Author Topic: EAGLE 2 - Orao koji nikad nije poleteo  (Read 21481 times)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
EAGLE 2 - Orao koji nikad nije poleteo
« on: December 11, 2011, 12:41:31 AM »
Pozdrav svima.

  Pratim ovaj forum vec par godina ali se nikad nisam ukljucivao u diskusije niti postavljao pitanja... Jednom sam se samo javio oko izbora stanice...
Od nedavno sam ponovo aktivan i ostacu aktivan jer sam zavrsio sa poslom skojim sam se bavio a RC svet prosto obozavam.....

  Evo ovako u vom topicu radi se o modelu Eagle 2
http://www.carlgoldbergproducts.com/airplanes/gpma1956.html
Raspon krila:     1600mm
Duzina modela: 1250mm
Tezina modela 2.16kg - 2.4

  Model je kupljen i sastavljen (samo kostur) pre 16-18god. Tad sam bio klinac i u to vreme sam se bavio reketomodelarstvom. Kupio sam ga na sajmu u onoj maloj radnji, zaboravio joj ime...
Kad sam sklopio model i doslo vreme oko nabavke motora stanice servoa itd itd tek onda sam shvatio da to za mene finansijski nije bilo moguce...
U to vreme su cene opreme bili abnormalno velike...
  Konacna odluka o prekidu rada na ovom modelu pala je kad sam u Pancevu od svojih tesko skupljenih para kupio stanicu (videcete dole na slikama).
Stanica je radila kad sam bio da je kupim i lik koji mi je prodao isprobao je ispred mene i svi servoi su radili...
Kad sam stigao kuci i krenuo da je studiram nije mi se svidela i cinila mi se nepouzdanom za ovaj model.
Tu stanicu i dan danas cuvam i nikad je nisam upotrebio.... Neka stoji kao uspomena...
Ako je vlasnik koji mi je prodao prepozna voleo bih da mi se javi.


   Posle toliko godina stojanja u podrumu planiram da nastavim dalje sa radovima jer vidim da ovde ima dosta ljudi koji mi sigurno mogu pomoci.
Kupio sam svu potrebnu opremu mislim na servoe, stanicu sam u medjuvremenu pazario, materijal za porpavke lomova koji su nastala od strane moje majke...

  Ovde ima puno ljudi koji su vec prosli ono sto ja sad ucim i verujem da mi mogu pomoci ako mi zatreba pomoc.
Tad nije bilo interneta a ja zagrizao u nesto sto nisam mogao savladati.. Jedini izvor informacija mi je bio casopis MODELAR ako se tako zvao???
Sa druge strane sad je drugo vreme i sva oprema je mnogo mnogo jeftinija i mnog lakse doci do nje. 

  Pitanja su sledeca za one koji:
- su imali prilike da vide model
- voze ga i danas
- imali priliku da ga voze
- za one koji ga nikad nisu vozili niti videli a dovoljno znaju o svim modelima  (<--)


   Pre nego sto krenem sa slikama evo opreme koju imam za sad.
Stanica Futaba FF-10 (T-10CG) 2.4
http://sierra.ro/Sistem-radiocomanda-Futaba-FF-10-%28T-10CG%29-+-R6008HS-2-4-GHz-p2492p.html
Oko stanice nemam pitanja.

Motor ASP 40 (inace kupljen nov samo jednom upaljen)
Hoce li ovaj motor biti dobar?

Servoi Futaba S3003
http://sierra.ro/Servo-Futaba-S3003-Standard-p607p.html
Jesu li ovi servoi dobri ?

I sve ostalo... Svecice, gorivo starter za paljene, folija za presvlacenje ako mi nesto i zafali usput cu resavati...

A evo i slika o cemu sam pisao do sad....

Kao prvo stanica koja je prvi put kupljena, placena 600dm=300Eur ..... Ako je VLASNIK prepozna voleo bih da mi se javi.
Nove generacije koje vide ovu stanicu verujem da ce se smejati....
Vreme stvarno leti a posto imam sve brojeve Svet Kompjutera od 1992 ovo mi sad izgleda kao onda kad sam kupio prvi kompjuter 286 i platio 2400dm sa 1mb ram memorije i 50 mb hardom.... Da dobro sam napisao MB ne GB... Diskete velike male....
Kasnije 386 pa 486  a igrice Dekatlon na Comodore 64 ili Civilizacija na 486 ... Jao jao jao sto vreme leti... Lepo je bilo ono vreme tako sam bio zadovoljan i presrecan sa malim stvarima... Sad u ovo vreme samo me glava boli.. Kad bi dan trajao bar jos 10h pored onih 24h ...  ()-()







Motor ASP 40  samo jednom upaljen.



Kutija u kojoj je stigao kao i planovi i danas je tu ;)



A evo i modela.
Ovde sam poceo praviti jedno parce koje mi je majka bacila u djubre. Tu je bio plastican beo poklopac koji bi se navukao kad se krilo presvuce. 
Sad sam mislio da napravim nesto slicno od balze sto bih zalepio na njegovom mestu.


