Author Topic: DJI NAZA & Flame wheel 550  (Read 41508 times)

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #15 on: March 26, 2012, 11:03:59 AM »
Quote

Taj S800 ram izgleda perverzno dobro, a prikazani camera mount mi izaziva erekciju  (yay)
Gizmo, pre ćeš da svršiš ako pogledaš cenu  :big smile   http://www.uavproducts.com/camera-gimbals/
Preciznost je 0.05°  (:sok:)
Ovaj kamera mount nije rešen sa modelarskim servoima. Koristi specijalni servo motor sa davačem položaja ugla visoke rezolicije i naravno poseban mikrokontroller sa žiro senzorima. Ovakvo upravljanja na vretenima CNC mašina, robotima manipulatorima i sl. je standard u industrijskim servo sistemima.
Ovo sam naveo da se zna da dinamička stabilnost nosača kamere pre svega zavisi od upravljačke elektronike i servo motora i da niko ne očekuje čuda od modelarskih servoa, pogotovo od jeftinijih, a koje nisu ni namenjene za ovu namenu. Ali ipak može da zadovolje toliko stabilan rad nosača da se to ne vidi toliko izraženo kao da se leti bez aktivnog nosača. Po mojoj proceni ne može se postoći veća preciznost od 1°  mmmm
 ;namig

Nebeski, hexacoper ti je dobar.  (thumb)

kad smo vec kod kamera mounta, ja bih pre posedovao ovaj  :D



za ovaj treba min 50k $ :)) mislim sa sve red -om , samo u holivudu :))  xexexe
« Last Edit: March 26, 2012, 11:43:15 AM by motorola_la »

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #16 on: April 06, 2012, 02:52:01 PM »
Kada je stigao paket na aerodrom, zvali su me iz TNT-a da kazu da carina insistira na kompletnom postupku i da cu morati da nadjem nekog speditera posto oni ne rade spediciju za fizicka lica. Ja sam angazovao Milsped koji je zavrsio postupak. Paket je inače već drugi dan bio u beogradu.

malo offtopic-a ali mozda nekom bude korisno..

Meni TNT upravo rade spediciju i to sam ih ja zvao da vidim sta se desava sa paketom posto je vec 4 dana kod njih a nisu me kontaktirali...
Inace, ja narucio jedan motor od Kopterworx-a, 82eur plus postarina 41eur (slovenija-Srbija 41eur a cak nije ni stvarno ekspresni kurir) . I sad moram da platim nesto vise od 7000din za spediciju, oko 1000din za neku TNT lezarina taksu i jedno 4000din za carinu i pdv, tako da na kraju jedan motor ce me izaci oko 230eur.
Sto se tice narucivanja manih posiljki (ispod 500eur) iz Slovenije  ili da uvedu da ide preko normalne poste a ne preko gulikoza TNT-a ili se uopste ne isplati kupovati od njih...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #17 on: April 06, 2012, 03:04:45 PM »
Bilo kakve porudzbine sa neta koje treba da idu preko DHL-a, TNT-a, Fedex-a i slicnih kurirskih sluzbi bolje preskocite jer DERU kozu s ledja  (:sok:)
Dandi, mislim da bi ti bilo brze i jeftinije da si licno otisao u Sloveniju po taj motor  ") a sto se tice posiljki od Kopterworx mislim da salju i obicnom postom.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #18 on: April 06, 2012, 03:21:24 PM »
Kopterworx salje za Srbiju i običnom postom ali to treba u direktnom kontaktu sa njima dogovoriti. Na sajtu za shipping postoji samo TNT i lično preuzimanje.
Zadnji put kada sam se čuo sa njima rekli su da nameravaju da unesu na sajt cenovnik i za običnu poštu.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #19 on: April 06, 2012, 05:08:11 PM »
Ljudi držite se teme, kurirske službe i carine smo već 1000 puta prežvakali ovde, nema potrebe više...

Pozdrav
rcfly4um tim
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #20 on: April 08, 2012, 12:18:26 AM »
Konačno sam skupio malo vremena da nastavim gde sam stao zadnji put kada su F550 i NAZA u pitanju.
Do sklapanja hexe NAZU sam koristio na quadu, i moji prvi utisci su da "leti za sve pare".
Moram da se ogradim da sam od drugih kontrolera leteo samo sa KK i to raznim verzijama softvera ali NAZA i KK su nebo i zemlja, mercedes i Yugo , ...
Sa MultiWii i AeroQuad kontrolerima i sl. nisam leteo, ali ću da opisujem karakteristike NAZE tako da će oni koji su leteli moći da uporede ponašanje i karakteristike i pozivam ih da daju svoje mišljenje i poređenje.

