Author Topic: ELEKTRO VS NITRO  (Read 5146 times)

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
ELEKTRO VS NITRO
« on: November 05, 2011, 05:54:34 PM »
pitanje je sad,ali naravno uz argumente

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #1 on: November 05, 2011, 08:42:28 PM »
Kad letis elktro, uvek nosi suknja.


Samo muskarac leti Nitro.

 :big smile
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #2 on: November 06, 2011, 12:29:17 AM »
 :big smile :)aplauz lol :_D :hehe

+1 @ ENglez !

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #3 on: November 06, 2011, 02:49:03 AM »
Kad letis elktro, uvek nosi suknja.


Samo muskarac leti Nitro.

 :big smile


AAAAAAhahahhahahaha!!!   TO KRALJU !!!   i od mene isto  :)aplauz

    + 1

 ()-()

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #4 on: November 06, 2011, 06:47:28 AM »
Da nema struje i elektro motora budžu bi napravili nitro motor....
 (pijemo)

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #5 on: November 06, 2011, 10:17:56 AM »
Pa to je stvar vise licne prirode tj.sta vise volis....i elektro i nitor ima mane i prednosti. Recimo ako ne volis da se bakces sa gorivom i da na neki nacin mastis avion i posle svakog leta da cistis avion onda je elektro prava stvar za tebe. Ali onda sto se mene tice gubis onu draz koju dobijas kad vozis SUS motore i sam taj zvuk(to je nesto sasvim posebno i nezamenljivo). Kod elektro varijante si na neki nacin ogranicen baterijama koje traju max 12-15min i ako nemas jos neki par istih ides kuci :D jer retko ko punu baterije na livadi. A ako se opredelis za nitro verziju nemas taj problem, letis dok imas goriva i naravno prijemnicku bateriju koja moze da izdrzi i do 8 starta.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #6 on: November 06, 2011, 10:27:57 AM »
Da nema struje i elektro motora budžu bi napravili nitro motor....
 (pijemo)



 :_D

Električar, nemoj da ti spomenem parnu mašinu! (pijemo)
I turbinu! (iz TE Nikola Tesla)  :_D
« Last Edit: November 06, 2011, 10:30:28 AM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: ELEKTRO VS NITRO
« Reply #7 on: November 06, 2011, 11:55:23 AM »
Posto ocigledno argumentovanog odgovora nema, ja cu pokusati to da uradim argumentovano i iz prve ruke.
Kao i kod mnogih stvari, na svetu tako i u ovom slucaju sve ima pozitivne i negativne strane.
Trenutno su elektro modeli u ekspanziji, ali to ne znaci da su u svemu bolji od glow modela. (Benzinjare necu spominjati jer su oni posebna prica, najjeftinija za letenje, ali to je uglavnom sve.  Cast izuzecima ako ih ima).

Elektro modeli su uglavnom boljih performansi, motori im imaju vise snage, lakse se podesavaju, nema prljanja, nema podesavanja motora, kad promenis bateriju on ce imati samo malo manje ili vise snage u zavisnosti od baterije.
Priprema za let i poletanje se odigrava u veoma kratkom vremenskom intervalu. Namontiras bateriju, ukljucis stanicu ukljucis bateriju, i vec si spreman za let. Pouzdanost je malo veca nego kod glow modela.
Kad sve saberes na kraju ispadne duplo ako ne i vese jeftinije letenje na baterije nego na glow, pogotovu za manje modele i skromnije letenje (manji broj baterija i dopunjavaje sa pauzama u letenju).

