Author Topic: Koji je proces susenja pur pene?  (Read 17507 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Koji je proces susenja pur pene?
« on: September 11, 2013, 04:13:14 PM »
Kompozitna krila ispunjena penom mi se jako svidjaju, jer su izdrzljiva i popravke su lake i brze kada se nesto desi. Ali vakumiranje u kesi ima odredjene kozmeticke mane. Iz tog razloga a i jos necega, hteo bih da pokusam sa izradom kalupljenih krila ispunjenih penom.

Poliuretanska dvokomponentna pena je nesto sa cime bih pokusao da radim, ali za probu za neki horizontalac recimo nebi bilo lose da ne kupujem to vec pur penu u spreju. E sad, dali pur pena u spreju moze da se osuci u zatvorenom prostoru ili ne? Na koji nacin se ona susi, dali joj je potreban vazduh? Ako neko zna nesto o tome cenio bih bilo kakvu vrstu informacije.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #1 on: September 11, 2013, 04:22:15 PM »
Ja ti ne mogu odgovoriti na pitanje, ali i ja vec duze vreme razmisljam o probi sa pur penom. Medjutim ono sto me koci to je izrada kalupa: na koji nacin to da uradim a da ne zalijem vec neko postojece krilo sa gipsom.
Jedino sto se (osuseni) gips lako lomi.
Kako ti ti mislio da pravis kalup ?

Sto se tice tvog pitanja, uspricaj malo pur pene u neku kesicu (ili deciji balon) tako da mozes da izvuces vazduh pa vidi. Licno mislim da pur pena popije dovoljno vazduha onog momenta kada izadje iz boce.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #2 on: September 11, 2013, 04:50:50 PM »
Pa reko da ne kupujem jer nisu ni tako jeftine. Da ne bacam 500 kinti ako neko vec zna.

Kalup ako se radi otiskom postojeceg krila, onda to krilo treba da bude savrseno i polirano, znaci izradjeno u kalupu :) Ako ipak hoces da uzmes otisak krila, ima toga dosta po netu. Najbolje sto mi je zapalo za oko je voskirati krilo i polirati koliko je moguce, preliti mesavinom epoksija i staklene tkanine ili tako nesto, naravno to raditi u nekoj pripremljenoj kutiji. Onda se zamesa jos epoksija, i izmesa sa peskom, oko 10 delova peska na 1 deo epoksija, i to se nakon toga prelije preko staklenog buckurisa i stvrdne se kao kamen. Ako mene pitas to je cisto bacanje epoksija, poliester setovi sa tkaninom mogu da se nadju u farbarama bez problema i jeftiniji su, bar za mesanje sa peskom ako ne za prvi sloj. Posle se odradi i druga strana i to je to.

Ja posto imam CNC ruter solidnih dimenzija radicu kalup u hrastovoj dasci. To se premaze epoksijem i fenom malo zagreje i dobije se fina povrsina, dovoljno tvrda za poliranje (ne znam ni dali je potrebno ovo sa epoksijem...). Porucio sam neka glodala, potrosio grdne pare, al merak nema cenu. Dok zena ne pita gde su pare... :P

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #3 on: September 11, 2013, 04:53:06 PM »
Koliko ja znam pur pena voli vlagu pa npr naprskas kalup vodom pa onda pena....
medjutim ono sto je sigurno a to je da kalup mora da bude mnoooogo jak jer je pritisak pene ogroman.....
Kljuc uspeha verovatno lezi u sto preciznijoj kolicini pene i verovatno nekom odusku na kalupu....

Nemam iskustva sa penom ali ono za vlagu sam cuo a ovo za jak kalup, preciznu kolicinu i odusak mi je logicno.

Aj pa da vidimo  rezultate....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #4 on: September 11, 2013, 07:33:17 PM »
Postoji 2 vrste purpene zidarska za popunjavanje rupa izmedju cigle i ona expandira blizu 100 % a postoji i pistoljska purpena ona expandira oko 10 % ali pena kada se osusi ima rupe u sebi kada je preseces na pola i od sunca pena istrune i pretvori se u prah

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #5 on: September 11, 2013, 08:26:01 PM »
Pur-pena koju kupujemo u sprej bocama nije pogodna za ovo što vi hoćete. Prvo nekontrolisano ekspandira, u zatvorenom prostoru neće steći do sudnjeg dana.Pravi odromne šupljine što nije dobro za modelarstvo. Postoji pena koja služi za nalivanje kalupa, pa i krila modela, može da se odredi potrebna količina i što je najvažnije jednako ekspandira i stegne se u dubini kalupa. Stvara vazdušastu strukturu homogenu po celoj dubini. Kupuje se u tečnom stanju i meša u precizno određenom iznosu.
I najvažnije, ima je tu u Bgd na dohvat ruke :http://www.bgmodelshop.com/index.php/Poliuretan/Tvrda-PUR-pena-+-U%C4%8Dvrs%C4%87iva%C4%8D-1000-set-0.85kg/flypage-ask.tpl.html
ex pseudonijum: licider

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #6 on: September 11, 2013, 10:14:43 PM »
Hvala, to sam hteo da cujem. Znam za tu u BGmodel shop, nego reko da ne kupujem za probu, al izgleda da cu ipak morati. Ne vidim ni jednu drugu potencijalnu zamenu.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #7 on: September 12, 2013, 11:55:17 AM »
Od gotovog krila se može napraviti kalup dvodelni i u njemu odliti koricu od kompozita, ubaciti rebra od balze na određenim rastojanjima i to sve sklopiti u kalupu. Ideja da se kalup ispunjava pur-penom je izvodljiva, ali kada i kako puniti pur-pen. Ako mislite posebno odliti pur-pen u kalupu pa preko toga koricu od kompozita dolazite do još jednog kalupa koji treba da je deblji za debljinu korice kako biste dobili preciznu debljinu krila. Puniti kalup dugačak možda i 1200mm. a debeo kojih 20 mm. je mukotrpan i neizvestan posao.To je moje viđenje problema. Sama izrada kalupa je priča za sebe, nema tu nikakvog peska i gipsa, radi se savremenim materijalima da bi se dobio dovoljno kvalitetan kalup koji se neće isvitoperiti za šest meseci i raspasti posle prvih odlivaka. U protivnom ne isplati se bacati materijal, a pogotovo za jedan primerak.
Priprema modela krila sa koga će se skidati kalup je priča za sebe, niko neće dati krilo koje će biti oštećeno prilikom rada, a samo malo nepažnje i nepoznavanje postupka, trajno će uništiti krilo.  mmmm
ex pseudonijum: licider

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #8 on: September 12, 2013, 04:00:39 PM »
Ima tu i još jedna začkoljica - po ekspandovanju, materijal nije svuda isti tj nastale "gasne komore - mehurići", ili kako već da ih nazovem, znaju da budu i "ogromne". Verovatno da do toga ne bi došlo ako bi se masa ravnomerno rasporedila i obezbedio svuda isti pritisak?!
#FFCC00

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Koji je proces susenja pur pene?
« Reply #9 on: September 12, 2013, 07:59:17 PM »
Sava je lepo rekao da pur pena sama po sebi pravi velike mehurove unutar mase, i to joj je ogromna mana koje se nisam setio. Inace ako se rade posebno krila levo i desno, onda moze kril da se stavi vertikalno sa otvorom na gore i da se uspricava od dna, tako nece biti nikakvih dzepova za popunjavanje.