Author Topic: Hladjenje elektro motora  (Read 4766 times)

Offline rubiroza

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 123
Hladjenje elektro motora
« on: June 01, 2012, 02:04:42 PM »
S obzirom da na internetu nailazim na oprecne informacije i misljenja, zamolicu vas za savet u vezi postavljanja ventilatora na hladnjak motora. Naime, da li je bolje da ventilator duva PREMA motoru ili da IZDUVAVA topao vazduh?



Na internetu sam pronasao da neki rade ovako, a neki onako. Cak sam nasao i kompromisno resenje sa 2 ventilatora na hladnjaku, gde jedan uduvava, a drugi izduvava.

« Last Edit: June 01, 2012, 05:16:13 PM by magic »

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Hladjenje motora
« Reply #1 on: June 01, 2012, 02:46:46 PM »
Vecina vantilatora koje mozes kupiti kod nas a i preko je konstruisana da duva vazduh na hladnjak, jednostavno resenje je okrenuti ga pa da se dobije ventilator koji izvlaci topao sa hladnjaka ali to nije i najbolje resenje posto za to nije konstruisan !

Po mom iskustvu koje vuce malo korene jos iz hladnjenja PC komponenti NAJEDNOSTAVNIJE resenje je staviti jedan ili vise ventilatora koji duvaju hladan vazduh NA hladnjak ! ...1. vecina hladnjaka je tako konstruisana 1. vecina ventilatora je tako konstruisana 3.najednostavnije i dovoljno efikasno

Za hladnjenje koje bi izvlacilo topao vazduh mora sve posebno da se projektuje i konstruise a to u velikoj vecini slucajeva nema smisla bar sto se rc modela tice. U suprotnom efikasnost je daleko manja nego kod prvopomenutog primera (a u teoriji bi trebalo da je drugi sistem bolji ali SAMO AKO je ceo sistem pravilno isprojektovan i konstruisan)

Ono na sta bih ja najvise skrenuo paznju je TO da ako stvarno imas problem sa pregrevanjem motora i nije ti dovoljan pasivan ili mali aktivan hladnjak ONDA ustvari ti imas problem sa konstrukcijom CELOG sistema !!! Prvenstveno mislim na neadekvatan odnos prenosa a posle i na velicinu i snagu motora ! ...tako da bi to bilo bolje i jednostavnije resavati sa te strane ;) danas su motori i ostale komponente dovoljno jeftine da se moze priustiti 'zamena' motora pre nego projektovanje ozbiljnijeg sistema za hladjenje !
« Last Edit: June 01, 2012, 02:48:55 PM by Bigneda »

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Hladjenje motora
« Reply #2 on: June 01, 2012, 04:47:14 PM »
Najlogicnije bi bilo postaviti ventilator da gura u istom smeru kao i pravac kretanja




Cudi me da niko do sada nije probao praviti heat pipes do al. podnozja modela. Velika povrsina, velika ventilisanost.
Pretpostavljam da bi hladnjak napred doveo do disbalansa ili cestih ostecenja?

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hladjenje elektro motora
« Reply #3 on: June 01, 2012, 05:22:40 PM »
Dobra tema!

I ja se pripremam da stavim dodatni hladnjak na sve moje motore na 1/8 modelima. Dosao sam do nekog setapa koji mi daje temperaturu  motora od nekh 70C pri spoljnjoj od oko 25C sto znaci da ce za tople letnje dane biti potrebno dodatno hladjenje jer svakako ne bi trebalo preci 80C na motoru.

Kao sto rece Bigneda ako neko relativno jednostavno resenje ne pomaze onda je problem u celom sistemu tj. odnos kV motora, Voltaze baterije i prenosa. Ako se tu pretera tempereturu nece nista moci da adekvatno spusti!

I malo off topic ali nije za zgoreg da se pomene. Sa elektro motorima je relativno lako dobiti vrlo brz model ali ce on na stazi biti slabo upravljiv i dzaba sva ta snaga kada se samo rasipa. Ja sam moje modele nastelovao tako da imaju iste performanse kao sa nekim kvalitetnim glow motorom i to je stvarno dovoljno!

poz
« Last Edit: June 01, 2012, 05:31:30 PM by magic »
Veljko

Offline rubiroza

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 123
Re: Hladjenje elektro motora
« Reply #4 on: June 01, 2012, 08:14:34 PM »
Ok, znaci ventilator bi trebao da duva PREMA motoru.
I jos nesto. Nekada se uz ventilator dobija i adapter kojim se ventilator pomera u stranu. Cemu to sluzi?