Author Topic: Galeb G2  (Read 322873 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Galeb G2
« Reply #45 on: February 09, 2012, 12:43:45 AM »
Cika Mirce, zelim ti da se lepo provedes na Top Gun-u.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #46 on: February 09, 2012, 08:06:21 AM »
@mirce
pa nesto mi bilo sujmivo na onoj slici koju si ti postavio, na planu Tomaza Permea.

onda sam snimio tu sliku, uvukao je u korel, povukao jednu liniju po simetrali trupa, istu prenio na profile krila
i svaki profil odstupa od simetrale za oko 1,5 stepeni.

Elem, krilo G2 je iyvedeno u NACA 64A213.5 i NACA 64A212 profilima. Da li planirate da se drzite njih prilikom gradnje?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Galeb G2
« Reply #47 on: February 09, 2012, 09:11:15 AM »
Ta 6-ocifrena serija NACA profila je takozvana "laminarna serija" profila.
Ono A govori da profil ima udubljenje na donjaci u koju ulazi mehanizacija krila.
Laminarni profili su uneli revolucioju u komercijalni vazdusni saobracaj, a karakteristika im je da imaju desetak puta manji koeficijent otpora od klasicnih profila.
Ali veoma su osetljivi na promene u granicnom sloju strujanja u poredjenju sa klasicnim profilima.
Mirce sigurno nece koristiti te profile, ne zbog toga sto su laminarni, nego sto su napravljeni da rade u opsegu rejnoldsovog broja (Re) koji ne odgovara modelima.
Rejnoldsov broj je bezdimenziona velicina koja predstavlja odnos izmedju dinamickih i viskoznih sila.
Pretpostavljam da ce profil biti neki simetricni iz cetvorocifrene serije NACA, kao sto je na Panther-u.

M. (pijemo)
« Last Edit: February 09, 2012, 10:30:32 AM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #48 on: February 09, 2012, 10:23:10 AM »
Profil će biti sa Panthera, kao i "onaj" ugao...

Mišo, Ptico, hvala na željama.
Naravno da će biti izveštaja, slika i vidoja...

Za nove članove Foruma o ovoj manifestaciji sam pisao ranije, ali ne mogu da nadjem to na ovom Forumu (da nije bilo na onom starom?)...
Našao sam ovo...
http://rcfly4um.org/index.php?topic=2112.0

Napisaću par tekstova i staviti slike sa predhodnih odlazaka u Ameriku, ali ne na ovom topicu...
Ovi hladni zimski dani "ubili se" za pisanje...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 09, 2012, 10:51:19 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #49 on: February 09, 2012, 08:33:26 PM »
PSamo da vidite da se radi... Prvi "grubi" crteži...



Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #50 on: February 11, 2012, 12:13:29 AM »
Nastavak radova...


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Galeb G2
« Reply #51 on: February 11, 2012, 01:54:13 AM »
Ovo je sada vec ozbiljan posao, samo napred :)aplauz

Offline ptica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: Galeb G2
« Reply #52 on: February 11, 2012, 03:28:33 AM »
Opa Đurđo, ovo još' mal' da se finansijski potpomogne i možda poleti do septembra...  mmmm
Mirčoni, izvini za ono 'čika', nisam želeo da te vređam po starosnoj osnovi  ;namig

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #53 on: February 15, 2012, 03:00:49 PM »
Kabina...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #54 on: February 25, 2012, 03:33:49 PM »
Nažalost, za sada projekat ide "na led" do daljnjeg...

Još jednom se zahvaljujem Aleksandru, na uloženom trudu u crtanje modela.

Bez obzira na mnoge razgovore koje sam vodio sa ljudima, ni dalje nisam siguran da je ovo pravi put, tako da bolje da sve batalim dok je u početnoj fazi...

Pozdrav

Mirče

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Galeb G2
« Reply #55 on: February 25, 2012, 05:04:49 PM »
Steta ... :'(

Al sta da se radi, mozda se ponovo zagrejes  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Galeb G2
« Reply #56 on: February 27, 2012, 09:09:23 PM »
Hoce li ovako leteti Galeb


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #57 on: March 02, 2012, 06:45:55 PM »
Razmišljajući šta je ustvari pravi put u ovom projektu, nisam sedeo skrštenih ruku. Da ne bih gubio vreme, uz Mišinu pomoć smo precrtali JPG-ove koje sam dobio od Neše Mikluševa.

