Author Topic: masina za punktovanje  (Read 42303 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: masina za punktovanje
« Reply #15 on: September 09, 2013, 03:01:06 AM »
Branek, samo mi odgovori kolika je temperatura spoja pri punktovanju?

Zamoluo bih te da još jednom pažljivo pročitaš ono što sam napisao, a pogotovo ovaj deo tj deo pre toga, citiram:
..........
Na ovaj način se zagrevanje baterije svodi na minimum...
Pri ovome, može se desiti da se i sam vrh lemilice zalemi, što je znak da je kalaj dobro "uhvatio" za podlogu, u tom slučaju, sačeka se par sekundi i odvoji lemilica bez ikakve potrebe za daljim "ulepšavanjem" spoja...
........
Kolika je to temperatura kad je kalaj "tvrd" tj kad se vrh lemilice ne odvaja od spoja?

****************

......
Da se vratim na Mišino lemljenje. To je 99% nepouzdan kontakt, i 100% način da upropastite dobru bateriju. Razloga je nekoliko, neka kućišta ne mogu da se leme, neka kućišta imaju ventile za odušak gasova, neke baterije imaju interne PTC osigurače i sl.
Recimo, PTC osigurač je odmah ispod + elektrode, i odmah je aktivan ako se + zagreje do temperature da lem bude dobar (bar 250 stepeni celzijusa). Ako se ventil zatvori, ili ošteti, pri punjenju može doći do pucanja baterije. Ovo sam lično iskusio na svojim baterijama. Imao sam 11, 12 godina i pravio paket baterija sa lemilicom. Razletele su se u punjaču (koji još i nije bio brzi, već standardan za 14 satno punjenje).
.............

I još nešto; Mišino lemljenje je 100% pouzdano! Imam mnogo više od 11 godina, a lemim svakodnevno preko 40 god i za to vreme sam bar par stotina baterija zalemio!..

......
Recimo, PTC osigurač je odmah ispod + elektrode, i odmah je aktivan ako se + zagreje do temperature da lem bude dobar (bar 250 stepeni celzijusa). Ako se ventil zatvori, ili ošteti, pri punjenju može doći do pucanja baterije.
.............
Izvini, ali o kojim baterijama, konkretno, je reč?
...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: masina za punktovanje
« Reply #16 on: September 09, 2013, 08:16:23 AM »
Do sada sam nekoliko paketa kupio u Battery Shopu u Novom Sadu. Zadnji koji sam kupio mi je zadavao probleme, i
kada sam ga rasturio, video sam da jedan punkt ne drzi. Prelemio samga ali tamo vise ne uzimam baterije.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: masina za punktovanje
« Reply #17 on: September 09, 2013, 08:30:48 AM »
Pored LiFe baterija u današnje vreme i nema nekog preteranog smisla praviti NiMh resiver pakove, no ukusi su različiti.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: masina za punktovanje
« Reply #18 on: September 09, 2013, 12:40:32 PM »
Quote
Kolika je to temperatura kad je kalaj "tvrd" tj kad se vrh lemilice ne odvaja od spoja?
Gleda se najveća temperatu pri lemljenju i dužina tajanja, a ne prilikom hlađenja kalaja. Najveća temperetura svake lemilice mora da je oko ili preko 220 stepeni da bi se moglo lemiti redovono sa njima bez hladnog spoja. Tolika temperatura trajno za baterije nije dobro pa čak i kobno.

To što radiš dugo jedan posao ne znači da ga i dobro radiš. Na osnovu tvog opisa i ja mislim da ne.

Verovao ili ne najhladniji postupak je tačkasto varenje, pogotovo naspram tvoje tehnike dugog držanja lemilice na lemnom mestu. Kod vara se na vaoma malom mastu oslobađa velika energija i u veoma kratkom vremenskom intervalu, koja otapa metale samo u toj tački sa preko 1500 stepeni. Ta uneta energija se brzo širi na spoljne pločice i predaje okolini, jer se toplotna energija širi putem manjeg otpora.
Koliko se vodi briga o tome da se na mestu vara temperatura ne pređe ne željenje vrednosti ni za tih par desetina milisekundi, u zadnje vreme se i u ovaj postupak uvelo mikrokontrolersko upravljanje veličinom, vremenom i drugim parametrima pa i karakterima struje, koja se dovodi do mesta vara. Evo jednog proizvoda za kvalitetno tačkasto varenje gde se vidi sa koliko se mnogo parametara računa.

http://www.tjsnow.com/supplies/miyachi/MIB-200A.htm



U tabelama i krivama na sajtu se vide veličine i oblici struje sa temperaturama, frekvencijama... Ova mašina se naravno isplati samo u industriji ili u radionicama gde se svaki dan koristi. Neki se kunu na impulsne tehnike varenja sa jednosmernom strujom, pa ko šta voli i misli da daje bolje-, brže- i jeftinije rezultate od lemljenja u industriji.


Inspekcija tačkastog vara se mora uvek napraviti na prvim komadima pa i u procesu serijske prouzvodnje više puta.







« Last Edit: September 09, 2013, 03:33:28 PM by tibeteagle »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: masina za punktovanje
« Reply #19 on: September 09, 2013, 02:03:08 PM »
@tibeteagle
Hvala na objašnjenju s interneta!
Zamolio bih te dve stvari:
Prvo - Pažljivo pročitaj, još jednom, ono što sam napisao. Ako ne shvataš šta piše, pomoći ću ti - sva zagrevanja se vrše van baterije ---- and then heave Solder wire top and down to the surface and can quickly move to the top of the circle and adding ---- tinol.
Kada ovo prevedem google prevodiocem dobijem ovo:
"majd emelkedés Forrasztóhuzal tetején, és le a felületet, és gyorsan mozog, hogy a tetején a kör és a hozzá Tino."
a kad to, ponovo,  prevede google na spski, ispada ovo:
"Тинол на врху, а затим повећава и површине и брзо се креће ка врху круга и Тино."

    ..........
    Dobro pripremite površine za lemljenje, kalajišite ih svaku posebno. Ako neka "ne prima" kalaj, mehanički je ostružite dok ne počne da se sija. Vrh lemilice mora da bude dobro kalajisan i ravan i na njega nanesete "gomilicu" kalaja i sačekate malo, da se sve dobro zagreje, pa tek onda prinesete tinol žicu vrhu i spustite na površinu uz brzo pomeranje vrha u krug i dodavanje tinola. Ako ste ovo dobro uradili, mehaničkim putem proverite kvalitet kalajisanja (recimo nekom odvrtkom ili ti šrafcigerom). Lem mora da ostane...
    Isto to ponovite i sa drugim delom spoja. Samo spajanje radite slično kalajisanju s tim što na vrh opet ide neka količina kalaja i kad se dobro zagreje, sa gornje strane vrha nasloni se kontaktna šina ili žica i kad na njoj "proključa" kalaj, brzo se spušta, sve komplet, na bateriju i vrh izvlači iz međuspoja i stavlja na traku ili žicu, kratko dok se lem ne "razlije"...
    Za ovo nije potrebna lemilica veća od 40W do 60W.
    Na ovaj način se zagrevanje baterije svodi na minimum...
    Pri ovome, može se desiti da se i sam vrh lemilice zalemi, što je znak da je kalaj dobro "uhvatio" za podlogu, u tom slučaju, sačeka se par sekundi i odvoji lemilica bez ikakve potrebe za daljim "ulepšavanjem" spoja...


    Pozdrav
    Miša


Drugo -
]
        ........
        To što radiš dugo jedan posao ne znači da ga i dobro radiš. Na osnovu tvog opisa i ja mislim da ne.
        .......

    Zamolio bih te da više ne komentarišeš nešto što ne znaš...
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: masina za punktovanje
« Reply #20 on: September 09, 2013, 02:21:17 PM »
Mišo, pozdrav opet.

Prvo da opet ponovim, ovo nije bio napad na tebe lično. Ja znam da se u Srbiji sukob mišljenja smatra napadom na ličnost, ali nije tako. Ovo je samo bila konstruktivna diskusija.

Ja sam sa 11 ili 12 godina imao već 40 godina iskustva u elektronici...  ;namig :sljus

Dakle, brz odgovor i više se neću javljati. Temperatura materijala koji treba da se zalemi sigurno mora biti iznad maksimalnih 60-70 stepeni koji su dozvoljeni za bateriju. Da li će se raditi sa rastopljenim kalajom na vrhu, dodirnom tehnikom, kružnim pokretima, ili uz pomoć baba Melanijine magije, nebitno je, temperatura će preći tih 60-70 stepeni.

Toliko od mene po ovoj temi. :)

Branek

P.S. inače za sve ostale, rodio sam se sa 50 godina iskustva, sa 11-12 godina sam imao 40, a sad sa 36 (sutra rođendan, spremajte poklone :D ) imam samo 20 godina iskustva...
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: masina za punktovanje
« Reply #21 on: September 09, 2013, 03:13:44 PM »
Imam jedan digitalni punkt aparat sa trajanjem impulsa, jacinom struje, visinom napona, silom pritiskanja lemnog mesta... sve se to podesava. Pravi 2 impulsa, prvi koji bukvalno ispari prljavstinu i skida oksidni sloj sa metala, i drugi koji radi varenje. Koristimo ga povremeno za neke mikro zice. Ima izmenjive glave, memorija raznih podesavanja itd itd... Fantasticna stvar i pouzdana, kosta oko 2000e. Eto to je cena dobre tehnologije i pouzdanog vara, a dali moze u kucnoj radinosti da se radi dobro - to ne znam. Ali znam da moze da vari jako male i cvrste varove, i da je materijal bukvalno hladan posle toga (Branek ili Laslo bese to objasnili...). To je nemoguce postici bilo kakvom lemilicom. Ali svaki alat ima svoje prednosti i mane...

