Author Topic: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...  (Read 104935 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #30 on: April 16, 2012, 11:57:59 PM »
Evo i na krila je došao red, čakao se šper, smreka je spremna...

Remenjače su od smreke 8x8mm, rebra su od balse 3 i 4mm (prvo rebro je u originalu takođe od balse 4mm, ali sam ge ja zmijenio šperom 3mm jer su krila ipak demontažna pa da se vremenom ivice ne bi oštetile).









Ramenjače se u prvoj trećini raspona povezuju šperom dvostrano i tako formiraju kutiju za "bolcen" ili kako se već zove umetak za ukrućenje krila i trupa. Ostatak raspona se ukrućuje balsom d=2mm obostrano (u originalu je umetanje balse d=3mm osom ramenjača), ali mislim da je ovo čvršća i jednostavnija varijanta. Naravno, godovi obavezno vertikalno.

Lijepljenje napadne ivice krila - dvije trake balse 4mm + 8mm i planikiranje gornjake krila...











Inače, svaki spoj sa ramenjačama je lijepljen epoksidnim ljepilom, napadna ivica krila za vrhove rebara takođe epoksidom. Sva ostala lijepljenja su rađena ljepilom za drvo "Henkel".
Obzirom da je plan skaliran 20%, nakon završetka svakog elementa sam veoma bojažljivo provjeravao njegova mehanička svojstva - prvo na klasično savijanje a zatim i na torziju koja je dosta izražena kod akrobatskih modela i mogu vam reći da sam vrlo zadovoljan. Pogotovo plankiranje daje ogroman doprinos prostornoj krutosti svih elemenata. Isto je i sa krilom koje i nakon plankirane jedne strane ima odlične karakteristike.

Što se tiče težina, kompletan horizontalac sa kormilom dubine teži 165gr, krilo jednostrano plankirano 390gr (sa gornjom stranom, nosačem servoa i servoom ne bi trebalo da pređe 500gr). Čini mi se da neće biti težak model 5-6kg?!
« Last Edit: April 17, 2012, 12:21:05 AM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
MONTAŽA SERVOA ZA ELERON
« Reply #31 on: April 17, 2012, 01:13:00 PM »
Prema skici u okviru planova, servo za eleron je trebalo da se fiksira u unutrašnjosti krila sa poklopcem za servo.
Obzirom da je taj detalj šturo prikazan, a usled mog neiskustva u postavljanju istog, pristupio sam potpuno drugačijem rješenju montaže servoa.
Naime, ako se već fiksira servo i pravi konstrukcija za nošenje servoa, a potom i konstrukcija za prihvatanje poklopca, zašto se ne bi servo fiksirao direktno za poklopac.
Samo se umjesto od balse poklopac uradi od špera. Dobija se, po meni, jednostavnije, a logičnije rješenje, lakše se interveniše oko servoa (ukoliko ima potrebe).

Konstrukcija je izrađena od smrekovih letvica 8x8mm, a poklopac od špera 3mm. Kasnije će se izbušiti rupice - vođice za šarafe (8kom).
Nadam se da će rješenje biti OK.

Pošto je šper d=3mm, a plank od balse 2mm, primijetićete da sam letvice od smreke uvukao u odnosu na ivicu rebra za taj 1mm razlike tako kad se isplankira dobija se ravna površina. Našao sam dio površine krila gdje konkavni dio prelazi u konveksni - gdje je krilo prilično ravno da poklopac ne bih morao zalučivati.

