Author Topic: Krimp klesta  (Read 20279 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #15 on: February 25, 2012, 06:49:15 PM »
možda je off, ali mislim da neće smetati. koju low cost lemilicu preporučujete za lemljenja ovog tipa?

http://www.elementa.rs/katalog/Alati%20i%20instrumenti/Lemna%20tehnika/Lemilice%20i%20pribor/%C5%A0tapne%20lemilice

Za lemljenje kablića na papučice-klemice, ova je sasvim OK:
33192
   
Lemilica 230V / 30W
CT-94A
Keramički grejač

Za lemljenje po štampanim pločicama, ipak bi savetovao lemilice sa trafoom!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Krimp klesta
« Reply #16 on: February 25, 2012, 07:20:16 PM »
ZD-70DA jeftina i savim korektna greje se gotovo trenutno, keramički grejač, 30w je standardno a može i 130w ali samo do 45 sekundi max. ovaj "turbo" mod je ekstra za lemljenje većih konektora tipa XT, PolyMax...
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Krimp klesta
« Reply #17 on: February 25, 2012, 07:38:21 PM »
Dandi,

predlažem ti da ne lemiš konektore, nego koristi ili metod koji ti je preporučio Medžik, ili klešta kad Dule vidi u garaži.

Ako ti se žuri, poneseš konektore u Kelco, i tamo vidiš šta imaju i šta odgovara za to. Naći ćeš sigurno.

Još jedan izvor klešta / krimp uložaka je:
NETIKS

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #18 on: February 25, 2012, 07:54:11 PM »
ZD-70DA jeftina i savim korektna greje se gotovo trenutno, keramički grejač, 30w je standardno a može i 130w ali samo do 45 sekundi max. ovaj "turbo" mod je ekstra za lemljenje većih konektora tipa XT, PolyMax...

Taj "turbo" mod podiže temperaturu na 480 stepeni, što nije "zdravo"... Istopi se izolacija, dok si reko keks!
Vrh je običan pocinkovani i brzo strada, pogotovo u rukama amatera.

Ukratko, lemilica koja nije baš za one koji se ne bave time.

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Krimp klesta
« Reply #19 on: February 26, 2012, 12:36:09 AM »
Sa lemljenjem ne može da stane u kućište. Stezne pločice drže i izolaciju. Još jednom. Samo fabrički kablovi su 100%  :mhm Fabrički kablovi su pravljeni na mašini i nema subjetivnog faktora greške!

« Last Edit: February 26, 2012, 12:40:33 AM by tibeteagle »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #20 on: February 26, 2012, 04:46:23 AM »
Sa lemljenjem ne može da stane u kućište. Stezne pločice drže i izolaciju. Još jednom. Samo fabrički kablovi su 100%  :mhm Fabrički kablovi su pravljeni na mašini i nema subjetivnog faktora greške!
.....

Ja ne iznosim podatke pokupljene sa interneta, već iz konkretne prakse. Za dobar lem nije potrebna količina tinola ko za oluke ! Za one koji neznaju da odrede potrebnu količinu tinola tj kalaja, postoji i tzv "lemni fluks"...
Znači, ja tako radim kad imam potrebu za klemicama. Inače, gledam da sve lemim direktno, a pogotovo na modelima... To je, ujedno i najsigurnija veza, a ko tvrdi suprotno, ili nezna da lemi ili nema pojma !

ok. hvala na informaciji...
ukoliko neko zna gde ima kod nas da se kupe ovakva klesta neka javi, bio bih vrlo zahvalan jer mi trebaju za juce ;)
Posle ovog "vapaja" vrlo je poučan i koristan prilog sa yutuba...

@dandi
Sa Branekovog linka, nijedna klješta ni uložak, nisu za ovu vrstu kontakata-klemica.
Klešta iz "KELCO" su baš za to, ali nisu "prva liga" !
SAVET:
Uzmi par klemica više, jer se može desiti da zezneš par komada dok ne uđeš u štos!
Izolaciju skini 1mm duže od donje klemice, a kablić postavi tako da izolacija dođe do nje, tako da prvi par zahvata izolaciju i upravo zato je i duži.
Jako bitno je da uhvatiš i izolaciju iz dva razloga:
Prvi je zato da se ne "svuče" izolacija i tako dođe do kratkog spoja, a
Drugi je da smanji mogućnost kidanja-lomljenja kabla na izlasku iz kleme...
I još nešto. Pretpostavljam da ti ovo treba za produžetak kablova od servoa. Ako je pretpostavka tačna, ja lično bih pre presekao kabl i zalemio potrebno parče kabla, no što bi rizikovao mogućnost lošeg spoja klema, a i mnogo manja je zjbnc...
Kablove sečeš na oko 1 do 2cm duže od prethodnog
====--    --=======--   --======== prvi
======--    --=======--   --======drugi
========--    --=======--   --====treći
Mesta spojeva izoluješ termobužirom, koji prethodno navučeš na jedan od krajeva kabla. Ovako sečenim i spajanim kablovima, smanjuje se "budža" na mestu spoja, kao i mogućnost kratkog spoja, itd itd itd.
Ako si ovo već znao od ranije, nije na odmet ponoviti.
#FFCC00

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Krimp klesta
« Reply #21 on: February 26, 2012, 04:32:14 PM »
lemljenje tih pinova se ne preporucuje , u stvari ne radi se uopste.
ne postoji ni jedan servo ili taj konektor koji se koristi za kablic servoa na svetu koji je zalemljen a postoji i razlog zasto je to tako.
kupi krimp klesta i izvezbaj se malo i sve ce biti kako treba
 

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #22 on: February 26, 2012, 05:26:54 PM »
lemljenje tih pinova se ne preporucuje , u stvari ne radi se uopste.
ne postoji ni jedan servo ili taj konektor koji se koristi za kablic servoa na svetu koji je zalemljen a postoji i razlog zasto je to tako.
kupi krimp klesta i izvezbaj se malo i sve ce biti kako treba
@dule
Ja ih lemim i voleo bih da znam zašto se to ne preporučuje, verovatno sam u decenijskoj zabludi da je zalemljeni kontakt bolji od bilo kog mehaničkog kontakta.
Ako izuzmemo komercijalni razlog montiranja klemica i kablića, koji je to još razlog da se to nigde na svetu ne radi ?

Osim toga, nekoliko puta sam napomenuo "ja bih..." i "ja tako radim..." i ne smatram sebe ni budalom ni amaterom !
#FFCC00

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Krimp klesta
« Reply #23 on: February 26, 2012, 06:23:08 PM »
I ja mislim da ovi pinovi nisu napravljeni da se leme, ja sam probao nekoliko puta pa nijednom nisam uspeo da takav spoj uguram u plastiku koliko god se trudio da lem bude sto uredniji i manji, napravio sam do sada jedno tridesetak konektora i ni sa jednim nisam imao problema, stezao sam ih malim spic kljestima. Ovo sto Misa prica i objasnjava je u resu kada imas gotov fabricki konektor i samo hoces da produzis kabal za servo pa ga iseces na sredini i ubacis komad trozilnog flet kabla ili slicnog pa spojeve na kablovima pravis u razmaku od 10 mm kako je misa i nacrtao.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #24 on: February 26, 2012, 07:41:26 PM »
Pokušaću da opisno objasnim način, kako to radim.
Bitno je da su klemice neoksidisane i sjajne tj čiste.
Kablić oslobodimo izilacije u dužini kraćeg para ušica, dobro upredemo ili ti uvrtimo ogoljeni kraj i kalajišemo toliko da se vide žice, ne mari i ako je malo više. Postavimo u uške i kleštima preklopimo prvo jedan pa drugi kraj uške. Prvi-duži kraj uški ne zatvaramo dok ne zalemimo žicu, a nju lemimo tako što vrh lemilice naslonimo na deo iza u predelu blizu kočnice i tanki tinol (0,5 ili 0,8 a može i 1mm) pritisnemo sa druge strane gde je kraj žice, između kočnice i kraja. Kad se taj deo dovoljno zagreje, videćemo kako tinol "teče" i kao da ulazi u prostor između uški i žice. To je dovoljno i odma spustimo na mokri sunđer. Sad zatvorimo uške oko izolacije i to je to.
Uške tj klemu možemo premazati i nekom neutralnom pastom za lemljenje, radi bržeg itd rada.
Još nešto. Kalaisanje vrha kablića se radi slično tj na vrh lemilice se nanese "kap" kalaja i prinese žici sa donje strane, a sa gornje strane se samo malo prisloni tanka tinol žica i lepo se vidi kako se "sliva" između licni.
Nažalost, tehnika lemljenja je nepoznata i onima kojima je to sastavni deo profesije...
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Krimp klesta
« Reply #25 on: February 26, 2012, 09:09:43 PM »
Ja ću se pridružiti duletu i još jednom apelovati na sve koji čitaju ove postove:

Servo konektori se ne leme. Pogotovu za ljude koje nemaju iskustva u lemljenu (ostali isto treba da krimpuju). Ima više razloga, od smanjene elastičnosti opruga koje uspostavljaju kontakt, smanjene elastičnosti kablića i sl... Da je lemljenje bolje od krimpovanja, sve bi fabrike lemile kablove, a ne krimpovali.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Krimp klesta
« Reply #26 on: February 26, 2012, 10:04:47 PM »
С обзиром да радим у ваздухопловству, само могу да кажем да се у авионским електро инсталацијама, за пренос сигнала, не користе лемљени конектори. Било да се ради о прототиповима, мерним уређајима или производњи серијских летелица искључиво се користе конектори са кримпованим пиновима. Електроника ми није струка па не знам разлог за то. У сваком случају Дуле и Бранко су апсолутно у праву, јер и наши уређаји траже апсолутну поузданост у раду.

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Krimp klesta
« Reply #27 on: February 26, 2012, 11:14:06 PM »
klesta za montiranje stopica na kabel u srbiji ima u wurthu naravno za provodnike tanje od pola kvadrata naravno profi a cena je bila pre 2 godine 52000 dinara ,

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Krimp klesta
« Reply #28 on: February 27, 2012, 02:41:57 AM »
Ama ljudi, ne izvrćite više moje reči. To što sam rekao da ja tako radim, ne znači da sam rekao da rasturam već gotove konektore ili već, i da je ostalo pogrešno.
Pažljivije čitajte ono što je neko napisao, a ovoga puta ja, i navedite čime sam to osporio da se svuda u svetu to tako ne radi.
Takođe me interesuje gde sam to napisao da lemljenje isključuje krimpovanje!?
Drugo, ko je uspeo da zatvori papučicu tako dobro, običnim špicastim klještima, kao što se to može specijalnim alatom-kleštima ili mašinom za to, i da ima sigurnu vezu ?... Meni to nije pošlo za rukom i zato lemim i krimpujem, kako krimpujem.
Moram da priznam da mi nije jasno kako to zalemljeni deo kabla u papučici, uzrokuje smanjenje elastičnosti samog kabla, kao i kontaktnog dela papučice na drugom kraju papučice-kleme !?
U svako doba, mogu da dokažem i pokažem da je to netačno.
A što se tiče avionskih konektora, oni ne samo što su krimpovani već su i pozlaćeni pa još i galvanizovani i jedva se mogu razdvojiti i daleko su od ovih konektora na ovim modelarskim servoima.
......

Pozdrav
Miša
« Last Edit: February 27, 2012, 02:55:30 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Krimp klesta
« Reply #29 on: February 27, 2012, 08:45:04 AM »
Vratimo se na temu, evo i Miša2002 je konačno priznao da ne treba lemiti konektore, iako on to radi. Dakle, on ne savetuje ikome da lemi konektore, već je samo rekao kako on to radi.

Vraćamo se na temu, gde i kako nabaviti klešta.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident