Author Topic: GoPro nosač kamere, verzija 2  (Read 13110 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
GoPro nosač kamere, verzija 2
« on: July 15, 2012, 08:58:45 PM »
Evo ga i naslednik moj GoPro nosača, vrlo sličan koncept, ali sa upeglanim nedostacima sa prošle verzije.

Ovaj put sam se odlučio da ne idem na varijantu lemljenja vitroplasta sa bakrom, već da idem na čist vitroplast (ili karbon), debljine 1.50mm, pri čemu će spojevi biti inicijalno napravljeni distancerima, a onda panele zaliti epoksijem.

Na prošlom nosaču najveći nedostatak je bio pivot na nick osi.. Na prošlom modelu sam samo ubacio vitroplast šipku od 6mm i to je to.. Međutim, to i nije baš najsrećnije rešenje kada se traži neka preciznost... Takođe, na prošlom nosaču sam vrlo liberalno ostavljao po 0.50 i 1.00 mm lufta u projektovanju, i onda je kasnije nastao vrlo velik prolem da se to utegne, jer malo po malo, nakupi se luft od 5 mm na krajevima nosača. Ovaj put sam sve maksimalno utegao, bez ikakvih prepusta.

Pivote za Nick i Roll ose sam kompletno redizajnirao, Nick osa sada koristi ležajeve od T-REX 700 (D19 x d10 x 5 mm), i u kombinaciji sa ultra-brzim servom (0.03sec/60deg) mislim da će da bude ubica. Roll osu sam isto tako napravio pomoću zupčanika, stavio sam redukciju prenosa da bi dobio na preciznosti, a brzina roll servoa je 0.07sec/60deg, maksimalan roll ugao je oko 50 stepeni, dok nick može da ide do 130 stepeni.

Pošto za sastavljanje koristim gotove elemente iz Burklina (10x10x10mm kockice sa M3 navojem), moguće je vrlo lako zameniti ploču na nick osi, i da se umesto GoPro-a montira neki kompakt širine do 100mm.

Konfiguracija za GoPro:


Konfiguracija za kompakt:


Maksimalan roll ugao:


Exploded view:



Ovo planiram da pravim u toku ove nedelje, servoi sa HobbyKinga su mi stigli na carinu ovde, očekujem ih da stignu u narednih par dana, onda ću još jednom da prekontrolišem sve dimenzije, i da se dam na izradu...
« Last Edit: July 15, 2012, 09:01:36 PM by danko »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #1 on: July 15, 2012, 09:47:46 PM »
Danko, sve je super odradjeno, ali jedna jedina zamerka, zasto se patite za zupcanicima ? skupa proizvodnja i dodatno mesto za pojavu virbacija

Nijeda skuplji gimbal, u stvari kupovni, nema zupcanike, ili je kais ili je direkt polugica,

ako vec radite nesto ovako dobro,

 uzmite neki mali kais, recimo sa repnog pogona rotora za T-rex 450 ili slicni

od tog kaisa imate da uklopite bar 3 mala kaisa za gimbal.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #2 on: July 15, 2012, 10:12:24 PM »
Rado bi ubacio kaiš, ali nisam nigde našao kaiš obima nekih 250mm i 3-5mm širine... Ovo što ima za repne rotore se mora nastavljati, što nije problem kad ti imaš 30cm između zupčanika, ali kada je sve tu, taj spoj bi samo izazivao preskakanje i udare/vibracije..

Pre par meseci sam bio u Belt&Co u Zemunu, tamo mi rekoše da imaju neke 'gumene' cevi iz kojih seku kaiševe na meru, ali sam došao pred kraj radnog vremena (u 15h, a radno vreme do 16h), pa je majstora mrzelo da mi pokaže šta ima, morao bi da idem ponovo tamo, da odaberem šta mi odgovara, pa da mi daju fakturu, pa da platim preko firme pošto ne može u kešu, pa da onda kad im se proknjiži uplata da odem do njih da to pokupim... Sve je to super, al za toliko cimanja ja napravim kakav god hoću zupčanik...

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #3 on: July 15, 2012, 10:28:06 PM »
Mada možda bi i mogao da koristim ove od repnog rotora, ne moram čak ni da ga spajam. Mogu samo da ga zašrafim dva kraja za onaj dole odsečeni deo, prebacim preko gornjeg, zategnem, i taman time ih i razdvojim tako da prenos ide preko kaiša...

U suštini ne bi trebao nikakvu izmenu da pravim za tu varijantu, pa ću da probam svakako i to...

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #4 on: July 15, 2012, 11:03:38 PM »
Ali danko, nema druze ceo krug, tebi se gimbal okrece mozda 90 stepeni ukupno, 45 gore i 45 dole, nema okret celog kruga,


znaci bukvalno mozes da nastavis bilo kako da ga nastavis, mada ima i gotovih za male pare


http://www.foxtechfpv.com/reducer-belt-for-ds02-gimbal-p-561.html

to je za ovaj, a koliko vidim da ti radis skoro isti kao DSO2 sa linka 

 http://www.foxtechfpv.com/ds02-gimbal-for-dlsr-cameras-p-558.html

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #5 on: July 15, 2012, 11:15:54 PM »
Nick može da mi se vrti oko 220 stepeni (110 stepeni u svaku stranu), međutim nije to problem, problem je što se oni spajaju tako što se na sastavu sa donje strane ubaci kontra parče i tako zalepi ili stegne metalnim pločicama... I onda kada se vrti, svaki put kada to naiđe na zupčanik nastaće udarac koji će zavibrirati kameru... Ne mora opšte da se okreće za 360 stepeni, dovoljno su zupčanici blizu jedan drugoga da on nema mnogo lufta na praznom kaišu, i taj spoj će stalno udarati negde..

Rešenje toga bi bilo da uopšte ne spajam kaiš, već da ga zašrafim/zalepim za ispod odsečeni deo, i da onda razdvojim zupčanike za nekih 6mm koliko imam prostora, i taman tako zategnem kaiš. Recimo ovako:


Ali za sada ću probati sa zupčanicima, a to sa kaišem uvek mogu u budućnosti da probam, bez ikakvih izmena na nosaču..

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #6 on: July 15, 2012, 11:33:02 PM »
Bravo,  tacno tako, znaci iseku se i krajevi ucvrste, to je i najbolje resenje za sad !

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #7 on: July 26, 2012, 06:47:30 PM »
Delovi za GoPro nosač V2.0 su mi skoro svi gotovi (ostalo je još da mi urade ležište za GoPro ali to će biti još večeras gotovo), pa sam uradio jedno brzinsko sklapanje da vidim kako delovi naležu.

Uglavnom čovek koji je radio CNC isecanje je posao uradio brutalno dobro, čak je i ošmirglao ivice pre nego što mi je isporučio delove.

Vitroplast je rađen na CNC ruteru, zupčanici i distancer na CNC laseru, a ova ležišta za kuglični ležaj i osovina za roll na običnom strugu


Ležaj se nalazi u sendviču između ova dva dela, i kada se ubaci unutra i malo jače upresuje rukom da sve legne kako treba, i rotiranje je besprekorno.



Ovo je polu-gotova varijanta, i ovo sve ovako sa servoima je teško 220 grama, od čega su samo metalni šrafovi teški 40 grama.



Tu još treba da dođe ležište za GoPro od klirita, prstenovi i gomila M2 šrafova za prstenove, ali to sve cenim da će dodati možda još nekih 40-50 grama na težinu maksimalno.

Ostalo je da sačekam to ležište za GoPro, lakiranje vitroplasta, bušenje rupa na zupčanicima i šrafljenje za servo, i još ću da vidim da li da metalne šrafove menjam sa plastičnima ili da ostavim ovako kako jeste.
« Last Edit: July 26, 2012, 06:51:56 PM by danko »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #8 on: July 26, 2012, 09:00:26 PM »
Da sam na tvom mestu, samo bi ga lakirao da se ne prlja lako i kraj, i ovako izlgeda Extra!  (res)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #9 on: July 26, 2012, 09:04:04 PM »
Servo koji koristis za ovaj nosac je onaj super brzi sa HK??
Postavi link

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #10 on: July 26, 2012, 09:22:26 PM »
Da, to su servoi sa HobbyKing-a.

Za ROLL osu koristim ovaj:
Power HD 3688HB Digital Servo
Speed @ 6V: .07sec
Torque @ 6V: 2.8kg/cm
Weight: 26g
Cena: $21.84
Link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18399

Za NICK osu koristim ovaj:
Mi Digital High Voltage Metal Gear Servo
Speed: 0.04sec/60deg (6.0v) - 0.03sec/60deg (7.4v)
Torque: 7.00kg.cm (6.0v) - 8.40kg.cm (7.4v)
Weight: 61g
Cena: $36.53
Link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18399


Sutra popodne ću ga namontirati finalno, moram da lakiram najverovatnije u neku sivu, i da montiram zupčanike na servoe...
« Last Edit: July 26, 2012, 09:35:17 PM by danko »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #11 on: July 27, 2012, 06:25:16 PM »
 :)aplauz :jaki:

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #12 on: July 27, 2012, 10:46:11 PM »
Danas sam ga izlakirao, odlučio sam ipak da idem na plastične šrafove i uštedim 40 grama na težini, sve je leglo kako treba, i za sada izgleda da bi snimci trebali biti korektni :)

Sutra mi ostaje da nakačim GoPro nosač, povežem 6V UBEC i konfigurišem mikrokopter... Za sada ću leteti sa tom varijantom, a već pravim nešto sa akcelerometrom i arduinom tako da bi trebao da dobijem neku 'narodnu' varijantu picloc-a.














Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #13 on: July 30, 2012, 07:57:23 PM »
Nikad ne veruj ženi koja laže!

Odnosno, nikad ne veruj Kineskim specifikacijama :)

Oba servoa sam vezao na 6V preko UBEC-a, međutim nick servo je prvo radio a posle odbio saradnju... Kada sam ga priključio nazad na 4.8V sve radi normalno... Ali dobro, nick osa i nije nešto posebno bitna tako da tu može da ide sa brzinom od 0.08sec/60 (ako je i to tačno) :)


Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: GoPro nosač kamere, verzija 2
« Reply #14 on: July 30, 2012, 10:49:59 PM »
Ovi servoi http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9392__Turnigy_MG90S_Metal_Gear_Servo_1_8kg_13_4g_0_10sec.html  su mi na eleronima ovog aviona http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8834.45.html  i kad stavim petocelijsku bateriju NiMH eleroni lude,vibriraju nenormalno,a kada prikacim cetiri pomenute baterije,rade normalno.
Znaci isto lazu da moze da rade na 6 volti.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK