Author Topic: STANKO-KRUSEVAC  (Read 12750 times)

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #15 on: June 06, 2012, 09:40:16 PM »
Da to je utva 75 koja eto stoji tako vec dve godine..imam par propusta koje sam uvideo tek nesto kasnije ali da se srediti,planiram da postavim neke slike izrade samog modela..a sto se tice Savinog komentara apsolutno se slazem..jer prilikom startovanja modela svecica se natopi gorivom pa je skoro nemoguce uzariti svecicu..jedino resenje tada je okrenuti model a to nije bas prakticno svaki put..inace u samom letu sve funkcionise kako treba!Recite mi Savo kakvo iskustvo vi imate? znam da vam je pajper omiljeni model..koliko je ono bese komada izaslo iz vase radionice??? :)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #16 on: June 06, 2012, 09:47:40 PM »
Secam se da je Coka negde pisao o polozaju motora, sta, kako, zasto... Evo, iskopah post. http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7591.msg46550.html#msg46550
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #17 on: June 06, 2012, 10:22:29 PM »
Coka je problematiku položaja motora veoma slikovito objasnio. Svi Pajperi koji su izašli iz moje radionice imaju motor sa cilindrom na desnoj strani.Taj položaj diktira i položaj auspuha na motoru.Gotovo u svim slučajevima treba modifikovati trup kako bi stao auspuh. Najčešće je to polukružni kanal od balze koji prati oblik auspuha.
Neki proizvođači čak za levu stranu daju plastični odlivak koji imitira box motor. U svakom slučaju ja bih okrenuo motor na stranu jer postoji verovatnoća oštećenje radilice kada se nalije gorivom. Druga mnogo veća opasnost je mogućnost povrede prilikom okretanja modela na leđa da bi upalio. Kod vraćanja u normalni položaj pomoćnik mora dobro da pazi na elisu.Malo pomaže obojen vrh elise u žutu boju jer se ona ocrtava kao žuti krug koji je najuočljiviji.  Bez pomoćnika neznam ni kako izvesti prevrtanje.
Inače Pajper leti za sve novce uložene u njega. Malo se klati, hoće da poskoči kod sletanja,  vremenom se navikne i na njegovu veliku finesu, sve u svemu jedan jako dobar model. Zna toliko sporo da leti da ga gotovo možeš rukom u letu uhvatiti. Kao svi modeli nevoli vetar.
Kada upoznaš tog Tvog žuću, naletećeš se i nauživati.   :big smile
ex pseudonijum: licider

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #18 on: June 07, 2012, 12:22:22 AM »
Treba malo vremena oko korekcije nosa trupa za ovu varijantu polozaja motora..svakako ima dosta logike..razmislicu o tome :) Pozdrav!

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #19 on: July 08, 2012, 10:42:16 PM »
Moj danasnji uspeh.. 8) 8) 8)















Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #20 on: July 08, 2012, 10:43:29 PM »

Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #21 on: July 08, 2012, 10:51:15 PM »
 :sljus sta uradi kako se to desilo??

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #22 on: July 08, 2012, 10:51:41 PM »
Posle proslonedeljne male nezgode u Trsteniku..ova sada je jako gora..model je u totalnom rascepu..od siline udara popucalo je sve zivo..cak i delovi aviona koji nisu imali direktan dodir tla..na slici je repni tocak koji je otisao skroz u suprotnu stranu..ovo nisam jos uvek doziveo!!



Srecom prijemnik je neostecen kao i servoi..za motor neznam a ostalo ZDRAVO ZBOGOM!!

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #23 on: July 08, 2012, 10:55:36 PM »
Ledjni let na nekoj srednjoj visini..medjutim otklon komandi repa nedovoljan da bi se model drzao u horizontali..?????!! Ili je nesto drugo u pitanju mmmm

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #24 on: July 09, 2012, 02:48:44 AM »
Pa po koji put,pobogu  :sljus
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #25 on: July 09, 2012, 10:48:09 AM »
Steta!!!Iako ne posedujem Pipera zelja mi je odavno da ga imam.Nisu ti oni bas za ledjni let i za neke akrobacije on je super da ga penzionerski letis(peglas vazduh), bas kao i pravog Pipera!Pozz

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #26 on: July 09, 2012, 08:47:11 PM »
Pa da bas to..peglas vazduh,neverovatno sporo moze da se leti..prava milina :) video sam i ja da nije za neke akrobacije..ali izinatio sam se,Radim sve ponovo ispocetka,materijala imam fali samo folija a i to mozemo da resimo :big smile
Model pajpera imam skoro 8-9 godina odavno je bilo vreme za neku zamenu??? Mozda iskoristim krila pa napravim drugi model..npr.Voyager 108 krila su potpuno identicna jedino sto je trup malo siri nego kod pajpera..Razmisljam?! mmmm



Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #27 on: July 09, 2012, 09:17:26 PM »
ja nešto nisam ljubitelj tih visokokrilaca, ali ovaj je apsolutno predivan.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #28 on: July 09, 2012, 10:26:15 PM »
Pozdrav Stanko  (pijemo)

Sva ova priča sa Piperom mi je vrlo poznata. Imam sličan model, malo lošije izrade, ali fenomenalan za "penzos" popodnevno letenje. Bio je u identičnom stanju kada sam uspio da "sletim" na vrh jarbola sa zastavama na sportskom aerodromu u Nikšiću. Udario u vrh jarbola, ugasio se i pikirao sa 8m na nos. Oštećenja su bila identična kao u tvom slučaju, sastavio sam ga od ljuski sa mjesta pada i danas ga letim sa velikim zadovoljstvom, stvarno pravi avion za uživanje.

Zato, ne odustaj od Pipera  (work)  (pijemo)

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: STANKO-KRUSEVAC
« Reply #29 on: July 10, 2012, 03:48:21 PM »
Hahahahaha..svidja mi se prica skroz :) sastavljao sam ga ja hiljadu puta..doduse moje letenje je u svakom slucaju jako bolje i sada za barem jednu nijansu 8) Nema vise ledjnog leta narocito na malim visinama..epa valjda sam sada iskusio sve moguce greske,lomove nepredvidive situacije i postao malo zreliji ") (nene)..bice to opet pajper ipak je to jedan od najlepsih scala modela..Pozdrav druze i tebi (pijemo)