam narucio samolepljivo karbonsko platno i hocu da presvucem jedan drveni par sa karbonskim platnom dobicu na cvrstini a tezi ce biti oko 30 grama.sto je opet leksa od onih od smole crnozutih.
probacu pa cu videti sta ce biti,jel ti sa hobykinga kupujes bez paypala???


Da Visa kartica, vec imam nekih 15-16 narudzbina bez ikakvih problema.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: mala pomoc
« Reply #44 on: June 12, 2011, 06:56:25 PM »
do sad sam kupovao amo preko paypala na ebay pa nemam iskustva bez njih hvala na savetu probacu ako ne uspem sa karbonskom folijom pa sta bude!!
ex pseudonijum: sova