Author Topic: Brushless gimbali uskoro  (Read 27897 times)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #45 on: March 11, 2013, 09:22:46 PM »
Nakon nekoliko dana bolovanja, konacno sam dosao ksebi i malo radio nesto,

prvi video sa brushless gimbala sa Alexmos kontrolerom.
Inace vidim da mije dobro kalibrisan u svim osama ali vec je padao mrak pa nisam imao vremena za sve.

« Last Edit: March 11, 2013, 09:38:38 PM by djbojan »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #46 on: March 11, 2013, 09:37:14 PM »
Dobro je. Malo se horiznt "iskrivio" kada si ga popeo. Verovatno da početni ugao nosača nije bio dobar, ali je stabilizacija malih pomeraja savršena.  (thumb)

Off: Zameni link sa Youtube-a koji ispiše kada pritisneš Share ili Like. Onda će se pojaviti video i u postu.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #47 on: March 11, 2013, 09:42:10 PM »
Ma pisao sam sa telefona, pa nisam mogao da biram kako cu zalepiti link  ()-()

  Bitno da radi dobro, ako i ima vibracija,

to je jer nijedan motor niti elisa nisu balansirani, a i nije uradjena kompletna kalibracija kontrolera

 pa kad ga okrenem u mestu u levo ili desno (ruder) on mi pomeri roll osu.  To radi provereno nego nisam stigao da uradim kalibraciju,

 menjao sam firmware pa nisam sve kalibrisao, pre update-a je sve bilo ok,   zurio sam padao je mrak.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #48 on: March 11, 2013, 10:31:03 PM »
Odlično! Svaka čast! Znači, da prionemo na Alexmos-a!

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #49 on: March 12, 2013, 02:02:10 AM »
Odlično! Svaka čast! Znači, da prionemo na Alexmos-a!

Pa bas i nema sta da se prione, gimbal se relativno lako napravi, ili preradi neki koji imate, nego potrebno je kupiti Alexmos kartice.  ()-()

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #50 on: March 12, 2013, 08:41:21 AM »
Bojane cestitke.
Imam pitanje u vezi motora.Ja imam viska motora Turnigy 2217 (12 polova 14 magneta) hteo bi njih da upotrebim za gimbal.Zanima me kako da izracunam koliko treba namotaja zice odredjene debljine.Ti si premotao (na Pitch osi je  130 namotaja 0,20mm zice po kalemu, a na Roll je 160 namotaja iste zice).Zasto su razlicita motanja?

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #51 on: March 12, 2013, 08:47:12 AM »
Po nekom mom razmisljanju je roll osa teza dosta od pitch ose jer pomeras ili drzis mnogo vise stvari na odredjenoj poziciji tim motorom, a bilo je mesta pa sam motao, mada se snaga motora regulise i softverski pri podesavanju pidova.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #52 on: March 12, 2013, 09:05:09 AM »
A kako si dosao da ti treba 130 namotaja 0,20mm zice

