Author Topic: Galeb G2  (Read 321681 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Galeb G2
« on: July 24, 2011, 12:32:57 AM »
Već neko vreme razmišljam kako bih u perspektivi mogao praviti novi jet model...

Panther-a sam veoma malo leteo, to je za mene i dalje nov model, ali treba misliti unapred i probati, na novom jet modelu, unaprediti neke stvari.
Čini mi se, da bi sa većim jetom imao manje "zezanja". Pod "većim jetom" mislim na veći model, ali primeren turbini i opremi koju imam.
Veći model ima manje opterećenje, manju brzinu sletanja, veće i robusnije trapove, a to su stvari sa kojia trenutno "kuburim" na Pantheru...
Želeo bih jet model sa kojim (kao sa mojim warbirdima) "ladno" odem na Čenej i letim.

Čitao sam na RC Universu da su modelari Zirolijev plan od Panthera povećavali za 20%. To mi je bila i namera da uradim za sledeći jet "projekat". Ali...

Ako treba da se upuštam u crtanje rebara, povećavanje planova, silne dorade i prepravke, mogao bih uložiti još malo extra napora i napraviti jet koji nema da se kupi i retko ko ga je pravio - Galeb G2...

Gledajući kako su modelari "povećavali" Panthera, šta su i kako pravili na njemu, Galeb G2 od jedno 2,1 - 2,2 metra raspona, mogao bi "rutinski" da se odradi. Panther povećan za 20% je 2,2 metra raspona.
Konstrukcija bi bila vrlo slična Zirolijevoj koncepciji, izrada i finiširanje isto kao i na modelima koje imam.
Turbina sa svom pratećom opremom odgovara novom projektu (P 80 je za modele od 8-15 kilograma).

Panther savršeno leti, a Galeb G2 je vrlo slične koncepcije, klasičnog izgleda bliži Warbird avionima...

Naravno, neke stvari ne mogu sam da odradim, ali činjenica je da pomoć pri izradi odredjenih delova mogu naći kod nekih ljudi sa ovoga Foruma i da budem iskren, donekle računam na njih...

Za sada je sve u domenu razmišljanja, ovih dana ću skupiti još informacija, ali jedan Galeb G2 ofarban u boje Akro grupe "Stars" sa Čenejskog aerodroma, bi bilo nešto što bi verovatno pobudilo dosta pažnje...


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 01, 2011, 09:53:15 PM by SABURO »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Galeb G2
« Reply #1 on: July 24, 2011, 01:02:57 AM »


« Last Edit: July 25, 2011, 05:09:36 PM by SABURO »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Galeb G2
« Reply #2 on: July 24, 2011, 09:46:38 AM »
Mirčetova ideja je apsolutno izvodljiva, malo više "pešačenja", ali može se napraviti dobar model. Koliko li tako napravljenih modela leti? Lično bih možda i radio nešto, ali sa fenom i glow motorom. Model je apsolutno veoma atraktivan, nema ga, koliko znam niko u ponudi. "Plastikarija" se može ´ladno odraditi.Neka ideja sazri pa da nešto radimo. (work)
« Last Edit: July 25, 2011, 05:09:26 PM by SABURO »
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #3 on: July 25, 2011, 07:36:16 AM »
Mirce, ja kada sam napisao da postoje planovi na netu, mislio sam na ovo:

http://plans-aero.lempereur.pagesperso-orange.fr/soko_g_4_super_galeb.htm

Na zalost, permutovao sam, mislio sam da je u pitanju G2.
« Last Edit: July 25, 2011, 05:09:14 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #4 on: July 25, 2011, 12:16:33 PM »
Sax, nema veze... Kombinat se već "bacio u akciju" prikupljanja informacija i dokumentacije...

Informacije slede...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: July 25, 2011, 05:08:51 PM by SABURO »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Galeb G2
« Reply #5 on: July 25, 2011, 01:37:55 PM »
Uf, mogu samo da zamislim kako bi tek izgledala 2 kom istvremeno u vazduhu sa ukljucenim dimom ...

poz
« Last Edit: July 25, 2011, 06:03:48 PM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #6 on: July 25, 2011, 02:04:20 PM »






