Author Topic: Farbanje stirodura na moj način  (Read 36408 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Farbanje stirodura na moj način
« on: August 22, 2011, 06:29:12 PM »
Pitan sam odakle toliki sjaj na mojim stirodur modelima? Ja farbam stirodur u 5 slojeva sa sjajnim bezbojnim lakom za pod na bazi vode, obično sa grčkim Er-Lac-om. Nijansiram sa Dipi pigmentom ili sa bilo kojom drugom farbom ili pigmentom na bazi vode, jer se daju mešati. Za dobijanje svetlijih nijansi neizbežna je bela boja. Koristim beli sjajni Er-Lac na bazi vode.



Odnos Dipi pigmeta u laku da ne bude više od 20%, jer oduzima sjaj laka.

Ako želimo dobru pokrivnost i sjaj, onda se traba staviti 3 sloja laka sa umešanim pigmentom i još 2 sloja čistog bezbojnog laka.
Zašto toliko sloja? Između ostalog i da se izbegne proklizavanje farbe koja se dobije ako se od jednom nanese puno laka na površinu, i prilikom sušenja od gravitacije nastanu curotine  :big smile Pore treba postepeno napuniti da bi se izravnale koliko toliko. Sloj laka ojačava stirodur jer se stvara film smole strednje površinske i zatezne tvrdoće.
U nekim prastarim tehnikama ručnog farbanja drvenih delova jahti se razni slojevi bajcova i lakova nanosi i do 20 slojeva.  (:sok:)







Posle svakog sloja treba da se matira površina odnosno da se šmirgla sa finoćom 500 i više.



Prvi slojevi upijaju više, dok sledeći sve manje. Tako i treba farbati sledeće slojeve, odnosno tanko i višak razmazati na druge površine.
Za nanošenje farbe se sunđar četka pokazala kao najbolji način trljanja i razmazivanja farbe. Najbolji oblik za četku je ako ima tanji vrh, kako bi se finije moglo razmazati lak, pogotovo završni slojevi. Oblikovao sam iz bloka sunđara na CNC sekaču sa vrelom žicom.









Nije toliko dobro rešenje, ali prođe  :'(




Ustajale već umešane farbe treba dobro promućkati i precediti pre upotrebe. Uvek se nađe neka nezvana mrlja  :(



Evo curotine.  oo))



Ovako je dobro.  (fiu)



lakiranje plastičnih površina se izvodi isto u više slojeva sa još tanjim nanosima.



Još nekoliko korisnih saveta iz mog iskustva
Požaljno je farbane površine ostaviti u horizontalni položaj barem pola sata.
Sušenje je bolje ako se prostorija vetri. Ne u promaju!
Pre farbanja uvek skinemo prašinu sa mekanom četkom.



Šmirglanje krivih površina treba pažljivo izvoditi i ne preterati, jer je nagoreli sloj od vrele žice poželjan sloj na stiroduru.



Dobro je raditi pod stonom lampom kako bi se proveravao sa odsjajem debljina nanetog sloja.




 4e
« Last Edit: August 22, 2011, 06:45:43 PM by tibeteagle »

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #1 on: August 22, 2011, 08:14:57 PM »
HVALA!!!!!!!!!!!!!

Bas si se potrudio da objasnis ovu tehniku rada, svaka cast! I ja sam se bavio ovom problematikom ali nisam dobio ovako dobre rezultate kao ti.

 (res) (res) (res)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #2 on: August 22, 2011, 08:37:12 PM »
Respekt! Mnogo hvala...
 ()-()
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #3 on: August 22, 2011, 09:09:22 PM »
Probao sam farbanje Er Lakom i dipi bojama, na izofloru. Rezultat je dobar sto se tice zavrsne boje, ali ima problema sa odlepljivanjem sloja boje ukoliko moras nesto da zalepis(npr. krep traku ili selotejp ili npr cicak traku) Vidim da uglavnom farbas komade u istoj boji. Da li si eksperimentisao sa nekom podlogom da bi se to odlepljivanje izbeglo i da li si razradio tehniku izvlacenja linija ?
Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #4 on: August 22, 2011, 10:02:15 PM »
@Bimmer @flugzeuge molim. Nema na čemu kolege.  (fiu) Ima tu još nekih sitinica pa ako se setim stavi ću.

Quote
Probao sam farbanje Er Lakom i dipi bojama, na izofloru. Rezultat je dobar sto se tice zavrsne boje, ali ima problema sa odlepljivanjem sloja boje ukoliko moras nesto da zalepis(npr. krep traku ili selotejp ili npr cicak traku) Vidim da uglavnom farbas komade u istoj boji. Da li si eksperimentisao sa nekom podlogom da bi se to odlepljivanje izbeglo i da li si razradio tehniku izvlacenja linija ?
Pozdrav
Sa bilo čime farbaš penaste materijale sa jakim samolepljivim folijama će se skinuti. Zašto? Zato jer se cepa stirodur struktura koja nije puni materijal vać je sa 40 dela vazduha u njemu naspram 1 dela plastike. Znači samolepljiva površina se hvata za lak na 100% površine dok se lak hvata za stirodur za 2.5% površine. Znači nema skidanja posle stavljanja. Mada sam ja neki dan skidao i stavljao oznake više puta od PVC folije i ništa se nije odvojilo...Da se gituje površina nema smisla, jer se jako povećava težima modela.
Na sreću ova pojava se javlja samo sa samolepljivim folijama dok se kruti delovi dobro hvataju. Evo jedne analogie. Probaj da smotaš papir oko olovke, skini i probaj da pokidaš. Isti komad papira probaj da pocepaš na način da načneš na ivici i povučeš popreko. Kako je lakše razdvojiti, kada je sila koncentrisana samo na jedan mali deo ili kada je ravnomerno opterećen ceo presek papira?  mmmm Znači i stirodur je jak sve dok ga ne cepaš kao lapir.  :big smile
 ;namig
« Last Edit: August 22, 2011, 10:09:32 PM by tibeteagle »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #5 on: August 23, 2011, 10:22:36 AM »
Odlično predstavljeno,hvala sto si podelio ovakvo iskustvo  :)aplauz
Ja takođe imam muku sa odlepljivanjem sloja laka, npr.kad zalepim kamericu.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #6 on: August 23, 2011, 03:17:32 PM »
Hvala na objasnjenju  :big smile

