Author Topic: Galeb G-4  (Read 62196 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Galeb G-4
« on: August 01, 2011, 07:10:51 PM »
Novo iz Mitrovačke radionice snova, ako ne iskrsne nešto nepredviđeno, poleteće vrlo brzo



Ostali su radovi na farbanju



Stajni trap je fiksni i nije trenutno na modelu



Intenzivno se radi.
ex pseudonijum: licider

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Galeb G-4
« Reply #1 on: August 01, 2011, 09:33:19 PM »
 :)aplauz pa ja sam ostao bez reci...ljudi svaka vam cast! O G4 i o G2 sam pricao da bi bili vrhunski u RC izvedbi i sada u 7 dana vidim da ce biti oba na nasim prostorima, FENOMENALNO! Jedva cekam da vidim dalje detalje oko aviona i naravnu u letu.
Bas ste mi ulepsali vece.

Jel moze malo vise detalja, tipa dimenzije i predvidjeni "setup"
 (res)
« Last Edit: August 01, 2011, 11:34:22 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Galeb G-4
« Reply #2 on: August 01, 2011, 10:06:10 PM »
Super Galeb G-4, dužina trupa 168 cm. raspon krila 152 cm. očekivana težina na poletanju oko 6,5 kg. Pogoniće ga fen 150mm sa pet krakova Američke proizvodnje u tandemu sa OS Max 77 dvotaktnim motorom. Eleroni i flapsovi u skala izvedbi. Jedino će za sada stajni trap biti fiksni sa točkovima malo većeg prečnika (120mm), radi pletanja sa travnatih pista.Prednji točak upravljiv. Mehanika je odradjena kao i osnovna (temeljna) boja. Ima još sitnih dorada. a onda verovatno JNA maskirna šara. Ostaje mi da se uozbiljim i napravim providnu kabinu. Možda će to ostati za zimske dane jer teba praviti alat, a dotle može leteti sa ovom koja će biti ofarbana. Nisam baš vredan sa foto aparatom, ali biće i slika.
ex pseudonijum: licider

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Galeb G-4
« Reply #3 on: August 01, 2011, 10:28:04 PM »
OHOHOOOO!!!!  :)aplauz :) aplauz bas ste me lepo iznenadili Savo
« Last Edit: August 01, 2011, 10:30:17 PM by Dejan Dobricki »

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Galeb G-4
« Reply #4 on: August 01, 2011, 10:50:24 PM »

 Pozdrav Savi Banetu,
 iz "kuce" u kojoj su se oduvek pravili avioni,svojerucno i sa jedva vidljivih
 planova iz  casopisa,nije iznenadjujuce tako nesto  (res).
Veliki pozdrav od Radovana.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Galeb G-4
« Reply #5 on: August 03, 2011, 01:47:08 AM »
 U ove pozne sate, upravo sam se vratio iz posete Sremsko Mitrovackom institutu.
 Model, garantujem, uzivo izgleda bolje nego na slikama.
 Podosta truda je ulozeno i prelep avion se polako radja.
 Ono sto je najlepse, iako je bilo dosta pojacavanja, gitovanja , spricgitovanja i ostalih nabacivanja mase, i dalje cela konstrukcija deluje lagano.
 Sava je poprilicno opreme vec smestio u avion i meni je bilo pravo uzivanje da vidim sve to uzivo.
 Mislim da sadasnjem vlasniku polako raste osmeh na licu citajuci i gledajuci ove recenice i slike, pa se nadam, zarad clanova ovog foruma koji su ocarani jetovima, da ce neko, Sava ili vlasnik, postaviti malo vise slika na ovaj forum.
 Savo samo napred i svaka cast

 Coka

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Galeb G-4
« Reply #6 on: August 03, 2011, 09:05:22 AM »
Naravno da mi je drago, model ima neku magiju i to se oseti.. Uzhivo je mnogo lepshi nego na slikama,
i zhelja mi je da ova prelepa maketa postane letilica, da je vidimo u vazduhu..

Uz veliki trud nasheg druga Save, vrednog i pozhrtvovanog modelara, da tehnichki reshi dosta problema,
 puno shmirglanja, mudre savete nasheg profe, moje nesebichno finansiranje, ovaj model tje izatji na pistu!

Ono shto je do nasheg tima, je da model bude tehnichki dobar 'spartan varijanta' i u zavisnosti kako se pokazhe
na pisti, mogutji tjunap sledi..