Pored ovih ima jos 2 slomljena rebra



Tad nisam znao da motor treba postaviti malo u desno i pitao se zasto su nosac motora napravili manjim i gde sam ja to pogresio   :big smile


A evo i modela u svom punom sjaju ;)







   I na kraju da dodam par stvari.
Razmisljao sam i mnogo puta i lomio se da ovaj model samo presvucem i zakacim ga da visi.
Ali razlog zbog kojeg sam se lomio je sav onaj trud tad  ulozen.
Svo ono smirlganje i sati i sati prevodeci rec po rec iz uputstva dobijenog na eng. uz pomoc recnika Morton Benson.

  Nisam osoba koja odustaje i kad nesto krenem da radim to zavrsim do kraja ( sad pre ili kasnije iz opravdanih razloga ipak zavrsim ;) ) Imali ste prilike da vidie jahtu San Diego koju sam Vam predstavio.
 
 Svi predlozi saveti i misljenja o modelu Eagle 2 su dobrodosli...

Pozz..






Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #1 on: December 11, 2011, 01:49:42 PM »
Pozdrav  ()-()

Eagle 2 je bio i moj prvi RC avion.

Sve do eagla sam sklapao samo slobodnoletece gumenjake iz kompleta iz tada Cehoslovacke, 60-70cm raspona.

A onda odjednom Eagle 2, 160cm, sa Ruskim MDS motorom od 6,5ccm i kucno muckanim gorivom. lol

Secam se Kreminih otimanja stanice iz ruku i izvlacenja aviona u poslednjem trenutku, kada bre to bese 90` koja?

Stanica je bila ona crna Graupner varioprop, ako se ne varam, Simens je proizvodio, sa servoima koji ne prenose silu rotaciono na dpolugice nego trnslatorno.

Ne mogu vise da se setim da li je eagle zavrsio u cackalicama ili sam ga nekom poklonio? mmmm

Pozdrav, Marko. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #2 on: December 13, 2011, 10:17:01 PM »
Marko hvala na odgovoru.

Imam samo jos jedno pitanje, jesi li bio zadovoljan sa modelom i kako je leteo?

 Iskreno ocekivao sam vise odgovora na ovu temu. 
Izgleda da je model previse star...  :big smile

Pozz..
Vladimir

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #3 on: December 13, 2011, 11:11:01 PM »
Iskreno ocekivao sam vise odgovora na ovu temu. 

Verujem da jesi. Ja nisam neki strucnjak ali koliko vidim, ovaj model ima sve sto jedan glow trener treba da ima. Raspon od 1.6m, visokokrilac, V krila... Carl Goldberg nije "no-name" brend.Taj motor od 6.5 cc ce ti biti vise nego dovoljan. Ja sam mog Arrowa koji je maltene istih dimenzija vozio na pola gasa sa motorom od 7.5 cc, a pun koristio iskljucivo na poletanju.
Zelim ti da ga do proleca lepo zavrsis, napravis neku originalnu kolor semu i dugo da ga letis.

Pozz
R.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #4 on: December 15, 2011, 12:48:25 PM »
Iskreno ocekivao sam vise odgovora na ovu temu. 

Nema tu šta mnogo da se priča, model je super za početnika. Polako ga završavaj do proleća i onda na livadu. ;namig Tad ćemo ti još više pomoći.

Sve što radiš pokušaj da slikaš i da stavljaš ovde, ako neko primeti da nešto nije kako treba, biće komentara.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #5 on: December 15, 2011, 02:20:14 PM »
 
Izgleda da je model previse star...  :big smile


 ... ili su modelari ovde na forumu isuvise mladi.  :sljus

Salu na stranu, Vlado model je super, Anakin je sve vec lepo napisao.

 (pijemo) M.

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #6 on: December 15, 2011, 10:43:36 PM »
Samo da prodju novogidisnji praznici i da se atmosfera malo smiri onda krecem sa nastavkom radova.

  Za sve sto budem radio na ovom modelu propraticu sa slikama a imam i dosta pitanja da vam postavim...

Hvala na odgovorima i podrsci...

Pozz..

Vladimir

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #7 on: December 17, 2011, 04:32:17 PM »
Marko druze ,eh GRAUPNER VARIO PROP,servoi kao pola pakle cigara sa kablicima koji imaju vazdan nekih pinova na prikljucku za prijemnik.Ja sam naucio da letim na toj stanici i kostala je djavo ipo devedesetih godina.

Sto se tice naseg drugara VPILIC i njegovog modela koji ce biti divan trener kada se sastavi,ja stvarno nemam sta da dodam,sve su rekli iskusniji modelari.Pravi raspon i oblik krila za pocetak,sa motorom od 6,5 kubika bi trebao da leti sasvim dobro.

Moj savet je da se model uradi pedantno bez bespotrebnog otezavanja modela,akcenat pridodati na cvrstocu konstrukcije i pregledati ponovo sve spojeve jer je ipak proslo mnogo vremena od kada je model sastavljen.

 Na bespotrebno otezavanje mislim da je uzaludno davati znacaj detaljnim vizuelnim sitnicama koje ce svaka dati po 10-20grama i na kraju 400grama viska jer je prelep na izgled.Model treba da ima pravi smisao reci TRENER, sto moj drugar COKA kaze ,,LEP MODEL-DOBRA MAKETA   ,LAGAN MODEL-DOBAR I LETAN AVION "

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #8 on: December 17, 2011, 11:57:34 PM »
Poz...

Potrudicu se koliko god mogu da odrzim ravnotezu lepog i lakog.
 
 Sad kad si vec spomenuo a to bi mi bilo prvo pitanje koje sam mislio postaviti kad krenem sa radom.
Kad sam sklapao model koristio sam epoxy tada je to bio cini mi se onaj od 1h a na malo mesta sam koristio super lepak... Godine su prolazile model je bio premestan sa jednog na drugo mesto i da doslo je do pucanja rebara a i do nekih naprsnuca na speru.

 Koji lepak da koristim za popravke rebara i eventualnih ojacanja na mestima gde ima naprsnuca?
Ovo sad mogu da odradim pre nego sto krenem sa radom.

 Iskoristio bih sad i priliku i postavio pitanje ako neko od iskusnih modelara bi bio raspolozen da pre pocetka bilo kakvih radova pogleda moj model?
Stavio bih model u auto i dosao do njega. Samo da pogleda, pregleda i da mi da najosnovnije informacije.
Ovo bi mi mnogo znacilo pre nego sto krenem sa radom na njemu.
Inace ja sam iz Bele Crkve kod Vrsca tako da sve u krugu od 300km je blizu meni ;)

 Unapred hvala.
Vladimir

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #9 on: December 18, 2011, 11:04:38 AM »
Ja licno koristim epoxy od 5min i izuzetno sam zadovoljan.Nije krt,elastican je,drzi izuzetno dobro,za 5 minuta vezuje a potpuna cvrstoca se postize za nekih par sati sve zavisi od proizvodjaca.Svi spojevi koji su ti od super lepka njih moras uraditi ponovo.Super lepak je krt,netrpi vibracije i slicno,ja nisam preterano vest oko izrade modela iz nule ali sam siguran da ces naci dosta modelara blizu tebe koji imaju dosta iskustva oko izrade modela iz nule.
Nek su sa srecom buduci radovi,da taj model uradis sa uzivanjem i da se sa njim lepo naletis.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #10 on: December 01, 2012, 12:44:27 AM »
Mislio sam dolazi zima, imacu vise vremena i posvetim se ovom modelu (fosilu :) )... Prevario sam se..  :'(
U susret mi je izasao Gabor, ponudio se da mi sredi i osposobi za let Eagle II   :)aplauz  :)aplauz  :)aplauz

Gabore jos jednom VELIKO hvala, preputstam ti ovaj topic.
Proprati ga sa slikama.  (res)
 


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
EAGLE 2 - Orao koji nikad nije poleteo
« Reply #11 on: December 05, 2012, 03:51:15 PM »
Da, u ponedeljak je model stigao do mene. Ima šta da se radi na modelu, ali pošto tek kreće zima, nema potrebe za žurbom...





Do sad sam samo detaljno pregledao model, "snimio" šta treba da se uradi, šta sam dobio uz model. Prvi korak će da bude kontrola svih spojeva...
Dogovor je da model napravim na elektro pogon, pa možda prebacim temu među elektro modele...

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #12 on: December 05, 2012, 06:29:17 PM »
Polako i bez zurbe bitno je da  (<--)
 (pijemo)  (res)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #13 on: December 12, 2012, 04:58:21 PM »
Radio sam malo na modelu...
Na horizontalnom i vertikalnom stabilizatoru skinuo sam višak suvog lepka, gde je bilo potrebe zalepio sam opet. Povadio sam i ostatke šarkica. Neka rebra su bila odlepljena, njih sam vratio na mesto. Sve drvene površine moram prešmirglati da ne bih kasnije imao problema sa lepljenjem monokota. Na slici se vidi razlika, leva strana horizontalnog stabilizatora je prešmirglana, desna još nije



Kraj trupa je bila puknuta, parče je i falio. To sam dopunio, zalepio


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Orao koji nikad nije poleteo. " EAGLE 2 "
« Reply #14 on: December 31, 2012, 11:26:08 AM »
Na krilu neka rebra su falila, neku su bila slomljena...
Dok je ćerkica isekla nova rebra, ja sam zalepio koja su bila puknuta





Posle dorade i ta rebra su ulepljena