Volio bih da neko od vas ko je vještiji u ovome da mišljenje, da vidim jesam li na dobrom putu ili da raskivam  :sljus











« Last Edit: April 17, 2012, 01:14:35 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #32 on: June 29, 2012, 12:14:17 AM »
Izrada trupa:

               
« Last Edit: June 29, 2012, 12:17:00 AM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #33 on: June 29, 2012, 12:34:53 AM »
Konačno je stigao i motor - DM 33cc (Dragonfly model od SV-a)!!!  :big smile

Kada se pojavio na HK svidjela mi se izrada motora. Nigdje nijesam mogao naći nijedan podatak o motoru, niti pročitati bilo čije iskustvo.
Išao sam na slijepo i logikom da ako se tek pojavio, a cijena mu je ista kao i provjerenom RCG30, mora da je dobar.
Proizvođač je izvjesna kineska fabrika malih motora (skuteri, kosačice, motorne testere...) sa "ogromnim" iskustvom i tradicijom, čitavih 7 godina - osnovani 2005. god.
Motor je stigao u kutiji bez ijednog papira - uputstva, tako da nijesam bio oduševljen krajnjim ishodom iako je izgled samog motora vrhunski, super obrada.



 

Kada sam ga montirao na postolje, povezao sve elemente (rezervoar, paljenje, bateriju...), navukao gorivo do karburatora i zatvorio sauh... upalio je nakon nevjerovatnih tri okreta elise!!! Oduševio sam se, obzirom da sam se pripremio na upalu ramena.



Malo sam ekperimentisao sa fiksiranjem motora i napravio fleksibilne stope motora (vide se na slikama). Naime, motor sam kruto vezao njegovim stopama za šper od 6,5mm jer bi ova veza u elastičnoj izvedbi definitivno slomila alu. stope - uške motora, a zatim sam šper fleksibilno vezao za drugi - fiksni šper na avionu - firawall.
Jedino sam se plašio javljanja rezonance pri određenom broju obrtaja, ali do nje nije došlo tako da mislim da sam umnogome redukovao one najžešće pikove vibracija koje motor stvara i samim tim poštedio konstrukciju aviona, a i servoe kontrolnih površina.
Zaboravio sam da fotografišem stopice, ali ću nacrtati rješenje koje je vrlo prosto, ne košta ništa, otežava model za 50-ak grama, a radi posao.
« Last Edit: June 29, 2012, 12:46:03 AM by tataBulik »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #34 on: June 29, 2012, 02:53:59 PM »
Quote
Zaboravio sam da fotografišem stopice, ali ću nacrtati rješenje koje je vrlo prosto, ne košta ništa, otežava model za 50-ak grama, a radi posao.
Ucini to molim te, stvarno me zanima resenje.
Cestito za motor a i izrada super ti ide. Samo napred   (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #35 on: June 29, 2012, 08:27:41 PM »
Pridruzujem se cestitkama za motor. Bas izgleda fino uradjen.
Ima li neki poseban razlog ili prednost sto si cilindar namjestio na gornju stranu, i na koju stranu planiras da ga montiras na modelu?

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #36 on: June 30, 2012, 12:29:55 AM »
Hvala momci!  ()-()

Motor sam okrenuo ovako samo radi prve probe, u modelu cilindar ide na dolje.

Evo malo sličica i crtež fleksibilne veze između dva firewall-a.

     

Što se tiče stopica, koristio sam šraf D=6mm jer sam imao slijepe matice tog prečnika, inače mislim da bi mogao i šraf 5 ili čak 4mm. Ono što je dobra stvar je to što kad se na šraf navlači crijevo od goriva za auto (d=6mm, D=12-14mm) ostavi se malo duže od otvora u šperu tako da kad se zavidava šraf i crijevo se skraćuje i povećava mu se presjek, tako da se na taj način dozira fleksibilnost, a na isti način se može i korigovati osa motora - elise (ono 2 stepena dolje desno).
Veza dobijena na ovaj način djeluje vrlo kruta, ali kad se upali motor osjeća se pomjeranje - vibriranje između dva špera i to u onoj mjeri da ne dođe u rezonancu, a ipak da najoštrije vibracije ne prenosi na dasku stalka. Uostalom prenijeću utiske kad ga fiksiram na model.
Ono što u svakom slučaju treba uraditi je osigurati šraf od odvijanja ili "threadlock-om" ili kontramaticom za zadnje strane - do slijepe matice.

