Author Topic: Pomoc oko izbora FPV opreme  (Read 19410 times)

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #15 on: June 17, 2013, 01:08:40 PM »
Vladimire dokle si stigao sa ovom FPV opremom? Jesi li testirao i kakvi su rezultati

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #16 on: June 17, 2013, 01:52:02 PM »
U nekom planu mi je FPV, tako da se informisem oko opreme.Naidjoh na:
New 72" inch Virtual Digital Video Theater Eyewear Glasses /AV-input/Wide Screen
(http://www.ebay.com/itm/4GB-Portable-Mobile-Theater-of-Video-Glasses-Eyewear-with-72-Inch-Virtual-Scree-/221242060682?pt=US_Video_Glasses&hash=item33830def8a )
Deluje zanimljivo, da li neko ima iskustvo sa njima? Kako vam se cini, da li bi se moglo koristiri za FPV?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #17 on: June 18, 2013, 12:18:14 AM »
Vladimire dokle si stigao sa ovom FPV opremom? Jesi li testirao i kakvi su rezultati
Prezadovoljan, slika odlicna bez prekida do 1.8-2km (1.3 Ghz 800mW sa patch antenom). Dalje nisam isao zbog dometa stanice (Futaba 10C)
Sad sam uzeo T14SG ali nikako da joj testiram domet.

U nekom planu mi je FPV, tako da se informisem oko opreme.Naidjoh na:
New 72" inch Virtual Digital Video Theater Eyewear Glasses /AV-input/Wide Screen
(http://www.ebay.com/itm/4GB-Portable-Mobile-Theater-of-Video-Glasses-Eyewear-with-72-Inch-Virtual-Scree-/221242060682?pt=US_Video_Glasses&hash=item33830def8a )
Deluje zanimljivo, da li neko ima iskustvo sa njima? Kako vam se cini, da li bi se moglo koristiri za FPV?
Zavisi sta letis.. Ja imam Fat Shark i super su mi za multikoptere ali nikako se jos nisam navikao na avionu.
Meni je sigurnije leteti sa ekranom nego preko cvika..

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #18 on: June 23, 2013, 11:38:54 PM »
A sto se tice dometa stanice, da li postoji mogucnost da se preko patch antene preko koje ide Audio/Video signal takodje prenosi i signal za stanicu?
Interesuje me FPV komplet dometa nesto oko 5 - 10 Km, a ako bi sve islo preko te patch antene mislim da je mnogo pouzdanije.
Nisam dovoljno informisan po ovom pitanju pa sada prikupljam sto vise informacija.
Hvala.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #19 on: June 24, 2013, 12:45:33 AM »
Ne, ta mogucnost  ne postoji.
Cak je veoma pozeljno da rc link i video link rade u razlicitim frekventnim opsezima da ne bio dolazilo do medjusobnih smetnji, pa samim tim koriste i potpuno drugacije antene.
Ali je moguce i na rc linku imati odgovarajuce usmerene antene.

A sto se tice dometa stanice, da li postoji mogucnost da se preko patch antene preko koje ide Audio/Video signal takodje prenosi i signal za stanicu?
Interesuje me FPV komplet dometa nesto oko 5 - 10 Km, a ako bi sve islo preko te patch antene mislim da je mnogo pouzdanije.
Nisam dovoljno informisan po ovom pitanju pa sada prikupljam sto vise informacija.
Hvala.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #20 on: June 24, 2013, 09:58:53 AM »
A sto se tice dometa stanice, da li postoji mogucnost da se preko patch antene preko koje ide Audio/Video signal takodje prenosi i signal za stanicu?
Interesuje me FPV komplet dometa nesto oko 5 - 10 Km, a ako bi sve islo preko te patch antene mislim da je mnogo pouzdanije.
Nisam dovoljno informisan po ovom pitanju pa sada prikupljam sto vise informacija.
Hvala.
Video (i audio) idu u smeru model-zemlja, a RC signal zemlja-model. Da bi ovo radilo trebao bi ti transceiver tj primo-predajnik sto ova oprema nikako nije.
Ako hoces sigurnih 5-10km, ostaje isti samo da dodas UHF RC i to radi sa omni antenama bez problema.
Mozes da se zezas i sa RC opremom na 2.4ghz i boosterima ali to povecava kompleksnost.
« Last Edit: June 24, 2013, 10:02:43 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #21 on: June 26, 2013, 03:21:55 PM »
Aha, znaci tako sve to funkcionise  mmmm . Pogresno sam mislio.
Interesuje me kakav bi to komplet bio za ovu daljinu tj sta tacno od opreme sadrzi, da bih eventualno izracunao neku cenu
i malo se vise priblizio ovim stvarima  mmmm
Hvala @nebeski i @ak na odgovorima.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #22 on: June 26, 2013, 03:41:56 PM »
Aha, znaci tako sve to funkcionise  mmmm . Pogresno sam mislio.
Interesuje me kakav bi to komplet bio za ovu daljinu tj sta tacno od opreme sadrzi, da bih eventualno izracunao neku cenu
i malo se vise priblizio ovim stvarima  mmmm
Hvala @nebeski i @ak na odgovorima.
Imas dosta varijacija na temu, tj. vise razlicitih komponenti sa kojima mozes da letis 5-10km pa je malo teze predloziti.
Sto se tice samog RC-a ja ti preporucujem neki od long range uhf sistema ako imas finansijskih mogucnosti.
Video bih izbegavao 900mhz (los kvalitet slike, prevelike antene, pritom imas i mobilnu telefoniju na tim frekvencijama) i 5.8ghz (dobar kvalitet slike ali losa penetracija, tj. podesniji za short range). Ostaje ti 1.2-1.3ghz, 2.3ghz (nesto noviji) i 2.4ghz (ovaj pod uslovom da ne koristis 2.4ghz RC).
Za pocetak ako planiras avion u svakom slucaju racunaj nesto stabilnije i malo brze (znaci ne bixler/easystar) da bi mogao da pokrijes tih 5-10km u razumnom vremenu :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #23 on: June 27, 2013, 02:24:57 PM »
RC mi je Turnigy T9X na 2.4 Ghz, ali u klubu imamo i Graupner MX 12  na 35 Mhz, a model mi je ASK-21 raspona 2m, mada razmatram i o pravljenju neke vece jedrilice na koju bi se sve to montiralo.
A taj UHF sistem se "pakuje" na neku vec postojecu stanicu ili se kupuje vec spakovano u neku stanicu?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #24 on: June 27, 2013, 02:43:41 PM »
RC mi je Turnigy T9X na 2.4 Ghz, ali u klubu imamo i Graupner MX 12  na 35 Mhz, a model mi je ASK-21 raspona 2m, mada razmatram i o pravljenju neke vece jedrilice na koju bi se sve to montiralo.
A taj UHF sistem se "pakuje" na neku vec postojecu stanicu ili se kupuje vec spakovano u neku stanicu?
Sa tim Graupnerom na 35mhz bi mogao imati dobre rezultate. UHF uglavnom dolazi kao eksterni modul koji se kaci na modularne stanice preko trainer porta ili pinova za modul.
Evo primer za Turnigy T9X i RangeLink UHF LRS
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #25 on: June 30, 2013, 05:55:59 PM »
Evo kakav je domet sa omni antenom i 800mw predajnikom


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #26 on: July 03, 2013, 04:57:38 PM »
Uuuu extra @ak , ako sam dobro razumeo, u gornjem levom uglu pokazuje 10.6 Km  mmmm
Slika bi mogla biti i malo bolja, mada je sve sasvim zadovoljavajuce.
Koja oprema li je u pitanju?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #27 on: July 03, 2013, 05:24:57 PM »
Uuuu extra @ak , ako sam dobro razumeo, u gornjem levom uglu pokazuje 10.6 Km  mmmm
Slika bi mogla biti i malo bolja, mada je sve sasvim zadovoljavajuce.
Koja oprema li je u pitanju?
10.6km je ukupna predjena distanca. Dole u sredini je udaljenost od baze ( nije uracunata visina). Znaci sa omni antenom (neusmerenom) krug od 3-4km oko baze.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #28 on: July 03, 2013, 09:48:21 PM »
http://www.readymaderc.com/store/

1 x      1000mW 1300MHz Transmitter - NEW CUSTOM READYMADERC INTL VERSION    $89.99
remove
1 x      1.3GHz Optimized 8dBi Patch Antenna - SMA Male    $46.99
remove
1 x      1.3GHz Receiver w/SAW Upgrade (V3 with 1258 MHz!) *
RX Antenna: Standard    $79.99
remove
 
Naruceno stize uskoro (yay)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko izbora FPV opreme
« Reply #29 on: July 04, 2013, 02:10:21 PM »
http://www.readymaderc.com/store/

1 x      1000mW 1300MHz Transmitter - NEW CUSTOM READYMADERC INTL VERSION    $89.99
remove
1 x      1.3GHz Optimized 8dBi Patch Antenna - SMA Male    $46.99
remove
1 x      1.3GHz Receiver w/SAW Upgrade (V3 with 1258 MHz!) *
RX Antenna: Standard    $79.99
remove
 
Naruceno stize uskoro (yay)
Valjda ce uskoro da bude i neki video :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine