Author Topic: Pomoc pri odabiru elektro pogona  (Read 8099 times)

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Pomoc pri odabiru elektro pogona
« on: August 06, 2012, 10:44:01 PM »
Molim pomoc oko odabira pogona za ovaj model:

http://www.blackhorsemodel.com.vn/index.php?mod=pro&act=detail&pid=179

Interesuje me ovaj motor znam da je malo prejak ali mi tako nesto odgovara jer bi ga  prebacio na sledece model koji bi sigurno bio veci i za koji bi odgovarao, a uz to ima 6s lipo 3 komada koje bi sa njim koristio:

http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=5325&serie=16&line=GOLD

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #1 on: August 06, 2012, 11:15:02 PM »
To sto gledas unapred je jako dobro, narocito ako planiras kupovinu brendiranog proizvoda kao sto je AXI, jer to prodati polovno nekome po iole prihvatljivoj ceni u zemlji Srbiji je mission impossible, a narocito ako se radi o jednom ipak dosta specificnom motoru.

Ovaj motor je nekih 170g tezi nego sto bi trebalo od nekog recimo idealnog AXI 4130/16, sto ce na modelu od oko 4kg (koliko ocekujem da bude u letnom stanju) a narocito na modelu ovog tipa biti neprimetno tako da tu ne vidim nikakav problem. Stavis 18x10 i ima da leti za sve pare.

Ono sto me u ovom trenutku vise zanima je gde si ga planirao za posle, o kom tipu ili jos bolje ako vec znas o kom konkretno je avionu rec? Ovaj motor moze puno da da na 6S ali da bi ga iskoristio do kraja treba da ide na 19x12 i tada vuce blizu 100A, to za njega nece biti problem ali moze da bude za baterije koje vec sada imas posto predpostavljam da planiras da nastavis da ih koristis i na tom nekom novom modelu.

poz
« Last Edit: August 06, 2012, 11:18:28 PM by magic »
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #2 on: August 06, 2012, 11:57:17 PM »
Hvala Veljko na ovom odgovoru poslusao sam tvoj savjet i u pravu si bolje ovako da svi vide i komentarisu... Planirao sam posle ovog modela uzeti j-3 cub 1/4 od hangara9... Da li bi mi pojasnio zasto ce baterije trpiti jer nisam bas upucen? Nemam uopste namjeru prodavati motor za to bih ga iskoristio i za veci jer znam da ga moze vuci bez problema, a baterije ne moraju za taj veci model neka izdrze 2 godine, uzecu nove... samo se pitam da li ce taj motor izdrzati

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #3 on: August 07, 2012, 09:28:54 AM »
Pogledao sam na hangarovom sajtu o kom modelu je rec i trebalo bi da na poletanju bude oko 7kg sto je za motor koji planiras granicna vrednost. Po eCalcu sa elisom 20x10 bi imao zadovoljavajuce performanse i motor bi vukao oko 90A a to znaci da ce u letu biti stalno na oko 40A, vreme leta koje mozes da ocekujes u slucaju i da su baterije od 5000mAh je tu negde oko 6min.

Po meni je sve ovo malo nategnuto, ne toliko zbog motora koliko zbog samo 6S, mada ako se model leti bez nekih egzibicija moze i da prodje.

poz

« Last Edit: August 07, 2012, 09:34:22 AM by magic »
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #4 on: August 07, 2012, 12:06:19 PM »
pretpostavljao sam ja da ce to biti skakljivo, jos me ovo interesuje imam jos jedan model od hackera kome u preporuci pise da radi na 8s i ja mislim da bi on bez problema vukao pipera? jesam u pravu? sad me jos interesuje da li bi on vukao moju cessnu na 6s? i kakva bi mu tad bila potrosnja na 6s?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #5 on: August 07, 2012, 12:36:34 PM »
Ima mnogo motora od Hackera koji su preporuceni za 8S, ako mi kazes konkretno koji je motor u pitanju mogu da probam da pomognem, ovako  (nene).

poz
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #6 on: August 07, 2012, 01:28:10 PM »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #7 on: August 07, 2012, 02:01:39 PM »
Ako vec razmisljas o nabavci novih baterija za veci model onda je po meni bolje da ides na 10S jer onda imas i 5S baterije koje su daleko upotrebljivije nego neke od 4S na drugim modelima.

A konkretno za motor koji si pitao da li bi mogao da tera manji model na 6S, mogao bi svakako samo treba staviti vecu elisu, tu nesto oko 19x12.

"Problem" kod elektro modela su baterije ako covek pocne da kupuje nove baterije za svaki novi model koji ima, to onda postaje stvarno ne isplativo. Ja sam celu svoju flotu prilagodio jednom tipu baterija, 5S od 5000mAh i tretiram ih kao gorivo. Sa njima mogu da letim sve zivo od 150cm do 200cm raspona, naravno u raznim kombinacijama motora i elisa.

