ELEKTRONIKA > BATERIJE i PUNJAČI

masina za punktovanje

<< < (6/7) > >>

magic:

--- Quote from: disljenko on September 09, 2013, 11:47:57 PM ---
--- Quote from: nedbojsa on September 09, 2013, 08:30:48 AM ---Pored LiFe baterija u današnje vreme i nema nekog preteranog smisla praviti NiMh resiver pakove, no ukusi su različiti.

--- End quote ---


+1  :)aplauz

--- End quote ---

+1 i od mene

poz

sova:
meni baterije trebaju za laptop racunare tj za baterije koje nisu 100% crkle nego daju znakove zivota pa da zamenim samo po koju celiju i dam toj bateriji jos malo zivota!
al post kao i svaki drugi ode u sirinu i duzinu!!!

ideja je bilo raznih ,profesionalnih i amaterskih.svasta se moze nauciti od iskustva drugih  :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz ()-() ()-() ()-()

miša2002:
Baš malopre sam otvorio jednu LiIo bateriju 3S/3P 4.200mA od laptopa, da vidim ima li "leba" od nje. Obično otkaže jedna do dve ćelije, ali ovoga puta, koje li slučajnosti, tri ćelije otkazale ljubav punktovanju.
Da nisi napisao ovaj post, ne bih ni objavio ovo, ali već sam jednu ćeliju zalemio (sl 1.), a drugu pripremio za spajanje (sl 2. i sl 3.).


sl 1.


sl 2. i sl 3.

Mrzelo me da montiram stalak i reflektore, pa snimci nisu baš, baš, jer su snimani super macro modom, ali vidi se dovoljno.

Operacija završena!
Baterije uopšte nisu bile zagrejane, osim površine koja je lemljena i to manje od 1sec tj rukom sam ih držao tokom lemljenja...
Testiranje je bilo sa bušilicom i posle dvadesetak minuta intenzivnog rada, napon na lemljenim ćelijama je bio 3,87V a na drugom i trećem nizu; 3,85 i 3,86V.
Inače, u stanici koristim LiIo paket 2S/1P 2.100mA, koji sam pre dve godine spakovao baš za stanicu. Zapravo, spakovao sam dva paketa, kao da imam rezervni, ali nisam uspeo da dođem u situaciju da ih menjam, ali ih menjam, s vremena na vreme, čisto da mi jedno pakovanje ne "obajati" !

Pozdrav
Miša

tibeteagle:
miša2002, dobro je što si pokazao da vareni kontakti mogu vremenom da se otpuste, pogotovo ako na njih deluje neko mehaničko opterećenje, vibracija ili se odvoje od oksidacije, koja počinje već od trenutka varenja, ali se ne bih hvalio sa tim lemom, koji je možda uhvatio a možda ne. Kako se vidi na bregovima lema možda je hladan spoj a možda i ne.  :-\  Evo kako se to radi, da slučajno neko ne misli da je to tako dobro i da tako radi.

Široki goli niklovani limovi su dobri samo za varenje i teže se leme, pogotovo ako se ostave tako široko. Za meko lemljenje se koriste uski fabrički kalajisani limovi, uške ili žice.  Prednost užeg lima je u tome, što kraće vreme treba da se zagreva i što lem može da se popne na gornju stranu lima sa strane. Tako je aktivni spoj još veći, sigurniji i svakom metodom proverljiv.  Naravno u svakom slučaju je potrebno predkalajisanje površine baterije na mestu lemljenja, sa mehaničkim čišćenjem, nanošenjem paste i lema.

Spoj od pletene bakarne mrežice daje najsigurniji spoj, jer se lem podiže kroz nju i dodatna prednost je u tome što obezbeđuje i elastičnu vezu među ćelijama, jer se prilikom intenzivne eksploatacije celije greju i da se od termičke dilatacije ne naprežu kućišta međusobno. Treba paziti da kalaj ne protrči u celoj dužini komada mrežice jer će onda postati krut.

Evo jednog primera na slici sa mrežicom i ujedno i test merenja otopora lemljenog i varenog sastava. Merili su da je pad napona na lemnjenom sastavu manji od varenog (na sajtu).  Vrednosti nisu znatne, ali da se vidi razlika. Dakle ako je dobro zalemnjeno onda su gubici na sastavima manji i mnogo veću struju mogu da propusti, što je važno samo kod pogonskih namena pri velikim strujama.  Ovo ne znači da tačkasto vareni sastav nije dobro rešenje, samo da u mnogome zaostaje od lemljenog. Bez obzira, u produktivnosti i ekonomičnosti tačkasto varenje je ne zamenjljiivo.

http://www.bhabbott.net.nz/straps.html

Levi spoj na mrežici još nije zalemnjen samo su predkalajisane površine, dok je desna strana već zalemnjena. Divno.



Evo kako to obično radim za moj RC predajnik. Koristim obostrano kalajisani lim, od kojeg režem traku sa makazama za lim. Oblik nije neki školski primer, ali se vidi da je lem "zdrav".





Anakin:
Iščitah celu temu i ne nađoh ono što mi treba pa da postavim konkretno pitanje. Za Flaminga su mi u opciji 3S i 4S konfiguracije. Imam dve skoro nove 5S baterije od 2650 mAh. Ideja je da, u slučaju da se odlučim za 4S konfiguraciju, skinem po jednu ćeliju sa obe i to je to. To, koliko mi ljudi kažu, i nije neki problem. Druga varijanta me brine. Ako se odlučim za 3S varijantu, koja mi trenutno zvuči primamljivije jer je za oko 100g lakša, treba da skinem po dve ćelije i od tih 4 iskoristim tri za treću 3S bateriju. Pošto nisam iz branše i temperature lemova, mašine, materijali i sl. mi apsolutno ništa ne znače, moje pitanje je jednostavno. Gde da odem u Beogradu da mi se to profesionalno uradi? Ako je van Beograda slobodno recite koga da zovem, kome da saljem.

Hvala unapred.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version