Author Topic: Aeroprofili  (Read 10750 times)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Aeroprofili
« on: February 01, 2012, 03:27:42 PM »
Da li neko ima knjigu o aeroprofilima, ili zna li neko gde se može pronaći na internetu.
Trebaju mi nacrti profila i ako moguće polara krila.
Unapred zahvalan. (fiu)
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Aeroprofili
« Reply #1 on: February 01, 2012, 05:40:07 PM »

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: Aeroprofili
« Reply #2 on: February 02, 2012, 07:17:58 PM »
ja imam knjižicu AERPROFILI ZA LETEĆE MODELE milenka đorđevića iz 1961 g. a stanujem na novom beogradu, ako ti šta znači PM ili 011 2123066 ili 0644658708 brano
pozdrav

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Aeroprofili
« Reply #3 on: February 02, 2012, 08:04:56 PM »
Ja imam Nenadovica Aeroprofili i OAK u .pdf formatu.

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Aeroprofili
« Reply #4 on: February 03, 2012, 08:17:12 AM »
predlazem da podijelis dostupno znanje i informacije
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Aeroprofili
« Reply #5 on: February 03, 2012, 05:13:03 PM »
U koraku sa vremenom i mogućnostima.  mmmm

Knjiga je knjiga i osta će osnova za sve. Ipak virtualne otvorene knjige, enciklopedije i drugi virtualni stručni sadržaji su sve veći i bolji. Ima puno sadržaja i u opštoj enciklopediji www.wikipedia.rs , na primer Aerodinamika. Sadržaji su napisani na raznim jezicima i granaju na razne podoblasi koje su vezani za temu, kao Аеропрофил, Рејнолдсов број, Бернулијева једначина itd.





Za grafičku bazu aero profila se može koristiti veoma profesiomalna i lako shvatljiva apikacija za modelare www.profili2.com Baza profila i u osnovnoj verziji /Profili - base version / je slobodna za gledanje i štampanje, dok se za obradu i proračun njihovih karakteristika mora kupiti kao i knjiga. Mogu da se unose i .DAT fajlovi, ako već nema u njemu sličan...



Nema na čemu.
 4e
« Last Edit: February 03, 2012, 05:15:02 PM by tibeteagle »

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Aeroprofili
« Reply #6 on: February 07, 2012, 03:11:36 PM »
Presko:
Polara krila predstavja zavisnost izmedju napadnog ugla krila i sile uzgona Cz. To je aerodinamički termin i to je osnovna polara u projektovanju nove letelice.
Tibeteagle:
Pošto se šklolujem u Vazduhoplovnu Akademiju učm aerodinamiku, i ne samo da se uči slušamo je 6 godina ( pošto školovanje je povezano sa Vojnom Akademijom ). Imamo i svoj aerotunel ( baš to što si i ti poslao ) Ali nigde ne mogu da pronadjem u školi u biblioteci knjigu ili neku sličnu dokumentaciju gde je sve ovo prikazano, mislim na dimenzije, skeletne linije, tetive i ostale bitne stvari. Što se tiče Wikipedije ne bih da ih slučam jer sam već nekoliko puta naišao na netačne informacije.
Hoću da probam da projkettujem ( uglavnom sam ali bi i moji drugovi iz škole pomogli ) neki novi avion/vazduhoplov, i zato su mi potrebne sve informacije.
Hvala svima.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: Aeroprofili
« Reply #7 on: February 07, 2012, 05:21:52 PM »
Прво: Ти се школујеш у Ваздухопловној академији и учиш аеродинамику.

Друго: Не пазиш довољно на часовима. Полара представља однос између између коефицијената узгона Cz и отпора Cx било да се ради о аеро профилу, крилу или комплетном авиону. Сила узгона се, у домаћој литератури, обично обележава са Rz.

Треће: Марко ти је понудио праву литературу, обрати му се.

Четврто: Питање "Полара крила?" сам поставио, не зато што ја не знам шта је то, већ зато што сам видио да се ти слабо разумеш у проблематику.


Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Aeroprofili
« Reply #8 on: February 08, 2012, 02:37:34 PM »
Ok.
Meni su u školi objašnjavalali da postoji Polara krila koja pokazuje zavisnost između spomenutog koeficijenta uzgona cz i napadnog ugla krila "Alfa",

A da polara aviona pokazuje zavisnost izmedju koeficijenta uzgona cz i otpora aviona cx


Meni su barem ovako učili, a ova piše i u knjigama literaturama koju sam čitao.
« Last Edit: February 08, 2012, 04:06:45 PM by baboher »
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Aeroprofili
« Reply #9 on: February 08, 2012, 03:15:47 PM »

Полара представља однос између између коефицијената узгона Cz и отпора Cx било да се ради о аеро профилу, крилу или комплетном авиону.


Covjek ti je upravo to i rekao  ")

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Aeroprofili
« Reply #10 on: February 08, 2012, 03:24:52 PM »
`Al se zahuktalo  lol

ako i dalje nekome trebaju knjige neka me PM-uje  (pijemo)

imam raznih  ;namig

M.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Aeroprofili
« Reply #11 on: February 08, 2012, 03:41:13 PM »
Za one koji vole da citaju, ovdje ima i aerodinamike i interesantne price:

http://www.aeroklub-sarajevo.ba/IstorijaJedrilica/CAP-10/01.Uvod.htm