Ako se ovako nastavi, molim vas da mi kazete gde da nadjem onu sliku coveka koji jede kokice, bas mi nekako fali sad... (fiu)

Dopuna:

Evo i par fotografija sa posla kako to izgleda. Ima i pedalu za spustanje glave za varenje, moze da se poveze na racunar (nemam pojma zasto...) i mikriskop za sitne stvari.









Ako hoce neko da ima pouzdan var, onda nema zezanja.
« Last Edit: September 09, 2013, 04:34:22 PM by Vaci »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: masina za punktovanje
« Reply #22 on: September 09, 2013, 03:53:08 PM »
Mišo2003, ti uvek promašiš temu.  :sljus Topik je otvoren u temi "mašina za punktovanje", baterijskih ćelija. Diskusija teče, da li je isplativo, bezbedno i efikasno to raditi modelarima kod kuće ili treba da potraže usluge stručnjaka koji to rade profesionalno.
Niko od tebe nije tražio da daješ lekcije o tvojim tehnikama lemljenja ovde. Do sada je već više puta ovde rečeno da je lemljenje dobra alternativa za spajanje, jer praviti mašinu nikako nije isplativo za RC modelare.

Vaci, odlično je što si napisao tvoje iskustvo i da to nije jeftina igračka ako se hoće dobiti dobar rezultat.

Ja imam 145 godina iskustva, a pojma nemam koliko imam godina.  :big smile


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: masina za punktovanje
« Reply #23 on: September 09, 2013, 11:43:42 PM »
za sve drugare kome spajanje celija(punktovanje) treba:
naime ,danas mi dosao covek u radnju trebaju mu neki kuleri velicine 3x3 i 4x4 .al ne za procesor(posto je moja  radnja prodaja i servis racunara i rc igracaka) i kroz pricu sta ce mu to - treba mu za neke punjace a on se bavi reparaciom baterija za kucne aparate!
usluga punktovanja je 80 din po celiji a radnja se zove hobialati,adresa tosin bunar br1 zemun.
a preko njega se moze naruciti i punktarica za punktovanje baterija ako nekome treba za 350eura.on tvrdi da je totalno pouzdana!

tako da sam ja licno odusta od kucne varijante spajanja celija i odoh kod profesionalca !

ex pseudonijum: sova

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: masina za punktovanje
« Reply #24 on: September 09, 2013, 11:47:57 PM »
Pored LiFe baterija u današnje vreme i nema nekog preteranog smisla praviti NiMh resiver pakove, no ukusi su različiti.


+1  :)aplauz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: masina za punktovanje
« Reply #25 on: September 10, 2013, 07:22:34 AM »
Pored LiFe baterija u današnje vreme i nema nekog preteranog smisla praviti NiMh resiver pakove, no ukusi su različiti.


+1  :)aplauz

+1 i od mene

poz
Veljko

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: masina za punktovanje
« Reply #26 on: September 12, 2013, 12:47:23 AM »
meni baterije trebaju za laptop racunare tj za baterije koje nisu 100% crkle nego daju znakove zivota pa da zamenim samo po koju celiju i dam toj bateriji jos malo zivota!
al post kao i svaki drugi ode u sirinu i duzinu!!!

ideja je bilo raznih ,profesionalnih i amaterskih.svasta se moze nauciti od iskustva drugih  :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz ()-() ()-() ()-()
ex pseudonijum: sova

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: masina za punktovanje
« Reply #27 on: September 12, 2013, 06:08:46 AM »
Baš malopre sam otvorio jednu LiIo bateriju 3S/3P 4.200mA od laptopa, da vidim ima li "leba" od nje. Obično otkaže jedna do dve ćelije, ali ovoga puta, koje li slučajnosti, tri ćelije otkazale ljubav punktovanju.
Da nisi napisao ovaj post, ne bih ni objavio ovo, ali već sam jednu ćeliju zalemio (sl 1.), a drugu pripremio za spajanje (sl 2. i sl 3.).


sl 1.


sl 2. i sl 3.

