Author Topic: PIPER J3 CUB  (Read 104787 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #210 on: September 28, 2012, 06:08:42 AM »
Na osnovu prva tri pokušaja (drugi možemo izuzeti iz daljeg razmatranja i više neću o njemu), moglo se samo zaključiti da se nešto čudno dešava. Srećom, imam običaj da se, ovakve stvari beleže kamerom, što se x-puta pokazalo jako korisnim. Da nije bilo snimka, teško da bi moglo da se definiše uzrok čudnom ponašanju Pajpera, pogotovu, što se to dešavalo na samom startu !
- Prvi put je bio spušten levi aileron (produžni kabl izgubio kontakt + voda...)
- Drugi put je nešto po Ginisu, busen ili šta je već !
U oba slučaja, prilikom taksiranja, nije bilo nikakvih problema sa ponašanjem itd.
Udar, u busen, nije bio toliki da bi odreagovali amortizeri, ali je bio dovoljan da digne desnu stranu i celog ga nagne ulevo, a već je imao brzinu i počeo je da se odvaja od piste i kontakt sa pistom, faktički, nije ni postojao...
Da su krila bila u varijanti "cliped wing", levo krilo, verovatno, nebi zakačilo pistu. Ovako, i Cokina, strahovito brza reakcija (u desno), nije mogla da popravi stvar. Na snimku sa "jutubeta" se nevidi baš najbolje, jer je dosta frejmova "zgužvano", na originalu, sve se lepo vidi...
Između prvog i ovog starta, dogodilo se par težinskih promena, tako da se CG pomerio unazad.
- Plastični šrafovi u repu su zamenjeni metalnim, jer plastični nisu mogli da zategnu sklop; trup-horizontalac-vertikalac. Naime, nisu mogli dugo da izdrže - "istezali" su se i sklop bi dobijao "luft" i onda zateži jednom, pa drugi put, pa,.. i neminovno bi se pokidao ili "oblaznuo" na kraju...
- Nosač zadnjeg točka je zaliven epoksijem, na izlazu iz trupa.
- Dodati su metalni završetci, na izlazu pul-pul sajli, jer su se plastični "lizali" samo tako.
- I još neke "sitnice"...
Sve to je uzrokovalo povećanje težine za oko 80 gr na srednjem rastojanju od CG-a od 65 cm !!! Max rastojanje na "protivteg" strani je, jedino moguće, na oko 25cm od CG-a !
Pored toga i elisa je za, tačno, 48gr lakša, a ona je bila na 30cm od CG-a ( 5cm dalje od krajnje mogućeg položaja "protivtega" )!
Da bi se nulirala razlika u težini elise, trebalo bi dodati još oko 70gr...
Pre no što smo došli na 13 maj, nisam proveravao CG, ali smo to uradili na aerodromu, pre leta. Ona baterija, na kapotažu, je bila, otprilike, kompenzacija za razliku u težini elise + 23gr olova. Ostalo je još onih "osamdesetak" dodatnih gramčića u repu. Dodali smo još 20gr olova i komplet imbusa (sa donje strane kapotaža) od cca 150gr, što znači oko 195gr bez baterije. Ukupno sa baterijom cca 250gr !!!
Usledila je "dvoprsta" provera CG-a. CG je bio "tu negde"!?
Motor i Graupnerova elisa, već opisano u prethodnom postu, su obezbeđivali da, novonastala težina od cca 3.800 gr, ne predstavlja nikakav problem...
Tako "opremljen", bi prvi start. Kako je prošao, videli ste na snimku...

Za drugi start, sa mnogo manjom elisom, težina je ostala ista, a proveru CG-a nismo ni radili, računajući da je to-to.
Na ovom motoru je bio urađen i test sa APC 11x6,5". Postignuta snaga je bila smešna, u odnosu na mogućnosti motora, i cca 1/4 od gore pomenute kombinacije, ali je broj obrtaja bio skoro 9.000o/min... Što znači "vatamo na obrtaje"!..
Teoretski gledano, šanse da poleti su 40 prema 60, ali Coka bi raspoložen da proba, pa šta bude. Lično sam bio skeptik, ali što da ne probamo, ionako je ovaj model bio (u međuvremenu) predviđen za raznorazna testiranja, a osim toga, nisam ni najmanje sumnjao u Coku i to da će odustati, ako uvidi da neće ići...
I tako, desi se i drugi start. Kako je prošao, videli ste na snimku.
Pošto je konstatovano da je "baš repat" i pored one silne dodatne težine, Coka "ufalčova" jednu odvrtku ili ti šrafciger, oko kapotaža (cca 60gr) i dodade još njegov džepni komplet alata, ala "Švajcarski nož" (brat-bratu, bar 250gr !), bacismo ga na Preškov i moj prst i bi "nosat". Coka reče OK to oću...
Iako smo CG pomerili sa 1/3 na manje od 1/4, osta i dalje malooo nosat, no Coka ne konstatuje i ide na treći start. Sad je model već bio više od 4kg težak, elisica ista, a šanse 20 prema 80, zapravo, uopšte nisam se nadao da će da poleti, ali bi sve OK, kao na snimku.
Jedina primedba je što nema dihedral, a njega nema samo ovaj par krila. U kompletu je 3o i oblik je "klasičan"...
Ovo me je potaklo da ubrzam projektovanje sklopa za podesivi dihedral, no o tom-potom.
Pošto je ovaj Pajper projektovan s namerom da istrpi svakojaka maltretiranja tj da preživi masu početničkih grešaka, uz minimalna oštećenja, posebno se obratila pažnja na čvrstinu same konstrukcije i shodno tome, izabran materijal za izradu. Naravno, vodilo se i računa da težina bude što manja. Uostalom, to sam već, u više navrata, objasnio u ovom topiku.
Težina na poletanju, "normalnog" kompleta, je oko 2.800gr do 3.000gr, zavisno od, upotrebljenog, pogonskog sklopa !
Kad bi ovog Pajpera "unormalio" bio bi oko 2.900g, a možda i manje...
Poređenja radi, SIG-ov komplet ove razmere, je 3.200 do 3.400gr, a po "utezanju" bar još cca 200gr + !

Pozdrav
Miša
« Last Edit: September 28, 2012, 08:23:48 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
TEŽINA KIT KOMPLETA - KONSTRUKCIJE MODELA
« Reply #211 on: October 06, 2012, 05:53:39 PM »
Pošto sam se "pogubio" u težinama i zaboravio koliko je šta teško, a ove nedelje je isečeno još dva kompleta, rešio sam da, najzad, zapišem šta i koliko je teško... Kompleti su sečeni po varijanti 2, tj krila su sa standardnim profilom i imaju dihedral od 3o.
Ko je pažljivo pratio topik, zna da je krilo, na ovom modelu, opisanom u drugom delu topika, umnogome izmenjeno i nema uopšte dihedral, no već sam pisao o izmenama, pa da se ne ponavljam. Kao što ste videli, za sad se pokazalo dobro, ali mora da doživi još par testiranja, pre no što uđe u opciju; za sad je još eksperimentalno !
Znači, standardna v2 konstrukcija je teška 1.250gr. Pošto šper nema baš "čvrstu" specifičnu težinu, znači +/- 50gr - uslovno !
   

   

     
KOMPLETNO KRILO SA AILERONIMA JE 280gr, TJ 560gr OBA.
   
KOMPLETAN HORIZONTALAC I VERTIKALAC, SA KOMANDNIM POVRŠINAMA,
ŠARKICAMA I METALNIM UGRADNIM MATICAMA JE 210gr
   
KOMPLETAN TRUP, SA ELEMENTIMA ZA MONTAŽU REPA (BEZ ŠRAFOVA) SA
CEVKICAMA OD VITROPLASTA, SA METALNIM UGRADNIM MATICAMA ZA FIKSI-
RANJE KRILA I METALNIM UGRADNIM MATICAMA U FAJERVOLU (ZA MOTOR) JE 480gr
   

SKLOPLJENI KIT KOMPLET                                         READY TO FLY
<KIT...GOTOV>

TEHNIČKI PODACI KIT KOMPLETA:

RAZMERA JE 1:5,9
MATERIJAL:
- BREZOV ŠPER 4mm
- LIPOVE LETVICE RAZNIH DIMENZIJA
- LIPOV FURNIR 1mm
- BUKOVI KLINOVI - VOĐICE KRILA OD 6mm
- CEV OD VITROPLASTA ZA REP
- METALNE UGRADNE MATICE 4mm
TEŽINA 1.250gr
DIMENZIJE:
DUŽINA TRUPA (OD KRAJA VERTIKALNE KOMANDNE POVRŠINA DO VRHA KAPOTAŽA) JE 1.125mm
RASPON - RAZMAH KRILA JE 1.805mm
ŠIRINA KRILA U KORENU JE 270mm
VISINA, U ZAVISNOSTI OD UPOTREBLJENIH TOČKOVA I VRSTE TRAPA   JE cca 350mm I
------- BEZ TRAPA I TOČKOVA JE 225mm


Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #212 on: October 06, 2012, 10:30:05 PM »
Jel je ovo ceo model od spera..kompletna rebra,krilo..trup??Sto se tice toga da je model repat odnosno nosat slicne probleme sam imao i sa svojim pajperom..tek kada sam produzio sam trup od izlazne ivice krila do horizontalca model je mogao savrseno da se leti!!Mozda je kod vas nesto drugo ja sam svoj problem na taj nacin resio!!poz

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #213 on: October 07, 2012, 05:58:56 AM »
@aerofly
Da, model je, namerno, kompletan od špera, što je više puta pominjano u topiku...
Očigledno je da nisi sa dovoljno pažnje pratio tok gradnje, u suprotnom, bi znao da je ovo eksperimentalna varijanta 3 (v3) i kao što se pokazalo, nema nikakvih problema, niti u konstrukciji, niti u letu, niti na zemlji, a pogotovo ne u dimenzijama !
Inače, Pajpere "bije glas" da su repati, što nije tačno, a to se potvrdilo i na tvom, povećanjem rastojanja od izlazne ivice do horizontalca ! Zapravo, time si promenio i sve ostalo..
Doduše, mogao se steći utisak, da ima problema sa CG-om, ali samo za one koji nemaju iskustva sa "novotarijama" ?! Elem, repni točak je zamenjen za mnogo teži od uobičajenog (cca 120gr teži), plus pul-pul mehanizam, plus poseban servo za njega, plus ... brat-bratu, plus cca 200gr u repnom delu, a istovremeno, u nosnom delu je postavljena elisa cca 50gr lakša od prethodne. Sve skupa, ogroman poremećaj težine...
Zbog znatnih promena na krilima, nije se znalo šta će se desiti, pa je CG postavljen otprilike, tj na polovini između 1/3 i 1/4 rastojanja od napadne ivice. Osim toga, poleteo je sa isuviše malom elisom...
Sa standardnim krilima i "normalnim" trapovima, (varijanta 2 ili ti v2), CG je na 1/3,7 od napadne ivice, za "penzionersko" letenje !..
#FFCC00

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #214 on: October 07, 2012, 11:20:52 PM »
Iskreno nisam pratio od pocetka ovaj post..ali cu svakako sa vise paznje prelistati sve o ovom modelu jer jako volim pajpere narocito kada je ovakva konstrukcija..sve pedantno sa puno detalja.. :)aplauz moze li link da vidimo model u letu?Pozdrav

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
JOŠ JEDAN GEST, "RcSrbija", VREDAN PAŽNJE !
« Reply #215 on: October 11, 2012, 02:17:59 PM »
Proteklih dana, sam bio u kontaktu sa Vladimirom, iz "RcSrbija", u vezi  (___) . U toku toga, dođosmo i do Pajpera i kako obezbeđujem materijal za njegov kit...
Pošto mi se zaliha brezovog špera, svela na još dva do tri kompleta, a za jedan komplet je potrebno skoro tri kvadrata špera (zbog veličine pojedinih elemenata, koji su u jednom komadu), Vladimir reče,; "... a što to ne bi moglo od topolovog špera ..." ?
Pošto sam, u međuvremenu, uspeo da spustim cenu, sečenja na laseru, za 20€ , a Vladimir je ponudio topolov šper (ova nova tura - bolja), pao je sledeći dogovor:
-Vladimir, ispred "RcSrbija" - obezbeđuje kompletan šper GRATIS (dok se, njegovi uslovi nabavke topolovog špera, ne promene ! )
-Ja sam već uradio neke manje dopune u planu... (zbog vrste špera) i obezbeđujem sečenje na laseru po ceni koju sam ugovorio.
   Plan za sečenje je GRATIS, ali samo u gornjoj kombinaciji !  - Krila su sa dihedralom, a horizontalac, vertikalac i krila su rasklopivi !
------ Ovo je, ujedno i cca 95% "drvene" konstrukcije.