DJI-Hobby je kineska firma koja se u zadnje vreme probija na multikoptersko tržište proizvodima odličnog kvaliteta.
(Pre toga su imali komercijalni program namenjen profi RC helikopterima i vojnim namenama.)
Zaista svaki deo frejma kada ga uzmete u ruku izgleda vrhunski uradjen. Plastika ima veoma kvalitetnu završnu obradu, a na internetu postoje snimci koji pokazuju da bi trebala da bude veoma čvrsta. Što se testova sa tog snimka koji uključuju: mlaćenje o pod i zid, skakanje po njemu i bacanje sa šestog sprata, njih ću ipak preskočiti, i verovaću im na reč  ;namig.








ESC-ovi u kompletu su 30A, a motori su 22112/920 KV.

Motori i ESCovi su deklarisani za rad sa 3S i 4S LiPo baterijama.
Kada se koriste 3S preporučeni propeleri su 10x4.5 a sa 4S baterijama preporučeni su 8x4.5.
U kompletu prilikom kupovine dolaze i jedni i drugi propeleri.

Jedna nestandardna stvar su ženski bullet konektori koji se nalaze na samom ESC-u na vodovima za povezivanje motora.



Na donjoj nosećoj ploči se nalaze i vodovi za distribuciju napajanja na koji se povezuju ESC-ovi, ja sam ih direktno zalemio za ploču bez ubacivanja konektora izmedju.
Takođe za istu ploču se leme u kablovi za povezivanje baterije.






Nakon što sam postavio motore i ESC-ove a pre njihovog pričvršćivanja , podesio sam smer okretanja svakog od motora pomoću baterije i servo-testera.



Na sve šrafove kojima je zašrafljena donja ploča sam stavio plavi Bison METAL LOCK.
Vibracije su sigurno daleko manje nego na heliju ali sam ga ipak preventivno stavio.
Neće da smeta a ako koristi dobro i jest  mmmm.

« Last Edit: April 08, 2012, 12:46:16 AM by nebeski »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #21 on: April 08, 2012, 12:45:26 AM »
Na sledećim slikama se vidi i kompletirana "zujalica".



Za "stajni trap" sam kao i kod quad-a iskoristio nožice od Trex600 helija,
a ovaj put sam odstojnicima napravio malo veće rastojanje između nosača nožica i donje ploče
kako bih tu napravio još jedno mesto za bateriju.



Zbog metalnih povšina na nosećim pločama koje služe za razvod napajanja, satelit od prijemnika sam spustio dole na nožice a prijemnik sam postavio tako da mu antena viri iz prostora između ploča.





Danas je bilo i letenja, međutim pošto sam bio sam na livadi nije imao ko da snima let. Ali u najskorije vreme stižu i snimci.
Što se rešenja sa nožicama od helija tiče ono je samo privremeno dok se ne odlučim za neko više "multikoptersko" rešenje.
Trenutno sam u fazi analize šta može da se nabavi a da je odgovarajuće. Jedan od kandidata se nalazi ovde http://www.x468.com/.
Takođe tražim i odgovarajući nosač za kameru, a pošto ne pretendujem na bilo kakvo profi snimanje
dovoljno će mi biti da na njega mogu da montiram neki od aparata koje već imam a to su GoPro i Canon S5 IS.

Ako stignem, u toku sutrašnjeg dana stiže i nastavak u kome ću detaljnije da se posvetim NAZI, karakteristikama i konfigurisanju.


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #22 on: April 08, 2012, 03:56:47 PM »
Odlicno upakovan mashina  :)aplauz ocekujemo video.U zadnje vrijeme DJI grabi krupnim koracima prema vrhu u ovoj oblasti tako da svaki njihov projekat vrijedi pratiti.Jos jednom svaka cast,da imas puno letova i srecno  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #23 on: April 08, 2012, 08:38:39 PM »
Hvala Fenix  ()-(). Video sledi u najskorije vreme, ovaj vikend je snimatelj (JRlotpi) imao opravdan izostanak  a i vreme je bilo  (___).


Odlicno upakovan mashina  :)aplauz ocekujemo video.U zadnje vrijeme DJI grabi krupnim koracima prema vrhu u ovoj oblasti tako da svaki njihov projekat vrijedi pratiti.Jos jednom svaka cast,da imas puno letova i srecno  (pijemo)

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #24 on: April 08, 2012, 11:01:18 PM »
Uh lepo izgleda :o, koji je razlog sto nisi koristio njegove nozice koje si dobio u pakovanju ili nisi dobio.
Prvi suncan dan i idemo na foto-seshn ,nisi okacio letenje od prosle nedelje kada si probao quada.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #25 on: April 08, 2012, 11:53:04 PM »
Za razliku od većine drugih kontrolera koji se sastoje od golih štampanih ploča koje je potrebno pričvršćavati, stavljati na sunđere ili šta već kako bismo ih izolovali od vibracija, NAZA je hardverski veoma kompaktno i kvalitetno rešena.

Sastoji se iz dva dela:

MC (Main controller)
Ovaj deo je mozak sistema u kojem se nalaze integrisani i senzori: 3 žiroskopa, 3 accelerometra i barometarski visinomer.
MC ima unutar kutije već montiranu zaštitu od vibracija tako da je samu kutiju moguće montirati direktno na frejm letelice.



VU (Versatile unit)
VU jedinica ima više funcija. U njoj je integrisano napajanje tako da dodatni BEC za NAZU, ESC-ove i prijemnik nije potreban. Na ESC-ovima ukoliko imaju integrisan BEC treba ukloniti srednju žicu sa napajanjem.
U VU jedinici su integrisani USB interfejs i logika za promenu firmware-a.
Na njoj se nalazi svetlosna indikacija u vidu LE dioda u boji koje raznim bojama i načinom na koji svetle signalizira modove rada i razne alarme.


Kao što možete videti, način pakovanja kontrolera više liči na neki sistem za flybarless stabilizaciju helikoptera nego na kontrolere
za multikoptere drugih proizvođača. To je uobičajena karakteristika svih njihovih kontrolera tako da npr. Wookong-M i njegove komponente
veoma liče na Wookong-H kontroler za helikoptere samo što komponente imaju drugačije boje.


NAZA Assistant Software

Na sledećih nekoliko slika prikazana je aplikacija za konfiguraciju koja je veoma "user friendly".

Ovde su prikazane različite konfiguracije letelica koje NAZA podržava.
U pitanju su razne varijante QUAD i HEXA konfiguracija. Naza NE PODRŽAVA konfiguracije za OKTO.



Na sledećoj slici je prikazan ekran za kalibraciju upravljačkih komandi.
Za upravljanje NAZOM je moguće koristiti 7 kanala (7 ulaza NAZE):
 1. THROOTLE
 2. RUDDER
 3. ELEVATOR
 4. AILERON
 5. X1 koji se može koristiti za daljinsku kontrolu nekog od pojačanja ili PITCH kamere
 6. X2 koji se može koristiti za daljinsku kontrolu nekog od pojačanja
 7. Kanal za kontrolu moda rada (ATTI/MANUAL/FAIL SAFE)

Na ovom ekranu se vidi trenutna vrednost kontrolnog signala u svakom od ovih kanala i indikacija moda.
Važno je primetiti da postoji veoma uzak opseg u kome se nalaze vrednosti za ATTI i MANUAL mod, dok je u svim drugim slučajevima aktivan FAIL SAFE.
Plavom bojom je na slici obojen ATTI mod koji je selektovan signalom u U kanalu, takodje je i ispisan u donjem desnom uglu.
Kod mene je X1 vezan na kanal 7 na stanici (AUX2) a X2 na kanal 8 (AUX3). Na kanalu 7 mi je tropoložajni preklopnik a na kanalu 8 potenciometar.
Njihovu funkciju ću opisati kasnije.
GEAR kanal mi je vezan za U ulaz NAZE. Tako da sa dva položaja na njemu biram ATTI ili MANUAL mod a HOLD preklopnik koji je mixovan sa GEAR-om bez obzira na trenutni položaj gear preklopnika selektuje FAIL SAFE mod.

