Author Topic: Extra 260 27% H9  (Read 67332 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Extra 260 27% H9
« on: September 27, 2011, 01:38:03 PM »
Znam da postoji post, ali nisam hteo tamo da kvarim već pokrenute teme...
Kako ste već čitali, od subote hangar mi je bogatiji za još jedan model.



Istoriju modela da ne ponavljam, ako hoćete možete pročitati ovde:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3785.0

Ja sam treći vlasnik modela, i uradiću drugu prepravku, konverziju. Kod gdina Radovana je model leteo sa glow motorom, kod Veljka sa elekto, a kod mene će sa benzinskim. Još se nisam opredelio za motor, ali biće svakako oko 50cc.
Sa kompletiranjem modela mi se ne žuri, cilj mi je da ga poletim tamo negde krajem leta 2012. godine...


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #1 on: September 27, 2011, 02:22:42 PM »
Šta god da planiraš, samo kupuj nove kvalitetne delove.

Model je mnogo lep...   

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #2 on: October 21, 2011, 12:32:55 PM »
Gabore srećno ti bilo sa ovim avionom.
Model je prelep i jedva čekam da ga vidim i uživo kad budem svratio do tebe i tvog hangara...
Samo polako sastavljaj i sredi ga da dobro leti, ne treba nigde da žuriš... ;D ;D
 (<--) ()-() (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #3 on: October 28, 2011, 01:48:47 PM »
Pošto polako počinjem da radim na Extri, juče sam napravio postolje za pilota



Nisam hteo da ga ulepim u kabinu, biće mi lakše da ga promenim po potrebi. Sa dva šrafa sam fiksirao podlogu za kabinu, i sa dva šrafa sam fiksirao pilota za podlogu


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #4 on: October 28, 2011, 03:08:19 PM »
Нетреба ти : Пилот, спинер и оне гаче на точковима  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #5 on: October 28, 2011, 03:33:17 PM »
Нетреба ти : Пилот, спинер и оне гаче на точковима  :big smile

Spiner treba...  :mhm A "gaće" skidam sa točkova svakako. Tu na zalivnom nije baš najsretnije sleteti model sa tim kapama na točkovima...
A u ostalom, ti piši šta treba, a ne šta ne treba  (fiu)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #6 on: November 01, 2011, 09:02:23 PM »
Danas sam slikao model, pa ovom prilikom bih zamolio g.dina Radovana i Veljka da mi pomognu oko par sitnica na modelu... Ali i od ostalih modelara je bilo koja sugestija dobrodošla.
Evo, šta sam ja mislio uraditi, pa ako sam nešto pogrešio, ispravite me slobodno. Pa, da počnem od držača motora:



Sa strane treba da zatvorim one okrugle otvore, kao i mesta šrafova sa prednje strane, koji su na linijama... Duguljasti otvor ostavljam za servo link od gasa.



Sa donje polovine, vidim da ima dva veća i dva manja okrugla otvora. Predpostavljam da su oni ostavljeni za cev od goriva? I sa jedne i sa druge strane ima dva verikalna ovalna otvora, to ne znam za čemu služi?


Inače ceo držač motora nameravam da ojačam sa staklenom tkaninom, pa sa time bi se zatvorile i oni otvori koji više nisu potrebni.
Sa unutrašnje strane trupa treba da isečem parče špera gde je bila baterija, i da vratim šper na šta se našrafi servo od gasa



Vidim da sa unutrašnje strane trupa ima ostataka stiropora, tu još neću dirati ništa, dok neće biti poznata tačna veličina rezervoara



Ispod bajoneta ima više komada špera. E sad, to treba da izvadim sa šperom od baterije ili ostaje tamo zbog neke vrste ojačanja?



I sa donje strane trupa, gde je isečena folija, treba da zatvorim rupu sa monokotom...





