Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 312574 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Пројекат М 1022
« Reply #180 on: June 14, 2012, 12:51:36 PM »
Komentar je suvisan. Jednostavno prelepo ()-()
Da te sluzi 100god (<--) (<--)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Пројекат М 1022
« Reply #181 on: June 14, 2012, 12:59:11 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Posle ovih tvojih slika i detaljnog opisa rada,mislim...da neko,  nikad nije video balzu,dobio bi zelju da napravi model .
To sto te ja hvalim za taj rad nemora nista da znaci  :sljus  jer ja ni jedan nisam napravio do sada  (nene) ,ali sto te hvale i dive se tvom radu, vrhunski modelari sa foruma,e ,to je vec nesto  (:sok:)

Sve cestitke  :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Пројекат М 1022
« Reply #182 on: June 14, 2012, 06:20:52 PM »
veoma lepo opisan projekat, zelim da vas dugo sluzi!! drugarski pozdrav iz subotice ()-()

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #183 on: June 15, 2012, 12:10:44 AM »
Свима се захваљујем на честиткама и лепим жељама!

И само да додам да крај градње овог модела није крај приче.
Наставак следи после првог лета.

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Пројекат М 1022
« Reply #184 on: June 16, 2012, 10:20:24 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz (res)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #185 on: June 16, 2012, 09:52:31 PM »
Иако сам планирао први лет за недељу, на инсистирање друштва, “одрадио” сам га данас. У ствари направио сам два лета.

























Дуле ми је пуно помогао око последњих провера, како модела тако и мотора. Пуну подршку су ми дали и остали присутни на аеродрому. Нисмо нашли ништа што би угрозило лет и тиме су се стекли сви услови за обављање истог.

Мотор је беспрекорно радио, иако сам се мало плашио новог ауспуха. Показало се да ауспух није ни угушио мотор, а чак ни запрљао модел.

Први лет је прошао мање више без проблема, једино што сам ја био погубљен и што сам га мало грубље слетео. Било је потребно мало тримовања, за почетак, а биће га и још. Модел је био нешто живахнији, па смо му за други лет подесили диференцијалне отклоне крилаца и крме висине, а што ће бити још дотеривано. Општи је утисак, свих, да му је и тежиште назад па ћу га, за следеће летове померити мало напред.

То би било то за почетак.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #186 on: June 19, 2012, 09:33:28 PM »
Прво да се захвалим Милету на одличним снимцима http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9800.msg63339.html#msg63339.

У тренуцима, као што је први лет, човек је доста погубљен и несвестан, пуно тога, што се догађа око њега. Ови снимци су ми помогли, да из другог угла, отпратим шта се догађало на полетању.

Наиме модел је вукао у лево и на горе, али ништа драматично. Међутим, био је прилично осетљив на палици и по висини и по ваљању. Ово се лепо види на првом снимку. На моје прве команде се прилично цимнуо, али сам га одмах и умирио. У току лета сам, без проблема, одрадио тримовање. По слетању, а у консултацији са друштвом посебно Дулетом, наместио сам диференцијалне отклоне палице висине и ваљања. Ово је, заједно са тримовањем, допринело да модел далеко боље лети у другом лету. Али при малим брзинама, а поготово на слетању, модел је и даље био мало “љигав” по команди висине. Ово је указивало да би тежиште требало да се помери мало напред. С обзиром да је ово био и мој утисак, а и утисак осталих, који су посматрали лет, дилеме није било.

Назад у “радионицу”. Из задњег дела трупа сам, после мале анализе на папиру, извадио 35gr олова. Ово је допринело да се тежиште помери 9mm унапред, односно да се стабилност повећа за око 3%. Да бих парирао овоме, мало сам смањио диференцијацију отклона палице и по висини и по ваљању.

Сада следи нови пробни лет.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #187 on: June 21, 2012, 10:43:17 PM »
Још неколико сличица са првог лета. Сликао Гиле.











Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #188 on: June 26, 2012, 09:03:29 PM »
Проба мотора пред први лет. По обичају, главни Др Дуле.


Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Пројекат М 1022
« Reply #189 on: June 28, 2012, 07:11:41 AM »
   
     Presko,
  zelim ti da ti tvoj novi avion pruzi mnogo lepog letenja,samo onaj ko sam napravi
  svoj avion moze da ima kompletno modelarsko zadovoljstvo  (res).
 
  Pozdrav od Radovana.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #190 on: August 09, 2012, 07:14:25 PM »
Вратио сам се се са одмора и полако се спремам за наставак латачке сезона. У међувремену сам добио од Вељка његов снимак првог лета BG MUNJE.


Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Пројекат М 1022
« Reply #191 on: August 10, 2012, 10:44:11 AM »
Ma stvarno je MUNJA...za tili cas,nema ga u kadru.  :sljus  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #192 on: August 12, 2012, 10:17:06 PM »
Данас сам направио још два лета са “BG MUNJOM”.

Ветар ми је покварио планове, тако да нисам проверио све што сам планирао. Још увек се привикавам на нови модел и за сада ћу још мало да померим тежиште напред и мало да смањим отклоне крме висине.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #193 on: August 18, 2012, 08:10:53 PM »
Значи, данас је било поново летење (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10058.msg65310.html#msg65310) .

Пре изласка на ливаду, као што сам планирао, извадио сам из репа још око 30gr олова и тиме повећао стабилност модела за око 2.5%. Такође сам отклоне крме висине смањио за 10%.

Направои сам три лета. Модел је био много питомији и много боље је летео.

Међутим, на последњем слетању сам мало грубље приземљио модел. Највероватније због, још, преосетљивости палице висине. Због овога ћу, за следећи лет, још мало смањити отклоне крме висине. Тежиште остаје где јесте.








Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Пројекат М 1022
« Reply #194 on: August 19, 2012, 08:05:22 PM »
Данас још један летачки дан (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10061.msg65336.html#msg65336).

Направио сам четири лета. Код куће сам, пре изласка на ливаду, отклоне крме висине смањио за још 10%. После првог лета сам и отклоне крилаца смањио за 10%. У следећим летовима сам још мало дотримовао крму правца у вертикалном пењању, и то би било то. После овога, био сам задовољан како модел лети.

Овим сам завршио са критичном фазом првих летова, а даља подешавања ће бити условљена потребама акробатског летења.

Модел лако полеће. Мотор има довољно снаге да га вуче у вертикалном пењању. Прекорачење масе није битно утицало ни на минималну брзину, то јест она је остала довољно мала и омогућује коректно слетање модела.

Сад, само, што више на летење.