Author Topic: F3K ili DLG jedrilice  (Read 46443 times)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #60 on: November 01, 2008, 03:53:09 PM »
Donecu jednu koja je gotova, a kako leti ne znam, nisam nijednu probao.
Ja svakako dolazim sa Easy gliderom i DLG-om

Boca

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #61 on: November 01, 2008, 04:03:45 PM »
I još jedno, nije tačno da ne može da se odredi početna visina jedrilice.

Evo prostog primera:

Upotrebom Pitagorine teoreme može se izračunati daljina i visina.

Zadatak takmičara bi bio:

Iznad određene udaljene tačke na aerodromu bi se postavio jedan sudija koji bi toki vokijem javljao prelet iznad glave.
Na startu bi se postavio fiksni uglomer koji bi pokazivao ugao tj tačku koja u odnosu na prvog sudiju predstavlja dogovorenu visinu.

Svaki takmičar bi trebalo prethodno da isproba prelet preko udaljenog sudije gde bi sudija kod uglomera u trenutku dobrog preleta (na pravoj visini) uključio štopericu za start takmičara.

Pozdrav Goran

Taj uglomer bi ustvari bio lenjir koji bi se fiksno iskosio i postavio na npr. visoki stativ od foto aparata.

Moram priznati ova metoda je vrlo simpaticna!!
Tj ova diskusija oko merenja visine mi postaje "simpaticna" !

Pre nekih 10-ak godina bio sam kao clan ekipe (aj najlakse da tako nazovem) koja je merila visinu na par raketnih takmicenja koja su bila na Jarku.
Tadasnja da li JA (ne vrujem da se 1997  i 98. zvala JNA.. mada mozda... ) je pomagala ta takmicenja sa svojim mernim uredjajima koji se zovu TEODOLITI!!!
 Pitagora je tu lepo odigrao svoje, znanje trigonometrija takodje, toki-voki (ili voki-toki) je isto bio u upotrebi i sve je perfektno radilo.
Imali smo dva teodolita, udaljena jedan od drugog vise 400m  i naravno udaljeni od starta mozda 500-700 metara!
Sve je idealno bilo! Start niko nije pomerao, raketice su morale sa jednog mesta da se startuju, teodoliti, takodje, nisu se pomerali, postojala je bazna osnova u obliku trougla , koji je pre takmicenja izmeren u cm i...
Pa nista, mogli smo da se igramo do mile volje , jer smo imali vremena na raspolaganju koliko smo hteli. NAravno do toga nije dolazilo, rezultati su bili obradjivani u roku 2  minuta!

Kazem jos jednom vrlo mi je simpaticna na kraju ova metoda sto predlazes, ali bih voleo da diskutujem o necem racionalnom i prihvatljivom i IZVODLJIVOM a ne ovako.
Zar stvarno mislis da ti tvoja prica pije vodu?
« Last Edit: January 11, 2009, 07:34:38 PM by SABURO »

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #62 on: November 01, 2008, 04:20:21 PM »

Stoga, kad budemo konkretno, na terenu, videli koliko brzo koji model ide gore smatram da cemo imati sliku koliko treba neki seting motora da radi...

Znaci, moj Stork za 30 sekundi ode garant na 300 metar dok npr. model od 1,6 metara Mouton sa svojim setingom nece se popeti 50 metara. Mozda prema snazi motora treba odrediti duzinu rada istog.... 


Nista bez merenja!!
Moramo prvo da vidimo koliko ima zainteresovanih tj. modelara koji bi start radili na vitlo i sajlu a koliko ima elektricara!

Drugo, za elektricare  nema drugog resenja sem da prema snazi motora bude odredjeno i vreme rada motora! NE ponaosob za svakog modelara, ali mozemo da definisemo grupe motora  koji rade 15s. 20, 25 i 30s.
Posto je rec o takmicenju (pa kako god ono bilo) a ne sto rece onaj lopovcic na prethodnom forumu vasarsko letenje, imali bi i tehnicku kontrolu modela.
Akcenat je upravo elektro grupa, da ti "drugovi" clanovi komisije mogu da svrstaju taj model u tu i tu grupu i onda bi takmicar znao kao i sudija, koje vreme da meri za rad motora!

Za "slepere" je to lako, isto vitlo ista sajla pa nema problema. "Samo" znanje i vestina . SAMO!!