Gosn Preško je lepo definisao osnovni oblik aviona. Osim 3 projekcije važni su i što gušći preseci prvenstveno trupa. Ovako je definisan osnovni spoljnji oblik.  (thumb)
Inače nije potrebno imati nikakve crteže za jedan avion ako postoji pravi. Treba se prijonuti sa štapom i kanapom i skinuti što više dimenzija i krivulja i staviti na papir, a potom u računar. Pošto u NS imate blizu primerak G2, posao treba da se počne na njemu. Tako rade mnogi modelari po svetu, jer je za mnoge avione detaljan plan naći je ne moguće.
Razmišljanje o vrsti konstrukcije.
Osim drvene konstrukcije i tehnologije stakloplastike iz negativnog kalupa postoji i treći način pravljenja modela, ako se ne želi praviti mnogo komada. Ako se ima 3D crtež, mogu se napraviti delovi od stirodura u sekcijama kao pozitivan jednokratni kalup. (Saxpg je tako pravio kapotaž) Tako sastavljen i obrađen model se obloži sa staklom i smolom. Odstrani se stirodur, razreže se gde treba i postave se rebra od špera samo tamo gde je to potrebno. Ovako se dobije mnogo jača konstrukcija od drvene a površina je mnogo tvrđa i ravnija od balza plankova i gitovanja. Sečenje sekcija se može uraditi i ručno sa vrelom žicom, ali je najbolje da se reže sa CNC stirodur sekačem, ako će biti 3D crteža... mmmm
Mirce, samo napred! (<--) Kod ovakvih izazova se i ja napalim i krenu klikeri  :big smile


http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1083445
« Last Edit: July 25, 2011, 05:08:21 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #7 on: July 25, 2011, 02:39:05 PM »
Naleteo sam na nešto interesantno. Članak o malim džet RC modelima koji lete bez kerozina pa i struje. Potrebna je samo padina i malo vetra uz.
Tu je i jedan od predaka Galebu G2, u fenomenalnoj izradi i finišu. Ovi modeli su verovatno  "štancana" verzija iz kalupu od EPP. Leti se i uživa u letenju ceo dan, a može da padne i neko full contact kombatovanje  :big smile


http://www.modelairplanenews.com/blog/2011/03/18/slope-soaring-jets/
 ")
« Last Edit: July 25, 2011, 05:08:09 PM by SABURO »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Galeb G2
« Reply #8 on: July 26, 2011, 11:12:20 AM »
Ако Словенци веч имају калуп, можда би требало да се пита колко траже за одливак и слично?
Мада ја не сумњам да че Мирче то још боље склепати old school из балзе :big smile
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #9 on: July 27, 2011, 03:04:06 PM »
E pa, Kombinat je krenuo u akciju...

Pre par dana kad sam napisao prve postove o Galebu.
Čuo sam se i sa par modelara koji znaju da rade u Auto Cad, Catia ili nekom sličnom programu, a ispostavilo se da Preško već ima nešto i nacrtano.
Nažalost, ni jedan od njih nije bio raspoložen da "zasuče rukave" i da zajedničkim snagama počnemo konkretno da razradjujemo ideju o izradi ovog modela.
Zato sam i napisao na Forumu da mi se javi neko ko zna da projektuje u gore pomenutim programima.

Znate, nekad, kao da vam je sudjeno da se nešto desi. Iskusio sam to u svom životu u više navrata, stvari se prosto same razrešavaju i sve se nekako idealno uklapa...

Tako je bilo i sa mojom molbom za crtanje modela.

Ta, nije prošlo ni sat vremena, dobio sam mail od Martina, člana ovog Foruma, koji mi je napisao da zna odlično da radi u 3D programu za projektovanje.
Ispostavilo se da je i iz Novog Sada, što će u mnogome olakšati ceo posao, da prati šta se radi u Kombinatu i da je voljan da pomogne...
Posle razmenjenih par mailova i telefonskih razgovora, sinoć je Martin bio u Kombinatu i "pali" su prvi dogovori...

Moram se zahvaliti mom drugu Neši Mikluševu, od kojeg sam dobio deo dokumentacije o Galebu G2. Radi se o projekcijama aviona od gore, dole, bočno, od napred, i obliku svih rebara na trupu, na mestima gde jedan oblik trupa prelazi u drugi.
Crteži ovih rebara su trenutno najvažniji, jer kad se prebace u vektore, po njima možemo početi sa radom na trupu. 
Mislim da je Martin, već nešto i odradio...

Cilj nam je da napravimo vrlo precizne tehničke crteže i da ih potom iskoristimo za planove i izradu short kita Galeba G2.
Short kit čine sva rebra trupa, krila, repnih površina, neophodna ojačanja, i još neki delovi potrebni za sklapanje modela.
Galeb će se praviti u otprilike 1:5 skale, tako da raspon sa tankovima ne predje 2,2 metra.

Danas sam bio na Čeneju sa Radenkom, mehaničarem Akro grupe Stars, i čovek mi je pokazao dve velike knige, tehničku dokumentaciju, za Galeba G2.
Tamo su prikazani svi, ali svi, sklopovi na avionu do najmanjeg detalja. Nadao sam se da ću naći rebra trupa u malo većoj rezoluciji od one koju imam, ali to nema. Ipak, video sam mnoge interesantne stvari koje mi mogu kasnije, pomoći oko rada na detaljima na modelu. 

Za sada toliko.

Evo jedan link ka modelarima koji prave Panthera  od 1:4 skale!!! Raspon je 2,9 metara, turbina Jet Cat 180, a izradjuju ga "tradicionalnom metodom" - balza - šper - stiropor...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10009222/mpage_1/key_/tm.htm


Pozdrav

Mirče

« Last Edit: July 27, 2011, 03:10:54 PM by mirce »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Galeb G2
« Reply #10 on: July 28, 2011, 01:59:02 PM »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #11 on: July 28, 2011, 07:37:00 PM »
Gosn @mirce ako će trebati usluga rezanja rebara, od kojih će biti dosta, onda ćete moći računati na moju CNC opremu, ruter glodalo radne površine 500x500mm. Može se rezati šper do 10mm. Rezolucija rezanja je 0.01mm Potreban je "samo" crtež u vektorskom formatu, što će se moći izvaditi iz 3D crteža.  mmmm

Ovako nešto. Na kraju klipa je rezultat.


Gde bansek ili laser ne može, može glodalo na 24000 o/min. Nema nagorele čađi na ivicama...
Samo napred  (<--)


« Last Edit: July 28, 2011, 07:41:46 PM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #12 on: July 28, 2011, 10:16:27 PM »
Laslo, ovo je sjajno, hvala unapred...
Računam ja na vas i vašu mašinu za sečenje stiropora, kod izrade tip tankova, kalupa za kabinu...

Za sada čekam da vidim prve crteže koje Martin radi, pa da potom polako razradjujemo detalje na njima.

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #13 on: July 29, 2011, 09:56:24 PM »
Danas je u Kombinatu bio Martin, kako bi pokupio još neke skenove i mere neophodne za dalji rad na crtanju planova za Galeb G2.
Dogovoreno je da se pravi model tačno 1:5 skale.
Sem što je Martinu lakše da ga crta i preračunava, u nekoj tečnoj razmeri, model ove veličine se apsolutno uklapa u zamišljenu dimenziju novog jeta.

Interesantno je da imamo neke mere budućeg modela.
Raspon krila sa tip tankovima bi trebao biti 222cm. To je od kraja do kraja tip tanka. Pošto tankovi na svom zadnjem delu, sa spoljne strane, imaju mala zakrilca, ukupan raspon sa njima je 232 cm.
Dubina krila u korenu uške je 5 mm veća nego na Pantheru i iznosi 435 mm. Ali je zato zadnje rebro do tip tanka prilično veće, na Pantheru 230 mm, a na Galebu 285 mm.
Razlika u rasponu uške je 220 mm (Panther 580 - Galeb 800 mm). Ovo je bez tip tankova...
E sad, ne znam pouzdano kolika je razlika u površini dela krila koji čini trup (Galebov trup je manjeg prečnika od Pantherovog i to ovog malog), tako da ne mogu tačno reći kolika je ukupna razlika u površinama, ali površina Galebovig krila je bar 40% veća.   

Profil će biti isti kao na Pantheru.

Pošto je Martin bio vredan i dosta toga već nacrtao, saznao sam da su i točkovi na Galebu osetno veći od sadašnjih Pantherovih. Prednji točak je skoro 90 mm. a točkovi na glavnom stajnom trapu bi trebali biti 120 mm.
E sad, to ćemo videti kako će biti jer na Behotec trapove, koje sam "ošacovao", ne mogu da se postave točkovi veći od 95 mm...
No, o tom po tom...

Imam obećanje od Martina da će do kraja sledeće nedelje, projekat Galeba biti gotov na računaru i tada bi trebali da krenemo se crtanjem svih detalja, tipa ramenjače, letvica, bajoneta, položaj trapova, turbine...

Do daljnjeg, pozdrav iz Kombinata šalju vam

Mirče i ekipa
« Last Edit: July 29, 2011, 10:08:19 PM by mirce »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #14 on: August 19, 2011, 11:57:04 PM »
mogu da pogledam u vojnoj biblioteci na batajnickom aerodormu dal ima neki zaostao vtup(vazduhoplovno tehnicko uputstvo) od g2 pa da znate tacno raspored rebara i delova ako sta moze biti od pomoci??
ex pseudonijum: sova