Corel, Autocad i ostali programi su jedno, a kad plan sagledaš uživo 1:1 onda je to sasvim drugi odnos. Zato sam precrtao sva rebra trupa, a Miša je nacrtao Galeba u par projekcija.

Cela ideja pravljenja Galeba je da se dobije model veći od Panthera, koji bi bio malo robusniji imao veće točkove i jednom rečju bio primereniju aerodromima na kojim letim.
Sad ponavljam ono što sam već pisao, ljudi uzmu pa povećaju Zirolijeve planove za 20% i sa Jet Cat P 80 turbinom lete takvog većeg Panthera.
Pošto je P 80 namenjena za modele od 8 - 15 kilograma, a Panthera kojeg imam nosi sa lakoćom, ima logike u povećanju modela.

Gledajući danas na netu, video sam da je Panther bio istog raspona (razmaha) i dužine trupa. Doduše na par mesta su se mere razlikovale, ali te razlike su minorne...

Galeb je druga priča i kod njega je raspon veći od dužine trupa.
Kad kažem raspon, mislim na krila sa tip tankovima na krajevima.
Galeb ima čak i mala zakrilca pa i ona ulaze u razmah...

Sve u svemu rekao sam da ću praviti Galeba od 1:5 skale i danas sam bio da mi na ploteru odštampaju crteže u toj razmeri.
Kad sam došao kući. doživeo sam blagi šok kad sam video koliko je model velik. Ne mogu monitor i kompjuter da zamene crteže uživo.





Videvši to, sad sam stao da razmislim da li da pravim petinu skale ili da model ipak malo smanjim.
Evo slike sa projekcijama Panthera i Galeba preko njega. Leva je u razmeri 1: 5,5 i to je skoro isto što imam, a desni crtež je 1:5.

Tek sad se vidi koliko su ovi avioni različiti. Panther ima manji razmah (raspon) ali mnogo veće karmane.
Prednji delovi trupa su skoro isti, ali Galeb je mnogo duži nazad (loše za težište).
Ako pomerim turbinu napred, zbog boljeg težišta, treba mi izduvna cev od skoro 1 metra!!!!

U medjuvremenu sam razmišljao i da promenim koncepciju izrade modela i da krila napravim od stiropora plankiranog sa balzom od 2,5 mm.
Ovakva koncepcija ima i prednosti i mana.

Prednost je lakša izrada, lakše postavljanje bajoneta (verovatno će biti pljosnati zbog pozicije točkova u krilu), a mana je težina.
Sad kad vidim koliko je ovo krilo veliko, bojim se da ne bude mnogo teže od konstruktivnog...

Eh, slatke muke...

Evo slike da vidite odnose modela...



Ako neko ima neku sugestiju oko izrade i veličine modela, rado bi je čuo...

Pozdrav

Mirče

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Galeb G2
« Reply #58 on: March 02, 2012, 07:39:07 PM »
Moje skromno mišljenje:
Videvši tvoj avion u NS i BG, mislim da treba da ideš sa 1:5. To je taman za "jedan broj" veće. Nije velika promena ali je ipak primentna. Sa 1:5.5 meni izgleda samo kao kozmetička promena u veličini.

Kako nameravaš da praviš avion, konstruktivno kao i do sada ili kompozit? Pretpostavljam da ćeš ostati veran konstruktivnom dizajnu?
Ja nešto razmišljam o jednom ovakvom avionu za 3 do 5 godina... Samo da ti najavim! :) :) Samo za uživanje.

Pozdrav

P.S. Nešto si mi stao sa onim TopGan putopisom...  :big smile  ;namig
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #59 on: March 02, 2012, 07:47:20 PM »
I ja mislim da mora model da bude veći. Da budem iskren kad sam video crtež, baš mi se činio veliki, možda prevelik, ali posle gledanja ovih razmera koje sam postavio, mislim da će 1/5 ipak biti dobra mera...

Što se tiče Top Gun-a, evo obećavam pišem ubrzo...
Vidite da ne postizavam, vratanca na P 47, Galeb, CNC, došlo proleće, malo sredjujem dvorište oko kuće... Mislim stvarno... 

Pozdrav

Mirče