Author Topic: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech  (Read 8128 times)

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« on: October 26, 2011, 07:01:11 AM »
Ovo morate da vidite! Ovo je takav high tech da sam zaista odusevljen kako ovo leti. Kombinacija jednokrakih propelera koji prelaze u krila, aileron-i koji zauzimaju razne polozaje i jos sve to sklopivo, tako da su gabariti slicni jednom dzipu. Sta reci nego, bravo!
« Last Edit: October 26, 2011, 08:26:12 AM by GILE »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #1 on: October 26, 2011, 07:45:47 AM »
Wow! Genijalno  (thumb)

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #2 on: October 26, 2011, 09:47:38 AM »
Mora da moj browser trokira ili ja ovde nigde ne vidim link?!   ")

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #3 on: October 26, 2011, 09:58:01 AM »
Ma i ja se zezam, nema nista  :big smile

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #4 on: October 26, 2011, 10:21:19 AM »
Ima kako nema, samo osim sto je genijalan jos je i nevidljiv, u pitanju je najnovija stealth tehnologija. Nakon drugog (:beer:) se vide propeleri a nakon treceg  (:beer:) i eleroni postaju sve uocljiviji, vec nakon cetvrtog  (:beer:) sve pocinje da zauzima razne polozaje i leti ces horizontalno cas vertikalno (:sok:).
« Last Edit: October 26, 2011, 10:38:12 AM by nebeski »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #5 on: October 26, 2011, 10:36:15 AM »

 :big smile

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #6 on: October 26, 2011, 12:00:59 PM »
Ovo je slucaj za Zoltana Dani-a ;)

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #7 on: October 26, 2011, 03:12:48 PM »
Aha evo ga link, sada posto vidim da ste zainteresovani:


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #8 on: October 26, 2011, 03:33:14 PM »
Vrlo zanimljiv koncept, ali mi nije bas najjasnije kako moze da radi sa "jednokrakim" elisama, a da se to sve ne raspadne od vibracija!?
Jedino ako onaj manji sivi deo predstavlja kontrateg, ali opet mi deluje da se tako bitno narusava aerodinamika i potisak.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #9 on: October 26, 2011, 05:02:01 PM »
Quote
Vrlo zanimljiv koncept, ali mi nije bas najjasnije kako moze da radi sa "jednokrakim" elisama, a da se to sve ne raspadne od vibracija!?
Jedino ako onaj manji sivi deo predstavlja kontrateg, ali opet mi deluje da se tako bitno narusava aerodinamika i potisak.
Ovo je samo idejna (z)animacija. Nije tu ništa razrađeno do detalja. Može svako da  u CAD animaciji nacrta svoju neku ideju i da je prezentuje. Ne treba da radi u Nazi. 99% ideja se ne stavlja na internet. I taj jedan koji sam stavio, kinestki "stručnjaci" su maznuli.  :sljus
Vidi se da se razmišlja o multirotor elektro sistemima za buduće letelice. Nije ništa novo da je pogon "ugrađen" u krilo. I ptice lete tako, samo one nisu tako blesave da ih okreću, vać mašu  :big smile Već u kameno doba Flinstonovi su leteli sa pokretnim krilima.


Jednokrake elise do sada su se koristile gde je to neophodno, recimo da stane u trup jedrilice kada se pomoćni motor spusti.


Protuteg balansira težinu lopate ali potisna sila nema par na drugom kraju pa je pojava neželjenog momenta na osovini prisutna i to oko promenljive rotirajuće ose...  oo)) Znači ova maštovita letelica sa 6 rotirajoćih krila bi se ovako pre raspala nego poletela.

Do sada jedina letelica sa rotirajućim krilom je helikopter i žirokopter.

 ;namig
« Last Edit: October 26, 2011, 05:27:36 PM by tibeteagle »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #10 on: October 26, 2011, 06:00:57 PM »
Pa vec su modelari pravili helije sa jednokrakim elisama,gledo ja na jutubu



 (<--)

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #11 on: October 26, 2011, 07:03:48 PM »
Nije ovo samo idejna zanimacija. Meni ovo lici na pravi let a ne animaciju. Potrudicu se da nadjem dokaz za za to. U medjuvremenu evo sta kaze Nasa-in inzinjer na to:

"Samarai is a more practical follow-on the NASA's Puffin concept for a lightweight single-person VTOL aircraft. The all-electric Puffin weighs less than 300lb and is highly efficient, with a lift-to-drag ratio of around 18, but the pilot cannot sit down and a blade strike would be catastrophic, Moore says. Here are NASA videos of both concepts."

Link: http://www.aviationweek.com/aw/blogs/aviation_week/on_space_and_technology/index.jsp?plckController=Blog&plckScript=blogScript&plckElementId=blogDest&plckBlogPage=BlogViewPost&plckPostId=Blog%3Aa68cb417-3364-4fbf-a9dd-4feda680ec9cPost%3A0b4fdc97-6df2-4545-8680-2b79886470a0

Lepo je to sumnjati u sve i svasta, ali ponekad to i nije tako. Na kraju krajeva, zasto bi NASA davala podatke o tome, da bi se pohvalila mozda. Puno toga se dogadja u pravim fizickim testovima ali zasto bi oni obavestavali generalnu publiku, koja bi se samo sladila eventualnim neuspesima i izvlacila pogresne zakljucke.

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #12 on: October 27, 2011, 10:37:17 AM »
Ako pricamo o konkretnom klipu koji si postovao, to se iz aviona vidi da je CGI

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: NASA-ina personalna multirotor letelica - high tech
« Reply #13 on: October 27, 2011, 12:09:47 PM »
U Nazi izmišljaju svašta, ne bi li se domogli para. Gasi se Shuttle program, kao veliki izvor $. Nikako da dođu ti marsovci, pa je izmišljeno da mi idemo do njih. Ali ni za to nema $. Pa hajde da uhvatimo bogate biznismene i napravimo im malu letelicu koju mogu da stave u prtljažnik svog Hamera. O tome se radi u konretnom slučaju, klipu. Ideja je ovako neupotrebljiva, pa ako neko da pare, za nekoliko godina razvoja, može se doveti i do upotrebljive verzije.
Kako u svemirskom putovanju, tako i na drugim područjima tehnike Naza gubi trku, jer ulaze male firme sa puno dobrih ideja. Evo jednog primera koji je zaista interesantan i upotrebljiv. Ideja je urađena prvo u smulator SIM CAD-u, pa evo sada već i RC makete. Pristup celom projektu je na vrlo visokom nivou. Nije ni čudo, jer ga razvija RC modelar, uzmeđu ostalog. Mislim da će ovaj projekat da zaživi i u razmeri 1:1 samo i za to trebaju $$$. Bi će.



RC verzija:
http://verticopter.com/garrow_aircraft/category-layout/category/10-proto-3.html

Stavio sam ovo upoređenje da se vidi razlika između klipa za NASAmarenje Samarai-em, i nečeg što je na nivou današnje tehnike izvodljivo.