Author Topic: Galeb G2  (Read 321764 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Galeb G2
« Reply #30 on: February 06, 2012, 11:41:54 AM »
Ovi 3D modeli su previše pojednostavljeni, i predstavljaju neke krokije koji bi mogli eventualno da budu upotrebljeni za neki Flight simulator. Za ozbiljan projekat za izradu leteće RC skale su praktično neupotrebljivi. Odraditi oooooogroman posao, a na kraju konstatovati da to ipak nije to, totalno je bez veze. Ja već neko vreme na tenane raduckam u AutoCAD-u i CATIA-i po istim crtežima koje ima i Mirče, a kada će to da bude gotovo, to je veoma nezahvalno prognozirati. Naročito me "koči" perfekcionizam od koga patim, pa dok ga ne uradim tako da zadovoljava tu moju boljku, neće ugledati svetlost dana. DAkle, ili će biti to to, ili ga neće biti.
Mirče, PM. Dakle ne u PM, nego samo PM  :big smile


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Galeb G2
« Reply #31 on: February 06, 2012, 02:28:11 PM »
Pre par nedelja sam gledao snimke sa Top Gun-a, ali i Mirče mi je pričao u vezi A10 modela od firme Mibo Model iz Slovenije. Sve mi se čini da uskoro pored Mibo Modela i Novosadski Kombinat će imati svoj šator na Top Gun-u. A za to Mirče ima i dovoljne pordrške i od amera, tako da....  :)aplauz

Nego Mirče, možda je vreme da smisliš naziv za kombinat... onako... usput, dok se pije kafica...

Ajd jedna fotka i od mene:


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #32 on: February 06, 2012, 03:51:12 PM »
Lazo, imaš i ti od mene PM  ;namig - mislim mail sa JPG koji mi je stigao od Neše...

Gabore, za ime ćemo lako - "Mirče Model" ...

Što se tiče Top Gun-a i G2, eto bi bio pravi potez, em otići tamo, em poneti svoj model, em koja bi to bila reklama za projekat. Sve to nije neizvodljivo, samo treba $$$...
A sada, ajde da se "spustimo na zemlju", pa da radimo dalje...

Nadam se da će ubrzo biti gotov projekat 3D modela i onda počinje razrada detalja.
Tokom ove nedelje idem u BGD i naći ću se momkom koji ga crta.
I ja "gorim" da vidim kako sve za sada izgleda.

Pozdrav

Mirče

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #33 on: February 07, 2012, 12:54:39 PM »
Gledao sam malo onaj crtez koji je mirce poslao i primjetio da je, prema crtezu, krilo pod napadnim uglom od oko 1,5 stepen NA DOLE ?
Tako treba ili ....
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Galeb G2
« Reply #34 on: February 07, 2012, 01:08:40 PM »
Gledao sam malo onaj crtez koji je mirce poslao i primjetio da je, prema crtezu, krilo pod napadnim uglom od oko 1,5 stepen NA DOLE ?
Tako treba ili ....

Opet ta prokleta aerodinamika ...  :sljus

To nije napadni ugao krila i da tako treba, necu da objasnjavam zasto.

M. (pijemo)
« Last Edit: February 07, 2012, 02:38:07 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #35 on: February 07, 2012, 02:31:47 PM »
Na Pantheru je horizontalac u nuli, a napadni ugao krila je podignut za 1 stepen...

Mirče

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Galeb G2
« Reply #36 on: February 07, 2012, 06:55:10 PM »
Оно што Марко није хтео да вам каже је да грешите у терминологији.

Нападни угао крила је угао између главне тетиве крила и правца кретања авиона. Угао између главне тетиве крила и реперне осе трупа (оно о чему ви причате) се назива угао уградње крила, односно угао између главне тетиве хоризонтално репа и реперне осе трупа се назива угао уградње хоризонтално репа.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #37 on: February 07, 2012, 07:53:15 PM »
Preško, hvala na objašnjenju...

Ko ne zna terminologiju (moj slučaj) ima drugare koji znaju da mu objasne ili "copy - paste" kako to drugi rade...








Pozdrav

Mirče

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #38 on: February 08, 2012, 10:01:52 AM »
Izvinjavam se kolezi ;)

Ipak ostaje cinjenica da na planu stoji da je krilo pod uglom od 1,5 stepeni na dole u odnosu na sta god hoces, od pravca(ose) horiyontalca kao i ose trupa koja je jedna od repera na ovom planu.

Pitanje i dalje stoji, da li je ovo greska u planu, ili ovako treba?
Krajnje blesava bi bila situacija da se drzis plana ko pijan plota i model ti na maiden-u otrese ko kruska, zbog 1,5 stepeni na dole.

Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Galeb G2
« Reply #39 on: February 08, 2012, 10:08:16 AM »
Čitajući o predhodnim projektima koje ste radili ne sumnjam da će iskustvo stečeno na njima rezultovati konstruisanjem modela koji će stjati rame uz rame sa modelima najvećih konstruktora rc modela današnjice.  (res)
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Galeb G2
« Reply #40 on: February 08, 2012, 12:01:00 PM »
Izvinjavam se kolezi ;)

Ipak ostaje cinjenica da na planu stoji da je krilo pod uglom od 1,5 stepeni na dole u odnosu na sta god hoces, od pravca(ose) horiyontalca kao i ose trupa koja je jedna od repera na ovom planu.

