Author Topic: Celicne zice  (Read 18995 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Celicne zice
« on: April 11, 2012, 07:14:23 PM »
Da li neko zna gde mogu da nabavim celicne zice precnika 1 do 1.2 mm ?
Ili, sta koristite za spajanje servo motora sa spojnicama na komandnim povrsinama.

Ovaj model koji ja imam (kupljena cessna 182, sa rasponom 980mm) ima ove sipkice precnika 1.2 mm i napravljene su od nekog najljuceg celika koji nema sanse da se savija. Pitao sam po gvozdjarama, ali niko nema niti ima pojma gde mogu da nabavim ovu zicu.

Jos jedna stvar vezana za celik: treba mi neka celicna osovinica precnika 3 mm (duzine oko 65mm), pa i to ne mogu da nadjem.

Pozdrav Pera !

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Celicne zice
« Reply #1 on: April 11, 2012, 07:17:52 PM »
koliko su debele žice od bicikla?  mislim da su malo deblje, ali znam da su baš jake.

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Celicne zice
« Reply #2 on: April 11, 2012, 07:34:02 PM »
Quote
Da li neko zna gde mogu da nabavim celicne zice precnika 1 do 1.2 mm ?
Bilo je u Beogradu kod Lastine autobuske stanice ulica Mostarska firma Sitologika.

Quote
Jos jedna stvar vezana za celik: treba mi neka celicna osovinica precnika 3 mm (duzine oko 65mm), pa i to ne mogu da nadjem.

Rasturi neki stari CD drajv za računar i u njemu imaš čelične vođice tog prečnika dužine oko 70mm.

Pozdrav
Nikola
« Last Edit: April 11, 2012, 07:40:17 PM by SDmodelar »
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Celicne zice
« Reply #3 on: April 11, 2012, 07:40:48 PM »
Ima rešenja za ovaj mali problem i bez čelične žice. Svaka mekan pocinkovana žica, koja se može nabaviti u gvožđarama u kolutu u raznim debljinama od 0.8-3mm, odgovara za izradu komandne rude za ovako male modele. Po mom iskustvu odnos debljine žice i dužine rude ne treba da bude veći od 1:100. Ovo znači da se od ovakve lepo ispravljene mekane žice debljine 1mm može napraviti ruda do dužine 100mm, a da se pri pritisku na izvije. Ako ti treba duža ruda, recimo 150mm onda uzmi žicu od 1.5mm. Kod čeličnih žica je ovaj odnos nešto bolji oko 1:150. Savijati mekane žice na krajevima u "Z"je mnogo lakše nego kod čeličnih.
 ;namig
« Last Edit: April 11, 2012, 07:43:28 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Celicne zice
« Reply #4 on: April 11, 2012, 07:48:35 PM »
Quote
Jos jedna stvar vezana za celik: treba mi neka celicna osovinica precnika 3 mm (duzine oko 65mm), pa i to ne mogu da nadjem.
Ponesi pomično merilo u gvožđaru i ako imaš sreće, neći ćeš ekser od 3mm a koje su i nešto duže.  mmmm Šta sve nema u hardware store-ovima  :big smile

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Celicne zice
« Reply #5 on: April 11, 2012, 08:25:19 PM »
Ja koristim zice za bicikl od 2mm ako mi treba bas jaka i dugacka.Ima ih od 10 do 50cm i jos ima m2 navoj na kraju koji moze da se iskoristi,na duzinu do 20cm ju je gotovo nemoguce izviti, kod lika koji popravlja bicikle kosta 10 din  bilo koje duzine.

Na repertoaru su jos zice od kisobrana 1-1.5mm, pocinkovane i dosta jake (nemoj da rasturas zenin kisobran zbog ovog da ne bi ona rasturila tebe  (___) ), prohromske elektrode za varenje 0.8-1.2mm iz kotura ili gotove od 47cm duzine veoma jake za ovaj precnik, obicna elektroda 0.8mm za CO2 aparat iz kotura ali ako je dohvati vlaga oce da korodira (pitaj bilo kog limara ili bravara dace ti sigurno metar-dva bez problema ).