Još jedna napomena, kao što se vidi na slikama nijesam koristio Oring-e (gumene pune toruse kao gumica za česmu) jer imaju puni presjek, tako da kad se stegnu dobijate kruću vezu (možda dobra varijanta za jednocilindrične veće motore 50cc ili veće) nego sam u jednoj prodavnici autodjelova našao gumice od nekog auta za nešto (pojma nemam za šta su) jer imaju šupalj presjek pa su samim tim i mekše.
« Last Edit: June 30, 2012, 12:38:55 AM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #37 on: July 01, 2012, 03:05:16 PM »
Evo kako sve izgleda na modelu.

      

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #38 on: July 01, 2012, 08:50:11 PM »
Sve do sada odradjeno perfektno izgleda i sa uzivanjem pratim gradnju.

Ovi "amortizeri" mi se jedino ne svidjaju. Ili kod mene trese slika (mozda je optcka varka zbog elise koja je u prvom planu)
ali na snimku se motor bas mnogo trese. Nemoj zameriti, nisam strucnjak, ali do sada tako nesto nisam video.
Koristio sam na Cesni nosac motora sa gumama ali je motor imao daleko manje oscilacije.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #39 on: July 01, 2012, 09:12:10 PM »
I meni izgleda da bas trese, posebno na niskim obrtajima.

tataBulik, ako nesto moj savet vredi, zasrafi standardno motor na firewall.

Motorce je perfektno, samo mu ta elisa bas mala, na slici pise 16X7 ako se ne varam? mmmm

M. (pijemo)




WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #40 on: July 02, 2012, 11:26:49 AM »
Svaki savjet je na mjestu i uvijek je dobrodošao  (pijemo) pogotovo za ove stvari, naime, ovo mi je prvi benzinac!!!

Što se tiče vibracija, one postoje i najizraženije su na leru jer tada motor inače najnesigurnije radi (btw. jedan od šrafova je bio otpušten). Mislim da je to i cilj fleksibilne veze - da omogući motoru da odradi najjače udare i ne prenese ih u toj mjeri na konstrukciju. Razmišljanje mi išlo logikom da se i motor od auta pomjera na svojim stopama jer da je fiksno vezan za šasiju on sam bi manje vibrirao, ali bi u autu bilo žestoko. Ono što sam pomenuo prije, jedino me je strah bilo od rezonance, da ne postignem kontraefekat, a to ću vidjeti tek kad sve završim. Uostalom, Marko, potpuno si u pravu, uvijek ga mogu direktno zašrafiti uz parolu - malo smo se šalili sa stopama.

Elisa jeste mala (16x7), stavio sam je radi razrade motora, predviđena je 18x8.

Kako vrijeme odmiče to me je sve više strah od havarije koju model sa ovakvom elisom i motorom može napraviti ako se otme kontroli, tako da shvatam zašto je ugradnja kill switch-a obavezna.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #41 on: July 02, 2012, 01:26:34 PM »
tataBulik, koje proracune si koristio za dimenzionisanje amortizera?

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #42 on: July 02, 2012, 02:03:33 PM »
Korišćen je ruski softver pod nazivom: "PREDIMENZIONIŠI PA UDRI" (a ako ne bude valjalo, ukradi neki njemački sistem)!!!  (pijemo)

Upravo čuh vic, pa da ne idem na "livadu": Pita sin cigo tatu: Tata, kako da znam koji je WC muški, a koji ženski? Pa lako sine, "M" je Madam, a "Ž" je Žentlmen!!!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #43 on: July 02, 2012, 08:16:42 PM »
Korišćen je ruski softver pod nazivom: "PREDIMENZIONIŠI PA UDRI" (a ako ne bude valjalo, ukradi neki njemački sistem)!!!  (pijemo)

Upravo čuh vic, pa da ne idem na "livadu": Pita sin cigo tatu: Tata, kako da znam koji je WC muški, a koji ženski? Pa lako sine, "M" je Madam, a "Ž" je Žentlmen!!!

