Author Topic: OS Max FS-90  (Read 3013 times)

Offline Tasa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
OS Max FS-90
« on: August 14, 2011, 02:32:10 PM »
Nedavno sam kupio polovan motor OS Max FS-90. To je motor starije generacije (iz 80-tih). Oduševilo me je da motor i pored svojih godina, ima izvanrednu kompresiju. Međutim, ima i dosta konstruktivnih nedostataka koji, činimi se, ne priliče ovom proizvođaču.
Prvi nedostatak, sa kojim sam se susreo, je veoma loše rešeno mesto gde se cev aspuha zašravljuje za glavu motora. Sam navoj je smešten između rebara za hlađenje glave tako da je veoma oslabljen što me umalo nije koštalo težeg lomljenja mog Tanderbolta. Jedan deo navoja je već nedostajao, što je neko pre mene pokušao da reši nekim lepkom, u toku leta je to popustilo, došlo je do gubitka pritiska u rezervoaru i . . .zamalo.
Drugu stvar koju sam uočio prilikom skidanja glave, da bih rešio prethodni problem, su veoma tanke a dugačke šipke podizača. Nisam siguran da se to sve lepo ponaša na punom broju obrtaja, koliko je uvijanje ovih šipki a samim tim i ugao otvaranja ventila?
Treći nedostatak je sama svećica. Smeštena je na prednjoj strani motora. Nemate šanse da namestite bilo koji grejač a da ga elise ne dohvati. Jedino rešenje je eksterni priključak ili ugrađena baterija u model.
Kad sam skinuo glavu potvrdila se konstantacija da je motor dobar. Na čelu klipa i ventilima nije bilo gareži. Sve je potpuno sjajno, kao da motor uopšte nije radio. Pretpostavljam da je došlo do loma auspuha prethodnom vlasniku i da je ostavljen da čeka neko bolje vreme.
Kod surpass motora, sve ove konstruktivne nedostatke, proizvođač je ispravio.
Priključak auspuha sam rešio tako što sam na strugu napravio reducir koji sam zašrafio u staro ležište u glavi i sve zajedno zavareno aluminijumom. Predpostavljam da još neko ima sličan problem ali nešto ne mogu, trenutno, da postavim slike pa ću iskoristiti neku drugu priliku za to.