Author Topic: KRAGUJ -kružnjak - LIMPRODUKT 0005 iz 1975/76.  (Read 6221 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
KRAGUJ -kružnjak - LIMPRODUKT 0005 iz 1975/76.
« on: July 11, 2022, 12:28:34 PM »
Neobičnim spletom okolnosti sam došao u posed kružnokomandovanog modela, kompleta domaće proizvodnje, KRAGUJ iz 1975-6.
Nekom razmenom sa Jojom, članom ovog foruma, model koji je 47 godina ležao na polici, pa u garaži, stigao je na moju radnu tezgu.
THX JOJA

Model je proizvodila novosadska firma LIMPRODUKT, u periodu od 1975-1980 , bilo ga je u prodaji u CVMu  i bio je u gotovo svakom modelarskom klubu prvi izbor za obuku u letenju kružnokomandovanih modela.

Model je konstruisao Mirko Savić, a plan obradio i overio Žarko Manojlović u leto-jesen 1975.

Stiroporsko krilu, presvučeno Samba/Wava furnirom, bilo je jako a model je sasvim fino leteo na bilo koji motor od kubik ipo.

Poslednji let sam tim modelom imao na Čeneju, 1982, model je bio vlasništvo Ivice i Zorana Kostelca, leteli smo na dizel FOK od kubik ipo.

Eh, u dilemi sam, da li da ga ponovo uradim iz ovog kompleta ili da uradim reprodukciju a originalni komplet sačuvam netaknut.

U svakom slučaju, Kraguj, ovakav ili onakav, će ponovo u nebo.



















Osim ovog modela, pod brojem 0005 , u proizvodnji je bilo  još nekoliko slobodnoletećih, model A1  Selenit sa Jedelski profilom , jedan balza model u stilu CVM lahora i jedan klizač, seća  li  se  neko od "stare garde" , šta je još bilo u Limprodukt(Novopak) programu od domaćih konstrukcija, pored RC programa iz kooperacije sa Simpropom iz Nemačke?
« Last Edit: July 11, 2022, 12:30:37 PM by Nenad Miklusev »