Author Topic: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...  (Read 104918 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« on: October 21, 2011, 03:16:49 PM »
Može li mi neko dati uputstvo vezano za izbor servoa za ovaj model koji počinjem da pravim "from scratch".

Ono što otprilike znam je to da mi trebaju standard-(digital) servoi od 46-50gr (ispravite me ako griješim).
Pošto su njihove karakteristike (brzina i moment sile) raznovrsni (0.08sec do 0.2sec i 3-4kg/m1 do 12kg/m1)
interesuje me koja brzina i moment za ruder, koja za elevator... koji treba da je brži...

Na osnovu dosadašnjeg (ne)iskustva ne mogu da razlučim dali je opterećeniji (za akro letenje) ruder ili elevator  ")
Eleroni?! ")

Navedene karakteristike su "Blue bird" servoa.


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #1 on: October 21, 2011, 05:59:24 PM »
A sto  velis za ove:

http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1286_1316_1318&products_id=78330

Mozda su malo jaci nego sto treba , ali cijena je super ( na ovu sa sajta ide minus PDV )
« Last Edit: October 21, 2011, 06:04:08 PM by saxpg »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #2 on: October 26, 2011, 10:11:24 AM »
Значи можеш да комбинираш сервоје али најбоље да ставиш исте сервоје свугде. Иначе обично за rudder треба јачи серво него за остале команде.
Треба ти серво что вуче 9 кг и брзина 0.15 секунди за 60% отклон на 6 волти минимум. Ако је на 40% отклон требало би да буде 0.10 секунди (мислим)
Ја сам на исти мдел користио ове   http://www.jrradios.com/Products/Default.aspx?ProdID=JRPS8411SA свугде осим throttle.
Тражи нешто слично овоме и није лоше да постираш прије него се одлучиш, јер има пуно чкарт сервои кои ти могу срушити модел кои си радио пуно времена.
Поздрав  (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #3 on: October 26, 2011, 10:18:02 AM »
Momci, hvala na pomoći. Ipak nijesam bio predaleko sa procjenom.

P.S. Sale, dok se ja nakanim da poručim servoe, Lindinger je skinuo popust :sljus

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #4 on: October 26, 2011, 06:43:42 PM »
Nista i tako ce za par nedjelja da krenu bozicna snizenja, mozda ugrabis i neki motor jeftino.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #5 on: October 26, 2011, 08:08:01 PM »
Bog te čuo Sale.

Mada, po Marfijevom zakonu, sniženja su uvijek na one proizvode koji ti ne trebaju!!!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #6 on: October 26, 2011, 08:08:48 PM »
Ljudi, postao sam POČETNIK!!!

Popijte nešto na moj račun (pijemo)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #7 on: November 20, 2011, 09:55:18 PM »
Jeste da je završen topic, ali imam još jednu nedoumicu, sada u vezi sa izborom motora za ovaj model.

Naime, u startu sam se odlučio za rcg benzinac od 30cc (3,9KS) sa HK, ali su u međuvremenu dobili na stanju asp-ove 4T glow motore.
Za moj model bi bili adekvatni 1,2cuin ili 1,8cuin (mislim da bi ovaj veći bio primjereniji za akro model, koristi istu elisu kao i gore pomenuti benzinac - 18x8, a snaga mu je 2,9KS).
Lično me je privukao 4T zbog ljepšeg rada i zvuka, manjih vibracija i naravno manje elektronike, baterija,... težine!!!

Šta vi mislite o tome? Cijene su im približne: benz oko 160E, a glow 175E.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #8 on: November 20, 2011, 10:10:08 PM »
Moj glas za benzinac, nece ti se ugasiti ako mu dodas ili oduzmes gas naglo, sto se desava , ima jako dobar odziv gasa lakse se pali i jos 100 razloga.....

 a goriva ima gde god ti padne na pamet a jeftino je u odnosu na glow gorivo, i sto ti model nije usran uljem posle svake voznje.
« Last Edit: November 20, 2011, 10:12:01 PM by djbojan »

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #9 on: November 20, 2011, 11:39:44 PM »

       Pozdrav tataBulik,
      predpostavljam da ste uvecali isti plan sa  koga sam i ja jos 2005.napravio svog SU-26 MX.
      Ja sam ga uvecao tako da sam dobio krilo 1860mm,u prvoj varijanti je na  njemu bio benzinski
      motor MVVS 26 i sa elisom MENZ-S 18x8, odlicno je leteo.Servoi su  bili Hitec i to:na eleronima i
      elevatoru (po jedan na svaku polovinu) HS-5625 a na ruderu HS-5645.Smetao mi je miris  benzina,
      u kolima u kuci pa sam sledece sezone ugradio GLOW  motor ASP 180 cetvorotaktni.Elisa APC 18x6W
      i MENZ-S 18x8 sa obe  je odlicno radio i leteo.Motorom sam bio prezadovoljan, nije  mnogo trosio, nije
      prljao avion (dobro  postaviti auspuh) a zvuk preivan, i danas avion leti uzivam u njemu.
      Zelim vam uspeha u gradnji i kasnije u letenju, predivan  model  :)
       Radovan.
     