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #7 on: August 23, 2011, 09:29:59 PM »
Hvala T.E. na veoma lepom prikazu farbanja stirodura.
Bice od velike koristi svima koji nisu do sada radili sa stiirodurom.

Pozdrav, Rale

Offline stevo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #8 on: August 25, 2011, 10:45:06 AM »
Hvala, svaka cast.
Ja bas hocu da farbam novi avion od cistog stiropora tim lakom na bazi vode i di pi -jima.
Misli da cu mu staviti ovakve detalje da bude kao ovaj novi orao.
« Last Edit: August 25, 2011, 10:53:43 AM by stevo »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #9 on: August 25, 2011, 11:19:45 PM »
Quote
Hvala T.E. na veoma lepom prikazu farbanja stirodura.
Bice od velike koristi svima koji nisu do sada radili sa stiirodurom. Pozdrav, Rale
Nadam se da i vama  gosn. Rale  ;namig

Quote
Hvala, svaka cast.
Ja bas hocu da farbam novi avion od cistog stiropora tim lakom na bazi vode i di pi -jima.
Misli da cu mu staviti ovakve detalje da bude kao ovaj novi orao.

A ovaj pink dizajn sa belo-žutim cvetićima i lilavim spinerom?  :big smile Ovaj ME109 ide u lov na Barbike  lol



Moram naći dobar pink pigment na bazi vode  mmmm

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #10 on: August 26, 2011, 12:24:48 AM »
Jos kako mi je koristilo. Danas sam "udario" konacni sloj bezbojnim lakom na moj "Pinkfire".
Posto mi je ovo prvi put da radim sa stirodurom i da ga farbam, solidno je i uspelo.
Tvoji saveti su mi veoma dobro dosli.

Pozdrav, Rale

Offline stevo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #11 on: August 26, 2011, 10:09:59 AM »
Nisam bas skontao odgovor Tibeteagle-a.
Cuo sam da se mogu koristiti boje za  makete Revell.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #12 on: August 26, 2011, 10:16:51 AM »
Sa Revell-ovim bojama bi ti bila skuplja dara nego mera.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #13 on: August 26, 2011, 01:27:48 PM »
Quote
Nisam bas skontao odgovor Tibeteagle-a.
Cuo sam da se mogu koristiti boje za  makete Revell.
Izvini, ovo je bila samo jedna šala sa slikom, kao odgovor na opasnog orla  :jaki: Ovaj dizajn na ME109 je pravio jedan stariji dizajner kao svoj avion u kombat igri u simulatoru. Znači virtualna je slika. Obično se stariji ljudi šale na ovaj načim i recimo stavljaju Snupija kao pilota. Evo ga među opasnim igračkama kako Snupi leti sa svjom kućicom na trikopteru  :big smile  http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?p=58418#58418
Hajde sada ozbiljno  >:(
Stiropol ima mnogo grublju ne ravniju površinu od stirodura i teže se pokriva sa farbama. Ne preporučujem da se bakćeš sa stiropolom ako hoćeš neki kvalitet.
Takav detalj kao glava orla će se teško nacrtati, ali probaj. Takvi detalji se obično prave od samolepljive folije sečeno ručno ili na sekaču folije.
Generalno,
sve tečne boje na bazi akrila, koje se razblažuju vodom, se daju mešati, bez obzira na vrstu i proizvođač.
Na svim farbama ove vrste je naznačeno da je na bazi akrila, acrilyc paint, eco paint, water based paint

Kada se akrilne farbe osuše, ne razblažuju se više sa vodom. Zbog svojih ne toksičnih svojtava na ljude i okoliku, zovu se i eko farbe današnjice...
Nisu sve farbice za makete na bazi akrila pa ni Rewell-ove. Ako piše da se razblažuju sa razređivačem, solvent based inda nagrizaju stiropol i stirodur. Ako je naznačeno da su na bazi akrila onda može.
Školske tempere i boje za umetničko slikanje su isto pogodne za direktno farbanje stirodura, ali nemaju sjaj. Zato je bolje je držati se sjajnog eko laka za parket kao Er-Lac, a sve ostalo da se koristi za nijansiranje...



 ;namig

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Farbanje stirodura na moj način
« Reply #14 on: January 30, 2013, 12:39:05 PM »
Da li ova boja i ovakav nachin farbanja moze da pokrije zlosrecne ostatke epoksidnog lepka?
 (res)