Author Topic: Quadrocopter i Arduino  (Read 5009 times)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Quadrocopter i Arduino
« on: August 11, 2011, 10:06:31 PM »
Planiram da promenim dosadasnju elektroniku sa Arduino kontrolerom,
https://www.aeroquadstore.com/ProductDetails.asp?ProductCode=ARDUINO-03
i wii Motion plus i nunchuk.
Dali neko ima nekog iskustva sa ovom kombinacijom?

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #1 on: August 12, 2011, 01:10:58 AM »
Imam ja, s tim da ja imam nesto jaci procesor Atmega1280 i ne koristim nunchuk vec Bosh-ov akcelerometar BMA020. Medjutim, to ne menja mnogo sto se tice bazicnog letenja. Ja planiram kasnije da dodam GPS, drzanje visine itd., sve to sa softverom MegaPirates. Trenutno letim sa softverom MultiWii.
Pitaj sta te zanima.

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #2 on: August 12, 2011, 01:28:14 AM »
Inace, mi smo bas imali isti razvojni put. Ja sam isto poceo sa KKMulticopter kontrolerom, koji sam sam pravio, sto mozes videti ovde:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=7110.0
S time sam bio zadovoljan, ali sam zeleo nadogradnje kao sto su GPS i drzanje visine, pa sam napravio novi, laksi i lepsi frejm od fiberglas cevi i Arduino-MultiWii kontrolerom, koji jos nisam predstavio na forumu.


Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #4 on: August 13, 2011, 08:22:08 AM »
Juce stiga Arduino cekam jos wii.Jackrc pomalo se bavim fiberglasom zar je moguce da su fiberglas cevi lakse od Al.?

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #5 on: August 13, 2011, 07:47:11 PM »
Juce stiga Arduino cekam jos wii.Jackrc pomalo se bavim fiberglasom zar je moguce da su fiberglas cevi lakse od Al.?

Nisam bas siguran da je fiberglas laksi. Jedan metar fiberglas cevi kruznog preseka 10mm precnika, zid 1mm je 50gr, dok je aluminijum cetvrtastog preseka 14mm, 1mm zid, duzine oko 90cm blizu 100gr. Mislim da su manje, vise tu negde, nisam pravio detaljnu analizu.

Glavni razlog zasto ja preferiram fiberglas je taj sto se ne savija, vec samo puca, i to bi se dogodilo samo pri zescem padu, dok se aluminijum savija, sa quadrom od 1kg gotovo sigurno i kod ne tako velikog pada, pa bi zahtevao zamenu, jer ako izadje iz simetrije ne moze se lako saviti nazad u prvobitni oblik.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #6 on: August 13, 2011, 09:44:19 PM »
U oba slucja se moraju zameniti.Mozda je bolji karbon jaci je od fiberglasa i laksi.

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #7 on: August 14, 2011, 11:46:00 AM »
Ipak mislim da je potrebna nesto manja sila da se iskrivi aluminijum nego da pukne fiberglas. Da li negde kod nas ima karbon sipke, da se ne narucuje iz Kine?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #8 on: August 15, 2011, 02:58:22 PM »
Glavni razlog zasto ja preferiram fiberglas je taj sto se ne savija, vec samo puca, i to bi se dogodilo samo pri zescem padu, dok se aluminijum savija, sa quadrom od 1kg gotovo sigurno i kod ne tako velikog pada, pa bi zahtevao zamenu, jer ako izadje iz simetrije ne moze se lako saviti nazad u prvobitni oblik.
Koristite drvene letvice kvadratnog profila recimo 15x15mm ;)
Lagane su, jeftine, mnogo bolje "podnose" padove i udarce od aluminijuma i drugih krutih materijala, manje prenose vibracije itd...

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #9 on: August 15, 2011, 08:44:24 PM »
Slazem se sa Gizmom, ja sam licno prosao sve moguce materijale i na kraju sam zavrsio na drvenim topolinim letvicama u kombinaciji sa pertinax plocama za centralni dio i nogare...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #10 on: August 15, 2011, 11:12:12 PM »
Drvo je OK materijal, ali ustede u tezini skoro da i nema, a ipak lomljivije.
Poredjenje: Jedan metar fiberglas cevi kruznog preseka 10mm precnika, zid 1mm je 50gr.
                  Lipova letvica 10x10mm, duzine 90cm je 44gr.
Znaci skoro isto. Ne znam za topolu, bukva je jaca ali jos teza itd.
Sto se tice prenosa vibracija verovatno da je drvo najbolje, ali ja ne vidim neke prevelike vibracije ni sa fiberglasom. Sa poslednjim quadom mogu da podesim vrednosti P (glavni faktor odgovoran za silu, tj broj obrtaja motora kojom se quadro opire promeni ugla) duplo vecim od difolta, i quadro i dalje ne osciluje.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Quadrocopter i Arduino
« Reply #11 on: August 16, 2011, 07:11:39 AM »
Sve ok, ali nesto treba i mora da se slomi, nema potrebe da se prave neuništive konstrukcije jer na kraju nesto mora da upije sile pada. Po meni se pokazalo najbolje kada drvene letvice pokupe svu silinu udara, pa osovine motora ostanu čitave, pa čak i propeleri. Zamjena letvica je 15min posla, a mogu se nabaviti kod svakog stolara za smješnu sumu novca. Ali svakom njegovo. Ja sam krenuo sa aluminijumom, i bio ubjeđen da je to najbolji material, praksa me naučila da nije tako, pa sam bio ubjeđen da je karbon prava stavr.....praksa kaze ne....da ne duzim...

 (pijemo)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!