Author Topic: nalepnice za oznake na modelima  (Read 5421 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
nalepnice za oznake na modelima
« on: August 06, 2011, 11:41:24 AM »
Da li znate da neko kod nas pravi one fine, tanke nalepnice koje se koriste na maketama, a lepe se tako što se potope u vodu i potom prenesu na željeno mesto na modelu ili maketi.

Drugo pitanje, da li neko kod nas može da napravi letraset nalepnice?

Trebao bih na Hellcatu da polako postavljam natpise, a firma na koju sam računao, nema set za ovaj model.
Znam šta gde treba da piše i mogao bih poslati pripremu...

Ovo je možda više pitanje za maketare, ali dosta modelara se bavilo i maketarstvom, pa vrovatno imaju iskustva i u ovome...

Hvala unapred

Mirče

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #1 on: August 06, 2011, 12:03:02 PM »
Mirce zar ne mozes sve nalepnice odraditi katerom? Ja sam bio ubedjen da si na svim modelima radio sve katerom i PVC folijom.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #2 on: August 06, 2011, 12:11:24 PM »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 701
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #3 on: August 06, 2011, 12:47:15 PM »
Ovo je prodavnica maketa u Beogradu. Vidim da šalju i pouzećem. Imaju neke dekale.


http://www.spektar-mhobby.com/index.php?page=shop.browse&category_id=66&option=com_virtuemart&Itemid=3

Ako tražiš za G4, čini mi se da može ovo
http://www.spektar-mhobby.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1837&category_id=34&option=com_virtuemart&Itemid=3

Što se tiče letraseta, imaju ih u prodavnici štamparskog materijala u Bgd, "Sitologik". Međutim imaju samo slova, koliko se sećam.
« Last Edit: August 06, 2011, 12:52:05 PM by IvanGrozni »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #4 on: August 06, 2011, 02:43:39 PM »
Radi se o malim, sitnim slovima koja se ne mogu seći na kateru. Kater može da seče slova do jedno 6 mm, ali kad su manja od toga obično ih izgužva, pogotovo ona koja imaju otvor u sredini, recimo A, R, D, O...

Slova koja meni trebaju nisu višlja od 3 - 4 mm. To su oni sitni natpisi na raznim vratancima i poklopcima...


Pozdrav

Mirče

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #5 on: August 06, 2011, 10:34:02 PM »
Sitoštampa.
Ako želite da vam najviše izgleda kao na originalu i permanentnost bez da se gule nalepnice, onda sitoštampa. Ne morate imati svoju opremu. Majstor sitoštampe će vam napraviti sito sa odštampanog filma iz laser štampača sa slovima ili grafikom koju vi nacrtate. Odnesite ram u vašu radionicu. Fiksirajte ram nekako na deo modela i napravite postupak trasfera farbe sa elestičnom lopaticom. Možda sa 4 ruke i ne treba fiksirati.  Može da se štampa i na manje sferične površine za što predpostavljam da i treba.
Ovaj postupak nije skup, a kvalitet je najbolji, jer se koristi farba u željenoj nijansi i sjaju kakav je bio na originalu. Na jedno sito se može naneti više grafikičkog detalja skejl modela. Ima farbi na bazi vode i pitanje je samo šta majstor koristi od koga se i to može dobiti. Operete alate i vratite majstoru. Pitanje je samo volje majstora da vam izađe u susret, a u vašu veštinu ne sumnjam   mmmm

Ovu metodu štampe izmislili su kinezi još mnogo pre Gutemberga.  :big smile

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 701
Re: nalepnice za oznake na modelima
« Reply #6 on: August 07, 2011, 05:31:27 PM »
Tako sitnih letraset slova sigurno ima u Sitologik prodavnici. Ako budem imao vremena svratiću u utorak da vidim koje su visine, pa ću ti javiti. Sigurno ti trebaju latinična slova, pošto imaju i ćirilicu.