Author Topic: Extra 260 27% H9  (Read 66670 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #30 on: February 21, 2012, 11:10:18 PM »
Kako sam napisao, nastavljam radove na modelu...
Na kutiji od motora ne odgovaraju rupe, osim jedne. Tu sam i našrafio motor, da vidim kako će da stoji na modelu



Proverio sam kako stoji kapotaž, ali nikako, moraću malo da ga isečem



a treba još da staje i auspuh, pa kako sam gledao, na toj širini kako je već sečen treba da produžim otvor



Pošto sam dosta priče čuo kolika elisa može da se stavi, nekima staje, nekima ne, pa konačno se ukazala prilika da izmerim odstojanje sa 23x8



kako se vidi i na slici, ostaje sam 90mm do tla. Ako je trava malo veća  mmmm možda bi mogao razmišljati o veličini 22x...
Proverio sam u klupicu servoa za gas, ali moraću ili ovog da malo prekrojim, ili možda napravim nov, jer poluga za gas je sa suprotne strane u odnosu kako je bilo montirano kod Radovana



na kraju, ugradio sam dva servoa od horizontalca



Preporuke, komentari su dobrodošli!



Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #31 on: February 22, 2012, 10:01:01 AM »
Значи овако  :big smile
Мотор- Није лоше да ставиш велике шајбне са једне и друге стране firewall-а јер носач мотора полако зна да пропада у дрво и са тиме да се разлабави.
Резарвоар код мене иде скроз до рамењаче, код тебе личи ми као да је скроз напред  mmmm. Боље да буде што ближе тежишта.
Ако ти полуга код карбуратора не одговара, слободно заврти карбуратор за 180%
( можда најбоље да ти пратим фотке како је код мене све решено )
Кад веч мотор стои како тако- монтирај крила, кабина, стави rudder серво где мислиш, стави капутаж паушално и провери тежиште(резервоар није битан). Могуче да наредне радове зависе од то.
За елису, ја сам летио са 23/8 без проблема. Тачно да коси траву али то несмета, само треба да очистиш елису од времена на време. Ти је то, само напред  (pijemo) (pijemo)   
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #32 on: February 22, 2012, 09:24:45 PM »
Hvala Zajo! Uzeću u obzir sve što si napisao.

Danas sam hteo da namontiram držače motora, ali kad sam izmerio gde tačno trebaju da budu rupe...



znači baš ni jedan ne odgovara. Čak sam morao da izvadim i šraf koji drži vinklu sa unutrašnje strane kutije motora. To ću probušiti malo niže...
Od balze sam napravio male čepove i zalepio sam ih u rupe koje svakako neću koristiti



Dok se sušio lepak, ugradio sam servoe za elerone i za vertikalac



Kad se osušio lepak, označio sam gde treba da bušim rupe


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #33 on: February 22, 2012, 09:35:41 PM »
Gabore, mislim da je balza mekana za popunu rupa i da ce se od vibracija opustiti nosaci motora koji tu treba da se drze, Ako je veliki posao da zamenis prednju plocu, pokusaj da preko nje zalepis jos jednu plocu od avio spera bar 3mm debljine.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #34 on: February 22, 2012, 09:44:56 PM »
Gabore, mislim da je balza mekana za popunu rupa i da ce se od vibracija opustiti nosaci motora koji tu treba da se drze, Ako je veliki posao da zamenis prednju plocu, pokusaj da preko nje zalepis jos jednu plocu od avio spera bar 3mm debljine.

Pa baš da promenim  mmmm ne bih da rasečem to što je dobro sastavljeno... Možda bi bila bolja opcija da nalepim još jednu ploču, kao što sam radio u na bokovima kutije:
 http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8042.msg51690.html#msg51690

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #35 on: February 22, 2012, 10:07:46 PM »
Gabore, servo za vertikalac premesti u rep zbog balansa.

Marko  (pijemo)
« Last Edit: February 22, 2012, 11:25:37 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #36 on: February 22, 2012, 11:00:01 PM »
Gabore, servo za vertikalac premesti u rep zbog balansa.

Msrko  (pijemo)

oK, ali prvo ću ga sastaviti, pa da vidim kako stoji težište... Ako mora onda ću da ga premestim. U svakom slučaju, hvala!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #37 on: February 22, 2012, 11:42:23 PM »
Veruj mi  ;namig

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #38 on: February 23, 2012, 09:17:51 AM »
tu plasticnu polugu sto ti je na servou vertikalca odmah izbaci pucaju a napravljene su od mekane plastike, tako da servo ih moze jos na osovini oribati

poz

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #39 on: February 23, 2012, 09:27:37 AM »
Veruj mi  ;namig

M.  (pijemo)

Verujem....

tu plasticnu polugu sto ti je na servou vertikalca odmah izbaci pucaju a napravljene su od mekane plastike, tako da servo ih moze jos na osovini oribati

poz

Dejane, nisam ni mislio sa tim da poletim, samo dok ne nabavim metalnu ( ako neko ima viška, nek me montaktira ) ... Hvala za predlog!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #40 on: February 28, 2012, 11:14:27 AM »
Gabore, mislim da je balza mekana za popunu rupa i da ce se od vibracija opustiti nosaci motora koji tu treba da se drze, Ako je veliki posao da zamenis prednju plocu, pokusaj da preko nje zalepis jos jednu plocu od avio spera bar 3mm debljine.

Po preporuci više iskusnih modelara, povadio sam čepove od balze i napravio sam čepove od tvrdog drveta, šta sam ulepio sa epoxy smolom. Kad odstranim višak, celu plošu ću da prelepim sa staklenom tkaninom i epoxy smolom...



Dok se suši lepak, probušio sam elisu



Posle probe kako leži na osovini od motora



skinuo sam ga i proverio sam balans



nalepio sam parče trake da vidim kolika je razlika



Pošto nije bilo puno razlike, sa teže strane, koristeći šmirglu, skinuo sam malo. Polako i pažljivo sam skidao i često proveravao, da ne preterujem ili da ne bih slušajno napravio neke brazde po površini elise...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #41 on: February 28, 2012, 08:38:23 PM »
Poravnao sam "firewall"



i probušio sam rupe za šrafove od držača motora. Sa dva šrafa namontirao sam i motor, da proverim da li stoji kako treba



E, sad pomagajte! Pokušao sam da se snađem u uputstvu, ali nisam našao precizan odgovor... Da bude jasnije šta hoću da pitam, slikao sam detalj, a pitanje je redosled šrafova i podloški



Da krenemo iz pravca prema "firewall"-u : šraf, feder platna, motor, stubić što drži motor, podloška, šper ( "firewall"), podloška, feder platna, šraf
Po crtežu i tekstu, ovako sam shvatio. Ako nešto ne valja, molim vas da mi napišete. Hvala unapred!


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #42 on: February 29, 2012, 12:58:49 PM »
То је то, баш као на слици. Можеш да ставиш екстра подлошку ако очеш, писао сам рание,
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #43 on: February 29, 2012, 05:02:44 PM »
Zajo misli, ako sam dobro razumeo, da do drvenog fire wall-a staviš širu podlošku da bude veća površina naleganja.
To nije "hrdjavo" da odradiš jer se vremenom odtojnik, od vibracija, utisne u fire wall...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #44 on: February 29, 2012, 10:38:08 PM »
Zajo, Mirče, hvala!
Biće tako urađeno.