KD

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #63 on: November 01, 2008, 04:50:43 PM »
Imam jos jedan predlog kako da rijesimo jednakost:
Nekoliko nas ima Watt-metar
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6380

Ogranicimo set-up, na recimo 150W i onda ce biti isto da li neko vozi na Axi Gold ili Kedu. 150W je 150W
Svako ce imati istu kolicinu snage na raspolaganju a na njemu je kao pilotu kako ce je iskoristiti.
Dalje mozemo ogranicavati bilo kako, recimo tezinom, rasponom...
Sasa

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #64 on: November 01, 2008, 05:01:51 PM »
Posto sam daleko od vas pa se dvoumim da napisem nesto!ali mislim  da ce te mi dozvoliti!

Zasto se ne resi problem modela tako da se naprave 6 identicnih modela koji bi sluzili i za ovakav dogadjaj!ovo je samo predlog .

sad je pitanje da li bi to uopste doslo u obzir ?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #65 on: November 01, 2008, 05:33:13 PM »

Ajmo ponovo, posto niko ne zna kako sta leti tj. svako zna kako leti njegov model, dajte da se nadjemo prvi put samo na letenju, da vidimo gde smo, kakvih modela sve ima, itd....

Slažem se.

Quote from: mirce
U pricu se uvodi elektro, naravno da treba, ali vise niko ne spominje sajle i vitlo. Pa, takvih modela ima isto koliko i elektro. Sta sad, ako Zemunski aerodrom nije adekvatan onda tamo da lete samo elektro, a ovi drugi, sta, da nedodju... Malo nema smisla...

Druge nisam spominjao, pričao sam u svoje ime i za šta bih se opredelio. Sajle, vitla su mi interesantna iz priče, nikada ih u upotrebi nisam video i ne bežim od njih. Uostalom može se napraviti podela na 2 kategorije, one koji će leteti elektro i one koji će da lete uz pomoć vitla...

Quote from: mirce
Ako neki teren nije adekvatan za organizaciju pa, necemo ici tamo. Sta da se radi. Za jedrilice bar ima livada kliko hoces.
Slažem se, btw ni u jednom momentu nisam forsirao zemunski aerodrom. Pogotovo za ovu vrstu takmičenja!!!

Kako me ne bi ponovo pogrešno razumeli istupam iz ove teme, jer nemam dovoljno iskustva, tj. ni malo u ovoj kategoriji-temi.
 :rock

P.S. Bobane to je već druga vrsta takmičarske kategorije, koja se ne uklapa u ovu temu, tnx na predlogu...
;)
« Last Edit: January 11, 2009, 07:36:00 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #66 on: November 01, 2008, 05:41:57 PM »
Kod free flight elektro modela F1Q postoji ovo pravilo.
Baterija NiMh ne sme biti teža od 125 gr, a Litijumska  ne teža od 90 gr. Rad motora 25 sekundi. I drugih ograničenja nema.
Sigurno na bateriju od 90 gr ne mozes da stavis nekakvu alu od motora.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:36:34 PM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #67 on: November 01, 2008, 05:49:07 PM »
Ne razumem se mnogo u jedrilicarstvo, ali mislim da je Magic-ov predlog najjednostavniji. Ako svi imaju isti set-up, ograniceni vremenom, nece svi dostici isti rezultat, sto znaci da ce se neko za odredjeno vreme popeti vise, a neko manje, u pitanju je samo vestina pilota.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #68 on: November 01, 2008, 05:51:14 PM »
Što reče Saburo, takođe, istupam iz ove teme.

Napravite pravila kakva neki žele.

Samo obraite pažnju na ravnopravnost.
Ne postoji velika zavisnost između motora, elise i baterije.
Na kantar neće moći da se odredi mogućnost penjanja ni sa 100% greške... ali kao što rekoh odustajem od dalje diskusije...

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 07:37:27 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #69 on: November 01, 2008, 06:13:53 PM »
Ja nisam mislio da svaki modelar ima svoje vreme rada motora, nego na terenu prema snazi motora da se odreda grupe (kao sto je neko napisao do 150w jedno vreme do, ne znam, 300 w manje itd...) pa ko se gde nadje sa snagom.

Inace najlakse je naci se uvredjen ili ne znam sta drugo pa, odustati... Sta je sad, verovatno necete ni doci na letenje??????
Cemu onda sve ovo. Sem Boce i mene niko nije nista napisao KONKRETNO, samo se dopisujemo i truckamo bez veze...

