Author Topic: Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina  (Read 6823 times)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina
« on: April 15, 2012, 11:14:23 PM »
Prvi plan za neki RC model koji sam skinuo sa interneta bio je plan za Ampmaster. To je bilo pre sedam godina kada sam se zagrejao za RC modelarstvo. Pošto sam iz Smedereva nisam imao mnogo pomoći oko gradnje i nisam imao u blizini koga da pitam tako da je kompletna gradnja modela u startu krenula pogrešnim tokom.
Model sam pravio onako kako sam tada mislio da treba gledajući plan i par slika koje sam skinuo sa interneta.
Prvo sam napravio trup pa krilo i to je izgledalo ovako.











Razmišljati tada o kupovini brushless motora i ESC-a tada je bila misaona imenica pa čak se i kupovina motora četkaša izjalovila i ceo projekat je ostao po strani. Ampmaster je završio na regalu i skupljao je prašinu proteklih sedam godina.
Kada sam video da su Drjack i Toša započeli gradnju Ampmastera setio sam se da i kod mene na regalu postoji jedan. Prvo sam morao da ga očistim od naslaga prašine koji su se godinama nakupile. U višku opreme našao sam jedan nov brushless motor koji bi mogao da potera ovu pticu jer je predviđen za modele do 1,4Kg. Bar sam ja tako mislio dok nisam izmerio težinu starog Ampmastera i razočarao sam se dobijenim rezultatom.
Sam trup bio je duplo teži od krila zbog raznoraznih nepotrebnih ojačanja koje sa postavljao i materijala koje sam koristio. Odluka je brzo pala, krilo se ostaje kakvo jeste a pravi se novi trup.
Spremio sam materijal i krenuo u izradu novog trupa. Sada sam po forumima pronašao dosta slika o gradnji Ampmastera i odlučio sam se da za razliku od starog novi trup ima ravnu donu stranu.
Od balze, topolovog i avio špera izrezani su delovi i gradnja je mogla da počne.





Malo sam bio vredan i za par dana novi trup je bio skoro gotov. Naravno nije baš sve bilo novo. Iskorišćeni su horizontalac i vertikalac sa starog trupa i malo mi uštedeli vremena u izradi.









Zaboravio sam da kažem da sam pre sedam godina uradio i kabinu za Ampmastera, ali nju nisam uspeo da pronađem. Kabina je napravljena po sistemu koji je objasnio Presko u izradi svog modela. Tada nisam ni čuo šta je CNC mašina ali sam znao šta je turpija i šmirgla pa sam kalup uradio ručno.







Probao sam kako kalup čuči na novom trupu i ustanovio da je mnogo veliki i da mora da se smanjuje.



Za sada toliko.
U sledećem nastavku pokazaću vam kako ću vakumirati kabinu pomoću vakum stola koji sam napravio.

Do tada pozdrav.



Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina
« Reply #1 on: April 16, 2012, 12:26:08 AM »
  :)aplauz  I mi smo napravili trup ravan odozdo, jer je bio lakse.

Koliki je raspon krila kod tvog modela?
Mi smo se u startu zeznuli sto nismo povecali bar na 1,5m. 

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina
« Reply #2 on: April 16, 2012, 11:49:45 AM »
Raspon (razmah) krila kod mog Ampmastera je 1280mm.
Pravo da ti kažem kad sam prvi put video odštampan plan delovao mi je preveliko tako da nisam ni razmišljao o povećanju. Pošto je krilo urađeno odavno i nisam planirao da ga menjam novi trup je urađen prema njemu.
Rekao sam već da je stari trup bio pretežak. Merenjem novog trupa pokazalo se da je više nego duplo smanjena težina tako da sam prezadovoljan urađenim poslom.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina
« Reply #3 on: August 27, 2012, 11:12:52 AM »
Dokle je stigla ptica, da li je poletela?

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Ampmaster, nastavak gradnje posle sedam godina
« Reply #4 on: August 27, 2012, 10:25:30 PM »
Nije maknulo od do sada prikazanog zbog obaveza na poslu.
Nadam se skorom nastavku radova.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm