Author Topic: Šta kada servo vuče nenormalno struje?  (Read 23740 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #60 on: October 18, 2013, 01:05:41 PM »
Koliko je ovo ozbiljna tema shvataju svi oni kojima je pao model zbog servoa. Narocito ako je na tom modelu utroseno dosta vremena i paznje. Na Pittsu na kome sam radio godinu dana i koji je pao na svom 2 letu, napravio sam vise gresaka. Neki od razloga bili su to sto je to bio moj prvi benzinski model, i nisam toliko obracao paznju na vibracije o kojima govori Dule, a sa neke strane bilo je to i nestrpljenje da se sve provjeri jos nekoliko puta. Model je pao zbog greske u Tx-Rx sistemu, koja nikad nije dokazana, a imao sam par problema sa servoima koji su izgoreli u modelu prije zadnjeg leta.
Radi se o servou za gas:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,3494.msg51390.html#msg51390
Kao sto se vidi prvi servo je bio kvalitetan, InoLab, i iako mi je Zajo skrenuo paznju da pozicija servoa nije dobra, ja sam ga ostavio tu.
Zasto je crkao? Zato sto mu nisam ogranicio hod na onoliko koliko ide poluga gasa. Dok sam palio motor, gas je bio "do daske" i servo se istopio. Pretpostavljam da je svo vreme dok sam ja vrteo elisu, on vukao previse struje i na kraju izgoreo. Ovo je moglo da se desi i u vazduhu, da sam vozio pod punim gasom.
Drugi servo je bio Hitec, i mogu samo da kazem da je on jedan od mogucih uzroka pada modela. Posle pada on jedini od servoa nije radio, tako da postoji mogucnost da je izazvao kratak spoj u prijemniku (ili da li je uopste to mogao?).
« Last Edit: October 18, 2013, 01:08:46 PM by saxpg »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #61 on: October 18, 2013, 01:52:05 PM »
Nedbojsa...

Generalno može ovo što si predložio, da se u svaki vod stavi po regulator napona. Ovi regulatori obično imaju zaštitu od prevelike struje (različite su izvedbe), ali može se reću generalno da bi se ponašali i kao osigurači, i zaštitili ulaznu bateriju.
Poenta je da to treba dosta isprobati. Sva prekidačka napajanja unose neki šum, pa se može desiti da ti taj šum od 5 ili više takvih napajanja, donese mnogo problema sa dometom, uticajem na prijemik i slično. Sa linearnim imaš veliku disipaciju, ali manje šuma.

Ali svakako je moguće, to je jedna vrsta elektronskog osigurača koja se može iskoristiti u te svrhe.

Branko
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #62 on: October 18, 2013, 06:24:54 PM »
Moram da priznam da mi je malo jezivo citati neke postove po pitanju "uradi sam" elektronike. Nemojmo izmisljati toplu vodu, voze se narocito u Nemackoj jako veliki i teski i preko 20.000 Eura vredni modeli i postoji puno gotovih resenja. Ako neko kaze da je to skupo onda jednostavno takav model nije za njega!

Dve firme prednjace po tom pitanju, vec pomenuti Powerbox i Emcotec. Upravo je Emcotec izbacio jednu novu spravu na trziste:

http://shop.rc-electronic.com/e-vendo.php?shop=k_emcotec_e&SessionId=&a=article&ProdNr=A15055&t=6&c=2751&p=2751

Uredjaj je DC/DC regulator sa back up sistemom a trpi do 50A. Mislim da je jako tesko da u slucaju da neki servo i totalno zabaguje prijemnik ostane bez napajanja sa ovom spravicom.

Znaci po pitanju prijema-predaje za modele preko 10kg zbog njihove potencijalne opasnosti za okolinu mislim da je prikladno imati nesto ovako sa idealno 2 nezavisna prijemnika koji su podeljeni da prate levu i desnu stranu modela nezavisno. Mislim da su dva predajnika previse jer je stvarno mala verovatnoca da bas zakaze predajni modul a stanica nastavi da radi. Telemetrija koja prati struju i napon na prijemniku (ili prijemnicima) svakako dobro dodje.