DA LI HOCETE DA DODJETE NA LISICJI JARAK IDUCE NEDELJE SA JEDRILICAMA???????

ODGOVORITE da znamo dali da se mlatimo sa ovim ili da i ovo bude po ko zna koji pokusaj da se nesto napravi...

Mirce

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #70 on: November 01, 2008, 06:34:31 PM »
Pa sada ako niko drugi nije nista rekao, nego se truckamo bez veze...
Kratak ti fitilj po obicaju :)

Do kraja godine (ove 2008. ) mozemo realno da se po ovom pitanju skupimo bar jedno 2-3 puta. Verujem da ce biti lepog vremena  (sto se meteorologije tice)  za to.
Tokom tih 2-3 okupljanja mozemo da donesemo i konretnije zakljucke. Mozemo da i izmerimo sve parametre i da to i u praksi probamo , vidimo dokle to ide, kako ide...
Znaci MERENJE! Pa sada ako i ovo nije neki predlog onda sta je?
Za sada ostaje ovih par tvojih i Bocinih predloga da to bude osnova (baza) za dopunu (svakako), pa od  sledece godine da imamo vrlo dobre propozicije za neko novo takmicenje koje nazovi(te) kako god hocete. Ali ih bar imamo!
Sto se tice Jarka sledece nedelje, moj predlog (odgovor) je : DA (dolazim) , moze, prihvatam taj predlog, za to sam,...
KD

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #71 on: November 01, 2008, 06:36:42 PM »

Inace najlakse je naci se uvredjen ili ne znam sta drugo pa, odustati... Sta je sad, verovatno necete ni doci na letenje??????
Cemu onda sve ovo. Sem Boce i mene niko nije nista napisao KONKRETNO, samo se dopisujemo i truckamo bez veze...


Ne osećam se uvređenim, već se ne vidim kao neko ko je koristan u daljoj diskusiji na ovu temu. Kao što rekoh laik sam. To ne znači da sam izgubio zanimanje za ovu vrstu letenja ( kategoriju ) i što ne znači da se neću pojaviti na tom skupu na lisiÄčjem jarku, dakle dolazim, jedino me ispit može sprečiti. Jedrilicu nemam tako da dolazim samo da bih se informisao, Šta je to i kako to izgleda. Ko zna možda mi se na kraju i ne svidi pa dignem ruke... Nikad se ne zna. Za sad mi deluje primamljivo...
 ;namig
« Last Edit: January 11, 2009, 07:38:31 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #72 on: November 01, 2008, 07:00:50 PM »
Rekoh necu da pisem ali svrbe me prsti  :angel.

Zelite da se dobro zabavimo, da se fenomenalno druzimo, da popularizijemo ovaj sport, da privucemo klince?

Postoji jedan model, koji leti fenomenalno, ima ga vec dosta ljudi, neverovatno malo kosta, prakticno je ne unistiv. Kada vam dosadi svaki pocetnik ce ga oberucke prihvatiti ...

Model, brushless motor, regler, 4 servoa, spiner, elisa, baterija i punjac SVE ZA 120EUR ako budemo oraganizovani. Mislite da tako nesto ne postoji? Gresite!

Pitanje je samo dali zelimo da se vidi ko stvarno samo najbolje zna da jedri!!!


Pozdrav
« Last Edit: November 01, 2008, 07:29:34 PM by magic »
Veljko

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #73 on: November 01, 2008, 07:33:45 PM »
Saburo ,sustina mog posta je bila sa jednim pitanjem koplovano

::Zasto se ne resi problem modela tako da se naprave 6 identicnih modela koji bi sluzili i za ovakav dogadjaj!ovo je samo predlog .


A na ovo  nije hteo niko ni rec da progovori.... pa ljudi kao sto rece magic ::
::

 Pitanje je samo dali zelimo da se vidi ko stvarno samo najbolje zna da jedri!!!


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #74 on: November 01, 2008, 07:58:06 PM »
Kratak mi, mislim, fitilj... Zovi ga kako hoces...
Naravno da se nerviram kad vidim da sa puno price nista nismo uradili, a vec ima onih sto se povlace... Onih koji se nisu ni javili da nesto sugerisu ima jos vise (ti su mi jos gori) svi su nesto "u rukavicama", fini, slucajno da nesto ne napisu, da se nekom ne zamere...