Pitanje i dalje stoji, da li je ovo greska u planu, ili ovako treba?
Krajnje blesava bi bila situacija da se drzis plana ko pijan plota i model ti na maiden-u otrese ko kruska, zbog 1,5 stepeni na dole.

Taj negativni ugao od 1.5 stepena je ugao vitoperenja krila.
To se radi da bi se izbeglo odvajanje strujnica na krajevima krila i time gubitak stabilnosti aviona pri velikim napadnim uglovima (sletanje).
Na pravim avionima to se obavezno radi, a na modelima ne znam, ja to nikada nisam radio.

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #41 on: February 08, 2012, 01:37:02 PM »
eto, nije bilo tesko
poznat mi je pojam vitoperenja krila
sa podatkom da je to uobicajena pojava na letjelicama nisam bio upoznat do sada

Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Galeb G2
« Reply #42 on: February 08, 2012, 02:16:33 PM »
mtesa, ma ja se samo salim.

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #43 on: February 08, 2012, 08:02:20 PM »
Mtesa, kakve ti to planove imaš? Od pravog aviona, od nekog modela, od čega? 


Što se tiče bilo kog modela, ja nikada nisam video da krilo stoji pod negativnom uglom. Možda ima, ne smem da tvrdim, ali ja to za 24 godine modelarske karijere nisam video...
Krilo može biti u nuli, što bi rekli laički, da su krilo i horizontalac paralelni (izvinjavam se obrazovanom auditorijumu kojem ovo "para uši", ali kad počnete sa onim "naučnim" frazama, 90 % populacije ovde na Forumu ne razume šta pričate).

U nuli su obično krila i horizontalac na akrobatskim modelima sa simetričnim profilom, da bi model imao iste letne karakteristike i u normalnom režimu leta i na "ledjima"...

Kod polusimetričnih, nosećih i razno raznih profila, obično na krilu ima neki napadni ugao. Koliki - zavisi od mnogo faktora...

Da sad ne bi ovaj topic skrenuo u "tešku aerodinamičku filozofiju", siguran sam u jedno. Ako uzmemo Zirolija za primer i njegovog Panthera, onda budite ubedjeni da taj profil i taj ugao nije odabran slučajno. U savkom slučaju, mnogo više više verujem Nick-u nego Mtesi...


A što se tiče vitoperenja, svako krilo na njegovim planovima ga ima, mislim Zirolijevim planovima...

Vitoperenje se dobija veoma jednostavnom metodom, na radnu ploču, pod zadnji deo profila postavi se balza od 10x10 mm dugačka koliko i uška ili polovina krila.
Pošto je debljina (visina) profila rebra različita na prvom (najdebljen) i zadnjem (najtanjem) rebru, kako se "rebarca" postavljaju na ramenjaču, tako se zadnji svakog rebra, prema kraju krila, sve više i više izdiže od radne ploče.
Tom metodom se vrlo jednostavno dobija vitoperenje na krajevima krila (uškama).

O tome sam pisao i to sam slikao u svakom topiku gde je to bilo na konstrukciji krila (Hellcat, Lightning - recimo)...
http://rcfly4um.org/index.php?topic=7982.msg49980#msg49980
Ne radite "domaći", sedi jedan... ;namig

Vitoperenje doprinosi većoj stabilnosti modela na manjim brzinama...


I sad da se manem filozofiranja...

Bio sam danas u Beogradu i sve planirane stvari sam veoma uspešno obavio...
 
Proveo sam više od 4 sata u razgovorima sa Aleksandrom, momkom koji crta 3D model Galeba. U načelu je dogovoreno da će do kraja ovog meseca (možda i malo ranije) biti gotov 3D model  G2.
Potom počinje druga, komplikovanija faza razrede detalja trupa, krila i svega ostalog. Nadamo se da bi u naredna tri meseca trebalo biti sve spremno za lasersko sečenje delova.

Bio sam sa Magicom na kafi, lepo smo se ispričali i čuo sam da planira novi model - warbird...
Ne smem da vam kažem za sada koji, ali biće veoma atraktivan...

I najvažnije, bar za mene, dobio sam Američku vizu, znači - Top Gun 2012  (yay) (yay) (yay)


Pozdrav

Mirče

P.S. Skoro da zaboravim, počeo sam topic o G2 na RC Universu:  http://www.rcuniverse.com/forum/m_10948682/tm.htm

Biće zanimljivo videti šta modelari širom sveta misle o novom projektu...

« Last Edit: February 08, 2012, 08:13:49 PM by mirce »

Offline ptica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: Galeb G2
« Reply #44 on: February 08, 2012, 09:37:31 PM »
Чика Мирчее, морате поделити са нама утиске са Top Gun 2012... И  (photograf) неке...   :P