Kada su pomenuti servoi Dule je lepo objasnio neke stvari. Vibracije su jedan od NAJVECIH neprijatelja inzenjera i adekvatno instalirati opremu je pravi izazov. Jos jedna prednost za modele koji lete na struju!

Meni su Nemci nahvalili DES seriju prijemnika od Graupnera i kazu da su im se jako dobro pokazali cak i kada bi ih poredili sa mnogo skupljim prijemnicima tipa BLS Futaba.

poz
Veljko

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #63 on: October 18, 2013, 07:30:30 PM »
Ali ako je pitanje bilo samo za mali model... praviti zastitu/zastite od zastite, je skuplje nego mali model, ne moze on taj teret da ponese ") a drugo kostace sve ove zastite skuplje nego model... a mali model ne moze nikoga da utepa.. cemu onda !?
Samo zastita od pilota i The End  ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #64 on: October 18, 2013, 07:46:38 PM »
@magic Deluje mi zanimljivo ona nemačka emcotek elektronika cena je sasvim prihvatljiva. Moracu malo da se informišem na netu o njoj.

Pozdrav!
« Last Edit: October 19, 2013, 10:28:15 AM by branek »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #65 on: October 18, 2013, 08:49:35 PM »
po meni svi smo mi jako pametni ali nazlost skoro niko od nas nema ama bas nikakvog izkustva o velikim modelima tipa 100ccm pa navise, sem mozda dvojice u srbiji ali i oni su koristili malo jeftinij setup za svoje modele, a i jet prica je jako na skolskom nivou za to niko od nas nije kriv takva je situacija i malo ko ima na hiljade eura da ulaze u modele i opremu, ozbiljan servo tipa hitec hs 7955tg po komadu kosta 100eu , ako se ne varam ovakav servo sem rxx a niko u srbiji nema , a kad malo pogledate na netu videcete na koliko mesta se koristi,  savete davati ovako po meni je suvisno, jedinio pametno resenje je malo pogledati u svetu sta i kako koristi treba otici na rc univers i tamo za sve nasa pitanja ima odgovora , nema potrebe experimentisati niti izmisljati toplu vodu,

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #66 on: October 18, 2013, 08:53:19 PM »
i jos samo ovo , jedini modelar hvala bogu ima finansijske mogucnosti koji svoje modele uvek sastavi samo sa vrhunskim komponentima je magic,i ako se ne varam jos mu ni jedna ptica nije pala sa neba ()-()

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #67 on: October 19, 2013, 01:07:14 PM »


  Cak i meni je , koji sam licno zainteresovan da procitam nesto pametno, ova tema postala degutantna.
 
 Otprilike sve se pogubilo u gomili tekstova, gde se svako javio tek da nesto napise.
 
 Najbolji su oni saveti tipa:

 Pokvario mi se auto.
 A sta vozis?
 Hyundai.
 Pa kupi Mercedes...


  Nas su ucili da je vrhunac inzenjeringa izbalansirati cenu i kvalitet.
 Ovde se frckate skupim komponentama i cim se napise da je nesto drugo ugradjeno osim Hiteca 7955 TG i Powerboxa... eto neukima razloga svemu sto se desava.

 Mislite li bas da se Mercedes ne kvari?

 Da li stvarno ima medju forumasima onih koji smatraju da treba u sve avione ugradjivati vrhunsku (po ceni) opremu, pa makar time ta cena premasila mnogostruko cenu celog aviona?
 Pozivate se i na rcuniverse. 
Procitajte sta se otpriolike ugradjuje u rc avione, pa ce te videti da ne zaostajemo bas puno za njima...osim mentalno.
 Adame, ne znam, odakle ti to da su jetovi na skolksom nivou?
  Mozda to nisu vrhunski avioni po velicini i tipu, ali u svojoj klasi sve sto je ovde letelo je bilo opremljeno vrhunskom opremom.
 Svrati malo, pogledaj, pitaj...iznenadices se.
 Pomenuti hs7955 imam vec 5 godina na elevatorima na F 15, i kada sam to jednom pomenuo Bogi iz MIBO modela, rekao je  "Nikako Hitec".