Pošto nisam mogao da se odlučim, gde bih ovo svrstao, a da se ne shvati kao komercijalni ili već, sve ostalo na PM

Pozdrav
Miša

P.S. ili ti BTW
Ako moderatori smatraju da je mesto ovom postu, na drugom mestu, molim da ga premeste !
Hvala
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
JOŠ JEDAN GEST, VREDAN PAŽNJE !
« Reply #216 on: October 12, 2012, 08:35:34 PM »
Pošto se dosta vas javilo sa raznoraznim pitanjima i podpitanjima, pa da nebi ko papagaj ponavljao jedno te isto, pokušaću da na ovaj način, odgovorim na najčešće postavljana pitanja, ali pre no što nastavim sa daljim pisanijem, moram prvo da razjasnim neke pojmove vezane za moj prethodni post, a i ovaj!
OVDE SE NE RADI O KOMERCIJALNOM OGLASU I KIT KOMPLETU "PIPER J3 CUB"( full wing), NAMENJENOG PRODAJI, VEĆ JE REČ O ZAJEDNIČKOM GESTU "RcSrbija", tj Vladimira Pilića i mene.
Full KOMERCIJALNI KOMPLET SE PRODAJE, TAMO GDE SE PRODAJE I IMA SVOJU CENU !
DAKLE, OVAKO:
-Vladimir obezbeđuje topolov šper od 3mm i 4mm GRATIS - plaćate samo troškove dostave do vas ili do mene,
ZA OVAKAV VRHUNSKI KOMPLET


-Ja obezbeđujem uslugu sečenja na laseru po ceni koju meni naplaćuju, a to je 70€ +6€ tj 76€
-Upotreba mog fajla, za to sečenje, je GRATIS. (Fajl ne dajem i ne pozajmljujem !)
AKO MISLITE DA SAM SE "PRETRGAO", POKUŠAJTE SAMO DA PREBROJITE KOLIKO IMA DELOVA U NJEMU. PLAN JE FORMATA 1.100mm x 3.000mm i rađen je za komercijalni kit komplet od 3,5mm brezovog špera i seče se iz tri table 1.200mm x 1.200mm...


Šper od vladimira je 3mm i 4mm, a dimenzije table 1.000mm x 500mm. Da bi se to moglo koristiti, moram da "prepakujem" plan za sečenje, što i nije baš veliki posao, ali uklapanje debljine špera, je poprilično velik posao ! Dok stigne, ova nova tura špera, valjda ću stići da to i uradim.
Po mojoj proceni, trebaće bar 6 tabli što trojke što četvorke...

Eto, ko želi da sam sklopi model od komponenata vrhunske izrade, po ekstremno maloj ceni, može naručiti šper od Vladimira na prodaja@rcsrbija.rs. On šalje meni ili kako se već dogovorite. U svakom slučaju, šper mora da stigne do mene...

Evo i moj broj
063/70-17-547
Budan sam, obično, bar do tri ! Na "neidentifikovane" se ne javljam, a meilove mrzim ! :big smile

Pozdrav
Miša
« Last Edit: October 12, 2012, 08:37:41 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #217 on: October 24, 2012, 07:40:16 PM »
Ko je naručio, naručio. Ovaj "kontingent" špera je podeljen, a i naredni, koji je tek u pripremnoj fazi.
Da ne bude zabune, komplet ide na sečenje, tek po prijemu avansa, bar 30% od kompletne sume troška sečenja, a ostatak i poštarinu po prijemu kompleta...
Naravno, ponuda još važi, sve dok Vladimir isporučuje šper gratis, ali se sad nezna koliko će se čekati...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #218 on: May 12, 2013, 06:59:01 PM »
znam da cu dobiti kritike na pitanje al moram da pitam?
jel ovo PIPER iz romana mister no???
ex pseudonijum: sova

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #219 on: May 12, 2013, 07:43:28 PM »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #220 on: May 12, 2013, 08:43:56 PM »
hvala na brzom odgovoru! (yay)
ex pseudonijum: sova

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #221 on: May 13, 2013, 06:07:03 AM »
znam da cu dobiti kritike na pitanje al moram da pitam?
jel ovo PIPER iz romana mister no???

Da li je kao iz tog romana, ne sećam se, davno sam to bistrio, ali mislim da je neki PIPER sigurno...


Meni više liči na neki "super cab"!? :big smile



PIPER iz ovog topika, rađen je prema ovome:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7388.msg45103.html#msg45103


Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #222 on: May 13, 2013, 04:34:04 PM »
hvala drugarima osveziste mi secanje na detinjstvo  ()-() ()-() ()-()  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
ex pseudonijum: sova


Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #224 on: May 20, 2013, 12:56:44 PM »
Mr No i njegov PIPER, vroar, vrap, vrap, vrap..., a kad nešto rikne: szok...