     

     

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #10 on: November 21, 2011, 10:56:46 AM »
Radovane, model vam je ispao super, svaka čast  (res)
Dali ste mi dodatni podstrek za gradnju modela, a možda i za izbor motora.
Ako sam dobro vidio na fotografiji, motor (cilindar) ste okrenuli bočno? Da li je to zbog položaja auspuha ili zbog izbjegavanja okretanja ka dolje što je valjda najlošija varijanta?
Još dva pitanja za vas (kad ste već bili ljubazni u prvom odgovoru): Koja je težina modela i koliko otprilike troši 1,8 4T (zanima me zbog izbora rezervoara)?

Slažem se sa DJBOJANOM u vezi sa gorivom i prljanjem, ali što se tiče paljenja i performansi..., imam KYOSHO 0,46cuin 2T i nakon što sam ga jednom uštelovao, pali svaki put iz prve i to ručno i ima izvanredne osobine u radu. 4T motori zaista imaju malo sporiji odziv na gas u odnosu na 2T, ali mislim da je to zanemarivo.
Mislim da je inače problem kod paljenja i benzinaca i glow motora samo štelovanje dizni i naravno ispravna smješa kod pravljenog goriva.

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #11 on: November 21, 2011, 12:11:19 PM »

    Hvala vam na pohvali mog  modela :),
   dobro ste  zapazili,polozaj cilindra  je orijentisan desno -bocno,zbog  polozaja  auspuha a i zbog izbegavanja teskoca
   vec poznatih kada je cilinder orijentisan na dole.
   Rezervoar  je zapremine 500cc i sa tim rezervoarom leti 10min. + rezerva.Naravno  ne radi motor svih 10min.
   pod punim gasom ali u letenju je sadrzano i osnovno 3D letenje,kacenje na elisu i ostalo. Ja imam i Saito  motore,
   odlicni su ali ASP su kod  mene  bili isto tako dobri.Koristio sam gorivo sa 10% nitrometana, konkretno "Tornado".
   Leteo sam i zimi po niskim temperaturama,tada koristim " on board glow driwer", tako podesen da ukljucuje napon
   za svecicu samo kada je poluga  gasa na "ler"-u.Motor  je palio veoma  lako,odlicno radio i u leru i preko svih rezima
   gasa. Vazno je da se  motor pravilno razradi, da ima svecicu OS-F, i da se fino nasteluje posle razrade.Moj  model je
   dosta  tezak, 5.5 kg.u vreme kad sam ga ja pravio nie bilo moguce tako lako nabavljati iz  inostranstva kvalitetne
   materijale.Mislim da sa sadasnjim mogucnostima nabavke kvalitetnih materijal ne bi treblo da bude tezi od 5.0kg.
   Pozdrav od Radovana.
   

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #13 on: January 10, 2012, 11:21:54 PM »
Danas sam svečano počeo sa izradom gore pomenutog modela.
Nakon što sam sredio planove, razmjeru... odnio sam na rezanje laserom koji me je oduševio  :big smile
Prvi put sam gledao proces rada i mogu vam reći da je veoma brz. Rezana je balsa od 3mm.
U Nikšiću se ovo naplaćuje od 0,3 - 0,5€ po minutu rada lasera u zavisnosti od debljine i vrste materijala.
Kompletnu šemu za SU 26 djelova od balse 2, 3 i 4mm je izrezao za 32min što je oko 10€  :)aplauz
Ja sam očekivao cifru od min. 30-ak eurića, tako da je rezanje laserom definitivno pravo rješenje za nas.
Zanimljiv podatak je i da je snaga lasera sa ovom glavom 10W!!!
Rekli su mi da im stiže i glava od 40W sa kojom se može rezati i bukov šper do 6-7mm.

Evo ga i vidoje (snimak je očajan, sa mobilnog, kroz zaštitno staklo...):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&list=UUPT2SVuOSQt9y9Q9kxVYVHg&v=2a0vt5LpWFI

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #14 on: January 10, 2012, 11:36:35 PM »
E pa, sretan početak radova...

Pozdrav

Mirče