I prva i druga fora su odlicne  lol

Nek je srecna i uspesna izgradnja, a takodje i letenje. (<--)

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #44 on: July 09, 2012, 12:19:15 AM »
Ovih dana sam se malo bavio fiberglasom i poliesterom. Od jednog kolege koji se bavi hidroizolacijama "KEMA" sam dobio epoksidnu smolu koju još nijesam iskoristio.
Naime, pošto je namijenjena da bude hidroizolacioni sloj na ravnim krovovima, ne znam koliko je pogodna za naše potrebe (težina i elastičnost), a lijen sam da eksperimentišem. Ukoliko se pokaže kao dobra, uvijek se od njega može izvući koje kilo.

Dok ne isprobam epoksid, krenuo sam u izradu stajnog trapa od poliestera (kit za repariranje čamaca). Kit je Dugin, sadrži 0,7L poliestera, 0,6m2 tkanine koja je dosta gruba da bi bila finalni sloj, posudu za miješanje, četku za nanošenje i par PVC rukavica, cijena 11€. Koristio sam fiberglas iz HK "medium weight" u kombinaciji sa tkaninom fiberglasa nepravilnog tkanja koja je došla u kitu (deblja je i nju sam koristio u jezgru lameliranja radi veće debljine presjeka).
Obzirom da sa fiberom i poliesterom nikada nijesam radio, nijesam imao pojma koliko slojeva će mi trebati za model težine cca. 5-6kg. Tako da je moj prvi stajni trap bio prilično tanak i nejak. Dobijena debljina je bila oko 2-2,5mm.

Poučen iskustvom povećao sam broj slojeva na 12 (4 deblja i 8 tanjih) plus po dva sloja na kritičnim mjestima (veza sa trupom i mjesto fiksiranja osovine točka). Dobijena debljina je bila oko 6-7mm na debljim segmentima i oko 5mm na tanjim.
Kada sam sjutradan skinuo trap sa kalupa od stirodura, vidio sam da će vjerovatno biti dovoljno jak za model.

Nijesam mogao odoljeti nego sam se dao u rezanje na potrebne mjere, brušenje i fiksiranje za model, tako da je model konačno stao "na svoje noge".



Kalup od stirodura (konture su date u planovima)
 


Nakon skidanja sa kalupa, rezanja i brušenja (žao mi je što sam zaboravio da fotografišem u "čupavom" stanju na kalupu)
 


Konačno na modelu
 
 
 


Jedno zapažanje u vezi poliestera (nakon čitanja o njemu i rada sa njim):

Raditi na otvorenom jer nesnosno bazdi, a isparenja su mu otrovna;
Jedina prednost u odnosu na epoksid je cijena. Nije žilav kao epoksid, ali se zato lakše obrađuje rezanjem i brušenjem;
Vrijeme vezivanja mu je dosta kraće od epoksida (na ovim ljetnim temperaturama je moguće raditi sa njim max 7-8min). Probao sam sa manjom količinom katalizatora, ali ne utiče mnogo;
Kada se lamelira preko stirodura, najbolja zaštita kalupa od stirodura je ona ružna braon traka za pakete, sve ostale poliester nagriza;
Alat i ruke (ako je neko idiot da radi kao ja bez rukavica) se peru nitro razrjeđivačem;
Dobra osobina poliestera je ta da se uvijek može dodati još koji sloj na prethodno obrušenu podlogu, dobro se sjedinjuje.

Eto, to su neka moja zapažanja. Volio bih da neko ko se malo više bavio ovom rabotom napiše koju dobru sugestiju i savjet.
« Last Edit: July 09, 2012, 12:41:01 AM by tataBulik »