Ajd da se onda par nas koji se ovde dopisujemo cujemo telefonom bice brze i jednostavnije... Ja cu zvati da nikog ne mora ni da kosta. Tolike sam pare spizdio u modelarstvu, par impulsa ni gore ni dole...

Sto se mene tice ja sam svasta pokusavao predhodnih godina da bih pospesio ovaj hobi. U nekim stvarima sam bio manje u nekim vise uspesan.
Cinjenica je da zam iskreno zeleo da se nesto desava, da se stvari pokrenu na bolje...
Pola modelara leti sa modelima i opremom koju sam donosio iz Madjarske, organizovao skupove, zvao na letenja i druzenja preko cele godine, putovao po svetu snimao takmicenja, delio DVD-e, ove godine obucio 4 nova modelara, nabavljao im opremu, reglirao modele, svima koji su uvozili pomagao oko prodaje modela i opreme, pisem na ovom forumu zeleci da svoja iskustva prenesem i novim modelarima....Ko je jos to radio kod nas, pa naravno da mi je kratak fitilj kad vidim da da ni 24 sata nismo sastavili a, vec se povlacimo...

Moze neko da se ljuti, ali oko jedrilica nema mnogo onih koji imaju vise iskustva, sto domaceg sto sa stranih takmicenja... Pa, sad posto je to tako, uzimam sebi za pravo da nesto kazem.

Prvo, klasa gde mogu mali elektro, Stork, vitlo i sajla NE POSTOJI nigde na svetu. Mi bi voleli sve to udrobreljno, ali to svakako ne moze. Oko toga je i najveca rasprava, jer startovanja, nema teorije, da budu fer za svakoga.
Zato je predlog, da svi letimo isti model, najposteniji. Nazalost ni to (zbog love koja treba da se ulozi) tesko da ce proci.

Drugo, stavite prst na celo pa, razmislimo kako ce, to neko, takmicenje, izgledati....

Skupicemo se kao  bilo kojeg drugog dana kada idemo na letenje s'tim sto ce nas biti manje jer ce se leteti samo jedrilice. Neko (evo ja se javljam dobrovoljno) odstampace tabele za imena, vremena i sve sta treba, stoperica ce biti samo ako svako donese svoju i opet se ja javljam, da napravim one trake za merenje koliko je ko precizno sleteo od tacke cilja...

Cisto sumnjam da ce sem stolica koje izvadimo iz gepeka imati i gde da se sedne, a o nekom stolu nema ni reci...

Sad, dalje, takmicenje traje od recimo 11-14 casova, prijava je slobodna sto znaci ako hocu da letim nadjem nekog (mog konkurenta) da mi meri vreme, prvo koliko radi motor pa, onda ono u vazduhu. To znaci da taj koji meri mora imati dve stoperice. Ako ce vise nas da leti istovremeno moramo imati vise tacki za sletanje (ajd' to se lako napravi kao i trake za merenje) potom bar 10 stoperica...

Za evidenciju takmicenja treba neko da pise podatke, a bilo bi dobro da se taj ne takmici. Nacu cemo i tu nekog....  I, to je to, kraj...

Nazalost ovo je surova realnost.
Naravno, ako celjad nisu besna kuca nije tesna, pa, i ovo moze da bude veoma lepo zezanje sa letenjem da bas ne peglamo vazduh bezveze.

Nemojmo se zanositi da ce biti mnogo bolje...

Mene jedrilice bas nesto vise i ne privlace, ali sigurno bih dolazio ako nista drugo zato sto volim modelarstvo.
Nekad dok su se ova F3J takmicenja kod nas odrzavala nisu bila Bog zna sta... Trenutno mi o onim vremenima mozemo samo da mastamo... A kad neko bude otisao, bar, u Madjarsku ili Rumuniju (ja bio) da vidi sta je takmicenje onda ce mu sve biti jasno gde smo mi to...

Zato se ne nalazite uvredjeni sto neki predlozi ne prolaze jer jednostavno nisu primenjljivi ni kod nas jer se tako nigde na svetu ne radi.

Bolje spremajte modele pa, dodjite da prvo letimo jedrilice pa, cemo potom videti gde to vodi.

Drago mi je da su neki vec rekli da ce doci. Nadam se da ce i drugi slediti nas primer.

Pozdrav

Mirce