                                                           (<--) (<--) (<--)

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Galeb G-4
« Reply #7 on: August 03, 2011, 10:07:31 AM »
FEN- o -menalno

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Galeb G-4
« Reply #8 on: August 03, 2011, 04:34:28 PM »
Fotosi koje sam objavio su informativnog, a ne edukativnog karaktera. Za makro fotografiju nemam aparat, a kakav može biti model u sadašnjem stanju, posle gitovanja bez završnog rada, vidljivije je u prirodi. Paneli NEĆE biti odrađeni jer je to volja vlasnika, a za kolor još nije doneta definitivnea odluka. Kada sve bude gotovo, može i slikanje. Akcenat je za sada bačen na mehaniku i udahnuti život maketi bez ikakvih planova i fotografija, morate priznati ni malo nije jednostavno. Svo svoje znanje i nesebičnu Cokinu stručnu pomoć upotrebili smo da jedan ovakav model zaživi. Nadam se na zadovoljstvo naše i Zubino.
Hvala kolegama na lepim rečima, nadam se da će prisustvovati probi ovog ne baš svakidašnjeg modela.
ex pseudonijum: licider

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Galeb G-4
« Reply #9 on: August 04, 2011, 09:22:09 AM »
Ipak vlasnik da se oglasi..

U pitanju je jedna niskobudzetna varijanta vrlo interesantnog modela za sve nas. Zelja je da ovaj
galeb poleti sa glou fenom.. niti tje tu biti lepog zvuka niti velike snage potiska, pitanje je dali tje
uopshte motji da poleti sa trave.. u toliko je izazov vetji..
svakako zabavljamo se, ja kao investitor gosn' Sava kao izvodjach radova, tu je i nash dragi Profa
chiji je ovo avijon bio, svakako vrlo zabavno za sve nas..

ovaj model netje motji da se poredi sa prelepim jet modelima nashih prijatelja, niti je to moja namera,
ovo je klasa za sebe, u sluchaju da nas prijatno iznenadi, usleditje jedan ozbiljan tjunap i restajling..
nemam nameru da preterano ulazhem u njega pre prvog leta, jer nazhalost verovatnotja da nam model
gekne na livadu nije mala a onda dzaba godinu dana lickanja i nitckanja..
 
   (pijemo)

                                                                                                                                       (<--) (<--) (<--)
« Last Edit: August 04, 2011, 05:15:51 PM by GILE »

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Galeb G-4
« Reply #10 on: August 04, 2011, 09:51:30 AM »
....
ovaj model netje motji da se poredi sa prelepim jet modelima nashih prijatelja, niti je to moja namera,
ovo je klasa za sebe, u sluchaju da nas prijatno iznenadi, usleditje jedan ozbiljan tjunap i restajling..
nemam nameru da preterano ulazhem u njega pre prvog leta, jer nazhalost verovatnotja da nam model
gekne na livadu nije mala a onda dzaba godinu dana lickanja i nitckanja..
...                                                                                                            (<--) (<--) (<--)

 Ja ovo nista nerazumem. Kao da je pisao Srecko Sojic :big smile Izvinite za off

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Galeb G-4
« Reply #11 on: August 04, 2011, 09:54:24 AM »
Sojic mu je stric od ujne :big smile

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G-4
« Reply #12 on: August 04, 2011, 11:08:05 AM »
rod rodjeni :)

Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Galeb G-4
« Reply #13 on: August 04, 2011, 05:01:04 PM »
Savo jel treba da molimo za slike  (plz) dokumentuj malo da parimo oci
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Galeb G-4
« Reply #14 on: August 04, 2011, 05:49:37 PM »
Nećete verovati, ali ja stvarno nisam slikao tok radova, moja greška, ali obećavam da ću slikati kako znam i umem i objaviti slike. Model je sada u fazi doterivanja za završno farbanje.Mehanički sklopovi su dobrim delom odrađeni i demontirani baš radi farbanja.Nisam mislio da je interesantno nešto što je već više puta viđeno na forumu, sve je to na isti kalup. Mislio sam da se zna , ili bar većina, da ja nisam tvorac tog trupa te o tome nisam ni pisao.Mada bih ga bez ikakvih problema napravio. Čak sam se bavio idejom da ovaj trup iskoristim kao "bebu" i napravim kalup te odlijem trup od epoksija. Međutim, koliko je interesovanje da bi se takav posao isplatio. Coka je detaljno upoznat sa istorijom ovog modela i mislim da je najkopetentniji da nam je prezentuje, jer ni ja je baš ne poznajem.
Malo je sve glavolomka zbog nedostaka bilo kakvih planova i crteža tako da se mnoge stvari u hodu rešavaju. Koliko će sve biti uspešno, pokazaće prvo poletanje.Baš zbog svega toga za sada se ide svesno na jeftiniju varijantu tako da je stajni trap fiksan od čelične žice odrađen u fabrici opruga Čačak. Komanda horizontalnog stabilizatora je odrađena pre zatvaranja trupa i sada je praktično nedostupna. Međutim odrađena je sa teflonskim ležajem i duralnom cevi koja kao bajonet ulazi u horizontalac. Ostaje da se u finišu ugradi trn koji će fiksirati horizontalni stabilizator za cev, koji je inače kompletno okretan, znači nema posebnih komandnih površina.
Nadam se narednih dana plodonosnijem radu, a samim tim i više slika. Dotle, pozdrav   Sava
ex pseudonijum: licider