Author Topic: 1/5 onroad benzinac  (Read 5130 times)

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
1/5 onroad benzinac
« on: February 14, 2012, 08:29:52 PM »
Imam par pitanja da li mogu ovi amortizeri da se pune i sa cim kako povezati servo preko prijemnika ili treba ubec ??? Ne mogu da se snadjem posto je crko servo a ranije servo se napajao preko prijemnika i NiMH a sada bi sa Lipo.Servo treba da narucim verovatno neki JUMBO                                                               







« Last Edit: February 19, 2012, 09:24:52 AM by magic »

Offline lord_bozidar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Napokon slike
« Reply #1 on: February 14, 2012, 09:18:21 PM »
zavisi koliko novca hoces da izdvojis i zavisi koliko tvrde amortizere hoces...
tu inace se ide silikonsko ulje... viskozitet od 1.000 preko 10.000
ja sam kod mene umesto silikonskog sipao najgusce koje sam nasao
a to je modrica W60! kod mene je off road pa su malo meksi amortizeri
tako da je to meni doslo kao kec na desetku sto se budzeta tice i ponasanja u voznji :D

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Napokon slike
« Reply #2 on: February 18, 2012, 11:56:55 PM »
Servoi se napajaju preko prijemnika a od istog dobijaju i signal o tome u koju stranu trebaju da se vrte. U zavistnosti od toga sa kakvom baterijom napajas prijemnik sa tim naponom ces napajati i servoe. Do skoro su servoi radili na 2 Voltaze, 4,8V i 6V. Za 4,8V su potrebne 4 punjive NiCd/NiMh baterije a za 6V ili 5 punjivih NiCd/NiMh ili 4 alkalne nepunjive. Pod vecim naponom servo ima vecu snagu i manju brzinu odziva, sto je naravno pozeljno.

Kako su u zadnje vreme i LiPo postale popularne mnogi su presli na napajanje prijemnika i servoa sa LiPo baterijama. Ali kako LiPo baterija daje 3,7V nominalnog napona po celiji onda kada se vezu redno kao 2S daju 7,4V, sto je previse za servoe ako su predvidjeni da rade do 6V. Tada se izmedju LiPo baterije i prijemnika zakaci "obarac napona" tj. UBEC (Universal Battery Elimination Circuit) koji napon vraca na 4,8V ili na 6V. Naravno UBEC mora da bude predvidjen da moze da izdrzi i odredjenu struju A, tako postoje UBEC od 3A do 20A.

Od skoro postoje i servoi koji bez problema rade na 7,4V pa cak i na 11,1V i oni imaju prefiks HV (High Voltage). Snaga i brzina tih servoa (kao i cena) je do skoro bila ne zamisliva.

Sto se tice servoa koji ti je potreban, najlakse je da probas da pronadjes karakteristiku servoa koji ti je crkao i nadjes barem identican ako ne i jaci ili vidis sta neki od poznatih proizvodjaca ugradjuje na toj komandi, npr. FG.

Isto vazi i za ulje u amortizerima, probaj da nadjes sta neki drugi poznati proizvodjac sipa u amortizere za 1/5 onroad modele.

poz
« Last Edit: February 19, 2012, 08:47:19 AM by magic »
Veljko

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Napokon slike
« Reply #3 on: February 19, 2012, 08:42:00 AM »
Znaci LIPO > ubec>prijemnik>odgovarajuci servo. Hvala na objasnjenju (res) Predhodni servo posle udesa crko ali drugar ga zagubio kada je strucnjak hteo da ga popravi.Treba mi za tockove mada imam SkyHolic HDS-2288 Servo Specifications and Reviews ali on je mnogo manji ako moze ovaj kuciste bi napravio.Predhodni je bio nekih 100x50x50mm slike cu postaviti sutra da navatam aparat. (work) poz
« Last Edit: February 19, 2012, 08:47:45 AM by magic »

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Napokon slike
« Reply #4 on: February 19, 2012, 09:00:34 AM »
za ovu valjda ne treba ubec , ja sam je narucio ali nikako da stigne...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14075

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Napokon slike
« Reply #5 on: February 19, 2012, 09:24:23 AM »
za ovu valjda ne treba ubec , ja sam je narucio ali nikako da stigne...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14075

Da, LiFe nisam pomenuo i one su neka gornja granica do koje bi servo koji je predvidjen da radi na 6V smeo da se gura. LiFe 2S ima nominalni napon od 6,6V i cak i kada je puna jako brzo padne na tu vrednost.

Baterija iz prethodnog linka ima samo problem sto moze maksimalno da da 3,5A (700mA x 5C) sto je OK za 1/10 modele ali ne i za vece.

Za mog FG 1/5 sam upravo i ja uzeo LiFe ali ovu http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16576__A123_6_6VB_2300mAh_2s1P_Receiver_Pack.html

poz
Veljko

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: 1/5 onroad benzinac
« Reply #6 on: February 19, 2012, 09:49:58 AM »
Za mog FG 1/5 sam upravo i ja uzeo LiFe ali ovu http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16576__A123_6_6VB_2300mAh_2s1P_Receiver_Pack.html

Koji servo ti je na modelu?

poz
« Last Edit: February 19, 2012, 07:09:24 PM by magic »

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: 1/5 onroad benzinac
« Reply #7 on: February 29, 2012, 06:38:57 PM »
SkyHolic HDS-2288 Servo poz

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: 1/5 onroad benzinac
« Reply #8 on: March 04, 2012, 08:26:26 AM »



                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nosac za SkyHolic napravljen jos montaza  na auto pa da isprobamo  :)aplauz