Lose osobine elektra su sto u pocetku ima vise ulaganja. Baterije, punjaci, napajanja za punjac itd.
Dok letis, ako nemas dovoljno baterija, moras non stop da ih dopunjavas sto povlaci pitanje napajanja punjaca na livadi gde nema struje.
Sto je veci elektro, vece su i baterije, potreban jaci punjac i jace napajanje. Ako letis 12S kombinaciju, povezujes 2 kom od 6S i moras da ih punis paralelno, ako hoces da to bude recimo 2C, struja treba da bude preko 20A za jednu bateriju koju izletis za 4-5min (nikako 10-12min). sto znacu da trebas da punis bar 3-4 baterije odjednom za sta ti je potrebno po 60-80A stuje i punjaci koji to mogu da podnesu, ili da imas set od 10-15 baterija, da bi mogao da napravis 10-15 startova bez punjenja.
Zatim, kod elektra nikada nemas konstantnu snagu, u pocetku pucaju od snage, a pri kraju leta vec posustaju i letenje se mora prilagoditi tome.
Bateriju kao od sale mozes da unistis ako ne vodis racuna o trajanju leta.
Kod jaceg pada, baterija se jako lako osteti, cesto i zapali, sto automatski dodaje prilicnu sumu na porcenu stete.
Uglavnom model velicine do 600, je dosta isplativiji da bude elektro, 600 je vec negde izmedju, pogotovu ovi novi na 12S. Velicine preko 600 dosta su skupe u elektro varijanti.
Za pocetnike manji (ne premali recimo 500) elektro je idelan zbog jednostavnosti, jer za glow treba mnogo iskustva.

Glow helikopteri su uglavnom slabijih performansi od elektro, kad im se zaguse rotori, imaju manji obrtni komenat pri nizim brzinama rotora, pa samim time sporije dostizu ponovnu brzinu rotora.
Vecito su masni i maste sve oko sebe.
Prilicno problematicno stelovanje motora, pogotovu za pocetnika.
Ako nisu dobro ustelovani motor se spali kao od sale.
Prilikom promene proizvodjaca ili vrste goriva, ponovno stelovanje motora je obavezno i znatno komplikovanije nego kod aviona.
Relativno skupo gorivo, pogotovu za vece modele koji trose prilicno, a kad nisu dobro ustelovani strasno mnogo.
Po mom iskustvu, malo losije dezanje rep-a i poneki sitni tik je skoro uvek prisutan.
Problem letenja pri ekstemno niskim temperaturama. Elektro sam leteo i ispod -10, a glow se bas ne bih usudio bez dogrevanja svecice.
Uvek moras za sobom da vuces starter i grejac svecica, ovo zadnje se resilo onim bec-ovima koji u sebi vec poseduju grejac.
Ako ne letis cesto, paljenje modela, ume da bude prava mora, verglanje skidanje svecice.....u svakom slucaju automehanicar u malom.
Kad god idem da letim glow gledam da se obucem kao neki prljavac, jer sam vec hiljadu puta umastio odecu. Nema teorije napraviti let glow helikopterom, a ne umazati bar ruke. Posle svakog letenja obavezno briskanje, jer ako samo tako spakujes model, videces kako ce ti auto izgledati posle.

Sto se performansi tice vidim da u poslednje vreme ubacuju oversized motore, kojima se skoro izjednacuju sa elektro.
Dobra osobina je sto im je snaga konstantna, ustvari, kad je rezervoar pri kraju laksi su i malo zivahniji nego na pocetku, sto recimo meni odgovara jer u pocetku leta nikada nisam opusten.
Impresija koju ostavljaju neponovljiv zvuk i dim, se ne moze porediti sa besumnim elektro helikopterima bez obzira na performanse.
Sa glow mozete leteti neprekidno, pogotovu ako postoji jos jedna rezervna baterija za prijemnik. Ja sa mojom baterijom mogu napraviti oko 15-tak letova bez punjenja, imam i rezervnu, sto znaci 30-tak letova konstantno. Dovoljno je dosuti gorivo i leteti.
Vreme leta moze biti i duplo nego kod elektro, pogotovu ako su dobro nastelovani.

Eto ukratko neke najbitnije razlike, ako nesto nisam izostavio.
U svakom slucaju ako si u mogucnosti, treba posedovati i jedno i drugo, jer svaki pruza nesto sto onaj drugi ne moze.
Ili praviti kompromis iz kalkulisati sta ti vise odgovara ili sta ti je finansijski prihvatljivije, pomiriti se sa time i ne pljuvati ono sto nemas.
« Last Edit: November 06, 2011, 12:03:24 PM by norrin radd »