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #53 on: March 12, 2013, 12:06:52 PM »
 (res)  (pijemo)  Bojane svaka cast.Prvi brushless "Alexmos" gimbal u Srbija a sto je najbitnije prvi si koji je postavio težu kameru,svak cast.Koji je ovo aparat koji si koristio?Prilikom izbora motora na šta treba obratiti pažnju? Vjerovatno ce i ostale interesovati podaci za kameru težine  kao što je GH2.Znači servoima je definitivno odzvonilo a ti si nam ovom prilikom to dokazao.Jos jednom svaka cast  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #54 on: March 12, 2013, 03:29:49 PM »
Quote
A kako si dosao da ti treba 130 namotaja 0,20mm zice
Da pomognem Bojanu.
Ukratko. Radi se o tome da premotavanje treba radi postizanja jačeg magnetnog polja, odnosno radi jačeg momenta držanja, pomeranja. Jačina magnetnog polja po teoriji na kalemu zavisi od jačine struje i dužine provodnika, odnosno broja namotaja. Dakle što duži provodnik i struja, utoliko veći momenat na osovini motora. Sa strujom se ne može ići na velike vrednosti (1-2A za ovako male motore) zbog zagrevanja motora i nemogućnosti aktivnog hlađenja sa strujanjem vazduha.
Treba znati da su BL motori za elise motani tako, da se sa njime može postoći veliki obtraj ali sa manjim momentom. To je sada promenjeno u veći momenat sa mnogo manjim obrtajem, jer je promenom unutrašnjeg otpora kalema smanjema Kv vrednost. Pošto kod nosača kamere nema nikakve potrebe za obrtajima ali jeste za što većim mometom držanja. Dakle što više namotaja treba da se stavi. Tu se pordezumeva i tanja bakarna žica a čije dimenzije zavise od veličine struje. Za to ima preporuka iz elektro struke za vitlovanje motora, pa treba da se proveri do koje mere se može sići.
 ;namig
« Last Edit: March 12, 2013, 05:59:30 PM by tibeteagle »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #55 on: March 12, 2013, 04:54:18 PM »
Orlu sa Tibeta hvala, brzo i precizno kao i uvijek  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #56 on: March 12, 2013, 06:50:29 PM »
Fenix, pitao si za veličinu motora. U ovome ima tri glavna kriterijuma kod ovakve primene. Prvi je što veći momenat na osovini,  drugi je što lakši motor a treći što veća rezolucija.

Treba da se zna da momenat držanja na osovini motora pored jačine magnetnog polja zavisi i od površine "dodira" sa permanentnim magnetom. Ovu površinu daje prečnik i dužina statora (namotaja). Axi  i još neki brendovi imaju oznaku veličine motora sa ovim dimenzijama, pa je nejrealnija oznaka, bez obzira u kavom je kućištu motor.

Udaljenost statora i permanetnog magneta isto utiče na jačinu stvaranja sile magnetnog polja. Kod kvalitetnijih motora je nešto manji, pa je sa time i efikasnost motora za koji procenat bolji. Kvalitet lima (lamela) statora i snaga permanentog magneta isto utiče na efikasnost motora. Ovi zadnji faktori toliko nisu važni kod ovakve primene.

Broj polova motora utiče na rezoluciju odnosno na najmanji mogući korak. To je zato, jer višepolni motori imaju manji ugaoni pomak na jedan ceo period okretaja magnetnog polja. Noviji motori za multipotere su višepolni, imaju veliki prečnik, laki su do 80g pa bi po meni za veći nosač bio dovoljan. Samo da sačekamo da se prodaju i sa namotajem za ove potrebe. Mislim da će sigurno biti, kao i upravljačka elektronika, naravno i u HK.
 ;namig

Hteo sam da objasnim neke stvari uz pomoć www.powercroco.de ali je zatvoreno. Čemu onda sajt više?  :(




Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #57 on: March 12, 2013, 11:56:42 PM »
Orlu sa Tibeta sad je kristalno jasno  (pijemo) Trka sa brushless gimbalima tek je počela, tako da ce uskoro kao sto rece u ponudi biti i motora  i drugih kontrolera.Do tada dva motora,zica + kontroler i  (work)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #58 on: March 13, 2013, 10:24:28 AM »
Ja sam iskopao za rctimer motore 5010 na 150 namotaja, sa .15mm da su dobili 23 Ohm-a između 2 faze, što je preporučeno za najoptimalniji učinak...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #59 on: March 13, 2013, 12:46:31 PM »
Quote
Ovu površinu daje prečnik i dužina statora (namotaja).
Pardon. Površinu daje obim (D*Pi) puta dužina statora. To je u stvari površina cilindra, A=D*Pi*L

Na ovom nosaču su upotrebljeni motori namenjeni za MK. Iako su uzeli samo 12 polni, izgleda da je dovoljno. Lakše je motati jer su kalemovi na vaćoj razdaljini.  mmmm Inače konstrukcija nosača je veoma dobra i jednostavna. Bi će Copy/Paste  :big smile