Author Topic: Molim za savet - pomoć  (Read 3532 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Molim za savet - pomoć
« on: July 25, 2012, 01:24:32 AM »
Pre nego što sutra odem u bateri shop i tamo im se malo "##$%%(%%#)/%&)/%(&$ familije, ajde prvo da pitam...

Dakle, godinama kupujem Duracel NiMh baterije od 2650 ili 2450 mAh. Tako sam uradio i pre neki dan i za P 47 kupio 4 paketa baterija, 2  x 5 ćelija za prijemnik i servoe, 1 x 3 ćelije za svetla i 1 x 6 ćelija za paljenje motora.

U radnji su mi, kao i svaki put zapunktovali baterije i na + i - krajevima zapunktovali limčiće na koje sam (kao i svaki put) ja kasnije kod kuće zalemio kablove. Kablovi su oni crvena i crna žica, ista kao na servoima.

Pošto mi trebaju baterije za prijemnik i servoe, prvo sam krenuo da punim njih. Priključio sam prvu bateriju, namestio discharge na 700mAh i charge na 300 mAh.
Ustvari, nisam ništa ni namešao, to tako stoji već godinama na punjaču...   

Sve u svemu, baterija je bila skoro prazna, tako da je vrlo brzo počela da se puni, ali na nekih 650 mAh punjač je javio da je baterija puna!!!

Ponovio sam postupak i u "drugom pokušaju" je sve bilo OK, baterija se na kraju lepo napunila...

Sa drugim pketom sve je iz cuga radilo kako treba... Super...

Danas da napunim bateriju za paljenje, kad ono medjutim...

Discharge sam namestio na napon od 7,2 V - pošto je baterija od 6 ćelija, struje pražnjenja i punjenja iste kao i svaki put...

Nije ušlo 100 mA u bateriju punjač je već signalizirao da je pune i prkinuo je punjenje. Par tuta sam ponovio ciklus pražnjenja i punjenja, ali ništa...

Ista priča je i sa malom baterijom za svetla.
Pošto punjač ima displej, gledao sam šta se dešava, za 2 minuta napon je narastao za 0,5 V a li je ušlo samo 10 mAh. Posle 20 minuta, napon je bio 4,3V ali kapacitet samo 100 mAh...

U čemu je problem? Da li su baterije "truba", ili je možda loše zapunktovano, ili sam ja nešto zeznuo dok sam lemio žice na one limčiće koje su mi ostavili u bateri shopu na + i - izvodima?

Ili je nešto četvrto?

Hvala unapred na odgovorima...

Pozdrav

Mirče

 

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Molim za savet - pomoć
« Reply #1 on: July 25, 2012, 04:24:21 AM »
Lose baterije, nema tu razmisljanja, matore, stoje dugo.

  A sto ti ne koristis neki LIPO paket ?  NIMH i NICD su prevazidjene baterije iz mnogo razloga.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Molim za savet - pomoć
« Reply #2 on: July 25, 2012, 04:27:36 AM »
Mirce kupi negde SANYO ENELOOP i zaboravices sve ostalo.....

 4e ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Molim za savet - pomoć
« Reply #3 on: July 25, 2012, 09:37:48 AM »
Isto mi se desilo kada mi je lik punktovao NiMh bat...Dodjem kuci punim, praznim, ista prica kao kod Mirceta.Odem u servis koji mi je to radio i naravno ogradili se recima da se te bat.ne punktuju i da oni tu nista ne mogu...Jedna bat.u celom tom paku je neispravna i ona lazira napon.Bacim sve to u kantu, opsujem one "punktadzije" sebi u bradu i kupim LiPo po duplo manjoj ceni, duplo pouzdaniju bat!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Molim za savet - pomoć
« Reply #4 on: July 25, 2012, 10:29:16 AM »
imao sam  dva puta problem sa tim batery shop-om.

jednom sam imao slicne simptome kao i ti da baterija cas radi cas ne radi,
te puna pa opet prazna. uzork je bio - lose punktovanje.

drugi put, trazio sam enelop baterije (i rekao im bele plavim slovima pise enelop na njima)
medjutim kada sam otvorio paket unutra su bile neke baterije koje su sarene i na njima od enelopa stoji
samo neko bezvezno slovo E. nista drugo. reklamirao sam im ali su tvrdili da je to to.

predlog. kupi ove baterije.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25024__Turnigy_AAA_LSD_900mah_Low_Self_Discharge_ready_to_use_.html

meni su se pokazale kao fenomenalne. spakovao sam u paket 6 komada i stavio u stanicu.
odusevljen sam. ranije sam posle letenja, svaki put punio baterije a sada mozda tek svaki treci izlazak i
nikada nije sisla ispod 40%.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Molim za savet - pomoć
« Reply #6 on: July 25, 2012, 11:18:16 PM »
Hvala svima...