Nemoj da zuris, dobro razmisli i izvagaj, ako si vec isplanirao ova 2 modela za koja si pitao i vec imas 6S baterije onda idi tim putem, to ce ti sigurno potrositi naredne 3 godine zanimacije.

poz
« Last Edit: August 07, 2012, 02:08:12 PM by magic »
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #8 on: August 07, 2012, 02:50:52 PM »
U pravu si da bi bilo bolje ici na motor koji moze na 10s kad kupim taj veci model, ali sta da radim do tad da li taj motor koji radi na 10s moze pogoniti ovaj moj manji model aviona sa 6s baterijama?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #9 on: August 07, 2012, 06:24:28 PM »
Bojim se da, ako nastavite sa maštanjem, težina ne izađe na pet kila, a cifra je već preko 500€, samo za pogon! (motor+baterija+ESC) 4e
"Fabrički" preporučen motor+5S baterija+ESC je cca1kg...
Prečnik elise je 14" max !? - Model je iz grupe koja prvo diže rep...
........
Baterija 6S od 5.000mAh je cca800gr, motor koji si dao na linku je cca600gr, a odgovarajući ESC cca120gr...
Dimenziono se ne uklapa ni kapotaž ni nosač motora...

Pošto već imaš 6s baterije, nabavi motor i ESC samo za ovaj model:
motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=14405
ESC:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10331

Naravno, ovo je samo predlog!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #10 on: August 07, 2012, 06:44:07 PM »
Pozdrav Miso drago mi je da si se javio i dao svoje misljenje! Necu se sloziti sa tobom prvo jer ovo nije mastanje nego dijeljenje misljenja sa ostalima koji se razumiju vise nego ja, tako da bi mogao napraviti ispravan izbor i realizovati! Drugo sa cim se ne slazem jesu turnigy stvari sa kojima nemam iskustva ali sam naveo konkretno modele koji me interesuju, A trece jeste da je ukupna razlika izmedju preporucenog setupa i onog o kojem pricamo cca 500-600 grama...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #11 on: August 07, 2012, 10:40:04 PM »
U pravu si da bi bilo bolje ici na motor koji moze na 10s kad kupim taj veci model, ali sta da radim do tad da li taj motor koji radi na 10s moze pogoniti ovaj moj manji model aviona sa 6s baterijama?

Naravno da moze, kljucno je koja je maksimalno moguca elisa za manji model jer nisam nigde video da pise da je to samo 14" i cisto sumnjam da je samo toliko moguce na modelu od 1,9m raspona. Ono sto se meni kod ovog modela ne svidja nezavisno od cele price je polozaj baterije da bi model bio u tezistu. Krajnje je imbecilno resen jer baterije vise na nekim gumicama u kapotazu. Ja bih ovaj model zaobisao u sirokom luku!


A Miso za tebe stvarno preporuka da prestanes da pises na krajnje iritantan nacin, jer tvoj post pocinjes sa "... nastavite sa mastanjem ..." Kao prvo ovde niko nista ne masta sem tebe, jer je bilo podosta tvojih imaginarnih aviona, projekata i prodaja.

Ajde ti prvo zavrsi i poleti taj tvoj Piper pa se onda javi, dotle se mani corava posla. Taman te bre jedno vreme nije bilo na forumu, svi se ponadali, kad ono medjutim ...

poz
« Last Edit: August 07, 2012, 11:14:42 PM by magic »
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #12 on: August 08, 2012, 12:59:47 AM »
Nema sta ovim sam resio svoj problem u potpunosti znaci odluka je pala bice to neki jaci koji cu koristiti na 6s za ovaj manji model a kad motor prebacim u veci model povecam napon napajanja i to je to! Hvala puno Veljki na objasnjenju zasluzan je za moju odluku! Sutra porucujem motor pa cu otvoriti novi post i opisati sve detaljno i staviti slike... Veljko samo jos jedno pitanje koju elisu da uzmem uz ovaj model i koliko mislis da ce vremeski moci letjeti sa 6s 5000mah
http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=5320&serie=28&line=GOLD

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #13 on: August 08, 2012, 01:41:04 AM »
Samo da dodam mjerio sam visinu tako da elisa sve do 20" nije problem

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri odabiru elektro pogona
« Reply #14 on: August 08, 2012, 09:31:50 AM »
Motor koji si izabrao imam i ja na Windu 110 i jako sam zadovoljan. Trenutno na njemu imam 18x10 ali moze da tera i 18x12 na 10S. Ako 20" nije problem onda 20x13 ili 20x14 na 6S, tu dimenziju imas kod raznih proizvodjaca. Vreme leta barem 10min.

poz
« Last Edit: August 08, 2012, 09:36:52 AM by magic »
Veljko