Na ovom ekranu se nalazi još jedan parametar a to je "Cut off type" koji može biti i immediately i inteligent.
Zbog nerazumevanja ovog parametra dolazilo je i do padanja letelica. Ovaj parametar utiče na to kako se gase motori.
Uprošteno sistem funkcioniše na sledeći način:
 Ako je parametar  immediately motori se gase čim signal gasa padne ispod 10%.
 Ako je parametar  inteligent motori se gase samo ako se:
     * pošalje komanda palicama (CSC).
     * 3 sekunde nakon sletanja
     * ugao letelice je preko 70% a gas je ispod 10% (došlo je do sudara, ili pada)
U svakom slučaju za start motora je potrebno poslati CSC komandu.




Sledeći ekran služi za konfigurisanje pojačanja koja utiču na kontrolu letelice.
Ova pojačanja je moguće konfigurisati na dva načina:
  1. fiksno iz ove aplikacije
  2. zadavanjem početne vrednosti iz aplikacije dok trenutna vrednost zavisi od kontrolnih signala X1 ili X2.

Kontrolnim signalima se pojačanje menja od 50% do 200% onog koje je podešeno u aplikaciji kao početno. A početno je aktivno samo pri ulaznom signalu koji ima vrednost 50%.

Kod mene je podešeno da se PITCH i roll nalaze na potenciometru, dok je vertikalno pojačanje na tropoložajnom preklopniku.

U budućnosti kada odredim koja pojačanja su najbolja za odgovarajuće uslove letenja, moguće je pleklopnikom za Flight mod npr. menjati vrednost oba ova signala.

E sada na red dolaze i smisao ovih pojačanja i kako da ocenimo koji od njih treba da manjamo i na koju stranu.

BASIC GAIN parametri:

PITCH gain ovaj parametar odredjuje brzinu povratka u stanje hoverovanja nakon povratka elevatora u centralni položaj.

ROLL gain ovaj parametar odredjuje brzinu povratka u stanje hoverovanja nakon povratka aierona u centralni položaj.

YAW gain ovde se reguliše brzina reakcije na promenu RUDDER signala

VERTICAL gain ovde se kontroliše logika za promenu visine, ako sporo dobija visinu treba pojačati ovaj gain a ako "diše" nakon promene visine treba ga smanjivati. Takođe kada je ovo pojačanje ispravno određeno pri centralnom položaju obe palice letelica bi trebala da LOCK-uje visinu na kojoj se nalazi.

ATTITUDE GAIN parametri:

PITCH gain kada u ATTI modu pri levoj palici u centralnom položaju pomerimo desnu tako da se letelica pomera napred ili nazad posmatramo da li održava visinu na kojoj se nalazi. Ako dobija na visini smanjujemo gain a ako gubi visinu povećavamo gain.

ROLL gain isto kao PITCH samo što pomeramo letelicu levo/desno.

Ispod svakog pojačanja se nalazi INH ukoliko ga nije moguće ekstrno podešavati ili oznaka signala X1 ili X2 kojim se on externo upravlja.
INH, X1 ili X2 je moguće za svaki gain pojedinačno izabrati.



Ovde sledi ekran za podešavanje parametara za stabilizaciju nosača kamere koji još uvek nemam tako da se nisam njima dublje bavio.



Na sledećem ekranu se nalaze parametri za podešavanje alarma vezanih za napajanje.
Ovde se biraju tip baterije za napajanje VU jedinice i nivoi napona pri kojima se uključuju alarmi prvog i drugog nivoa.
Nakon aktiviranja prvog alarma na VU jedinici LE diode signaliziraju njegovu pojavu, a ako do pojave drugog alarma letelica i dalje bude u vazduhu
aktiviraće se FAILSAFE mod i autopilot će da je spusti.



UTISCI
A sada ono najvažnije, a to su utisci.
Ako želite da letite a da to za vas ne bude stresan nego opušten doživljaj u kome ćete da uživate za vas je let u ATTI modu.
U tom modu letelicu ćete moći uništiti samo ako njome udarite u vertikalnu prepreku jer kontrolna logika ne dozvoljava naginjanje na bilo koju stranu preko 40o tako da ju je nemoguće prevrnuti.
A ako ste toliko neiskusni da može da vam se desi prethodno opisani slučaj izađite na livadu na kojoj nema vertikalnih prepreka i gde ima dovoljno otvorenog prostora pa ćete i to da predupredite.