 Vidite li koliko je sve individualno i koliko zavisi od svakog ponaosob.

 Mislim da ce uskoro Srpsko modelarstvo biti zapazeno po radjanju dve nakaradne ideje:
- masa nije bitna, sto tezi model bolje leti
- kupis najskuplje i najbolje i odmah si najbolji modelar.

  Ipak, koga ne mrzi da cita, Duletovi i Branekovi postovi, uz Nebojsino pitanje i moje lose iskustvo koje sam izneo, mozda nekome pomognu u daljim odlukama po pitanju rc opreme.

 

 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #68 on: October 19, 2013, 02:31:27 PM »
 Hajde jos jednom da pokusamo da se vratimo na put i temu iz pocetka ovog topica.

 Kada sam sklapao F 15, zacudio sam se sto su prilikom montaze servoa vrlo kategoricki zahtevali da se servoi montiraju bez gumenih amortizera, vec direktno na nosac.
 Razlog ovome je bio taj sto pri velikim brzinam taj mali zazor koji nastaje time sto servo "pliva" u gumicama, moze biti dovoljan da izazove flutter.
 Naravno, F 15 ima ceo pokretan horizontalni stabilizator, pa malo, po malo, zazori se saberu i za cas imate 2-3 stepena praznog hoda komande.
 Na ovom drugom jetu, sve servoe sam ipak montirao na gumice, jer su komandne povrsine manje i veoma lagane.
 Elevatore i elerone (a ruderi su i fabricki bili) izradio sam konstruktivne i veoma lagane. Presvuceni su bili monokotom.
 
 Sve ove komande prezivele su pad i potpuno su neostecene, kao i servoi i polugice.
 Dve stavri su bitne da se kazu po pitanju mlaznih aviona, a proizilaze iz ovoga gore recenog,
1. Jet nema vibracije...bukvalno su radni uslovi kao kod takmicarske jedrilice
2. Otklanjanje kontrolnih povrsina je veoma blago, jer su avioni brzi i potrebni su vam mali otkloni.
 Nesto totalno drugacije od 3d letenja.
 
 Tako da, servo ne trpi vibracije, otklanja se malo i ono sto je najbitnije, otklanja se malo puta u toku leta.

 Verujem da je broj otklona u 30-ak letova bio manji nego u jednom letu na 3d avionu, pogotovu na komandi rudera.

 Ono sto me sada navelo na razmisljanje je da hs 225mg koristim i na Migu 15, koji je fenski i gde su radni uslovi kao kod jeta ali ima i vibracija.
Brzine su neznatno manje.


 Do sada ovi servoi mi nikada nisu pravili probleme i nisam ima nikakvih otkaza, ni mehanickih na zupcanicima, ni elektronskih.
Jedina razlika je sto je napajanje u Migu 5 o celijska nimh baterija.
 Branekova ideja o prvobitnom pregorevanju sbec-a, nakon cega je ceo sistem radio na 2s direktno, pa nakon toga pregorevanje ovog servoa i sve zatim...uz slabu tacku elektromotora na ovim servoima....pocinje polako da zvuci veoma moguce.

 Od 4 hs 225 koji su se nalazili u boomovima ovog modela, 2 za elevatore a 2 za rudere, svi su imali otprilike iste duzine kablova.
 Naime, kod rada na 2s, ocekivano je da prvi strada servo sa najkracim kablom jer mu je pad napona najmanji, medjutim, svi servoi koji su imali krace kablove, bili su normalne velicine, diditalci i ozbiljniji servoi od mini hs 225-a.
 Verovatno je ovaj bio najlosiji od pomenuta 4.
 Ne bi bilo lose, prekontrolisati i stanje ova 3 koji su i dalje ispravni.
Moguce je da bi to moglo ukazati na potencijalni problem.
 Probacu da rastavim servo i ustanovim da li je kvar na elektromotoru, stampanoj ploci ili samo na kablovima, za koje vidim da su se istopili.
 Ako nakon zamene kablova servo proradi, onda jer greska kriviti hs 225, ako ne, verovatno nikada necemo saznati, pa nam preostaje da se klonimo i ovih servoa i ovih sbecova, koji ce vas u slucajevima velikih potrosnji, prilikom kratkog spoja, zasigurno ostaviti na cedilu.
« Last Edit: October 19, 2013, 02:33:16 PM by coka »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #69 on: October 19, 2013, 08:53:04 PM »
Coko, odličan ti je predposlednji post.

Jel možeš da napišeš koji je SBEC bio, neku oznaku?

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #70 on: October 20, 2013, 10:48:35 PM »

  Odnos cena-kvalitet-pouzdanost, ja sam svugde stavio castle 20A bec, koji je cirka 50 e vija Beograd, i on mi je na svemu sto ne prelazi 2m, helikopteri, avioni.. Softverski se shteluje napon u 0.1V a cirka struju do 48V, iz njega izlaze dva debela power kabla, i to je to, koliko para toliko muzike, za 50 evritja sigurnih 20A od izvanredne firme..

 Ako na tome visi Jozefova T-700 s kojom je bio treci na svetu, mogu i ovi manji avionchitji do 2m ko od shale, a sto se crkavanja tiche, bitno je da mi ne'crknemo od infrakta i vagine-pektoris, ovo drugo se da ponovo kupiti!!

                    (pijemo) (pijemo) (pijemo)                                (<--) (<--) (<--)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #71 on: October 20, 2013, 11:07:31 PM »
Napokon je ova tema isasla na pravi put.
Pomenuli ste nekoliko puta telemetriju a to je ono sto sam zaboravio da kazem.
Prilikom oba crkavanja servoa Futaba 3003, model je spasila telemetrija koja je vristala da
napon u modelu slabi. Odmah sam oduzimao gas i spustao model. Jednom sam uspeo da ga spustim
bez problema a drugi put je sve otkazalo na pola metra od zemlje tako da je opet model ostao u komadu.
Aurora ima fabricku telemetriju i modul za prijemnicku bateriju ugradjen u prijemnik,
ali se za vecinu stanica koje se kod nas koriste ovi telemetrijski moduli mogu kupiti.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #72 on: October 21, 2013, 09:07:32 AM »

   Evo ovo je keva:










   Za za jeftine pare mocnih 20A, pa nek gore servoi ako im se gori ovo zverche vas nece izdati sigurno. I josh jednom, softverski se shteluje napon u 0.1V i prilagodi servoima koje koristite, za vece modele krshteni power-box i to je to, sve ostalo je chista glupost, jer ovo je srce sistema, aorta svakog modela.
 
   Ja razumem da treba shtedeti, ali red je prvo da se avion plati, taj avion nije placen vlasniku, a bio je moj  jer sam ga ja naruchio od Adama, i donet je meni. Pa kad kupite avion i platite, onda ga lupajte i filozofirajte, prosto ko gulash...

                     (pijemo) (pijemo) (pijemo)                         (<--) (<--) (<--)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1699
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #73 on: October 21, 2013, 08:43:57 PM »
A gde ovo Zubo ima da se kupi i za koje pare  mmmm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Šta kada servo vuče nenormalno struje?
« Reply #74 on: October 21, 2013, 10:05:11 PM »

   Ja sam ih naruchio preko Adama iz madjarske, inace ima ih svuda, na e-bay 33$

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=castle+bec

   dobra su fora i provereno vrede, ono sto je najbitnije idu na castle software i shteluju se u 0.1V a piju sve od 2 S-12 S, pa onda dupli kablitj do risivera, pa ljubila ga majka jer stvarno je jeftino a kvalitetno... Polimer je zakon, al sve izmedju polimera i risivera ne'treba kupiti na HK pa onda plakati kad ti padne avion. Ja volim HK al neke stvari stvarno bi trbalo kupiti firmirano.


                     (pijemo) (pijemo) (pijemo)