Mrzelo me da montiram stalak i reflektore, pa snimci nisu baš, baš, jer su snimani super macro modom, ali vidi se dovoljno.

Operacija završena!
Baterije uopšte nisu bile zagrejane, osim površine koja je lemljena i to manje od 1sec tj rukom sam ih držao tokom lemljenja...
Testiranje je bilo sa bušilicom i posle dvadesetak minuta intenzivnog rada, napon na lemljenim ćelijama je bio 3,87V a na drugom i trećem nizu; 3,85 i 3,86V.
Inače, u stanici koristim LiIo paket 2S/1P 2.100mA, koji sam pre dve godine spakovao baš za stanicu. Zapravo, spakovao sam dva paketa, kao da imam rezervni, ali nisam uspeo da dođem u situaciju da ih menjam, ali ih menjam, s vremena na vreme, čisto da mi jedno pakovanje ne "obajati" !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: masina za punktovanje
« Reply #28 on: September 12, 2013, 02:04:15 PM »
miša2002, dobro je što si pokazao da vareni kontakti mogu vremenom da se otpuste, pogotovo ako na njih deluje neko mehaničko opterećenje, vibracija ili se odvoje od oksidacije, koja počinje već od trenutka varenja, ali se ne bih hvalio sa tim lemom, koji je možda uhvatio a možda ne. Kako se vidi na bregovima lema možda je hladan spoj a možda i ne.  :-\  Evo kako se to radi, da slučajno neko ne misli da je to tako dobro i da tako radi.

Široki goli niklovani limovi su dobri samo za varenje i teže se leme, pogotovo ako se ostave tako široko. Za meko lemljenje se koriste uski fabrički kalajisani limovi, uške ili žice.  Prednost užeg lima je u tome, što kraće vreme treba da se zagreva i što lem može da se popne na gornju stranu lima sa strane. Tako je aktivni spoj još veći, sigurniji i svakom metodom proverljiv.  Naravno u svakom slučaju je potrebno predkalajisanje površine baterije na mestu lemljenja, sa mehaničkim čišćenjem, nanošenjem paste i lema.

Spoj od pletene bakarne mrežice daje najsigurniji spoj, jer se lem podiže kroz nju i dodatna prednost je u tome što obezbeđuje i elastičnu vezu među ćelijama, jer se prilikom intenzivne eksploatacije celije greju i da se od termičke dilatacije ne naprežu kućišta međusobno. Treba paziti da kalaj ne protrči u celoj dužini komada mrežice jer će onda postati krut.

Evo jednog primera na slici sa mrežicom i ujedno i test merenja otopora lemljenog i varenog sastava. Merili su da je pad napona na lemnjenom sastavu manji od varenog (na sajtu).  Vrednosti nisu znatne, ali da se vidi razlika. Dakle ako je dobro zalemnjeno onda su gubici na sastavima manji i mnogo veću struju mogu da propusti, što je važno samo kod pogonskih namena pri velikim strujama.  Ovo ne znači da tačkasto vareni sastav nije dobro rešenje, samo da u mnogome zaostaje od lemljenog. Bez obzira, u produktivnosti i ekonomičnosti tačkasto varenje je ne zamenjljiivo.

http://www.bhabbott.net.nz/straps.html

Levi spoj na mrežici još nije zalemnjen samo su predkalajisane površine, dok je desna strana već zalemnjena. Divno.



Evo kako to obično radim za moj RC predajnik. Koristim obostrano kalajisani lim, od kojeg režem traku sa makazama za lim. Oblik nije neki školski primer, ali se vidi da je lem "zdrav".





« Last Edit: September 12, 2013, 02:09:29 PM by tibeteagle »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: masina za punktovanje
« Reply #29 on: October 28, 2013, 01:41:12 PM »
Iščitah celu temu i ne nađoh ono što mi treba pa da postavim konkretno pitanje. Za Flaminga su mi u opciji 3S i 4S konfiguracije. Imam dve skoro nove 5S baterije od 2650 mAh. Ideja je da, u slučaju da se odlučim za 4S konfiguraciju, skinem po jednu ćeliju sa obe i to je to. To, koliko mi ljudi kažu, i nije neki problem. Druga varijanta me brine. Ako se odlučim za 3S varijantu, koja mi trenutno zvuči primamljivije jer je za oko 100g lakša, treba da skinem po dve ćelije i od tih 4 iskoristim tri za treću 3S bateriju. Pošto nisam iz branše i temperature lemova, mašine, materijali i sl. mi apsolutno ništa ne znače, moje pitanje je jednostavno. Gde da odem u Beogradu da mi se to profesionalno uradi? Ako je van Beograda slobodno recite koga da zovem, kome da saljem.

Hvala unapred.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.