Ako koristis ove od 0.8 ili 1mm i duzina zice je vise od 100mm onda obavezno napravi buzire od cevcica za sok ili od stapica za usi da se zica ne bi izvijala i da bi dobro drzala pravac...

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Celicne zice
« Reply #6 on: April 11, 2012, 09:09:23 PM »
Ponesi pomično merilo u gvožđaru i ako imaš sreće, neći ćeš ekser od 3mm a koje su i nešto duže.  mmmm Šta sve nema u hardware store-ovima  :big smile

U zadnje vreme ne izlazim iz kuce bez pomicnog merila, iliti po "srpski" - šublera  :). I već sam našao ekser od 3mm koji je u stvari 3.1 mm i to mi ne odgovara. Šraf M3 je u stvari 2.9mm i to će biti zadnja varijanta, samo treba da nađem šraf 3x65, što je opet malo (ispostavilo se) komplikovano.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Celicne zice
« Reply #7 on: April 11, 2012, 09:11:37 PM »
Quote
Da li neko zna gde mogu da nabavim celicne zice precnika 1 do 1.2 mm ?
Bilo je u Beogradu kod Lastine autobuske stanice ulica Mostarska firma Sitologika.

Quote
Jos jedna stvar vezana za celik: treba mi neka celicna osovinica precnika 3 mm (duzine oko 65mm), pa i to ne mogu da nadjem.

Rasturi neki stari CD drajv za računar i u njemu imaš čelične vođice tog prečnika dužine oko 70mm.

Pozdrav
Nikola

Hvala, postupiću po uputstvima  :) pa javljam !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Celicne zice
« Reply #8 on: April 11, 2012, 09:24:52 PM »
Što se tiče žbica za bicikl, pale su mi na pamet, ali nisam ih našao duže od 30 cm što za recimo repne površine može da bude kratko.
A za ovo što mi treba prečnik od 3 mm, to sam jedino našao neki sinovljev auto pa sam mu "preuredio" prednje točkove, uzevši osovinu koja je tačno 3mm a točkove priheftao sa šrafovima M3x15. Tako da mali nije ni primetio  (mada me je ćerka otkucala)  :) :) :) Međutim ta osovina koju sam skinuo je mekša od potrebnog, ali za sada jedino rešenje.

Moram da vidim sa elektrodama za CO2 varenje (majstor koji mi je dosta radio bravarije po kući ima taj aparat). Mada mi i to i pomenuta pocinkovana žica deluju mnogo savitljivo za potrebe kontrole komandnih površina.
Ali probaću.

Hvala na odgovorima !

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Celicne zice
« Reply #9 on: April 11, 2012, 09:59:33 PM »
Mislim da nisi objasnio dovolljno precizno mesto rada rude. Da li originalna žica slobodno stoji ili klizi u kanalu od servoa do komandne površine. Ako klizi negde na sredini, onda se ne može izviti pri pritisku, a pri istezanju nema problema i može da radi i mekša žica. Preporuke sam dao za rudu koja slobodno stoji.
Postoji žica za autogeno zavaricanje od 3mm. Mekana je, ali je ravna.
 ;namig

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Celicne zice
« Reply #10 on: April 11, 2012, 10:58:37 PM »
Ja sam prije par godina subotom na Bubanj potoku kod lika koji prodaje prohromske zice kupio 10 komada od 1mm.
Ove zice su idealne kao poluge za komandne povrsine.
Mislim da je 10 komada kostalo 300-500dinara.
Samo jedan lik ih prodaje i ima raznih debljina, koriste se za varenje, subotom je tamo.

Druga varijanta je celicna zica koja se kupuje u radnjama koje pordaju opremu za baste.
Ta zica se prodaje u malim kolutima (bar kod nas u CG) i jeftina je, jedina mana sto je malo meksa od ove prohromske, ali uz adekvatan buzir sasvim je ok. Za neke duze poluge ja sam koristio vodjice od plasticnih cevcica iz McDonaldsa od njihovih zastavica koje dele klincima.
« Last Edit: April 11, 2012, 11:02:10 PM by saxpg »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Celicne zice
« Reply #11 on: April 12, 2012, 11:22:31 AM »
Mislim da nisi objasnio dovolljno precizno mesto rada rude. Da li originalna žica slobodno stoji ili klizi u kanalu od servoa do komandne površine. Ako klizi negde na sredini, onda se ne može izviti pri pritisku, a pri istezanju nema problema i može da radi i mekša žica. Preporuke sam dao za rudu koja slobodno stoji.
Postoji žica za autogeno zavaricanje od 3mm. Mekana je, ali je ravna.
 ;namig

Pitanje sam postavio "hipoteticki". Jos nisam nista napravio da bih tacno rekao koja mi duzina treba i kako se izvodi. Jednostavno planiram pripremu kompletnog materijala za izradu nekog modela od stirodura (da mi nije zao ako ga skrljam :)). POsmatrajuci svoj sadasnji fabricki napravljen model, razmisljam kako da napravim raznorazne delove koji su u sklopu jednog modela, a da je to domaca radinost i od onog sto moze da se nabavi u lokalnim radnjama.
Sto se tice celicne zice od 3 mm to pokusavam da zamenim osovinu motora koja mi se u prethodnom pokusaju leta polomila, a patrljak koji je ostao nije za upotrebu jer je iskrivljen. A na site-u Hobykinga nisam nasao odgovarajucu osovinu. Iako taj motor (kao novi) kosta svega 7 evra (i nema ga dugo na stanju) nekako mi moj inat ne dozvoljava da odmah platim i kupim novi motor. Znam, reci cete da sam cicija, ali jednostavno sam u fazonu stednje svakog dinara - takav sam "po citavom telu" :).
U svakom slucaju dobio sam (od vas drugara) dosta dobrih saveta

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Celicne zice
« Reply #12 on: April 12, 2012, 11:28:18 AM »
Ja sam prije par godina subotom na Bubanj potoku kod lika koji prodaje prohromske zice kupio 10 komada od 1mm.
Ove zice su idealne kao poluge za komandne povrsine.
Mislim da je 10 komada kostalo 300-500dinara.
Samo jedan lik ih prodaje i ima raznih debljina, koriste se za varenje, subotom je tamo.

Druga varijanta je celicna zica koja se kupuje u radnjama koje pordaju opremu za baste.
Ta zica se prodaje u malim kolutima (bar kod nas u CG) i jeftina je, jedina mana sto je malo meksa od ove prohromske, ali uz adekvatan buzir sasvim je ok. Za neke duze poluge ja sam koristio vodjice od plasticnih cevcica iz McDonaldsa od njihovih zastavica koje dele klincima.

Posto sam stacioniran u Bg, potrazicu na Bubanj potoku ili po drugim radnjama: target=prohromska zica.
Ako ne nadjem, imam drugare u Podgorici pa i njih mogu zamoliti da potraze ovo sto si naveo. Gledao sam u nekih radnjama za bastu  (u BG i Nisu) ali nisam nasao celicnu zicu.

Hvala Pera

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Celicne zice
« Reply #13 on: April 12, 2012, 01:31:35 PM »
A sto ne kupis neku rezervnu osovinu sa Hobbyking-a sa odgovarajucim dimenzijama?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Celicne zice
« Reply #14 on: April 12, 2012, 01:51:39 PM »
Evo pakovanja, kupljena je u "centrometalu" u PG.
Napominjem da je dosta meksa od prohromske ali uz vodjicu sasvim OK.