Za razliku od low cost kontrolera koje je neophodno "peglati" non stop letelicu sa NAZOM je moguće podići na dosta veće visine i obesiti kao "luster" (autorska prava za ovaj izraz pripadaju kolegi JRlotpju kome se zahvaljujem). Dokle god je moguće pratiti njenu orjentaciju (Yaw) njome ćete moću uspešno upravljati.

Ako vam ipak let u ATTI modu pati od nedostatka adrenalina tu je MANUAL mod gde nemate nikakvih ograničenja u položaju letelice, a reakcije su brže, tako da možete da letite u njemu. A najlepša stvar što ćete iz sr.nja u koje ste upali u tom modu moću da se vadite vraćajući se u ATTI gde će autopilot da ispravi letelicu u kakvom god položaju da se nalazila ako ima dovoljno visine.

Još jedna interesantna stvar je da komande ciklike (pitch i roll) se uzimaju u obzir samo iznad 10% gasa, ispod 10% cikliku preuzima autopilot kako bi vam pomogao pri sletanju.
 
Cena od ~166E možda na prvi pogled izgleda velika ali mislim da je u pitanju investicija koja će se brzo isplatiti posebno ako ste pilot koji nema dovoljno iskustva.
U tom slučaju garantujem da će svakoga od vas spasiti pada i loma koji su neminovni pre ili posle sa low cost kontrolerima.
A ako ste iskusan pilot opet ćete moći da uživate u njemu i puno lakše ćete da je spakujete na letelicu nego neke štampane ploče sa gomilom kablova.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #26 on: April 09, 2012, 12:32:14 AM »
Veoma lepo objasnjeno i mislim da je cena cak i  mala za ovakvu elektroniku i stabilizaciju a pored toga i lakoca instaliranja i podesavanja u odnosu na trenutne ponude...

  Meni je samo prosla jedna luda stvar kroz glavu  kad si rekao da se zakacio kao LUSTER  :big smile
Ako je toliko stabilan bi li se mogla baterija-e ostaviti na zemlji a njenu tezinu zamenili produzni kablovi za napajanje  modela i pritom dodati jos baterija radi duzeg leta?
Mislim govori se da kablovi od baterije do ESC mogu biti duzi ... a kad bi bili duzi za jedno 15-tak metara sta bi se desilo ili sta bi se moglo desiti  mmmm

   

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #27 on: April 09, 2012, 12:43:13 AM »
Kad su kamere i snimanje u pitanju sve "tople vode" su izraelci već izmislili :mhm :

http://diydrones.ning.com/profiles/blogs/look-at-the-size-of-this-quad



U njihovoj varijanti napojni kabl ide iz oklopnog automobila.

Veoma lepo objasnjeno i mislim da je cena cak i  mala za ovakvu elektroniku i stabilizaciju a pored toga i lakoca instaliranja i podesavanja u odnosu na trenutne ponude...

  Meni je samo prosla jedna luda stvar kroz glavu  kad si rekao da se zakacio kao LUSTER  :big smile
Ako je toliko stabilan bi li se mogla baterija-e ostaviti na zemlji a njenu tezinu zamenili produzni kablovi za napajanje  modela i pritom dodati jos baterija radi duzeg leta?
Mislim govori se da kablovi od baterije do ESC mogu biti duzi ... a kad bi bili duzi za jedno 15-tak metara sta bi se desilo ili sta bi se moglo desiti  mmmm

 

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #28 on: May 01, 2012, 03:32:12 PM »
Na trzištu se dešavaju interesantne stvari. Naime u skorije vreme su se pojavile kopije DJI frejmova npr: http://www.hobbyregion.com/Supply-frame_c95
Pre par dana se desila reakcija DJI-a, izasao je novi S800 frejma a cene ostalih originalnih frejmova su oborili tako da su sada jeftiniji i od kopija.
Frejm za F450 je 32$ a za F550 je 48$ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.uavproducts.com/dji-multi-rotor-frames/

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: DJI NAZA & Flame wheel 550
« Reply #29 on: May 17, 2012, 11:06:08 PM »
Poletela NAZA i kod mene  :)aplauz

  znaci mashina je ubica kako leti bez bilo kakvih doktorskih podesavanja


   Samo malo mi je dvoriste i mrak da bih cackao hexu dalje, vec sam par puta odvalio elise  :_D

   Ocekujem bateriju 4s 5000mah , to ce biti letenje, slike uskoro......