Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 192559 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #30 on: April 13, 2012, 03:13:33 PM »
 mmmm mmmm  mozda je to od drugog krila??? izgleda mi malo malo!!
ex pseudonijum: sova

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #31 on: April 13, 2012, 03:17:24 PM »
mmmm mmmm  mozda je to od drugog krila??? izgleda mi malo malo!!

Gorane, na oba krila su ista... Kako sve više i više gledam onu ploču, mislim da sam se zajebao sa uglom zadnjeg rebra...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #32 on: April 13, 2012, 03:53:21 PM »
Da, zezno si se...

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #33 on: April 13, 2012, 03:59:56 PM »
mmmm mmmm  mozda je to od drugog krila??? izgleda mi malo malo!!

Gorane, na oba krila su ista... Kako sve više i više gledam onu ploču, mislim da sam se zajebao sa uglom zadnjeg rebra...

Možda ti ovo pomogne.
D1 i D2 treba da su identični otsečku rebara i nosača A i B !



Pozdrav
Miša
« Last Edit: April 13, 2012, 04:05:03 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #34 on: April 13, 2012, 04:41:17 PM »
Da, zezno si se...

 :mhm   :sljus

Danas uveče počinje opet jedna tura ozbiljnog razmišljanja, jer sredina stajnog trapa dolazi baš na sastav gde se "lomi" krilo. Sad da tu ne pišem u prazno, treba da vidim tačno kod kojeg rebra mogu napraviti spoj centroplana sa uškom... Slikaću sve, pa ću da nabacim ideju kako mislim... Svaka sugestija je dobrodošla...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #35 on: April 13, 2012, 07:09:40 PM »
Vidi kako su to drugi radili krilo. Pogledaj na RC Universe i RC Scale Builder... Ima modelara koji su pravili krilo iz tri dela.
Mislim da stajni trap nije na spoju srednjeg dela i uške nego na samom kraju srednjeg dela krila.

Sem plana koji ti je na stolu i po kojem praviš ušku, dobro prouči i sve ostale planove. Recimo, sigurno ima prikaz krila od napred, tako da ćeš na tom crtežu videti pod kojim uglom stoji prvo rebro uške.
Dalje, pre svake faze, dobro prouči planove i prvo sedi i detaljno prostudiraj topike na Internetu, kako su ljudi pravili JU 87. To je "suvo znanje"...

Dosta toga ćeš morati i sam modifikovati...

Mislim da ovde na forumu nećeš dobiti adekvatan savet, jer ljudi ne poznaju plan i kako se Stuka pravi.

A da ipak napraviš krilo iz jednog dela?

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: April 13, 2012, 07:36:24 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #36 on: April 13, 2012, 07:47:50 PM »
Evo, tačno to što te "muči"...

http://www.rcscalebuilder.com/forum/forum_posts.asp?TID=18125&PN=1&TPN=16

http://www.rcscalebuilder.com/forum/forum_posts.asp?TID=18125&PN=1&TPN=17

Poglledaj ceo topik...

A, vidi ovaj...

http://www.rcscalebuilder.com/forum/forum_posts.asp?TID=17272&PN=1&TPN=1


Ovo su samo dva topka o JU87, na prvoj strani gde su planovi Nik Zirolija, na RC Scale Builder sajtu...

Ima tamo još mnogo toga, ali moraš malo i sam da "čeprkaš"...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 13, 2012, 07:57:04 PM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #37 on: April 14, 2012, 09:37:23 AM »
Juče sam ceo popodne gledao teme na RC Scale Bulider, našao sam ove slike što je i Mirče napisao link. Uveče sam hteo ostaviti temu sa strane,  da mi malo u glavi iskristilazuju neke stvari...
I ja sam nabacio sebi opciju da krilo napravim iz jednog dela. Sa transportom neću imati problema, jer u toku je priča oko prikolice, ovih dana treba da idem da mi namontiraju kuku za vuču...
Dok sam radio na Extri, došao je Piću do mene, a ja nisam imao mira, pa smo ipak pregledali planove, i sastavili smo konstrukciju centroplana. Što je najvažnije, ugao rebra nisam zeznuo. Inače na planu su označeni rebra koje treba da se postave u uglovima. Ono što sam još video, da na drugom mestu nema šanse da se napravi sastav, možda jedino na mestu gde počinju eleroni, ali onda već sa tih 40cm nisam skoro ništa dobio. Danas ću nalepiti na zid i plan od celog trupa, da imam sve uvek ispred sebe. Za stajni trap neću da tvrdim ništa, dotle još nisam stigao... Mada sa slika se jasno vidi da može da se reši, bez problema. Uskoro se nastavljaju radovi...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #38 on: April 14, 2012, 11:45:03 AM »
Bravo...

Polepi planove po zidovima da ih imaš pred očima, jer stalno moraš proveravati crteže, a razvlačenje planova je smaranje.

Krilo iz jednog dela je mnogo lakše napraviti. Ako budeš imao prikolicu, a nemimovno je da se mora praviti, transport će ti biti mnogo lakši.
Na letenju, će se uvek naći neko da ti pomogne pri sklapanju modela. Treba samo neko da pridrži trup, dok postavljaš krila...

Za razliku od onog tipa sa RC Scale Buildera, koji je letvicu trapa postavio samo preko dva rebra, ja bi to napravio drugačije, slično varijanti kako je odradjeno na Meisterovom P 47. Koristio bih ploču koju bi postavio izmedju krajnja krajnja tri rebra, kutija ramenjače i napadne ivice...

No, otom potom...

Pozdrav i srećan rad...

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #39 on: April 16, 2012, 10:18:49 PM »
Planove sam polepio po zidovima da bih imao uvek sve pred očima

 
 


U subotu sam pregledao još jednom delove, i primetio sam da fale 5 rebara iz gornjeg dela trupa



Na sreću, delovi su jednostavnog oblika, bez problema mogu da ih isečem.
Juče sam opet gledao RC Scale Bulider i definitivno ostajem pri rešenju krila od tri dela. Tamo je jedan lik koristio isto Robartove stajne trapove, kao i takvu, pljosnatu ramenjaču što mi je Mirče poručio. Sad bi trebalo da sastavim centralni deo krila, da vidim kakvu modifikaciju treba da napravim kod spoja centroplana sa krilom... A razmišljao sam i o ojačanju/dupliranju rebra br.6, koji će biti prvo rebro na uškama.
Danas isekao sam i nalepio sam letvu od 3mm balze, što dolazi iza napadne ivice, na šta će da nalegne plank



Posle sam sastavio prednji deo trupa, da vidim kako to stoji, i isekao sam letvu od balze što ide sa obe strane, skoro preko cele dužine trupa



« Last Edit: April 16, 2012, 10:21:20 PM by Gabor »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #40 on: April 16, 2012, 11:03:09 PM »
Gabore mozda ne bi bilo lose da krenes od gradnje trupa pa tek onda krila....

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #41 on: April 17, 2012, 03:45:07 AM »
Pošto si definitivno odustao od jednodelnog krila, trodelna varijanta ti je najbolja, samim tim što je i mnogo lakša za izvođenje od dvodelne. Kao što sam ti i telefonom rekao, na mestu razdvajanja tj spoja, obavezno moraš udupliti rebra i bilo bi preporučljivo da budu od špera 4mm ili avio od 3mm, kao i rebra na krajevima bajoneta...
Komandne površine su ionako nezavisne od krila i njihovo "kačenje" nije nikakav problem. Čak i njihovo nastavljanje u celinu na delu gde se razdvaja krilo i centralni deo krila, koji je fiksiran na trup tj centroplan.
Složio bi se s disljenkom, ostavi krila za kasnije i uradi prvo trup-centroplan i deo krila koji ide na njega, pa tek onda krajeve krila.
Kopiraj i pošalji mi ono što smo se dogovorili.

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #42 on: April 17, 2012, 02:45:18 PM »
Pošto je svadi deo modela zaseban, uopšte ti nije bitno kojim ćeš ga redosledom praviti. Možeš prvo praviti krila potom trup, repne komande ili obrnuto, apsolutno nije bitno...

Za sada, najbitnije je da svaki deo napraviš najpreciznije koliko možeš, a fina upasivanja će se svakako raditi "u hodu", naknadno, kad dodješ u te faze.

Važan deo gradnje će biti spoj centroplana i uški, ali to nećeš definitivno moći napraviti dok ne dobiješ bajonete.
Važno je i dobro napraviti nosač stajnog trapa. Ideja ima, a kako će se odraditi, nemoj da brineš.

Samo napred i sve slikaj. Te slike su tvoja modelarska referenca i niko ti neće moći kazati ni ovo ni ono, jer sve što si radio imaš dokumentovano, do zadnjeg detalja...
Slike će ti jednog dana biti bitne i kad budeš prodavao model...

Ajde, samo napred...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #43 on: April 17, 2012, 06:49:48 PM »
Pazi da na kraju ne ispadne ovo


Doduše i to je Štuka !
#FFCC00

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #44 on: April 18, 2012, 11:59:42 AM »
Ovo mi se sviđa...



Znači sirenu moram da stavim uz model  :mhm