« Last Edit: November 01, 2011, 09:09:03 PM by Gabor »

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #7 on: November 01, 2011, 09:19:47 PM »
   
       Pozdrav Gabore,
    rupe na bokovima  kutije za  motor bih obavezno  zatvorio ,ovako su zidovi dosta oslabljeni.
    Dve rupe ispod kutije motora su verovatno  bile modifikacija za elektro,ja sam crevca za gorivo
    sproveo kroz veliki centralni otvor na prednjem zidu kutije  motora.Sper ispod cevi za  bajonet
    mozda  bolje da ostavis da se slucajno ne osteti epoksidna cev  za  bajonet.Verovatno ce ti i
    Veljko odgovoriti i tacno reci sta je sve on preradio.
    Radujem se da je  moj bivsi model sada kod tebe, u dobrim je rukama, zelim ti puno uzivanja sa  njim:).
    Radovan.

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #8 on: November 01, 2011, 09:38:26 PM »
 
     Zaboravio sam da napisem u vezi isecene folije na donjem delu trupa.
    Zatvori ga ponovo,ostavi samo onja manji, dovoljan je za provetravane
    unutrasnjosti trupa.Levkasti otvor na desnoj strani trupa sam ja napravio   
    da usmerava vazduh preko prijemnika,dobro je da prijemnici na 2.4Ghz imaju
    hladjenje kada su spolnje temperature jako visoke.
    pozdarv od Radovana

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #9 on: November 01, 2011, 09:42:14 PM »
Radovane, hvala na brze odgovore! Da, čitao sam o tom otvoru za hlađenje, to ostavljam svakako...
E sad, te bočne otvore na kutiji od motora, da zatvorim baš sa šperom, ili je dovoljna 2-3 sloja staklene tkanine?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #10 on: November 01, 2011, 09:57:37 PM »
Ja sam ti bio sve objasnio kada si preuzimao model ali vidim da nista nisi zapamtio  :sljus, no razumem te uzbudjenje je bilo veliko.

Ako krenemo da brojimo slike kako si ih okacio onda na slici broj 3 one 2 male rupe ispod kutije su bile za kablove od ESC tako da njih slobodno zatvori.

Na slici br. 6 se vidi platforma koja je dodata za nosac baterija, deo koji ima 3 dugacka uska otvora i opet 2 male rupe. To mozes slobodno da skines sem ako ne odlucis da tu stavis rezervoar jer ce tako biti blize tezistu.

Na slikama 7 i 8 ostaci od stiropora su tu jer sam bio napravio leziste tako da baterije tacno pasuju kada se stave u taj deo, znaci nista specijalno.

Na zadnjoj slici se vide mali i veliki otvor sa donje strane trupa. Veliki sam pravio ja jer je bio potreban za odvod toplog vazduha od motora i baterija, manji je pravio Radovan. Veliki samo prelepi folijom, mali ostavi.

Mislim da sam sve naveo, a kako je najbolje da zatvoris 4 velike rupe na boku kutije motora ima sigurno ko je kompetentniji da odgovori. Vodili smo racuna kada su pravljenje da se ne iseku i poprecna ojacanja, sto se lepo vidi na slici iznutra.

poz

« Last Edit: November 01, 2011, 11:28:00 PM by magic »
Veljko

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #11 on: November 01, 2011, 11:18:36 PM »

      Sto se tice rupa na bocnim zidovima kutije  motora, jabih stavio sper tako da pokriva
      bokova, pre lepljenja(epoxy lepkom)izvadio bih srafove pa ih ponovo stavio preko novih bokova.
      Isto tako bih uradio epoxy staklom ugao izmedju vatrenog zida i boka.Vibracije kojeje prave
      jednocilindricni veliki motori su veoma razorne te stoga mislim da je  korisno to tako uraditi.

      Pozdrav od Radovana

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #12 on: November 02, 2011, 09:18:30 AM »
Radovane, Veljko, hvala za odgovore. Tokom radova ću isto postavljati slike...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #13 on: November 03, 2011, 10:19:48 PM »
Za rupe na bokovima od kutije motora sam napravio čepove



Po preporuci Radovana, isekao i zalepio sam ploče od špera


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #14 on: November 14, 2011, 09:41:28 PM »
Danas sam kutiju motora ojačao sa epoxy smolom-staklenom tkaninom. Na svaku ivicu, gde su sastavi, stavio sam dupli sloj